Gorący temat

Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków – pomysły nowatorskie, zabawne i niemądre [recenzja]

W czasach, gdy składanych jest kilkaset patentów dziennie, nowe wynalazki już nie robią wielkiego wrażenia. Jednak autorzy książki “Ale patent!” wyszperali tak ciekawe pomysły, że niejednego wprawią w zdumienie.

Małgorzata Mycielska odbyła bardzo długą podróż, od czasów starożytnych do współczesności, by zaprezentować dwadzieścia dziewięć wynalazków, które niekoniecznie zmieniały świat, ale cechowały się przede wszystkim kreatywnością. Kluczem do takiego a nie innego ich wyboru jest ludzka fantazja nie znająca granic. Są tu zatem patenty na urządzenia całkiem nowatorskie, czasem zabawne, a innym razem zupełnie niemądre. I tak w książce znalazły się pomysły Leonardo da Vinci, Nikoli Tesli czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Są też zdumiewające pomysły antyczne na analogową fotokomórkę otwierającą drzwi, wodny zegar czy świecę z budzikiem. Nie brakuje też tych mało praktycznych czy zupełnie kuriozalnych, które już na etapie pomysłu obarczone był błędami logicznymi – są to m.in. magnetyczny napęd balonowy, miedziane żaglówki balonowe czy królewski kołowrotek podróżny napędzany przez poddanych. Wszystkie przykłady są krótko i rzeczowo opisane, dając pełny wgląd w zamiary pomysłodawcy.

Album jest zaprojektowany i zilustrowany przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich, kultowych już twórców książek dla dzieci. Solidną dawkę wiedzy od Mycielskiej uzupełniają świetnymi grafikami przedstawiającymi cudaczne machiny i zasady ich działania. Są tu zatem obrazowe schematy jak i komiksowa plansza ukazująca wynalazek w działaniu, a na niej, w tle, dodatkowe humorystyczne walory w postaci zabawnych dialogów, czy żartów wizualnych.

“Ale patent!” to kapitalna lektura dla dzieci i dorosłych. Jednym otworzy drzwi do wyobraźni i zasieje ziarno kreatywności, drugim być może wpoi interesujące ciekawostki, którymi będzie można zaskakiwać znajomych.

Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków

Nasza ocena: - 80%

80%

Tekst: Małgorzata Mycielska. Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy. Dwie Siostry 2014

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Gryzę grozę. Notatki o kulturze literackiej polskiego horroru – otrzeźwiające spojrzenie na rodzimą grozę [recenzja]

Na „Gryzę grozę. Notatki o kulturze literackiej polskiego horroru” – nie ukrywam – niecierpliwie czekałem …

Leave a Reply