Gorący temat

Młody Leonardo – doskonały wstęp do historii wynalazczości [recenzja]

Na takie komiksy dla młodszych czytelników jak “Młody Leonardo” zawsze czekam z utęsknieniem. Połączenie niebanalnego humoru z historycznymi faktami i kapitalnym bohaterem dziecięcym zawsze zdaje egzamin. A William Augel zrobił wszystko aby w jak najatrakcyjniejszy sposób przedstawić jednego z najznamienitszych artystów i wynalazców wszech czasów.

Życie młodego Leonardo da Vinci to nieustanne pasmo odkrywania i badania świata, eksperymentowania, zadawania pytań i popełniania błędów. Chłopiec zawsze spędza czas w sposób kreatywny, pisząc, malując, budując, zagadując dorosłych niewygodnymi pytaniami, czy wdając się w sprzeczki z rówieśnikami. Wiedzę czerpie z najdrobniejszych szczegółów dnia codziennego, wchodząc w interakcje ze wszystkim i wszystkimi. I choć jest niezwykle inteligentny i utalentowany, to często zderzenie z prostolinijnością towarzyszy zabaw potrafi go zaskoczyć i przekierować myślenie na zupełnie inne tory.

Scenarzysta i rysownik William Augel w fachowy sposób zaznajamia czytelników z postacią wybitnego twórcy, poprzez kreowanie humorystycznych scenek, gdzie prawda miesza się z fikcją. Zaglądając za kulisy dziecięcego życia snuje przezabawne hipotezy dotyczące genezy niektórych wynalazków Leonarda, za którymi stała nie tylko ciekawość ale też nietypowe przygody. Przyglądając się licznym nieudanym próbom wzniesienia się w powietrze na coraz to bardziej skomplikowanych skrzydłach czy kolejnym pomysłom na uwalnianie ptaków z klatek miejscowego handlarza, nie raz można wybuchnąć śmiechem. Augelowi kapitalnie udało się też wpleść kilka błyskotliwych odniesień do współczesnej popkultury, co w szczególności docenią młodsi czytelnicy. Nie zabraknie też motywacyjnych i dających do myślenia cytatów odnoszących się do scenek, w których głównym motywem jest porażka.

Album “Młody Leonardo” jest doskonałym wstępem dla dzieci do historii sztuki i wynalazczości. Dzięki udanym dowcipom, lekkiej narracji i sympatycznym ilustracjom łatwo wsiąknąć w ten świat, pobudzić wyobraźnię, zachęcić do dalszego zdobywania wiedzy i odkrywania sposobów na doświadczanie wszystkiego co jest wokół nas. 

Młody Leonardo

Nasza ocena: - 80%

80%

Scenariusz i rysunki: William Augel. Przekład: Anna Karolina Teruzzi. Scream Comics 2022

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza – hołd dla najsłynniejszego kaczora na świecie [recenzja]

„Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza” to ważny album dla wszystkich miłośników opowieści z Kaczogrodu. Nie tylko …

Leave a Reply