Gorący temat

Strachociny – fantastyczna seria z dreszczykiem [recenzja]

0 0
Read Time:1 Minute, 41 Second

Dzieci lubią opowieści dreszczykiem. A przynajmniej mój prawie sześciolatek uwielbia straszne historie. „Strachociny” Dominika Łuszczyńskiego to seria horrorów dla dzieci, które czerpią garściami z klasyki gatunku, ale przy tym są na tyle lekkie, że bez problemu można je czytać już że starszymi przedszkolakami.

W tomie „Strzeż się stracha” poznajemy Patryka, który szaleje na nowym, wymarzonym rowerze. Chłopak oddała się od domu za daleko, a leśne akrobacje kończą się małym wypadkiem. Rower jest strzaskany, rodzice pewnie się wkurzą. A to nie koniec kłopotów, bo wracając do domu Patryk zauważa stojącego w polu strach na wróble. Czy to możliwe, że kukła przygląda się chłopcu? Pewnie to tylko wyobraźnia płata mu figle. Ale nagle straszydło rusza w stronę Patryka i zaczyna go gonić.

W drugim tomie „Niewesołe miasteczko” paczka przyjaciół wybiera się do Lunaparku Szkieletorów, żeby miło spędzić czas. Na miejscu okazuje się, że wesołe miasteczko jest co najmniej podejrzane, a nowe strachy już czyhają za rogiem.

„Strachociny” przeczytałam jednym tchem, z ogromną przyjemnością i odrobiną gęsiej skórki. Dominikowi Łuszczyńskuemu udało się połączyć wszystkie najlepsze elementy horroru z przygodową opowieścią o sympatyczniej paczce przyjaciół. Relacje między Ulą i chłopakami są ważne, bo pomimo młodego wieku dzieciaki znają wartość przyjaźni i są gotowe skoczyć za sobą w ogień. Niesamowite wydarzenia, które stają się ich udziałem tylko cementują tę relację.

Łuszczynski ma lekkie pióro i prawdziwy dar do snucia opowieści. Dialogi są naturalne, a bohaterowie to po prostu zwykłe, fajne dzieciaki. Fabuła obu powieści jest dynamiczna, a zwroty akcji często wywołują dreszcz emocji. Autor konsekwentnie buduje klimat, straszy w odpowiednich momentach, pakuje Ulę i chłopaków w kolejne tarapaty, ale dzięki przyjaźni, odwadze i determinacji Młodym zawsze udaje się wyjść z nich obronną ręką. Te pozytywne zakończenia są ważne, bo dzięki nim opadają emocje, a czytelnicy mogą bez problemu zasnąć w nocy. A jednak epilogi pozwalają wierzyć w jakiś ciąg dalszy, nakręcają wyobraźnię i zachęcają do snucia własnych historii.

About Post Author

Marta Kowal

Rocznik 87. Mama Ignacego, czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, hobbicka dusza, zakochana w poezji, muzyce, psach i ptakach. Nie znosi gadać o sobie, dlatego pisze o książkach na dwóch blogach: <a href="http://www.zaczytanamama.pl">Zaczytana mama</a> i <a href="http://www.exlibrismarty.pl">Exlibris Marty</a>.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Strachociny: Strzeż się stracha / Niewesołe miasteczko

Nasza ocena: - 90%

90%

Autor: Dominik Łuszczyński. Ilustracje: Tomasz Kaczkowski. Mamania 2020-2021

User Rating: Be the first one !

Marta Kowal

Rocznik 87. Mama Ignacego, czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, hobbicka dusza, zakochana w poezji, muzyce, psach i ptakach. Nie znosi gadać o sobie, dlatego pisze o książkach na dwóch blogach: Zaczytana mama i Exlibris Marty.

Zobacz także

Kaori – cyberpunk z feministycznym zacięciem

Cyberpunk nie grzeszy oryginalnością. Aby zmieścić się w gatunkowym schemacie, należy obficie wykorzystywać przynależne klisze, …

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply