Gorący temat

Aliens. 5th Scream Anniversary Edition, tomy 1-2 – Kwintesencja lat 90. [recenzja]

Słusznych rozmiarów przegląd komiksów z uniwersum Aliens.

Historia komiksowych adaptacji i poszerzania świata Obcych, wymyślonych przez Ridleya Scotta, Dana O’Bannona i H.R. Gigera, sięga końca lat 70., kiedy to pojawiła się bestsellerowa powieść graficzna Archie Goodwina i Waltera Simonsona. Dekadę później licencję na eksplorację tego świata nabyło wydawnictwo Dark Horse Comics, które przez ponad trzy dziesięciolecia wypuściło przeszło sześćdziesiąt różnych opowieści i kilka nawet udanych crossoverów. Największa aktywność produkcyjna przypadła na lata 90. i też z tego okresu wydawnictwo Scream Comics czerpie historie do swojej monumentalnej, pięciotomowej serii wydań zbiorczych.

W wydanych dotychczas dwóch tomach znalazło się aż dziesięć dłuższych i krótszych opowiadań prezentujących szerokie spektrum możliwości tej franczyzy. Większość z nich to przepełnione testosteronem akcyjniaki, grające prostymi chwytami i dosłownością, a w kilku przypadkach nawet i erotyką. Ale to typowe dzieci swoich czasów, kiedy to każde wydawnictwo kładło nacisk na to aby w ich komiksach działo się szybciej, więcej i “bardziej”. Jednak nawet w tych historiach można znaleźć przebłyski w postaci solidnych ilustracji czy motywów próbujących podejść do tematu Obcych z zupełnie innej strony. Są też perełki jak “Szał” Johna Wagnera, czyli militarny thriller i dramat w jednym, “Pieśń włóczni” Cheta Williamsona, w której xenomorf zostaje wykorzystany w dość nieoczekiwanym projekcie, czy “Twierdza” Johna Arcudiego osadzona na ciekawych postaciach. Jest też interesujący graficzny eksperyment w postaci “Spustoszenia”, gdzie każdą planszę narysował inny artysta, a wśród nich takie sławy jak Moebius, Geoff Darrow, Kelley Jones, David Lloyd czy Sean Phillips. Zaserwowano nawet jedną całkiem oryginalną humoreskę, która zabawnie wpisała się w to uniwersum.

Grube, czarne jak kosmos tomiszcza są wydane w formacie albumowym, z lakierowanymi elementami okładki, koloryzowanymi krawędziami trzonu i na półce prezentują się spektakularnie. Dla miłośników Obcych z pewnością są to pozycje obowiązkowe, a dla badaczy historii komiksu kopalnie wiedzy o minionych i burzliwych czasach tego medium.

Recenzja pierwotnie opublikowana w miesięczniku Nowa Fantastyka 8/2020

Aliens, tom 1: Uprowadzeni / Spustoszenie. Aliens, tom 2: Pieśń włóczni / Twierdza

Nasza ocena: - 75%

75%

Scenariusz: różni. Rysunki: różni. Scream Comics 2020

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Rządy X. Hellfire Gala – wielkie nadzieje [recenzja]

Nowy album z przygodami mutantów przede wszystkim przytłacza mnogością wątków. I dlatego dla czytelników, którzy …

Leave a Reply