Gorący temat

Czy to normalne? Seks, związki i statystyka – naukowe spojrzenie na partnerstwo [recenzja]

„Czy to normalne. Seks związki i statystyka” to nie zwykły poradnik. Do tych, z gruntu podchodzę nieufnie, bowiem zwykle wypełnione są pustosłowiem, tylko pozornie brzmiącym jak treść cokolwiek wartościowa. Ta książka poradnikiem jest tylko w małym stopniu, a w znaczącej większości stanowi kopalnię wiedzy o parach i relacjach w związkach ludzi z całego świata. I to wiedzy całkiem przydatnej w praktyce. Zwłaszcza, że chętnie stawia pytania, jakie warto sobie zadać, zamiast dawać gotowe odpowiedzi.

Zastanawialiście się, czy w waszym związku wszystko jest ok? Czy jest tak dobrze, że już nie może być lepiej? A może jednak? Może warto to sprawdzić? Albo porównać poszczególne elementy waszej relacji z tym, jak wypadają w zestawieniu z innymi, w dodatku posegregowanymi wg krajów, wieku, płci, itd.? Książka „Czy to normalne?” stara się przeanalizować, w oparciu o szerokie badania statystyczne, co w związku, w relacji dwojga ludzi można uznać za typowe, poprawne, charakterystyczne. Jednocześnie stara się zlokalizować i zaakcentować obszary wrażliwe, z którymi wiele par ma kłopot, z którymi nie wiadomo, jak sobie radzić. Które czasem nawet nie są identyfikowane jako problem, mogący destrukcyjnie oddziaływać na relację. A jednocześnie takie, które są łatwe (jeśli się przyłożyć) do wyeliminowania.

To książka dla tych, którzy lubią wiedzieć. Owszem, mnóstwo tu liczb, mnogość suchych faktów, statystyk, procentowych wyliczeń. Może się wydawać, że przecież każdy z nas jest inny, każdy jest indywidualnością, a więc i każdy związek musi być z gruntu wyjątkowy. Jednak nauka pokazała dobitnie, ze jako ludzka zbiorowość działamy w oparciu o schematy i w pewnych określonych zakresach nasze zachowania się pokrywają. A ta książka, w oparciu o badanie ponad 100 000 par z całego świata, zbiera i kategoryzuje liczne dane statystyczne względem owych wzorców zachowań, układając się w fascynujący obraz współczesnych relacji. Od sfery emocjonalnej, poprzez seksualność, aż po codzienny pragmatyzm. Tu nie ma tematów tabu, nie ma tajemnic. Są twarde liczby, które obrazują rzeczywistość i pozwalają nam – czytelnikom – spojrzeć bardziej krytycznie na własną relację z partnerem / partnerką. I oczywiście nie chodzi tu o szukanie dziury w całym. Nie chodzi o doszukiwanie się za wszelką cenę, co jest z nami nie tak? Czy wpisujemy się w tendencję? Czy to, co robimy, jak się zachowujemy, jest normalne?

Ta książka nie ocenia. Nie ma zamiaru. Nie taki był zamysł jej twórców. Ona daje nam solidną podstawę merytoryczną do analizy porównawczej naszego związku. Do spojrzenia z odpowiednio obiektywnej perspektywy na to, co nas łączy, czym się w relacji kierujemy. Ale też podsuwa nam narzędzia do ewentualnej poprawy, do modyfikacji tego, co modyfikować i poprawiać warto. Do rozwoju zachowań dla nas akurat, dla naszego partnerstwa przydatne.

Pomysłodawczyni całego projektu, Chrisanna Northrup szczerze i otwarcie opowiada we Wstępie do książki, o kryzysie w swoim małżeństwie, który pragnęła zażegnać. Co ważne, kryzysie wynikającym ze stagnacji, z prozaiczności codziennego życia, podążania za karierą etc. Northrup zaprosiła do współpracy dwójkę czołowych amerykańskich socjologów – Pepper Schwartz i Jamesa White’a – którzy podeszli do sprawy bardzo poważnie, przyjmując jako grupę badawczą przeszło sto tysięcy par z rożnych stron świata. A wyniki, które uzyskali, znalazły się w tej książce. To pokłosie fascynującego projektu „Badania normalności”, którego inicjatorką jest właśnie Northrup, a który jest szansą na eliminację negatywnych zachowań w obrębie naszych osobistych relacji z partnerem / partnerką, ale też ich poprawę oraz utrwalenie tych właściwych i pożądanych postaw i reakcji.

To nie jest książka dla tych, którzy wszystko wiedzą lepiej. To nie jest książka dla tych, którzy nie pragną nad sobą (i swoim związkiem) pracować. To nie jest książka dla tych, którzy pragną manipulować partnerem. To pozycja dla tych, którzy wspólnie z drugą połową chcą się zastanowić, co już jest dobrze, a co mogłoby być jeszcze lepiej. Oraz dla takich, którzy są ciekawi świata i zwyczajnie, lubią wiedzieć więcej. Także o sobie samym.

czy to normalne? Seks, związki i statystyka

Nasza ocena: - 75%

75%

Ch. Northrup, P. Schwartz, J. White. Wydawnictwo Kompania Mediowa 2021

User Rating: Be the first one !

Mariusz Wojteczek

Rrocznik '82. Kiedyś Krakus z przypadku, teraz Białostoczanin, z wyboru. Redaktor portali o popkulturze, recenzent, publicysta. Współtwórca i redaktor portalu BadLoopus – W pętli popkultury. Pisze opowiadania, które dotychczas publikował m.in. w Grabarzu Polskim, Okolicy Strachu, Bramie, Histerii oraz w antologiach, jak „Słowiańskie koszmary”, „Licho nie śpi”, „City 4”, „Sny Umarłych. Polski rocznik weird fiction 2019”, „Żertwa”, „The best of Histeria”, „Zwierzozwierz” i „Wszystkie kręgi piekła”. Laureat czwartego miejsca w konkursie „X” na dziesięciolecie magazynu Creatio Fantastica. Wydał autorskie zbiory opowiadań: „Ballady morderców” (Phantom Books 2018) oraz „Dreszcze” (Wydawnictwo IX 2021) oraz powieść „Ćmy i ludzie” (Wydawnictwo IX 2022). Pracuje nad kilkoma innymi projektami (które być może nigdy nie doczekają się ukończenia). Miłośnik popkultury i dobrej muzyki, nałogowy zbieracz książek, komiksów i płyt. Zakochany bez pamięci w swojej żonie Martynie oraz popkulturze – w takiej właśnie kolejności.

Zobacz także

Serce pustyni – awanturniczo – przygodowa seria, jakiej nam brakowało [recenzja]

Robert Karcz powraca. A ja, jeśli przy pierwszej części – „Honor złodzieja” – jeszcze wahałem …

Leave a Reply