Gorący temat

Dinozaurium – odkryj dinozaury na nowo [recenzja]

Już od ponad dwustu lat dinozaury rozpalają wyobraźnię naukowców i dzieci, a i zwykłym ludziom nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie. Świadczą o tym chociażby sukcesy kolejnych części “Parku Jurajskiego”, przemianowanego obecnie na „Jurassic World”, czy liczne publikacje książkowe: naukowe, fabularne i dla najmłodszych, które co roku trafiają do księgarń. Jedną z najciekawszych jest “Dinozaurium”, potężnych rozmiarów album przeznaczony dla każdej grupy wiekowej.

Spisane przez Lily Murray ”Dinozaurium” wyróżnia się przede wszystkim gabarytami. Album w rozmiarze 27×37 cm to kawał solidnej “cegły”, nadającej się do eksponowania na półce frontem, jak i udanego powstrzymania nieproszonego gościa. Autorka zebrała w nim w zasadzie całą podstawową wiedzę na temat prehistorycznych jaszczurów, ale zaktualizowaną o najnowsze prace, teorie naukowe i ciekawostki.  Całość posegregowała na zasadzie muzealnych sal, przedstawiających wybrane okresy w dziejach ale też klasyfikację poszczególnych grup zwierząt. Jako pedant przyznaję, że taka “czysta”, ładnie poukładana forma prezentacji bardzo mi odpowiada. Tym bardziej, że ułatwia ona zrozumienie ewolucji tych zwierząt czy poznanie powiązań i zależności między poszczególnymi ich grupami, nie wspominając o tym jak i kiedy powstały pióra, jak się poruszały i walczyły, co jadły i gdzie mieszkały, itd.

Atutem książki jest też skupienie się na mniej znanych gatunkach dinozaurów, co pozwala znacznie poszerzyć horyzont poza utartych tyranozaura, triceratopsa, velociraptora czy diplodoka. Spośród ponad dziewięciuset odkrytych do tej pory zaprezentowano około dwieście, w tym sympatycznego bambiraptora, osobliwego terininozaura czy owiraptora potocznie nazywanego “kurczakiem z piekła”. Takich ciekawych przykładów jest tutaj znacznie więcej.

Olbrzymie wrażenie robią też cudowne ilustracje Chrisa Wormella, który wręcz w fotorealistyczny sposób przedstawia wszystkie gady. Obrazki świetnie komponują się z minimalistycznym designem książki: autor prezentuje wybranego dinozaura, bądź ich grupę, na jednolitym tle, a dla porównania, w tymże tle, wtapia np. szkice ówczesnej roślinności. Sprytny i skuteczny zabieg, bowiem skupia uwagę na bohaterze artykułu, ale jednocześnie pozwala dojrzeć szerszą perspektywę.

“Dinozaurium” to kompleksowa podróż przez świat prehistorycznych władców Ziemi, którą docenią zarówno dzieci i dorośli. Ci pierwsi przede wszystkim za warstwę wizualną, ale i samo wydanie, które samym gabarytem oznajmia, że będą miały do czynienia z czymś “wielkim”, a ci drudzy, za warstwę merytoryczną, która przystępnie zaktualizuje dawno nabytą wiedzę.

Dinozaurium. Muzeum Dinozaurów

Nasza ocena: - 90%

90%

tekst: Lily Murray, ilustracje: Chris Wormell, tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski. Dwie Siostry 2018

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Serce pustyni – awanturniczo – przygodowa seria, jakiej nam brakowało [recenzja]

Robert Karcz powraca. A ja, jeśli przy pierwszej części – „Honor złodzieja” – jeszcze wahałem …

Leave a Reply