Gorący temat

Let’s Talk About It – kapitalny poradnik dla młodzieży [recenzja]

Edukacja seksualna to samo zło; jest niepotrzebna i ogłupiająca; w “tych sprawach” najlepiej doradzi kościół. Takie głosy da się usłyszeć z ust różnych szkodników twierdzących poza tym, że “wiedza” spłynie na zainteresowanych w odpowiednim momencie, zaraz po ślubie. W rzeczywistości edukacja seksualna to bardzo delikatny i skomplikowany temat, zwłaszcza dla młodych ludzi przepełnionych hormonami. Z fachową pomocą i radami wychodzą do nich twórcy komiksu “Let’s Talk About It” – Erika Moen i Matthew Nolan.

Ten niepozorny albumik z przesympatycznymi ilustracjami, niczym Noisy Cricket z “Facetów w czerni”, okazuje się potężną bronią w walce z dorastaniem. Jest tu w zasadzie wszystko to o co chcieliby zapytać młodzi, a także to o czym nie wiedzą, że chcieliby wiedzieć. Są tu bowiem typowo “techniczne” zagadnienia typu jak działa ciało, czym jest masturbacja, bezpieczny seks czy orgazm, ale sporo fragmentów autorzy poświęcili też emocjom, uczuciom i teoretycznie mniej atrakcyjnym tematom jak np. co robić po skesie. Wszystko to jest zgrabnie podzielone na rozdziały kipiące merytorycznością i kondensatem wiedzy oraz oprawione ślicznymi ilustracjami.

Każda kwestia omawiana jest przez innych młodych bohaterów, którzy szukając odpowiedzi na nurtujące ich kwestie, najczęściej zasięgają opinii swoich rówieśników. Rozdziały przyjmują więc formę przemiłych rozmów między nastolatkami, z których jedno jest mocno wyedukowane w danej dziedzinie, a drugie wyciska tę wiedzę niczym dojrzały owoc. Nie ograniczają się jednak do samych gadających głów, sporo tu wizualnych przykładów, schematów czy porównań, które mocno uatrakcyjniają lekturę. No i wszystkie postaci są niezwykle sympatyczne, pełne zrozumienia i cierpliwości.

Oprócz ogromnej, współczesnej i łatwo przyswajalnej wiedzy album wyróżnia się inkluzywnością. W szeregach publikacji o seksie korzystano wyłącznie z jednego schematu przedstawiającego szczupłych kobietę i mężczyznę, ale tutaj autorzy absolutnie z tym zerwali. Ich bohaterowie są więc i szczupli i korpulentni, niscy, wysocy, z niepełnosprawnościami, posiadają przeróżne sylwetki, odcienie skóry, upodobania, itd. Tak więc każdy kto sięgnie po tę pozycję powinien odnaleźć w niej swoją reprezentację i poczuć ulgę, że w rzeczywistości, wbrew temu co promują branże marketingowa i porno, ludzie są różni.

“Let’s talk about it” to kapitalny komiks, który każdy nastolatek powinien otrzymać w prezencie by gładko przejść przez proces dojrzewania i seksualnej inicjacji, a przy okazji stać się empatycznym i wyrozumiałym człowiekiem. Wraz z albumem “Dziewięć miesięcy czułego chaosu”, podejmującym temat kobiecego ciała i ciąży, powinien stanowić starter pack w dorosłość dla każdej dziewczyny i chłopaka.

Let’s Talk About It

Nasza ocena: - 90%

90%

Scenariusz i rysunki: Erica Moen, Matthew Nolan. Tłumaczenie: Olga Połowianiuk. Jaguar 2022

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Przysięga tom 2 – godne zwieńczenie martinowskiej opowieści [recenzja]

Drugi tom zbiorczy „Przysięgi” cechuje większy fabularny mistycyzm, niż miało to miejsce w części pierwszej, …

Leave a Reply