Gorący temat

Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty – barwna biografia [recenzja]

Centrum Architektury komiksy wydaje sporadycznie, ale każdy z nich jest jak woda drążąca skałę, bowiem zostawia wyraźny ślad na tkance branży “kolorowych zeszytów”. “Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty” to dopiero drugi album w portfolio tego wydawcy, a jednocześnie kolejny doskonały tytuł z biograficznej niszy.

Mies był człowiekiem o niezwykle barwnym życiorysie. Niepokorny, pewny siebie i zuchwały zadzierał z nazistami, kolegami po fachu, a nawet klientami. Nie przeszkodziło mu to jednak wspiąć się na piedestał sławy i realizować wizjonerskie modernistyczne projekty. Najważniejszym, bo przełomowym dla jego kariery, był niezrealizowany projekt wieżowca ze stali i szkła stworzony w 1919 r. na konkurs dla trójkątnej działki koło dworca kolejowego przy Friedrichstraße w Berlinie. Technika przeszkolonego stalowego szkieletu była właśnie pomysłem Miesa, a jej pierwsza realizacja nastąpiła dopiero w latach 1948-1952, kiedy to wybudowano budynki mieszkalne przy Lake Shore Drive 860-880 w Chicago. Tym sposobem niemiecki architekt stał się ojcem chrzestnym współczesnych drapaczy chmur. A na swoim koncie ma jeszcze m.in. biurowiec IBM, Neue Nationalgalerie, Toronto Dominion Centre oraz mnóstwo spektakularnych willi oraz domów jednorodzinnych.

Rysownik i scenarzysta w jednym, Agustin Ferrer Casas, umiejętnie przeplata wątki prywatne z zawodowymi, kreśląc bardzo gęstą i sycącą fabułę. Mies to nie jest postać, którą da się polubić, ale dzięki wysiłkom Casasa, można ją przynajmniej zrozumieć i z pewnością docenić jej wkład w rozwój architektury. Autor oddaje głos swojemu bohaterowi, który w trakcie podróży zwierza się wnukowi, i jak to w takich luźnych rozmowach bywa, często robi dygresje, urywa wątki, by nieoczekiwanie do nich wrócić za jakiś czas, czasami koloryzuje. Taka cięta narracja, choć z początku irytująca, szybko daje się polubić, a przy okazji spełnia ważny cel, jakim jest podbijanie napięcia i serwowanie udanych suspensów.

Fabułę dopełniają piękne, realistyczne rysunki skupione zarówno na ludziach jak i samej architekturze oraz kapitalne kolory oddające ducha każdej dekady XX w. Album “Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty” to kolejna solidna i interesująca biografia w ofercie Centrum Architektury, które za cel stawia sobie odkrywanie przed czytelnikami skomplikowanego i barwnego świata architektury.

Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty

Nasza ocena: - 80%

80%

Scenariusz i rysunki: Agustin Ferrer Casas. Centrum Architektury 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

XIII. Wydanie zbiorcze. Tom 1 i 2 [recenzja]

Po raz pierwszy czytałem „XIII” jakieś dwadzieścia lat temu, z drugiego polskiego wydania od wydawnictwa …

Leave a Reply