Gorący temat

Detektyw Sasaki – zemsta na zimno [recenzja]

Intrygujący thriller kryminalny z ciekawie skonstruowaną główną bohaterką, który w zalewie tytułów, może umknąć uwadze. A szkoda by było, bowiem “Detektyw Sasaki” to kawał solidnej, detektywistycznej rozrywki.

Młodziutka Kotoha Minemori rozpoczyna pracę w Biurze Wewnętrznym agencji wywiadowczej jako asystentka tytułowej detektyw Reny Sasaki. Wrażliwa i empatyczna dziewczyna szybko rozbija się o ścianę niechęci i opryskliwości. Sasaki, mimo również młodego wieku, jest już osobą po nie lada przejściach, zarówno osobistych jak i zawodowych. Ściganie skorumpowanych “kolegów” po fachu wymaga od niej bezkompromisowości, odwagi i umiejętności bojowych, bowiem nakryci na gorącym uczynku sprzedajni detektywi potrafią posunąć się do najgorszego, byleby chronić swoje interesy. Dziewczyny trafiają na trop grubego przewału, który nie tylko może zagrozić ich życiu i skompromitować policję, ale też łączy się z przeszłością Sasaki.

Scenarzysta Keisuke Matsuoka bardzo sprawnie prowadzi opowieść stosując efekt kuli śnieżnej. Zgrabnie wprowadza postaci treściwą ekspozycją by zaraz przejść do rozwijania wątków kryminalnych. Świetnie dawkuje napięcie i sceny akcji, a w odpowiedniej chwili dorzuca jeszcze ważne retrospekcje, które determinują dalsze poczynania protagonistki. Fabuła szybko się rozkręca i już do samego końca trzyma w napięciu. Sasaki mimo swojej postawy budzi sympatię, złamana przez życie, szybko wygrzebuje się z dołka i napędzana zemstą dąży do postawionego celu. Obie bohaterki zauważalnie na siebie oddziałują, zachodzą w nich przemiany, docierają się, a efekt tej rodzącej się przyjaźni będzie dla obu zaskakujący. Autorowi zręcznie udało się połączyć wątki kryminalne z obyczajowymi i stworzyć solidny, kipiący od treści i przeszywający mroczną atmosferą utwór, który świetnie uzupełniają dość realistyczne rysunki Hiro Kiyohary.

“Detektyw Sasaki” to kapitalna propozycja dla wielbicieli thrillerów z wątkiem zemsty, gdzie główne skrzypce odgrywają twarde i potrafiące zadbać o siebie kobiety. Komiks świetnie uzupełni kolekcję czytelników, którzy cenią sobie m.in. takie tytuły jak “Stumptown” Grega Rucki czy “Julię. Z archiwum spraw kryminalnych” Giancarlo Berardi. Tym bardziej, że to pojedyncza, zamknięta historia.

Detektyw Sasaki

Nasza ocena: - 70%

70%

Scenariusz: Keisuke Matsuoka. Rysunki: Hiro Kiyohara. Przekład: Anna Karpiuk. Waneko 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

8 miliardów dżinów – z wielką mocą równa się (zbyt) wielka odpowiedzialność [recenzja przedpremierowa]

Każdy miłośnik komiksowego medium wie, że z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Ale co …

Leave a Reply