Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi tygodnia: 29 kwietnia – 5 maja 2020

Na majówkę wydawcy znów spowalniają obroty, jakby przeczuwając, że w tym czasie Polacy raczej wybiorą zupełnie inne formy aktywności. Mimo to, znaleźliśmy kilka interesujących tytułów, które umilą Wam najbliższy czas.

SCIENCE FICTION

Pierwsza część opowieści o Tommyʼm Monaghanie, płatnym zbójcy z Gotham City, który w wyniku starcia z demonem zyskał supermoce – rentgenowski wzrok i telepatię. Jego specjalnością jest likwidowanie gangsterów i superłotrów. Ma jednak swój kodeks – nie zabija tych, których uzna za bohaterów. Z tego powodu, jak łatwo przewidzieć, sam stał się celem innych hitmanów. Jego działalność wzbudza również zainteresowanie obrońcy Gotham – Mrocznego Rycerza… Postać Hitmana stworzyli dwaj znani, często współpracujący ze sobą irlandzcy twórcy – scenarzysta Garth Ennis („Kaznodzieja”, „Hellblazer”) i rysownik John McCrea („Kaznodzieja”, „Spider-man”).

LITERATURA OBYCZAJOWA

Sam DuChamp, drugorzędny autor thrillerów szpiegowskich, zainspirowany dziełem Cervantesa tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i obsesji na punkcie telewizji, który niedorzecznie zakochuje się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (wymyślonego) syna Sancza Quichotte wyprawia się w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki, i dzielnie stawia czoło tragikomicznym niebezpieczeństwom ery Wszystko Się Może Zdarzyć. Tymczasem jego twórca musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami.

Tak jak Cervantes napisał Don Kichota, żeby wykpić kulturę swoich czasów, tak Rushdie zabiera czytelnika na szaloną wyprawę przez kraj w przededniu moralnej i duchowej zapaści i robi to z narracyjną magią, która jest znakiem rozpoznawczym jego pisarstwa. Znakomicie oddane żywoty DuChampa i Quichotte’a przeplatają się ze sobą w tym głęboko humanistycznym opisie pogoni za miłością i szatańsko zabawnym portrecie czasów, w których tak często faktów nie sposób odróżnić od fikcji.

Don Pablos z Segowii, łotrzyk o wątpliwej renomie, lecz budzący nieodpartą sympatię, raczy nas barwną opowieścią o swoim pełnym przygód życiu w Hiszpanii Złotego Wieku i w Ameryce, którą wówczas wciąż nazywano Indiami. Zmienne koleje losu wiodły go od nędzy do bogactwa, od pogardy do uwielbienia, a jego nie całkiem szlachetne postępki wyniosły go z samego dna na pałacowe salony, ze szczytów Kordylierów w kręte rozlewiska Amazonii. Do tego mitycznego miejsca, gdzie nabierają kształtów wszystkie marzenia Nowego Świata – Eldorado!

Twórcą ilustracji do „Indyjskiej włóczęgi” jest Juanjo Guarnido, który urodził się w Hiszpanii, a potem zamieszkał w Paryżu, żeby dołączyć do studia Walta Disneya. Pracował tam jako animator. Później poświęcił się serii „Blacksad”.

KRYMINAŁ / THRILLER

Szalony thriller, który momentalnie stał się przebojem rynku francuskiego! Niepozorny Jacques Ramirez prowadzi nudne życie specjalisty od naprawy odkurzaczy w serwisie posprzedażowym firmy produkującej sprzęt gospodarstwa domowego. Splot wielu zdarzeń sprawia jednak, że ten nadzwyczaj spokojny człowiek staje się obiektem polowania gangsterów z meksykańskiego kartelu i głównym podejrzanym o zamach terrorystyczny! W ciągu jednego dnia wszyscy – od bandytów po policję – postanawiają dopaść wąsacza z odkurzaczem pod pachą… Kiedy jeszcze do akcji wkraczają dwie podróżujące po całym kraju piękne złodziejki, Jacques wpada w niekończący się wir pościgów i strzelanin.

„Dorwać Ramireza” jest pierwszym autorskim albumem Nicolasa Petrimaux, mieszkającego w Lyonie francuskiego twórcy, który od dzieciństwa fascynuje się amerykańskimi filmami akcji. I fascynację tę widać w komiksie, który pod względem prowadzenia fabuły, metody obrazowania i niewymuszonego humoru przypomina najlepsze osiągnięcia kina sensacyjnego.

Po raz czwarty przenosimy się w lata osiemdziesiąte XX wieku. Pierwszy rok nauki w Kings Dominion, elitarnej szkole, w której nastolatki są szkolone na śmiercionośnych zabójców dobiega końca. A to oznacza egzamin. Marcus wie, że niezależnie od wyników, nikt, kto nie splami sobie rąk krwią nie przeżyje do końca semestru.

REPORTAŻ

Upadek demokracji, czyli współczesna sztuka manipulowania masami w mediach społecznościowych. W tym wybuchowym pamiętniku konsultantka polityczna i była pracownica Cambridge Analytica ujawnia niepokojącą prawdę o branży danych wartych wiele miliardów dolarów. Upublicznia w jaki sposób firmy bogacą się, korzystając z naszych danych osobowych oraz pokazuje, w jaki sposób Cambridge Analytica wykorzystała luki w przepisach dotyczących prywatności, aby pomóc wygrać wybory Donaldowi Trumpowi – i jak łatwo może się to powtórzyć w wyborach prezydenckich gdziekolwiek na świecie.

PORADNIKI

Daj szansę swoim dzieciom! Daj szansę swoim uczniom! Dołącz do rebelii! Mali Rebelianci to przewodnik po metodzie LEGO-LOGOS, która uczy filozofii, etyki i kreatywności oraz wspiera naukę innych przedmiotów społeczno-humanistycznych, dając siłę do odważnego i twórczego myślenia. To wspaniała wyprawa do najgłębszych tajemnic kultury. Na pewno zachwyci miłośników filozofii, filmu, szeroko rozumianej popkultury, antropologii, mitologii.

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024 Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości …

Leave a Reply