Już jutro do dystrybucji wchodzi „Cyberpunk 2077”, jedna z najważniejszych gier tej dekady, wysokobudżetowa adaptacja klasycznej gry fabularnej z lat 80., przygotowana przez polskie CD Projekt RED. Z tej okazji przyglądamy się cyberpunkowym krótkometrażówkom, które zrobiły na nas największe wrażenie.
Rise
Doskonała pod każdym względem krótkometrażówka z doborową obsadą (Anton Yelchin, Rufus Sewell) i intrygującym (choć doskonale znanym z SF) pomysłem. David Karlak ładnie gra na emocjach, odwracając role ofiary i ciemiężcy, a przy tym czerpie z wizualnego dorobku “Ghost in the Shell”czy “Dystryktu 9”. W marcu tego roku ogłoszono start produkcji pełnometrażowej adaptacji “Rise”.
https://www.youtube.com/watch?v=-3fu2273-DQ
Tears of steel
Ian Hubert wraz z ekipą otrzymał dofinansowanie z Holenderskiego Instytutu Filmowego i stworzył emocjonujący i wizualnie dopracowany film o naukowcach desperacko próbujących wyzwolić świat od maszyn. Świetne są efekty specjalne, design robotów i fabuła na poziomie konceptualnym. Warto obejrzeć.
Sight
Co by było gdyby Google Glass weszły do dystrybucji i stały się niezastąpioną częścią dnia codziennego? Eran May-Raz i Daniel Lazo w interesujący sposób pokazują możliwości (gamifikacja najprostszych czynności) i ryzyko (w finale) jakie niesie ze sobą rozszerzona rzeczywistość. SHort ładnie skręcony i dopracowany pod względem wizualnym.
Archetype
Świetnie zrealizowany film Aarona Simsa nawiązuje lekko do “Robocopa”. Choć to zupełnie inny setting, to jednak ma kilka wspólnych cech, m.in. pakowanie zwłok w blaszane puszki. Wrażenie robią efekty specjalne i design wielkiego mecha bojowego. Fox wykupił prawa do pełnometrażówki i jeśli faktycznie ona powstanie może to być ciekawy kawałek cyberpunku.
Ruin
Bardzo ładny wizualnie, animowany short Wesa balla zachwyca przede wszystkim scenami motocyklowego pościgu, rozgrywającymi się dystopijnych, postcyberpunkowych realiach. Prawa do pełnometrażowej adaptacji wykupiło studio Fox.
True Skin
Krótkometrażówka rozgrywająca się w futurystycznym Bangkoku, w świecie gdzie wszczepy, rozszerzona rzeczywistość i dyskryminacja ludzi nieposiadających implantów to codzienność. Film tajlandczyka, Stephana Zlotescu, to interesująca prezentacja niedalekiej i możliwej do ziszczenia wersji przyszłości. Prawa do pełnometrażowej ekranizacji wykupił w 2012 r. Warner Bros., ale od tego czasu nic nie dzieje się w tym temacie.
Memorize
Szwedzi, Eric Ramberg i Jimmy Eriksson, wykorzystali w efektowny sposób pomysł z “Dziwnych dni” Kathryn Bigelow i trzeciego odcinka “Czarnego lustra”, pt. “The Entire History of You” Charlie Brookera. To widowiskowa strzelanka z niezłym FX, policją w stylu “Dredda” i słodko-gorzkim przesłaniem nt. technologii.
Rosa
Piękny, wystylizowany postcyberpunkowy short Jesusa Orellany robi ogromne wrażenie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że każdy detal tej animacji przygotował jeden człowiek, robiący do tej pory wyłącznie komiksy. Całość zajęła mu rok pracy (to o dwa lata mniej niż “Katedra” Bagińskiemu) i czuć w niej ducha “Matrixa” i “Battle Angel Alita”. Ponoć kilka lat temu, jeszcze przed przejęciem przez Disneya, 20th Century Fox zakupiło prawa do pełnometrażowej ekranizacji.
From the Future with Love
K-Michel Parandi dystopijną przyszłość zaczerpnął prawdopodobnie z komiksu “Punisher 2099”, w którym policja udzielała protekcji wyłącznie płatnikom abonamentu. Idea jest identyczna, a w tym wypadku wizualnie znacznie ciekawsza i z potencjałem na kolejne części. Do tego dochodzi hakowanie mózgu i zaawansowana cybernetyka.
The Sentient
Gabriel Scott zaserwował mały miks “Pamięci absolutnej”, “Raportu Mniejszości” i “Ghost in the Shell” w interesującym futurystycznym settingu. Mnóstwo akcji, niezły montaż i twarda uciekinierka potrafiąca skopać tyłki twardym gliniarzom.
Azureus Rising
Epicka animacja z równie epickim (super)bohaterem odzianym w egzoszkielet, strzelającym z plazmowych dział, walczącym mieczem i szybkim jak błyskawica. Short Davida Weinsteina jest napakowany niesamowitą akcją i służy jako reklamówka jego umiejętności.
Mech: Human Trials
Reżyser Patrick Kalyn stworzył krótką wariację na “Tetsuo: The Iron Man”. W jego świecie przyszłości istnieje narkotyk przyspieszający regenerację, którego efektem ubocznym jest mechanizacja ciała. Prosta narracja i fabuła, ale całkiem przyjemne efekty specjalne.
The Gift
Carl E. Rinsch stworzył świetnie dopracowanego i dynamicznego shorta rozgrywającego się w dystopijnej Moskwie. Bohaterem uczynił robota-lokaja, który ucieka przed policją z tajemniczym pudełkiem przywodzącym na myśl kostkę Lemarchanda. Ponoć Fox i Warner Bros. walczą o prawa do pełnometrażowej adaptacji.
GitS 2501
Project 2501 to filmowy hołd dla “Ghost in the Shell” Mamoru Oshiiego, który w wersji aktorskiej odtwarza początkową scenę z anime. W zespole twórców znalazł się Maciej Kuciara, który współtworzył również concept arty do filmowej adaptacji ze Scarlett Johansson, oraz polskie Studio Juice.