Gorący temat

5 najciekawszych filmów o wirusach i epidemiach

Na świecie szaleje nowy szczep koronawirusa, a my siedzimy grzecznie w domach i uzbrajamy się w popkulturowo-wirusową wiedzę. Poniżej 5 ciekawych filmów traktujących o wyjątkowo gorącej ostatnimi czasy tematyce.

Epidemia – Sprawnie zrealizowany medyczny thriller o katastrofalnych skutkach inwazji śmiercionośnego wirusa Motaba (silnie inspirowanego Ebolą) w samym sercu Stanów Zjednoczonych. Film Wolfganga Petersen nie zdobył większego uznania pośród krytyków: wytykano mu choćby większe skupienie na akcji niż naukowej zgodności. Tym niemniej owa akcja i gwiazdorska obsada z Morganem Freemanem czy Dustinem Hoffmanem na czele, potrafi wynagrodzić niedostatki dla spragnionego emocji widza.

Contagion. Epidemia strachu – po rozluźniających atmosferę filmach z serii „Ocean’s Eleven”, Steven Soderbergh zdecydował się wziąć za bary ze znacznie poważniejszym tematem – w swoim stylu zrobił to z dbałością o detale. Sprawnie pokazana droga od pacjenta zero do przybierającej alarmującą skalę epidemii i przede wszystkim ukazanie jak na ludzkim strachu żerować mogą co bardziej pozbawione skrupułów jednostki, zaskarbiły jego filmowi spore grono zwolenników.

Zabójczy wirus – na pierwszy rzut oka jeden z tych filmów, które powstały na fali mocno wpływającej na wyobraźnię „Drogi”. Oto kilkoro młodych Amerykanów podróżuje po zdewastowanych epidemią tajemniczej choroby pustkowiach, z nadzieją dotarcia do bezpiecznego miejsca. To co odróżnia „Carriers” od dziesiątek podobnych pozycji, jest brak efekciarstwa i rewelacyjnie oddany klimat strachu przed zakażeniem.

28 dni później – choć dla wielu widzów Danny Boyle całkiem jednoznacznie kojarzy się ze znakomitym „Trainspotting”, Brytyjczyk już kilka razy zdążył udowodnić, że lubi i umie romansować z kinem grozy i science fiction. W przypadku „28 dni później” bohaterowie zmagają się z nieopatrznie uwolnionym wirusem wścieklizny, który zmienia ludzi w rozszalałe bestie. Niebezpiecznie blisko tematyki zombie? I tak i nie, bo pomimo ewidentnych podobieństw w tonie historii, mimo wszystko mamy tu jednak do czynienia z przeciwnikami których możliwości dalece przekraczają te które mają standardowi ożywieńcy.

Miasto ślepców – bodaj najbardziej oryginalny temat z zestawienia, bowiem epidemia opanowująca świat w dziele Fernando Meirellesa, jest jednocześnie diametralnie inna i zarazem równie skuteczna w zmuszaniu homo sapiens do walki o przetrwanie. Ślepota, bo to o niej mowa, zmusza bohaterów do przewartościowania sposobów na egzystencję w zupełnie nowym świecie, a dla reżysera staje się fundamentem do rozważań nad kondycją naszej cywilizacji w ogóle. Bardzo dobrze zagrane i pomysłowe kino.

Maciej Bachorski

Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i przyzwoitej (znaczy, nie tylko single malt) whisky. Pisywał dla "Playboya", "PIXELA", czy "Wiedzy i Życia", a obecnie współpracuje z "Nową Fantastyką", "CD-Action" i "Netfilmem".

Zobacz także

Subiektywne podsumowanie roku 2023 – Komiksy – Serie kontynuowane

Miniony rok obrodził pokaźną ilością znakomitych komiksów. O najlepszych (w naszej redakcyjnej opinii) tytułach / …

Leave a Reply