Gorący temat

TimeLine Layout

kwiecień, 2024

  • 18 kwietnia

    Świat Akwilonu. Orki i gobliny, tom 3; Gri’im – samotność orka [recenzja]

      Trzeci tom “Orków i goblinów” utwierdza w przekonaniu, że warto inwestować swój czas w czytelnicze eksplorowanie Świata Akwilonu.  Przygody orków i goblinów, czyli teoretycznie negatywnych postaci,  jak sugerują nam nasze najprostsze skojarzenia z gatunkiem fantasy, powinny być przy odpowiedniej autorskiej obróbce niezwykle ciekawe. Możliwość chłonięcia historii z perspektywy bohaterów z tej  grupy daje bowiem konkretne scenariuszowe możliwości, z których …

    Czytaj dalej
  • 17 kwietnia

    Wściek – manifest na miarę naszych czasów? [recenzja]

    Firma badawcza Colossal Biosciences zapowiada nie tylko możliwość wskrzeszenia mamutów i innych wymarłych gatunków, ale też obiecuje pierwsze efekty prac już w 2028 roku. Co dodaje „Wściekowi” – nowej powieści Magdaleny Salik jeszcze więcej aktualności, podbija autentyzm opowieści, rozgrywającej się w niedalekiej przyszłości. Ale jest to przyszłość bardzo bliska, na wyciągnięcie ręki, niestety. „Wściek” to manifest? Nie wiem, czy to …

    Czytaj dalej
  • 12 kwietnia

    Assassin’s Creed. Valhalla – Ukryta księga – niezbyt udany mariaż komiksu i gry [recenzja]

    „Assassin’s Creed. Valhalla. Ukryta księga” nie jest z pewnością komiksem wybitnym. Ale, tak jak sama nowa odsłona popularnej gry, garściami czerpie z ogromnej popularności Wikingów i ich świata we współczesnej popkulturze. Zastanawiam się tylko, czy sam chwytliwy motyw kulturowy wystarczy, bo stworzyć angażujące dzieło? Serial „Wikingowie” na nowo przywrócił do popkulturowych łask postaci dzielnych, choć brutalnych wojowników z Północy. I …

    Czytaj dalej
  • 11 kwietnia

    Włoski skarbiec. Najlepsze komiksy: Giorgio Cavazzano tom 1 – „włoskie” oblicze Kaczogrodu [recenzja]

    Fani kaczogrodzkich opowieści w Polsce narzekać z pewnością nie mogą. Nie dość, że dostajemy sukcesywnie publikowany przez Egmont zbiór prac Carla Barksa w cyklu „Kaczogród”, to jeszcze doczekaliśmy się też wspaniałej serii zbiorczej Dona Rosy – „Wujek Sknerus i Kaczor Donald”, pomijając już choćby ciekawy album Kari Korhonena. Jeśli tego byłoby mało, to wydawnictwo Egmont rozpoczęło prezentację kolejnego z tuzów …

    Czytaj dalej
  • 10 kwietnia

    Opowieści makabryczne – graficzne adaptacje klasycznej nowelistyki grozy [recenzja]

    Joan Boix – „Opowieści makabryczne” to uzupełnienie kolejnej z białych plam na mapie komiksowego horroru w Polsce. A zarazem wspaniały, adaptacyjny album przywołujący klasykę nowelistyki grozy. Wstyd nie znać! Miłośnicy rysunkowej grozy mają w Polsce coraz lepiej. Nie tylko za sprawą znacznej liczby tytułów współczesnego horroru, które pojawiają się na polskim rynku, ale też – a może przede wszystkim – …

    Czytaj dalej
  • 9 kwietnia

    Strychnica – „Stranger Things” po irlandzku [recenzja]

    „Strychnica” to powieść z gatunkowego pogranicza, zawierająca w sobie i klasyczną grozę, i dark fantasy i pokaźną szczyptę mrocznej baśni, w dodatku mocno zakotwiczonej w typowo irlandzki legendarz. Co ważne, taka gatunkowa mieszanka tylko wychodzi powieści Marka Zychli na dobre. „Strychnicę” cechuje nie tylko zagadkowy tytuł – adekwatnie wyjaśniony w tekście – ale też bardzo silne osadzenie w wykorzystanej lokalnej …

    Czytaj dalej
  • 8 kwietnia

    Terapia grupowa – autoironiczny manifest twórczego kryzysu [recenzja]

    „Terapia grupowa” mimo fasady autoironicznego żartu jest komiksem w znaczącym stopniu smutnym. Co plasuje go poniekąd na jednej płaszczyźnie ze znakomitymi, aczkolwiek mocno traumatycznymi dziełami Larceneta – „Raportem Brodecka” oraz (przede wszystkim) imponującym tak w formie, jak i treści, dwutomowym „Blastem”. Dużo w „Terapii grupowej” śmiechu, dużo żartów, gagów słownych i sytuacyjnych. Ogrom żartobliwych scenek, czasem skeczy zamkniętych w pojedynczym …

    Czytaj dalej

marzec, 2024

  • 29 marca

    Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza – hołd dla najsłynniejszego kaczora na świecie [recenzja]

    „Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza” to ważny album dla wszystkich miłośników opowieści z Kaczogrodu. Nie tylko dopełniają historię bogatego (dosłownie i w przenośni) życia najzamożniejszego kaczora na świecie (Granit Forsant nie lubi tego!), ale też prezentują całe grono bardzo zdolnych artystów, podążających śladami twórcy postaci – Carla Barksa oraz istnego Świętego Graala kaczych opowieści – „Życia i czasów Sknerusa McKwacza” stworzonych …

    Czytaj dalej
  • 28 marca

    Far Cry: Rytuał przejścia – odcinanie kuponów od znanej marki na zawsze się udaje [recenzja]

    Z popkulturowymi produktami uzupełniającymi popularne gry zwykle wiąże się ryzyko. Z jednej strony to duża szansa na „odcinanie kuponów” od znanej marki – a więc i projekt kuszący dla samych właścicieli brandu. Z drugiej – trudno zaserwować coś naprawdę ciekawego, ze względu na ograniczenia pierwotnego uniwersum. I efekty niejednokrotnie są, jakie są. Nie inaczej jest z serią komiksów osadzonych w …

    Czytaj dalej
  • 28 marca

    Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja tom 6 – czekam na więcej od Christy! [recenzja]

    „Kajko i Kokosz” to niewątpliwie najważniejsze komiksy z okresu dzieciństwa, jakie znam. Owszem, niejedyne. Zaraz obok wymieniłbym choćby serię Chmielewskiego: „Tytus, Romek i A’Tomek”, czy później nieco zaczytywane „Thorgale” Grzegorza Rosińskiego, czy „Tajfun” Tadeusza Raczkiewicza. Jednak to chyba właśnie opowieści o dwóch dzielnych wojach z Mirmiłowa wymienię na pierwszym miejscy wśród publikacji, które nie tylko wykształciły u mnie miłość do …

    Czytaj dalej