Wśród wielu polskich czytelników panuje przeświadczenie, że manga to nie komiks, że nie reprezentuje sobą nic wartościowego, jest głupia i w najlepszym wypadku dla dzieci. Wynika to zapewne z utrwalonych stereotypów i nagonki jaka panowała w latach 90., ale też braku chęci poznania tematu i zmiany zdania. A przecież komiksy japońskie mają równie wiele, a często dużo więcej, do zaoferowania co te z Zachodu.
Manga to nie tylko wielkie oczy, smukłe sylwetki, nadmierna ekspresja. To nie tylko „Pokemony”, „Czarodziejka z Księżyca” i „Dragon Ball”, które to przecież przeznaczone są dla młodzieży. Chcąc wierzyć w utrwalone mity, przeciwnicy ignorują ogrom gatunków i różnorodność tematyczną, skupiając się na marginalnych wynaturzeniach i uogólniając całe zjawisko. Podobnie jak komiksy amerykańskie i europejskie, tak i manga celuje w przeróżne grupy wiekowe i zainteresowania, będąc zarówno przednią rozrywką jak i intelektualnym wyzwaniem.
Przyjęło się na Zachodzie, że chcąc wyróżnić komiks dla czytelnika bardziej wymagającego, dorosłego, nazywa się go powieścią graficzną. W Japonii termin ten funkcjonuje pod nazwą gekiga (jap. dramatyczne obrazy), która to z reguły dotyka tematyki obyczajowo-społecznej, kryminalnej, politycznej, zawsze traktuje o rzeczach poważnych, przełamuje tabu. Podgatunkami przejściowymi, dla młodych mężczyzn i kobiet w wieku osiemnaście-trzydzieści lat, są seinen i josei, czyli komiksy, które w formie bardziej rozrywkowej podejmują znacznie poważniejszą tematykę.
W Polsce do tej pory ukazało się niewiele tytułów skierowanych do dojrzalszych czytelników, ale te, które się pojawiły, stanowią w wielu przypadkach lekturę obowiązkową dla miłośników świetnie skrojonych historii. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych, naszym zdaniem, mang dla dorosłych przełamujących zastałe stereotypy.
POJEDYNCZE ALBUMY
Dziennik z zaginięcia – Hideo Azuma (Hanami)
Oto niezwykle poruszająca autobiograficzna opowieść uzależnionego Hideo Azumy, który odkrywa przed czytelnikiem mechanizmy działania umysłu alkoholika. Autor został bezdomnym z wyboru, który całe dnie spędzał na kombinowaniu jak przeżyć i jak zarobić na butelkę. To nie tylko doskonały, zabawny i wzruszający przewodnik po ciężkiej doli włóczęgi-opoja, ale też pouczający poradnik miejskiego survivalu m.in. o tym jak konstruować przenośne kuchenki; skąd brać papierosy i alkohol w trudnych chwilach czy jak przeżyć na diecie opartej na rzodkwi japońskiej i oleju do tempury. Mocny komiks.
Odległa dzielnica / Wędrowiec z Tundry / Zoo zimą i inne – Jiro Taniguchi (Hanami)
Sprawdź, gdzie kupić:
Jiro Taniguchi doczekał się w Polsce sporej ilości wydanych tytułów, każdy, bez wyjątku, godny jest uwagi i polecenia. Autor jest wnikliwym obserwatorem i specjalizuje się w opowiadaniu o naturze i codziennym życiu zwykłych ludzi, relacjach rodzinnych, obyczajowości Japończyków – czasem przeraża, czasem wzrusza, ale na pewno wywiera na czytelniku silne wrażenie. Swe historie prowadzi niespiesznie, zawsze mądrze i z wyczuciem, a czasem popada w melancholię lub porusza sentymentalne struny. Za swą twórczość był nominowany do najważniejszych nagród rynku japońskiego, francuskiego i amerykańskiego.
Opus – Satoshi Kon (Studio JG)
Sprawdź, gdzie kupić:
Ostatni komiks w dorobku Satoshiego Kona, reżysera takich arcydzieł anime jak “Perfect Blue”, “Millennium Actress” czy “Paprika”. „Opus” to wielopiętrowa opowieść pełna akcji, humoru i lekkości, w której autor w wyjątkowy sposób bawi się językiem komiksu. Głównego bohatera, mangakę, przenosi do tworzonego przezeń komiksu, zadając pytania o istotę rzeczywistości, istnienie boga, rolę artysty. Sporo w tych dywagacjach motywów z prozy Philipa K. Dicka czy Lewisa Carrolla ale też nawiązań do japońskiej i zachodniej popkultury. Genialna, niezwykle oryginalna manga.
Ayako – Osamu Tezuka (Waneko)
Sprawdź, gdzie kupić:
Album pozostawia czytelnika wstrząśniętym, wręcz brudnym. Obcujemy ze skrajną patologią, która szokuje i przeraża. Jednak to nie jedyna rola „Ayako”. Toksyczne relacje społeczne, mroczne zbrodnie rodzinne – to wszystko jest w pewnym stopniu sztafażem dla nakreślenia szerokiego spektrum historycznego powojennej Japonii, jako jednej z wielkich przegranych II wojny światowej. Tezuka mówi głosem swojego pokolenia, dając jednocześnie szansę nam, byśmy poznali ten dziejowy kontekst historii Japonii, o którym większość z nas praktycznie nic nie wie. Jeden z najważniejszych tytułów w dorobku Tezuki. Więcej piszemy w naszej recenzji.
Życie. Powieść graficzna – Yoshihiro Tatsumi (Wydawnictwo Komiksowe)
Monumentalna powieść (autobio)graficzna, człowieka który był świadkiem formowania się japońskiego przemysłu komiksowego, mającego też ogromny wkład w jego aktualny wygląd. To Tatsumi jako pierwszy rozpoczął tworzenie komiksów dla dojrzałych odbiorców, rysowanych bardziej realistyczną kreską i podejmujących poważne tematy. On też ukuł termin gekiga, czyli komiksu dla dorosłych. „Życie” to doskonała opowieść pełna zakulisowych ciekawostek i świetnie wpisana w ówczesną rzeczywistość Japonii, często donosząca się do faktów historycznych, kulturowych i społecznych Kraju Kwitnącej Wiśni.
Na dzień przed ślubem – Hozumi (Waneko)
Antologia krótkich poruszających historii miłosnych, które roztopią najtwardsze serducha. Są tu opowieści wzruszające, refleksyjne, przepełnione melancholią i ogólnym slow-life’em, gdzie dominuje niespieszna narracja, a sympatyczny humor jest niczym wisienka na torcie. Doskonały debiut młodej autorki, która, jak się okazuje, jest wytrawną obserwatorką i gawędziarką, a jej album działa niczym leczniczy balsam.
Uzumaki / Gyo / Black Paradox – Junji Ito (J.P. Fantastica)
Po twórczość Junjiego Ito warto sięgnąć by samemu przekonać się co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „rasowy horror” i poczuć na plecach autentyczny, namacalny strach. Mistrz body horroru w każdym swoim dziele szokuje, zaskakuje i z olbrzymią precyzją wizualizuje zarówno powykręcane potwory, makabryczne, obrzydliwe i dosadne momenty jak i piękno oraz zwiewną naturę kobiet. Ito ma niezwykły dar do wywoływania swoimi rysunkami i opowieściami bardzo nieprzyjemnych uczuć. Jest obecnie jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych autorów horrorów na świecie.
Abara. Żebra – Tsutomu Nihei (J.P. Fantastica)
Komiksy Tsutomu Nihei, to obok tych tworzonych przez Junji Ito, jedne z najciekawszych wysmakowanych graficznie tytułów podejmujących tematykę grozy. Wydana u nas „Abara” jest tego sztandarowym przykładem, umiejętnie łączącym horror i cyberpunk, urzekającym niepokojącymi projektami przytłaczających mega-struktur. W jego stylu można doszukać się inspiracji organicznością Cronenberga, biomechanicznością H.R. Gigera i monumentalizmem Alberta Speera, które w efekcie dają niezwykły wizualny rezultat. „Abara” to absolutnie obowiązkowa pozycja na liście każdego konesera komiksu.
Children – Miu Miura (Waneko)
Sprawdź, gdzie kupić:
Debiut Miu Miury będący solidnym rollercoasterem emocjonalnym. To bardzo dosadna, krwawa i bezlitosna w przekazie opowieść. Horror pokroju takich mistrzów jak Jack Ketchum czy Mort Castle, który wwierca się w pamięć i pozostaje w niej na bardzo długo. Dla czytelników o mocnych nerwach, szukających historii o depresyjnym wydźwięku. Więcej piszemy w naszej recenzji.
Do Adolfów – Osamu Tezuka (Waneko)
Manga (wydana w dwóch tomach) opowiada o trzech postaciach o tym samym imieniu. Pierwszym jest młody żydowski chłopiec, Adolf Kamil. Drugim, jego przyjaciel Adolf Kauffman, mieszkający w Japonii pół–Niemiec. Ci dwaj są przyjaciółmi, z początku ich relacje oparte są na głębokiej, przyjacielskiej relacji i wręcz współdzieleniu ideowych podwalin, wynikających z religii Kamila, ale i charakterystycznych dla moralnego człowieka. W późniejszym etapie Kauffman zmienia się diametralnie pod wpływem faszystowskiej ideologii, bardzo mocno obecnej w japońskim dyskursie społecznym tamtego okresu. To typowa ofiara indoktrynacji, która w jej efekcie, przez wiele lat zdołała zatracić wszelką moralność i stała się narzędziem w szponach bezdusznej, ukierunkowanej nienawistnie ideologii. Trzecim z Adolfów jest sam Hitler, przedstawiony w mandze jako osamotniony, zagubiony i w końcu popadający w szaleństwo. To tragiczny obraz nie tyle wielkiego, charyzmatycznego dyktatora , ale bardziej życiowego rozbitka, który swoimi obsesjami, rozgoryczeniem i nienawiścią zaraził całe niemieckie społeczeństwo, pchając je ku zgubie.
Planetes – Makoto Yukimura (J.P. Fantastica)
Sprawdź, gdzie kupić:
Kolejna doskonała opowieść zamknięta w dwóch tomach. Makoto Yukimura („Saga Winlandzka”) opowiada o zbieraczu kosmicznego złomu, który na pokładzie statku-śmieciarki rozpoczyna drugie życie i z uporem dąży do postawionego przed sobą celu. Opowieść w równym stopniu skupia się na eksploracji lokalnej przestrzeni kosmicznej i trudnościach z tym związanych oraz warstwie obyczajowej, poświęconej zagadnieniom społecznym i psychologicznym. „Planetes” to fantastyk bliskiego zasięgu z najwyższej półki.
SERIE TRWAJĄCE / ZAKOŃCZONE
Chłopaki z dwudziestego wieku – Naoki Urasawa (Hanami)
Sprawdź, gdzie kupić:
Naoki Urasawa na pierwszym planie serwuje nietuzinkową i intensywną fabułę kryminalną, mocno zakorzenioną w japońskiej popkulturze. Jednocześnie w tle pisze socjologiczną rozprawę na temat zmian kulturowych i społecznych zachodzących na przestrzeni lat w Japonii. Mieszanka iście wybuchowa, a opowieść wciąga nie tylko kapitalnie poprowadzoną intrygą, ale też fenomenalnymi bohaterami, którzy są niezwykle ludzcy i w pewnym momencie ich losy zaczynają interesować nas bardziej niż sama zagadka dotycząca tajemniczej sekty destabilizującej światowy ład. Liczba tomów: 6/11.
Saga Winlandzka – Makoto Yukimura (Hanami)
Sprawdź, gdzie kupić:
Akira – Katsuhiro Otomo (J.P. Fantastica)
Sprawdź, gdzie kupić:
„Akira” Otomo była jednym z pierwszych tytułów, które opowiadały o walce z totalitarnym systemem. Na ulicach Neo Tokio, nowej stolicy zbudowanej na zgliszczach po III wojnie światowej, toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie. Samo miasto z kolei to cybernetyczna dżungla opanowana przez młodociane gangi motocyklowe. To wręcz wzorowy futurystyczny thriller z elementami nadprzyrodzonymi, niezwykle bogatym tłem społeczno-politycznym, pełnokrwistymi bohaterami, a do tego rozrysowany precyzyjnie i bardzo realistycznie. Manga ta stała się przyczyną ogromnego boomu na Zachodzie (głównie USA i Francja) na japońskie komiksy i anime. Liczba tomów: 3/6.
Eden. It’s an endless Word – Hiroki Endo (Kotori)
Sprawdź, gdzie kupić:
Hiroki Endo serwuje w „Edenie” poruszającą wizję futurystycznego świata opanowanego przez śmiertelny i nieuleczalny wirus. Autor przygląda się mechanizmom działania wielkich organizacji w czasach kryzysu, podejmuje temat terroryzmu, ewolucji, erotycznych fascynacji i nowych technologii. Ale to wszystko jest jakby tłem w tej niebywale rozległej opowieści, w której najważniejsi są ludzie i ich małe dramaty. „Eden” przesycony jest znakomitymi dialogami, mądrymi refleksjami i filozoficzną nutą; czasem bawi, a czasem wzrusza. A wszystko to podaje w bardzo realistycznej formie graficznej, doskonale przekazującej myśli autora i nastroje bohaterów. Liczba tomów: 5/9.
Berserk – Kentaro Miura (J.P.Fantastica)
Sprawdź, gdzie kupić:
„Berserk”, przedwcześnie zmarłego w tym roku Kentaro Miury, określany jest mianem najlepszego komiksu fantasy w historii medium. Nie ma tu zbytniej przesady, bowiem to nie tylko niezwykle mroczna, brutalna i dynamiczna opowieść o walce z potworami niekoniecznie w ludzkiej skórze, ale też pełna refleksji i rozważań na temat istoty dobra, zła, ludzkich słabości, dualizmu, egzystencji czy przemijania. Do tego bardzo szczegółowo i realistycznie zilustrowana. Liczba tomów: 34/41.
Opowieść Panny Młodej – Kaoru Mori (Studio JG)
Sprawdź, gdzie kupić:
Historyczno-obyczajowy romans rozgrywający się pod koniec XIX w. małej wiosce nieopodal Morza Kaspijskiego, opowiadający o dwudziestoletniej Amir, która wychodzi za mąż za osiem lat młodszego Karluka. Wbrew pozorom nie ma tu żadnych kontrowersji, a historia skupia się na codziennym życiu poślubionych, ich rodziny i lokalnej społeczności. Drobiazgowo rozrysowany komiks Kaoru Mori przedstawia prozę życia egzotycznego regionu, zwyczaje i folklor. Niby nic tu się nie dzieje, ale sprawna narracja wciąga jak diabli. Liczba tomów: 12/13+.
Dobranoc, Punpunie – Inio Asano (Kotori)
Sprawdź, gdzie kupić:
Mocna, depresyjna i wyrywająca ze strefy komfortu opowieść obyczajowa z nutą realizmu magicznego o trudach dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie. Tytułowy Punpun, mieszkający z niestabilną emocjonalnie matką, przemocowym ojcem, wśród równie doświadczonych rówieśników próbuje odnaleźć się w bezdusznym świecie, prowadząc m.in. egzystencjalne rozważania na temat normalności, szczęścia, miłości i ogólnie życia. Liczba tomów: 7/7.
Ghost in the Shell – Masamune Shirow (J.P. Fantastica)
Japończycy bardzo często w ramy komiksu wplatają swoje obawy cywilizacyjne, a chyba najlepiej uwidocznił je nurt jakim jest cyberpunk, po który z wielką ochotą sięgają po dziś. „Ghost In the Shell” to sztandarowy przykład próby odnalezienia granicy między maszyną a człowiekiem, światami wirtualnymi a rzeczywistością, moralnością a degeneracją. Z pomocą wartkiej akcji, futurystycznej wizji Kraju Kwitnącej Wiśni i opancerzonej twardej postaci kobiecej, Shirow dogłębnie przeanalizował te zagadnienia, a jednocześnie zainspirował wielu innych twórców (Wachowskich przy „Matrixie”, czy Blomkampa przy „Chappie”). Liczba tomów: 3/3.
Hiroszima 1945. Bosonogi Gen – Keiji Nakazawa (Waneko)
Sprawdź, gdzie kupić:
Ta manga to klasyka gekigi, która bardzo skrupulatnie przedstawia powojenną rzeczywistość Japonii od najgorszej strony. Jej autor miał szczęście przeżyć atomowy atak na Hiroszimę, a w tej dziesięciotomowej serii zawarł swoje obserwacje i przemyślenia dotyczące ówcześnie panującej biedy, okrucieństwa, korupcji, propagandy, znieczulicy oraz losu cywili trawionych chorobą popromienną. Znakomita opowieść, wzbudzająca emocje, wzruszająca i przełamująca tabu. Liczba tomów: 10/10.
Battle Royale – Koshun Takami, Masayuki Taguchi (Waneko)
Jedna gra, czterdziestu dwóch graczy. Tylko jeden przeżyje. Manga „Battle Royale” (w odróżnieniu od filmu) jest bardzo wierną adaptacją książki, wzbogaconą dodatkowo o wątki rozwijające poszczególnych bohaterów. Opowieść jest efektem niepokojów jakie nasilały się w Nipponie pod koniec lat 90. – wzrost przestępczości wśród młodzieży, bezrobocia i wynikające z tego niepokojące plany rządu. Mamy tu do czynienia z totalitarną Japonią, nie liczącą się z tymi, którzy nie przystosują się do jej zasad, temperującą nieposłuszną młodzież w bestialski sposób. „Battle Royale” to brutalny i dosadny, ale też bardzo ważny głos w debacie społeczno-politycznej. Liczba tomów: 15/15.
Ikigami – Motoro Nase (Hanami)
Sprawdź, gdzie kupić:
Podobnie jak „Battle Royale”, „Ikigami” pokazuje sposób na trzymanie społeczeństwa na krótkim łańcuchu. Chcąc zmniejszyć liczbę przestępstw i samobójstw, rząd Japonii jednemu na tysiąc obywateli wszczepia nanokapsułkę, która między osiemnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia eksploduje. Dzięki temu zabiegowi ludzie mają bardziej docenić życie. Każdy z wybrańców na dzień przed zgonem otrzymuje tytułowe Ikigami – zawiadomienie o śmierci. Sama seria opowiada o doręczycielu takich dokumentów, Fujimoto będącym mimowolnym obserwatorem ludzi, którzy albo godzą się z losem albo chcą mu się przeciwstawić. Jak wykorzystają swoje ostatnie chwile? Liczba tomów: 10/10.
Heat. Żar – Buronson, Ryochi Ikegami (J.P. Fantastica)
Sprawdź, gdzie kupić:
„Heat” to jeden z ciekawszych gangsterskich komiksów. Opowiada losy Tatsumiego Karasawy, który swą butnością, twardym charakterem i inteligencją szybko staje na czele klubu hostów i zbiera wokół siebie lojalnych sprzymierzeńców, z którymi bruździ zarówno policji, gangsterom i jakuzie. Seria charakteryzuje się świetną realistyczną kreską, emocjonującymi zwrotami akcji i wnikliwym spojrzeniem na funkcjonowanie półświatka. Nie zabrakło w niej efektownych bijatyk, strzelanin i negocjacji czy też erotyki. Liczba tomów: 17/17
Pluto – Naoki Urasawa (Hanami)
Sprawdź, gdzie kupić:
Akcja „Pluto” toczy się w przyszłości, w której autonomiczne roboty częściowo stały się członkami ludzkiej społeczności – mają swoje prawa, obowiązki i przywileje. Ktoś jednak zaczyna unicestwiać najbardziej zaawansowane maszyny na Ziemi oraz ich twórców, a sprawą zajmuje się ultranowoczesny robot policyjny, Gesicht. Osią fabuły jest oczywiście świetna kryminalna intryga, pełna zwrotów akcji, pościgów i wybuchów, ale w gruncie rzeczy jest to mądra i poruszająca opowieść o emocjach, tych ludzkich, jak i tych rodzących się w coraz bardziej świadomych maszynach. Jeśli poleciała Wam łezka na „Chappiem” to tu przygotujcie sobie całą paczkę chusteczek. Liczba tomów: 8/8.
Monster – Naoki Urasawa (Hanami)
Sprawdź, gdzie kupić:
Kolejny tytuł Urasawy w tym zestawieniu to kryminalno-psychologiczny thriller z mocno rozbudowanym tłem społecznym. Niezwykle zdolny neurochirurg, doktor Tenma, poprzez swą spolegliwą naturę zostaje wrobiony w pewien proceder, przez który zaczynają ginąć niewinni ludzie. Chcąc oczyścić się z zarzutów, w atmosferze zaszczucia, rozpoczyna własne śledztwo. Urasawa rozkręca opowieść niespiesznie, ale z każdym kolejny rozdziałem coraz bardziej intryguje i wodzi czytelnika za nos. Doskonała, bardzo złożona i bogata w wątki seria spod znaku mystery fiction. Liczba tomów: 9/9.
Suppli – Mari Okazaki (Hanami)
Sprawdź, gdzie kupić:
Główną bohaterką „Suppli” jest dwudziestosiedmioletnia Minami Fuiji, pracownica agencji reklamowej, która karierę zawodową zaczyna przedkładać nad życie osobiste. Zaczyna brać nadgodziny, pracuje w dni wolne i zaniedbuje trwający siedem lat związek. Koledzy z pracy stają się jej nową rodziną, a kolejne zlecenia i projekty jej całym światem. Mari Okazaki z wdziękiem ukazuje tryby agencji reklamowych, eksponuje samotność i dążenie do akceptacji oraz miłości. W subtelny i przystępny sposób ostrzega jak groźny może być pracoholizm, choroba, która przecież nie dotyczy wyłącznie Japończyków. Liczba tomów: 11/11.
SERIE NIEDOKOŃCZONE
Tu detektyw Jeż – Kenshi Hirokane (Waneko)
Manga charakteryzuje się realistyczną kreską i powolną narracją. Każdy tom jest zbiorem kilku niepowiązanych ze sobą historyjek, których jedynym łącznikiem jest Agencja Detektywistyczna Akatsuka i tytułowy detektyw, Goro Nanase, z uwagi na swą fryzurę, zwany Jeżem. Bohater, ze względu na wykonywany zawód, ma okazję obserwować zróżnicowane społeczne problemy zwykłych, szarych tokijskich obywateli. Rodzinne dramaty i radości, tragiczne nieporozumienia, tajemnicze zniknięcia, zdrady, romanse, skutki gangsterskich działań – to są tematy podejmowane przez Hirokane, który nie ucieka się do oceniania działań swych postaci, sygnalizując jedynie zaistniałe, uniwersalne problemy. Przy „Tu detektyw Jeż” można się uśmiać po pachy jak i porządnie wzruszyć. Liczba tomów: 9/24.
Samotny Wilk i Szczenię – Kazuo Koike, Goseki Kojima (Mandragora)
Wznowienie serii zostało zapowiedziane przez Hanami na 2022 r. Całość w 22 tomach.
Vagabond – Takehiko Inoue (Mandragora)
Miyamoto Musashi to najlepszy szermierz w całej historii Japonii, który swój pierwszy śmiertelny pojedynek stoczył w wieku trzynastu lat, a przez całe życie nie przegrał ani jednej walki (domniemywa się, że jedną jednak przegrał, ale nie jest to ani udokumentowane, ani potwierdzone). „Vagabond” bazujący na książce Eiji Yoshikawy („Musashi”) opowiada o życiu i czasach tego wojownika, samotnej i długiej wędrówce przez Kraj Kwitnącej Wiśni i dziesiątkach wspaniałych walk, które stoczył z wyśmienitymi przeciwnikami. Inoue świetnie balansuje na granicy faktów i fikcji tworząc niezwykle porywającą i doskonale zilustrowaną quasibiografię, którą można czytać i oglądać wielokrotnie. Liczba tomów: 9/37.
Miecz nieśmiertelnego – Hiroaki Samura (Egmont)
Wznowienie serii zostało zapowiedziane przez Kotori na 2022 r. Całość w 15 tomach.
Jak widać samurajskie tytuły nie miały w Polsce szczęścia. „Miecz nieśmiertelnego” to trzeci w tym gatunku, który został przerwany – o tyle boleśnie, że już niewiele brakowało do wydania całości. Opowieść rozgrywa się w alternatywnej XVIII-wiecznej Japonii, w której nieśmiertelny ronin Manji szuka ukojenia. Jego celem jest zgładzenie tysiąca złych ludzi, ale to okazuje się sporym wyzwaniem. Przepięknie narysowana seria to festiwal efektownych i brutalnych pojedynków, w której z czasem fabuła coraz bardziej się zagęszcza i porusza istotne kwestie dotyczące sensu życia, moralności czy dążenia do celu za wszelką cenę. Liczba tomów: 22/30.
***
Powyższe tytuły oczywiście nie wyczerpują tematu, jest ich znacznie więcej i warto poszukiwać samodzielnie. Na koniec już tylko lista pozycji, z którymi nie udało mi się jeszcze zapoznać, ale zapowiadają się obiecująco bądź z reguły są chwalone: „Mushishi„ (10 tomów), „Osiedle Promieniste” (1 tom), „Samotny smakosz” (1 tom) „Muzyka Marie„ (2 tomy), „Solanin„ (2 tomy), „Prophecy„ (3 tomy), „Gunsmith Cats” (8 tomów), „Reaktor 1F„ (1 tom), „Detektyw Sasaki” (1 tom), „Wzgórze Apolla„ (9 tomów), „Emma” (10 tomów), „Mąż mojego brata„ (4 tomy), „Dziewczyna znad morza” (2 tomy). W zasadzie cała oferta wydawnictwa Hanami skierowana jest do dorosłych odbiorców, więc po ich tytuły można sięgać w ciemno. Również jednotomówki Waneko są kopalnią intrygujących pozycji. Dla każdego coś miłego. A trzeba zaznaczyć, że mangowe wydawnictwa od jakiegoś czasu znacznie chętniej sięgają po różnorodne, poważniejsze pozycje, zatem warto na bieżąco śledzić ich zapowiedzi. A także naciskać na ponowne wydanie przerwanych bądź niedostępnych już tytułów.
Pasowałby ten Kenshin
Również niedokończony
Dodałbym niedoceniane u nas „7 miliardów igieł”, kawał dobrej historii, dwa tomy dobrego sf.
Dzięki, sprawdzę ten tytuł.