Gorący temat

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji „Tronu” wg Jodorowsky’ego czy „Diuny” wg H.R. Gigera, tym razem zaprezentowano mashup „Kevina samego w Nowym Jorku” z rzeczywistością późnego Związku Radzieckiego. Efekt jest piorunujący. Autorem wizualizacji jest litewski twórca Vytautas Gaivelis.

MidJourney to zaawansowana sztuczna inteligencja tworząca obrazy na podstawie opisów tekstowych, stworzona przez niezależne laboratorium badawcze o tej samej nazwie. Narzędzie jest obecnie w fazie otwartej bety, do której weszło 12 lipca 2022 r., co oznacza, że z jej funkcji może korzystać absolutnie każdy.

Od samego początku z generatorem wiążą się kontrowersje i silne emocje ze strony społeczności artystów. Jego działanie oparte jest na uczeniu maszynowym, które aby było skuteczne, musi przetworzyć możliwe jak największą bazę danych. Takiej analizie podlegają tysiące zdjęć, prac malarskich i graficznych zbieranych z przepastnych zasobów sieci. Legalnie i nielegalnie. Artyści zarzucają twórcom MidJourney i innych generatorów łamanie praw autorskich i jawną kradzież ich dzieł. Jest to o tyle istotne, że grafiki stworzone przez SI wygrywały już konkursy i były wykorzystywane do tworzenia okładek czasopism czy nawet całych komiksów. Czy w związku z tym nadchodzi zmierzch wizualnej twórczości człowieka? Oby nie. Sprawa jest rozwojowa.

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Drew Struzan – mistrz plakatu filmowego

Jeśli nie wiecie kim jest Drew Struzan, nie martwcie się, na pewno kojarzycie jego prace, …

4 komentarze

  1. Dawniej mieliśmy nawet swoją wersje, Kevin sam w Sosnowcu

  2. Zdecydowanie lepiej wygląda kewin sam w Polsce

  3. Chyba w Wejherowie

  4. Kevin moze byc G i dlatego sam ,nieznalazl partnera xd

Leave a Reply