Najbliższy tydzień wydawniczy prezentuje się niezbyt okazale w porównaniu z poprzednim. Jednak to przysłowiowa cisza przed burzą, która nastąpi już w przyszłym tygodniu. Tymczasem zapraszamy na kolejne polecanki jakie przygotowała nasza redakcja.
POPULARNONAUKOWE
Opis wydawcy: Badania naukowe potwierdziły, że świadomość nie jest efektem procesów zachodzących w mózgu. Przypadki śmierci klinicznej dowodzą, że pomimo ustania pracy tego narządu, pacjent potrafił np. opowiedzieć, co działo się podczas reanimacji jego ciała. Świadomość jest nieskończona, ponieważ jest nieśmiertelna.
W poszukiwaniu źródła. Kim jesteśmy i skąd pochodzimy to publikacja wielowątkowa ukazująca zupełnie inną rzeczywistość, niż powszechnie przyjmujemy do świadomości. Żyjąc w XXI wieku, w czasach rzekomo postępowych i rozwoju, okazuje się, że światopogląd większości ludzi oparty jest o myślenie dogmatyczne, które charakteryzowało ludzi żyjących… w średniowieczu. Jak to możliwe? Otóż, wszyscy dorastamy w określonym środowisku, rządzącemu się określonymi wzorcami kulturowymi, co wpływa z kolei na nasze poglądy.
Książka odpowiada na podstawowe pytania dotyczące ludzkiej egzystencji. Kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Autor powołując się na konkretną wiedzę naukową wykazuje, że nie stanowimy wyłącznie biologicznych organizmów, ale Świadomość.
W publikacji opisane zostały również relacje osób mających zdolność do opuszczania ciała i podróżowania, jako wyzwolona świadomość. Ich spotkania z przedstawicielami kultur pozaziemskich i mądrość wynoszona z eksploracji nieznanego szerzej świata okazuje się być nieoceniona. Co ciekawe, koresponduje ona z przesłaniami Jezusa oraz Indian Ameryki Północnej.
Opis wydawcy: Rozpalający wyobraźnię świat słowiańskich wierzeń. Diabły, szatany, biesy… Czarownice, wiedźmy, strzygi… Jak by ich nie nazwać – zawsze wzbudzały emocje i przerażały ludzi, towarzysząc im od wieków.
Autor, dzięki próbie racjonalnego wyjaśnienia przyczyn przypisywania tym postaciom piekielnych i upiornych mocy, sprawia, że Pożegnanie z diabłem i czarownicą to opowieść nie tylko o zabobonach i wierzeniach, ale zarazem bogate źródło cennych informacji na temat kultury ludowej.
W książce Bohdana Baranowskiego nie brakuje barwnych powiedzeń, przyśpiewek, przesądów oraz autentycznych historii, w które uwikłane były czarownice i diabły. Te z kolei nie zniknęły wraz z postępem techniki, a przeniknęły do otaczającego nas świata za pomocą książek, filmów, seriali i gier komputerowych.
KRYMINAŁ / THRILLER
Opis wydawcy: Sześć strzałów, pięciu zabitych, sterroryzowane miasto, wzorowo przeprowadzone śledztwo, zabójca ujęty w ekspresowym tempie, obciążające podejrzanego dowody – nie do podważenia.
Tylko dlaczego James Barr, były żołnierz piechoty, nie chce się widzieć z adwokatem, a zamiast tego żąda widzenia z Jackiem Reacherem? Przecież zeznania Reachera, który ma powody, by nie pałać do niego sympatią, mogą go jeszcze bardziej pogrążyć. I dlaczego jeden z pocisków Barra – strzelca wyborowego! – nie trafił w cel?
Opis wydawcy: Szalona emerytka Zofia Wilkońska tak namieszała, że trafiła za kratki. Czymże jednak jest więzienie dla zawziętej staruszki. Niczym innym jak sceną walki o godne i lepsze życie. Czy Zofia zerwie okowy wymiaru sprawiedliwości, który w tym wypadku okazał się rychliwy, ale na pewno nie sprawiedliwy?
OBYCZAJOWE
Opis wydawcy: George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jedna z jego najbardziej uznanych powieści – „Rok 1984″ – powstała w 1949 roku. Opisana w niej wizja państwa kontrolowanego przez Wielkiego Brata niepokojąco przypomina dzisiejszy świat, w którym nieustannie jesteśmy obserwowani przez kamery monitoringu, a wszelkie możliwe urządzenia zbierają o nas informacje.
Prywatne życie pisarza było równie fascynujące, co jego powieści. Studiował w szacownej uczelni w Eton, zasilił szeregi policji w ówczesnej Birmie, walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej, z pasją obnażał zbrodniczy stalinowski reżim, żył w slumsach Londynu… A wszystko to, by móc opisać swoje doświadczenia.
Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierre’a Christina (współautora m.in. serii „Valerian”) zabiera nas w te miejsca pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora „Folwarku zwierzęcego”, czy „W hołdzie Katalonii”. Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział innych rysowników i artystów, takich sław, jak: Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.
Opis wydawcy: Proza Josepha Conrada od ponad stu trzydziestu lat wywiera wpływ na największych artystów. „Jądro ciemności”, „Lord Jim” czy „Nostromo” stały się inspiracją dla takich mistrzów, jak T.S. Eliot, Francis Ford Coppola, Bob Dylan czy Czesław Miłosz. Trudno bowiem znaleźć pisarza, który równie przenikliwie potrafiłby opisać kondycję ludzką na styku kultur, w przecięciu tego, co stereotypowo uznajemy za cywilizowane i barbarzyńskie, oczywiste i obce. Ten wielki ironista podważa dogmaty, dystansuje się od ideologii i prawd absolutnych, pozostawiając swoich bohaterów samotnych w rękach ślepego losu. Jedyne, co może ich uratować od klęski, to wierność zobowiązaniom, odpowiedzialność, współczucie, a także banalna, jak by się wydawało, trzeźwość w ocenie sytuacji. Czy to jednak wystarczający oręż w starciu z „pełnokrwistym mięsem życia”? Człowiekiem Conrada targają sprzeczności, ludzka słabość zmienia się w krzyk buntu, który milknie wobec nieprzewidywalności losu i dzikości natury. Porażka wydaje się nieunikniona, a po niej zostaje tylko pustka.
Prezentowane opowiadania są prawdziwymi perłami gatunku. Wybór pokazuje różnorodność tematyki i języka artysty uważanego za jednego z najwybitniejszych stylistów. Trudno nie ulec urokowi i bogactwu Conradowskich opisów, jego cudownej ironii i zaskakującemu poczuciu humoru oraz głębi, z jaką potrafił odmalować złożoność ludzkiej natury.
DLA DZIECI
Opis wydawcy: Co to za książka? Co to za zwierzę? Spójrz na strony książki pod światło, a sam się przekonasz!
Zwykle patrzysz NA stronę, żeby zobaczyć ilustrację, w przypadku tej książki jest inaczej! Aby sprawdzić, jakie zwierzę kryje się na obrazku i upewnić się, że dobrze rozwiązałeś zagadkę, musisz spojrzeć pod światło PRZEZ poszczególne strony.
Ta sprytna i zabawna książka została wymyślona przez Eda Emberleya pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Po dziś dzień ani sam pomysł, ani szata graficzna książki nie straciły nic ze swej oryginalności i świeżości.
„Zgadnij, co to?” jest dowodem na to, że papier może być interaktywny i zaskakuje nawet w dobie powszechnej cyfryzacji. Świetna zabawa gwarantowana! (tak długo aż wyładują się baterie w latarce…).