Gorący temat

Człowiek – kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? [recenzja]

Trzecia książka Tomasza Rożka została poświęcona człowiekowi. Autor chwyta temat od strony antropologii fizycznej, skupiając się na trzech kluczowych tematach: skąd się wzięliśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Tym razem aktywny popularyzator nauki, twórca renomowanego kanału na youtbe oraz książek “Nauka, to lubię!” i “Kosmos” zmienił nieco formułę swojej publikacji. Wciąż korzysta z zasady “od ogółu do szczegółu”, przeprowadzając czytelnika przez kolejne zagadnienia, doskonale systematyzując wiedzę, ale bardziej postawił na obszerne rozmowy ze specjalistami (biologiem, antropologiem i biocybernetykiem). Każdy z tematów składa się z wyczerpującego omówienia, przedstawienia faktów i teorii naukowych oraz wywiadu rzeki, który w sposób jeszcze bardziej przystępny wlewa wiedzę do głowy. Znalazło się też miejsce na małe przerywniki w postaci bardziej szczegółowego przybliżania podejmowanych kwestii.

Dr Rożek jak zwykle w sposób  ciekawy i przystępny rozkłada na czynniki pierwsze każdy temat, używając prostych, przyziemnych przykładów i obrazowych metafor pobudzających wyobraźnię. Kosmiczne zmienne determinujące powstanie życia, ewolucja człowieka, migracja, genetyka, zmysły, mózg, cyborgizacja, predykcja przyszłości to tylko niektóre omawiane kwestie składające się na obraz człowieka. W wywiadach z kolei autor dociska rozmówców do granic możliwości, dopytuje, uszczegóławia i drąży przez co można odnieść wrażenie, że dyskutanci wychodzi z tych pogaduszek mocno spoceni i przemęczeni – oczywiście z korzyścią dla czytelników.

“Człowiek” to kolejna fascynująca książka w dorobku dr Rożka pobudzająca do rozmyślań i własnych poszukiwań, która trafi zarówno w gusta młodszych czytelników jak i ich rodziców. Dodatkowym atutem, który w szczególności bardziej trafi do dzieci są przepiękne zdjęcia oraz zabawne ilustracje Macieja Maćkowiaka, który nadaje całej serii spójności i lekkości.

Człowiek

Nasza ocena: - 90%

90%

Tomasz Rożek. Wilga 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Po zbutwiałych schodach – realizm magiczny w najlepszym wydaniu [recenzja]

„Po zbutwiałych schodach” to najnowsza powieść wywodzącej się z estetyki grozy, utalentowanej autorki Anny Musiałowicz, …

Leave a Reply