Gorący temat

Kosmos – zacznij przygodę z astronomią [recenzja]

“Komos” to kolejna warta uwagi popularnonaukowa książka Tomasza Rożka, specjalisty od konwertowania skomplikowanych zagadnień na łatwe do przyswojenia i pobudzające do myślenia kwestie.

W książce autor skupia się na tematach związanych wyłącznie z kosmosem. Podobnie jak w poprzedniej publikacji, “Nauka. To lubię”, przyjął formułę “od ogółu do szczegółu”. Wpierw skupia się na strukturze całego wszechświata, odpowiadając na liczne pytania, przedstawiając obowiązujące dziś i kiedyś teorie naukowe, prowadząc intrygującą rozmowę z dzieckiem i przedstawiając prosty w wykonaniu eksperyment obrazujący z pozoru trudne zagadnienie. Schemat narracji w każdym rozdziale jest podobny i za każdym razem wyśmienicie się sprawdza. W dalszej kolejności Rożek zgłębia tajemnice coraz mniejszych struktur, od wszechświata przechodząc do galaktyk, gwiazd, a następnie planet, z Ziemią na czele, której poświęca osobny fragment książki, i życia organicznego.

Wszystkie te tematy autor omawia z wielką pasją, udzielającą się czytającemu, a ich chłonięcie ułatwia prosty język i obrazowe analogie, które z powodzeniem podłapią nawet dużo młodsi odbiorcy. Każde zdanie to dawka wiedzy, bowiem Rożek nie pozwala sobie na lanie wody czy owijanie w bawełnę. A wszystkie zgrabnie i przystępnie podane konkrety ozdabiają prześliczne zdjęcia z teleskopów czy satelit oraz zabawne ilustracje i komiksy Macieja Maćkowiaka. Mamy tu zatem do czynienia z udaną symbiozą tekstu i obrazu, które jednoznacznie zachęcają do lektury. Już błękitna okładka z kosmicznymi elementami jest zwiastunem wybornej popularnonaukowej podróży.

“Kosmos” to świetne ujęcie tematu, nie kompleksowe, ale wystarczające na tyle, aby rozbudzić ciekawość i chęć jego dalszego zgłębiania. To doskonała propozycja dla nieco starszych dzieci zaczynających przygodę z astronomią, w której zasmakują z pewnością i dorośli.

Kosmos

Nasza ocena: - 90%

90%

Tomasz Rożek. Wilga, 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Gryzę grozę. Notatki o kulturze literackiej polskiego horroru – otrzeźwiające spojrzenie na rodzimą grozę [recenzja]

Na „Gryzę grozę. Notatki o kulturze literackiej polskiego horroru” – nie ukrywam – niecierpliwie czekałem …

Leave a Reply