Gorący temat

Love: Tygrys – dzień z życia drapieżnika [recenzja]

Po “Tygrysa” warto sięgnąć przede wszystkim ze względu na przepiękne realistyczne rysunki Federico Bertolucci, który za całą serię ”Love” był nominowany do Nagrody Eisnera, a za niniejszą, pierwszą część otrzymał włoską Grand Guinigi. Ale nie tylko rysunki są siłą tego albumu.

Francuski scenarzysta Frederic Brremaud zastosował raczej rzadko spotykany patent fabularny. Otóż całą narrację oparł wyłącznie na bohaterach zwierzęcych, bez zastosowania choćby jednego słowa czy dialogu. Opowieść skupia się na tytułowym tygrysie i przedstawia jeden dzień z jego życia. Drapieżnik budzi się i rusza na polowanie, które jak się okazuje nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Upatrzony przezeń tapir co rusz się wymyka. I choć nie wygląda na zbyt rozgarnięte zwierzę, cały czas dopisuje mu szczęście. Tygrysowi plany pokrzyżuje a to głodny aligator, a to zawzięte pantery lub rozochocony słoń. A swoje trzy grosze dorzucą jeszcze rozwrzeszczone małpy. 

Brremaud doskonale prowadzi fabułę, wciągając czytelnika coraz bardziej w ten dziki świat przyrody. Śledząc tygrysa pozwala sobie na małe dygresje umożliwiając podpatrzenie na chwilę innych zwierząt, bądź zaobserwowanie ciągu zdarzeń, który ostatecznie staje się przeszkodą dla tytułowego drapieżnika. Napięcie rośnie i opada, są chwile sielanki, prawdziwej grozy, dynamiczna akcja, a nawet odrobina humoru. No i fenomenalna puenta, która na chwilę zbija z tropu, ale jest doskonałym domknięciem zarówno dnia tygrysa jak i zaprezentowanej fabuły.

Wciągającą treść dopełniają kapitalne ilustracje Bertolucciego, pełne szczegółów po brzegi wypełniających kadry, doskonale zaaranżowane i wykadrowane, zachwycające precyzją kreski i nienagannym warsztatem. Każda z plansz to wręcz gotowy obraz do oprawienia w ramę i zawieszenia na ścianie. Za kolejne odsłony serii “Love” artysta otrzymał jeszcze kilka innych nagród, warto zatem mieć ją na uwadze przy kolejnych zakupach.

Cały album świetnie koresponduje z innym dziełem, ale przeznaczonym dla dzieci – “Być jak tygrys” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak. Tam również mamy dzień z życia tygrysa, ale w wersji light, podany z humorem i jajem. Te dwa tytuły wybornie się uzupełniają i z pewnością będą stanowić kapitalny pomost między beztroską a brutalną rzeczywistością.

Love: Tygrys

Nasza ocena: - 80%

80%

Scenariusz: Frederic Brremaud. Rysunki: Federico Bertolucci. Scream Comics 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Wilk morski – wspaniała adaptacja powieściowej klasyki [recenzja]

„Wilk morski” Reefa Reb’sa to swobodna adaptacja powieści Jacka Londona, łącząca wszystko, co charakterystyczne dla …

Leave a Reply