Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza, ale na zmienną aurę rada jest tylko jedna – czytanie! A co czytać w czerwcu? Oto nasze propozycje najciekawszych nowości książkowych tego miesiąca.
PATRONATY
Krzysztof Koziołek – Enigma: liczba wszystkich liczb. Manufaktura Tekstów. Data wydania: 23.06.2022
Jest 15 lipca 1928 roku, gdy polskie stacje nasłuchowe odbierają niemiecką depeszę zaszyfrowaną w nowy sposób – za pomocą maszyny nazywanej Enigmą.
Od razu ruszają próby złamania tajemniczego szyfru, ale najlepsi kryptolodzy kruszą na nim zęby. Wkrótce potem wybitni warszawscy profesorowie matematyki uznają go za nierozwiązywalny, a Biuro Szyfrów polskiego wywiadu zwraca się nawet o pomoc do słynnego okultysty.
Kiedy kolejne próby kończą się fiaskiem, kierownictwo Biura Szyfrów postanawia zagrać va banque. Jako pierwsze na świecie do złamania szyfru – którego podobno nie da się złamać – angażuje nie lingwistów, dziennikarzy czy szachistów, jak do tej pory, lecz studentów matematyki.
W tym celu 15 stycznia 1929 roku dwadzieścioro uczestników rozpoczyna kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim. Operacja prowadzona jest w całkowitej konspiracji, a od kursantów odbiera się nawet ślubowanie dochowania tajemnicy – po to, aby o planach polskiego wywiadu nie dowiedziała się niemiecka Abwehra.
Mimo tak daleko posuniętych środków ostrożności nie wszystko idzie zgodnie z planem…
Sprawdź, gdzie kupić:
SCIENCE FICTION
Ada Palmer – Być może gwiazdy. Tłumaczenie: Michał Jakuszewski. Wydawnictwo MAG. Data wydania: 30.06.2022
Długo oczekiwany ostatni tom cyklu Terra Ignota
Jest rok 2454. Przywódcy Pasiek – państw pozbawionych określonego terytorium, będących obecnie podstawową formą organizacji ludzkich społeczeństw na Ziemi – potajemnie dopuścili się straszliwych czynów, starając się zachować pozory utopijnej stabilności. Ale fasada nie może utrzymywać się bez końca. Łatwość podróżowania po całym globie oraz powszechny dostatek mogły wywrzeć łagodzący wpływ na mroczniejsze tendencje ludzkości. Niemniej konflikt pozostaje głęboko zakorzeniony w ludzkiej psychice. Katalizator, którym stał się niezwykły chłopiec, wystarczył, by na nowo obudzić tłumiony od pół tysiąclecia chaos.
Wojna szerzy się na całym globie, niszczy dawne sojusze i budzi uśpione nienawiści. Zagrożone są wszystkie systemy transportu. Powrót tyranii odległości podważa spójność od dawna zjednoczonego świata, zagrażając wszystkiemu, co stworzył system Pasiek-
Superzbrodniarz Mycroft Canner zaginął bez śladu, a jego następca, Dziewiąte Anonim, musi nie tylko prowadzić kronikę wojny, lecz również podjąć próbę przywrócenia porządku na świecie niepowstrzymanie zmierzającym ku katastrofie.
Los społeczeństwa wisi na włosku. Czy rozwiązaniem będzie pozostać na Ziemi, czy raczej nadal próbować dotrzeć do gwiazd?
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA POPULARNONAUKOWA
Kate Bieberdorf – Roztwory i spółka. Tłumaczenie: Monika Skowron. Wydawnictwo Poznańskie. Data wydania: 01.06.2022
Z tej książki dowiesz się: jak z pomocą chemii zrobić pyszną kawę? Dlaczego szybciej opalamy się na plaży niż w przydomowym ogródku? Ile kalorii musi przyjąć nasz organizm, żeby dotrwać do kolejnego dnia? Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się kaca?
Woda do kwasu czy kwas do wody? Nie ryzykuj i sięgnij po tę książkę! Pierwiastki, związki i reakcje chemiczne towarzyszą nam na każdym kroku. Są z nami, gdy zmywamy naczynia, ćwiczymy na siłowni, pieczemy ciasto czy najzwyczajniej śpimy. Lepiej je poznać i mieć po swojej stronie.
Kate Biberdorf udowadnia, że chemia nie musi być ani nudna, ani trudna. Co więcej, książka pozwala zrozumieć, jak zbudowany jest otaczający nas świat. Zawiera także wiele cennych chemicznych trików, które mogą ułatwić nam codzienne życie. Roztwory i spółka nie muszą być straszne, nawet jeśli na szkolnych lekcjach chemii próbowaliśmy jedynie dotrwać do dzwonka.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA FAKTU
red. Jack Guinnes – Biblia queeru. Tłumaczenie: Zofia Olesiejuk – Szachnowska. Wydawnictwo Znak Koncept. Data wydania: 01.06.2022
Trzymasz w rękach rewolucję. Biblię, o jakiej nigdy ci się nie śniło. Bez dwóch zdań – queer wyszedł z podziemia. Wyważył okna i szturmem wszedł do mainstreamu. Najwyższy czas poznać imiona głośnych skandalistów i skandalistek, niczym nieskrępowanych prekursorek, kreatywnych buntowników – wszystkich, którzy przeobrazili nasze myślenie o popkulturze spod znaku tęczy. Oto przed tobą święta księga queeru!
Jaką drogę przeszedł RuPaul, by zostać najsłynniejszą drag queen na świecie? Czemu David Bowie stał się bożyszczem heteroseksualnych fanów, choć jednocześnie uznawany jest za niekwestionowaną ikonę „dziwaków”? Czy za „lekkostrawnymi” popowymi piosenkami George’a Michaela z czasów, gdy był jeszcze młodym liderem zespołu Wham!, kryje się gejowski przekaz?
W Biblii queeru gwiazdy świata sztuki i publicystyki wyjaśniają, dlaczego dotychczas przemilczane tematy przedostały się do najpopularniejszych czasopism, stacji telewizyjnych oraz rozgłośni radiowych. Autorzy oddają głos tym, którzy przecierali szlaki dla kolejnych nieheteronormatywnych pokoleń. Dzięki tej książce dowiesz się, jak powstawała queerowa popkultura. A zatem – start your engines, and may the best queer win!
Sprawdź, gdzie kupić:
Tom Shone – Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz. Tłumaczenie: Alka Konieczka. Wydawnictwo: Znak Koncept. Data wydania: 01.06.2022
Wrażliwy szaleniec, nieokiełznany geniusz – taki właśnie jest Tarantino!
W młodości Quentin Tarantino był zwykłym, nierzucającym się w oczy pracownikiem wypożyczalni kaset wideo i nic nie wskazywało na to, że stanie się ikoną amerykańskiej popkultury. Dziś lubi szokować przemocą na ekranie, ma bzika na punkcie wizualnej precyzji, a także kocha igrać z przyzwyczajeniami widzów, dzięki czemu przyciąga do kin zarówno tłumy zapalonych fanów, jak i grono zagorzałych krytyków. Uwielbiany i znienawidzony jednocześnie. Obok jego filmów nie można przejść obojętnie. Swoim ciętym językiem od lat wzbudza kontrowersje. Jaką piosenkę śpiewali do białego rana John Travolta i Quentin Tarantino w mieszkaniu reżysera, zanim zaczęli kręcić Pulp Fiction? Które dzieła musiał obejrzeć Brad Pitt podczas filmowych czwartków organizowanych na planie Bękartów wojny? Dlaczego twórca Wściekłych psów uwielbia podglądać publiczność w kinie? Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz przybliża sylwetkę najbardziej ekscentrycznego twórcy w Hollywood!
„Gdybym miał stworzyć postać opartą na Quentinie, powstałby facet głośny, uroczy, wrażliwy i tak słodki, że aż niewiarygodny – ale przede wszystkim szalony byłby z niego skur&%!@” – powiedział w jednym z wywiadów Paul Thomas Anderson. Oto przed państwem the one and only – Quentin Tarantino!
Sprawdź, gdzie kupić:
Ashlee Vance – Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, Space X. Tłumaczenie: Agnieszka Bukowczan – Rzeszut. Wydawnictwo Znak Horyzont. Data wydania: 15.06.2022
Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą.
Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego. Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie. Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił.
Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Dotarł także do jego wrogów. Sam Musk przyrzekł, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do publikacji tej książki. Nagle zmienił zdanie – oto ona.
Sprawdź, gdzie kupić:
Michał Stonawski – Paranormalne. Egzorcyzmy. Prawdziwe historie opętań. Wydawnictwo Znak Koncept. Data wydania: 28.06.2022
Michał Stonawski, badacz zjawisk paranormalnych, który całe życie poświęcił tropieniu prawdy, tym razem zabierze cię do świata opętań i egzorcyzmów. Razem z nim trafisz do nawiedzonych domów, gdzie autor rozmawiał z opętanymi, szeptunkami i satanistami. Ruszysz tropem demonologów, a egzorcyści przybliżą ci tajniki swojej profesji.
Gdzie i jak szkolą się egzorcyści? Jak wygląda mrożący krew w żyłach rytuał wypędzenia demona? Kto może zostać egzorcystą i kto zatwierdza wybór takiej osoby? Dokąd prowadzi najpoważniejsze śledztwo profesjonalnej grupy łowców duchów? Czy satanista może zostać opętany? To tylko część pytań, na które znajdziesz odpowiedź w tej książce. Prawdziwe historie opętań rozgrywają się tu i teraz. Uwierzysz czy boisz się uwierzyć?
Sprawdź, gdzie kupić:
KRYMINAŁ / THRILLER
Jeffery Deaver – Ostatni dowód. Tłumaczenie: Łukasz Praski. Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Data wydania: 02.06.2022
Trzeci tom trzymającej w napięciu serii o Colterze Shaw. Minęło zaledwie kilka godzin od wstrząsających wydarzeń z „Do jutra”, a Colter Shaw już znalazł się w San Francisco, by podjąć się misji, którą jego ojciec rozpoczął lata temu. Nadszedł czas, aby odnaleźć zaginioną torbę kurierską z dowodami mogącymi zniszczyć korporację odpowiedzialną za setki, a nawet tysiące zgonów. Podążając za enigmatycznymi wskazówkami, Shaw zaczyna bawić się w kotka i myszkę z przedstawicielami firmy. Nagle jednak wydarzenia nabierają tempa: tylko coś, co znajduje się w torbie, może uratować rodzinę, na którą korporacja wydała wyrok śmierci. Podczas realizacji misji Shaw otrzymuje nieoczekiwane wsparcie od kogoś, z kim od dawna nie miał kontaktu. Razem odkrywają, że poszukiwany przez niego obiekt może wywołać katastrofę na ogromną skalę. „Ostatni dowód” to pełen zwrotów akcji wyścig z czasem, by ocalić niewinnych ludzi od śmierci i… ukryć cenną zawartość torby, aby nie wpadła w niepowołane ręce.
Sprawdź, gdzie kupić:
Tomasz Duszyński – Glatz. Goliat. Wydawnictwo SQN. Data wydania: 08.06.2022
Nadchodzi okres chaosu i rozliczeń z przeszłością.
W marcu 1923 roku ksiądz Paul Reiser skacze z wieży kościoła Wniebowzięcia NMP w Glatzu. Jego samobójstwo, wydawałoby się, przechodzi bez echa, jednak kilka miesięcy później ujawniane są obrazy przedstawiające wizje, którymi ksiądz dzielił się przed śmiercią z wiernymi. Malowidła stają się zapowiedzią kolejnych morderstw. Czy za drastycznymi wydarzeniami stoją wyznawcy Reisera? A może berlińska organizacja przestępcza, która właśnie pojawiła się w Glatzu?
Zdegradowany wachmistrz Franz Koschella ściera się z nowym przeciwnikiem. Wraz z kapitanem Wilhelmem Kleinem natrafiają na zagmatwaną sieć intryg, której nici prowadzą w stronę kłodzkiego magistratu, ciemnych uliczek Glatzu, a nawet dalej, w kierunku stolicy. Czego szukają w mieście berlińskie ringvereiny? Czy wizje Reisera dotyczące Pasji Chrystusa urzeczywistniły się właśnie w Hrabstwie Kłodzkim? Kryzys Republiki Weimarskiej przenosi się na ulice miasta. W cieniu kłodzkiej twierdzy rozpoczyna się krwawa walka o wpływy.
Sprawdź, gdzie kupić:
Wojciech Chmielarz – Długa noc. Wydawnictwo Marginesy. Data wydania: 15.06.2022
Długa jesienna noc w Warszawie. W Komendzie Stołecznej Policji na kolejne przesłuchanie oczekuje mężczyzna, który jest świadkiem w sprawie zabójstwa. Co do tej pory powiedział? Co zataił? Do czego nie chce się przyznać? Młoda dziewczyna po raz pierwszy w życiu wychodzi na ulicę, żeby zarobić na utrzymanie. Ciągle się waha, ale potrzebuje pieniędzy dla swojego małego syna. Kogo spotka tej nocy? Jaką decyzję podejmie? Po mieście w białym, terenowym samochodzie krąży mężczyzna, który wie, że to jest jego ostatnia noc na wolności. Ma tylko jeden cel. Zabić tak wiele osób, jak to tylko możliwe. Kto jeszcze padnie jego ofiarą? I jest jeszcze komisarz Jakub Mortka, który staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu. A stawką są najbliższe mu osoby. Jak daleko jest się w stanie posunąć, żeby ich ocalić? To będzie długa noc. Dla nich wszystkich. Najważniejsza noc w ich życiu.
Długa noc to szósta część cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, ale też nowe otwarcie dla kolejnych powieści. Po kilku latach pracy w Hadze komisarz Mortka wraca do Polski. Wiele się zmieniło: dawna podwładna jest teraz jego zwierzchniczką, są nowi ludzie i nowe przepisy. Stare przyzwyczajenia Mortki nie wszystkim będą się podobać, bo komisarz najbardziej lubi działać solo. Najważniejsze jednak, że jest dalej skuteczny i być może powrót „na chwilę” okaże się zmianą na dłużej.
Sprawdź, gdzie kupić:
Marek Stelar – Ukryci. Wydawnictwo Filia. Data wydania: 15.06.2022
MARCIE SYGIT WALI SIĘ ŚWIAT, KIEDY JEJ NIEPEŁNOSPRAWNY SYN ZOSTAJE UPROWADZONY. OKAZUJE SIĘ, ŻE PIOTREK NIE JEST JEDYNY, A PORYWACZ DZIAŁA JUŻ OD ROKU.
Zniechęcona brakiem postępów w śledztwie samotna matka znajduje nieoczekiwanie sprzymierzeńca w osobie Marka Bielawskiego, lokalnego przedsiębiorcy i ojca jednego z porwanych chłopców. Upór i determinacja prowadzą tę dwójkę tropem uprowadzonych niknącym we mgle domysłów i hipotez. Zbieg okoliczności sprawia, że pojawia się szansa na zbliżenie się do porywacza, jednak konieczna jest interwencja wybitnego psychiatry i psychoterapeuty. Doktor Sobczak w zakamarkach umysłu przypadkowego świadka musi znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie: gdzie ukryci są chłopcy?
WSZYSCY MAJĄ ŚWIADOMOŚĆ, ŻE CZAS SIĘ KOŃCZY. CZY ZDĄŻĄ?
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski. Rysunki: Marek Oleksicki – Ekspozytura Rygor. Goście hotelu Arago. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 01.06.2022
Algier, lato 1941 roku. Stolica francuskiej kolonii w Afryce Północnej cieszy się względnym spokojem, jakiego próżno szukać w targanej wojną Europie. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i… polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga.
Historia szpiegowskiej organizacji „Rygor” to inspirowana faktami komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Słowikowskiego, którym udało się stworzyć siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę… fabrykę płatków owsianych.
Autorami są dwaj znani polscy twórcy: scenarzysta Tobiasz Piątkowski („48 stron”, „Pierwsza Brygada”, „Bradl”) i rysownik Marek Oleksicki („Odmieniec”, „Hardkorporacja”, „Frankenstein’s Womb”). Komiks swoim patronatem objęła Agencja Wywiadu, która w tym roku świętuje swoje 20-lecie działania.
Agencja Wywiadu to służba specjalna odpowiedzialna między innymi za rozpoznawanie i przeciwdziałanie zagrożeniom zewnętrznym godzącym w bezpieczeństwo, obronność, niepodległość i nienaruszalność terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do jej ustawowych zadań należy także zapewnienie ochrony kryptograficznej łączności z polskimi placówkami dyplomatycznymi i konsularnymi oraz prowadzenie wywiadu elektronicznego. Agencja Wywiadu – od 20 lat w cieniu dla Polski.
Sprawdź, gdzie kupić:
HORROR
Jarosław Turowski – Róże i karabiny maszynowe. Wydawnictwo Phantom Books. Data wydania: 13.06.2022
Dobre opowiadanie powinno być piękne jak róża, a jednocześnie masakrować umysł czytelnika z bezwzględnością karabinu maszynowego. Przez całą swoją literacką przygodę dążyłem do tego, by takie właśnie były moje teksty. Na ile udało mi się zamierzenie to zrealizować, pozostawiam już do indywidualnej oceny każdemu Czytelnikowi…
W latach 2010–2019 napisałem około setki opowiadań. Na potrzeby tego zbioru wybrałem dwadzieścia dwa teksty, które uznałem za najciekawsze bądź w inny sposób wyróżniające się na tle pozostałych. Mam nadzieję, że dadzą one pełen przekrój mojej twórczości z tego okresu i sam jestem ciekaw efektu końcowego. Tytuły uporządkowałem w kolejności alfabetycznej.
Bez zbędnego przedłużania – zapraszam Cię, drogi Czytelniku, do krainy mojej wyobraźni… Do tego dziwacznego kraju, gdzie rosną róże w najczerwieńszym z odcieni i gdzie nieprzerwanie terkocą karabiny maszynowe.
Jarosław Turowski 29 marca 2020, Reykjavik, Islandia
Symbolicznie ujęte miłość i śmierć. Skrajności w literaturze (a nierzadko i w życiu) mieszające się boleśnie ze sobą w opowiadaniach Turowskiego wybrzmiewają ze zdwojoną siłą, zamknięte w starannie wykreowanych światach. To historie z pogranicza gatunków, bo autor nie zamyka się w jednej konwencji, ale nieustannie poszukuje właściwych środków wyrazu dla
swoich opowieści, garściami czerpiąc z popkulturowego dorobku. Niezależnie od gatunku, to przede wszystkim znakomite historie. Dajcie im szansę. Nie będziecie żałować. Mariusz Wojteczek, autor „Dreszczy” i „Ballad morderców”
Scenariusz: Grant Morrison. Rysunki: Jill Thompson i inni – Niewidzialni. Tłumaczenie: Paulina Braiter. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 29.06.2022
Legendarna seria Granta Morrisona, jednego z brytyjskich twórców, którzy pod koniec XX wieku zmienili oblicze komiksu amerykańskiego. Młody bohater umieszczony w ośrodku resocjalizacyjnym szybko się orientuje, że dzieje się tam coś dziwnego, a nawet złowieszczego. Z pomocą przychodzi mu tajemniczy mężczyzna, który proponuje chłopakowi wstąpienie do grona Niewidzialnych. Kim są członkowie tej grupy i o co walczą? I czy prawdą jest to, co mówią niektórzy, że światem rządzą okrutne stwory z innego wymiaru? Odpowiedzi poznamy stopniowo, wraz z kolejnymi krwawymi i niewiarygodnymi przygodami grupy bohaterów. Autorem scenariusza jest sławny Szkot Grant Morrison, twórca takich dzieł jak „Siedmiu Żołnierzy”, „Doom Patrol”, „Animal Man” i „Multiwersum”, a także opowieści o Batmanie i Supermanie. Za rysunki odpowiada wielu grafików, w tym Steve Yeowell, wieloletni współpracownik brytyjskich magazynów komiksowych „2000 AD” i „Judge Dredd Megazine” (m.in. serie „Zenith”, „Red Razors”, „Judge Dredd”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „The Invisibles” #1-12 i „Absolute Vertigo” #1. Komiks dla dorosłych.
Sprawdź, gdzie kupić:
FANTASY
Michał Gołkowski – Komornik. Arena dłużników. Tom 2. Wydawnictwo Fabryka Słów. Data wydania: 30.06.2022
„Arena Dłużników. Tom 2.” to kolejna z powieści należących do niezwykle popularnego cyklu Michała Gołkowskiego pt. „Komornik”. Opowiada ona o burzliwych losach Ezekiela Siódmego – byłego komornika i renegata, któremu jako jedynej osobie na Ziemi udało się przeżyć Apokalipsę. Koniec świata, jaki znamy, nie oznaczał końca świata dla Ezekiela. W wyniku niespodziewanego obrotu wydarzeń otrzymuje on bowiem jako Ocalały nadprzyrodzone moce, pełniąc odtąd (nieco wbrew własnej woli) funkcję wszechmogącego Stwórcy. Nieograniczone możliwości władania światem okażą się w jego wypadku trudniejsze, niż można to sobie było początkowo przypuszczać…
Tom 2. „Areny Dłużników. Drugiej Trylogii Komornika” obok Ezekiela stawia w centrum wydarzeń Szemijazasza – okrutnego anioła, który wraz z resztą anielskich wysłanników niebios planuje unicestwić mozolnie odbudowywany przez Ezekiela świat i zastąpić jego miejsce na tronie. Nasz bohater postanawia jednak nie poddać się tak łatwo. Czy mu się to uda? „Arena Dłużników. Druga Trylogia Komornika. Tom 2.” to propozycja dla zarówno dla miłośników literatury fantasy, jak i osób szukających w czytanych książkach dużej dozy poczucia humoru i błyskotliwych odniesień do teraźniejszości. Sięgnij po nią już dziś i wejdź do wykreowanego przez Gołkowskiego wciągającego świata post-apokalipsy.
Sprawdź, gdzie kupić:
John M. Ford – Czekanie na smoka. Tłumaczenie: Anna Reszka. Wydawnictwo MAG. Data wydania: 24.06.2022
Z przysypanej śniegiem gospody wysoko w Alpach czwórka nieprawdopodobnych sojuszników wyruszy przeciwko potędze Bizancjum, żeby zapewnić tron Ryszardowi księciu Gloucester i uczynić go Ryszardem III. Arystokratyczny bizantyjski najemnik. Florencka lekarka. Wiekowy walijski czarnoksiężnik. Tajemniczy książę Sforza. Razem zmienią los milionów…
Sprawdź, gdzie kupić:
Andrzej Pilipiuk – Przetaina. Wydawnictwo Fabryka Słów. Data wydania: 15.06.2022
Wędrujemy, by odnaleźć siebie. Żeby po tragicznych chwilach poskładać strzaskaną duszę.
W odległej krainie, na brzegu nieznanego morza żyją Plemiona. Czczą Boga o Stu Twarzach i jego kociogłową córkę Nefem i prowadzą proste, spokojne życie. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo przyjdzie im podzielić los Przodków, których cywilizację zmiótł z powierzchni ziemi olbrzymi kataklizm. Jedynym ratunkiem wydaje się ucieczka w głąb kontynentu, na nieznane ziemie zamieszkiwane przez obce i być może wrogie plemiona. W poszukiwaniu nowego miejsca do życia wyrusza wyprawa złożona ze śmiałków wskazanych przepowiednią. Być może połączenie na powrót dwóch zwaśnionych plemion odwróci los. Zadanie nie będzie jednak ani proste, ani bezpieczne, a na ścieżkach prowadzących przez góry pozostaną nie tylko ślady stóp, ale i ślady krwi. Ale w bogach nadzieja. Wszak oni zawsze prowadzą nas właściwą drogą, a jeśli się na niej potykamy, to o własne nogi.
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz: Neil Gaiman. Rysunki: Coleen Doran, Fábio Moon i Gabriela Bá – Szkło, snieg, jabłka i inne historie. Tłumaczenie: Paulina Braiter. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 01.06.2022
Zbiór komiksowych adaptacji trzech opowiadań słynnego pisarza Neila Gaimana: „Trollowy most”, „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” i „Szkło, śnieg i jabłka”.
Jack od dziecka wierzył w potwory i do dziś prześladuje go jeden z nich: żarłoczny, monstrualny troll… Piętnastoletni Enn nie ma śmiałości do dziewczyn – i chyba jeszcze długo nie będzie miał po tym, jak na pewnej prywatce pozna grupę bardzo dziwnych piękności… Wdowa po królu postanawia pozbyć się swojej pasierbicy, ale czyni to nie dla władzy, a dla dobra poddanych…
Opowiadania Neila Gaimana, twórcy niezapomnianej serii „Sandman”, zostały przygotowane w wersji komiksowej przez amerykańską rysowniczkę i scenarzystkę, zdobywczynię aż pięciu Nagród Eisnera, Colleen Doran („Sandman”, „A Distant Soil”) oraz brazylijskich grafików i scenarzystów, braci Fábia Moona i Gabriela Bá („Daytripper”, „Two Brothers”, „BBPO”), laureatów nagród Eisnera i Harveya.
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz i rysunki: Stan Sakai Usagi Yoimbo. Saga Tom 9. Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 29.06.2022
Nowe wydanie popularnej serii „Usagi Yojimbo”. Dziewiąta księga zbiera historie wydane w tomach „Tajemnice” i „Ukryci”. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego suwerena, pana Mifune. Od tego dnia samotny ronin przemierza kraj, poszukując spokoju ducha, walcząc o sprawiedliwość i doskonaląc umiejętności samurajskie. Usagi dociera do dużego miasta, gdzie funkcję inspektora straży pełni jego stary przyjaciel, pan Ishida. Już pierwszego dnia Usagi wplątuje się w niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie małej dziewczynki. Dzięki wsparciu inspektora ratuje dziecku życie, ale to dopiero początek serii niespodziewanych wydarzeń. Z pomocą ronina Ishida rozwiązuje kolejne zagadki dotyczące morderstw, fałszerstw i kradzieży. W pewnym momencie okazuje się jednak, że wszystkie te sprawy łączą się ze sobą – i dopiero wtedy dwaj bohaterowie stają przed prawdziwą tajemnicą… W drugiej opowieści nasz długouchy bohater nadal przebywa w tym samym mieście. Pewnej nocy dochodzi do brutalnej zbrodni, jej ofiarami padają dwaj znamienici samurajowie, którzy dopiero co wrócili z odległego portu. Czy przywieźli coś niebezpiecznego i dlatego zostali zabici? Ishida i Usagi rozpoczynają zawiłe śledztwo, które zaprowadzi ich z dzielnicy magazynów, przez bandyckie zaułki, do książęcego pałacu i rezydencji kupca zajmującego się przemytem. Okaże się jednak, że afera sięga znacznie wyższych sfer władzy. Co więcej, może być związana z przenikaniem do Japonii obcej i zakazanej przez szogunat religii – chrześcijaństwa. Seria „Usagi Yojimbo Saga” to mistrzowska komiksowa adaptacja samurajskich legend, wydawana od ponad trzydziestu lat i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Autorem scenariusza i rysunków jest wybitny twórca Stan Sakai, a nowe wydanie zostało wzbogacone o kolorową galerię okładek.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA GŁÓWNONURTOWA
Olga Tokarczuk – Empuzjon. Wydawnictwo Literackie. Data wydania: 01.06.2022
Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla!
Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.
Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica. W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.
Olga Tokarczuk w Empuzjonie odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.
Sprawdź, gdzie kupić:
Colson Whitehead – Rytm Harlemu. Tłumaczenie: Rafał Lisowski. Wydawnictwo Albatros. Data wydania: 01.06.2022
Błyskotliwa i trzymająca w napięciu powieść o szemranych interesach, barwnym nowojorskim półświatku i zwyczajnym facecie, który po prostu pragnie szczęścia. A także o problemach rasowych, władzy i burzliwych wczesnych latach 60. Czołowa kandydatka do Nagrody Pulitzera (autor otrzymałby to wyróżnienie już po raz trzeci!). Jedna z najlepszych powieści 2021 roku według „New York Timesa” i Baracka Obamy.
Dla swoich klientów i sąsiadów ze Sto Dwudziestej Piątej Ulicy w Harlemie Ray Carney jest uczciwym sprzedawcą niedrogich mebli, prowadzącym przyzwoite życie i dbającym o żonę, która właśnie spodziewa się drugiego dziecka. I nawet jeśli zamożni rodzice Elizabeth nie akceptują ani zięcia, ani jego ciasnego lokum naprzeciw stacji metra, on właśnie tutaj czuje się jak w domu. Niewiele osób wie, że Ray trzyma sztamę z grupą bandytów i oszustów z przedmieścia. Czasy są trudne, z kasą jest cienko, interes z sofami na raty kręci się raczej niemrawo, więc jeśli jego kuzyn Freddie od czasu do czasu podrzuca mu jakiś pierścionek czy naszyjnik, Ray nie wnika, skąd się wzięły. Zna dyskretnego jubilera, który też nie zadaje pytań. Wkrótce Freddie dołącza do ekipy, która planuje obrabować luksusowy hotel, a interes Raya ma posłużyć za zasłonę dymną. Napad, jak należało się spodziewać, nie przebiega zgodnie z planem i Ray musi znaleźć nowych klientów. Podejrzanych gliniarzy, bezwzględnych lokalnych gangsterów, przedstawicieli branży porno i wszelkiego rodzaju najgorsze szumowiny z Harlemu – żeby przeżyć, nie może być zbyt wybredny.
Rytm Harlemu to rasowy kryminał i jednocześnie pasjonująca saga rodzinna, powieść społeczna o głębokim przesłaniu i barwny list miłosny do Harlemu – a wszystko to w pieczołowicie odtworzonych realiach Nowego Jorku z początku lat 60. ubiegłego wieku.
Sprawdź, gdzie kupić:
DLA DZIECI
Andy Griffiths. Ilustracje Terry Denton – 143-piętrowy domek na drzewie. Tłumaczenie: Maciejka Mazan. Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Data wydania: 01.06.2022
Jedenasty tom najśmieszniejszej serii od czasów „Dziennika cwaniaczka”!
Andy i Terry mieszkają w stuczterdziestotrzypiętrowym domku na drzewie (mieli stutrzydziestopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: nawiedzony cmentarz, słowoplujkę, narzekalnię, ducha ducha ducha o imieniu Fredek, roboty udające się w podróż pośrubną oraz bar mleczno-rybny – pingwiny go uwielbiają! No, na co czekacie? Właźcie!
Terry Denton urodził się w Melbourne jako jeden z pięciu braci. Zaczął studiować architekturę, ale zorientował się, że go to unieszczęśliwia, więc rzucił uniwersytet i zajął się innymi sprawami. Próbował prawie wszystkiego – parał się teatrem, malarstwem, rzeźbą, zaklinaniem koni, budowaniem gór lodowych i doradzaniem pterodaktylom, aż odkrył, że chce ilustrować książki dla dzieci. Dziś ma ich na koncie ponad czterdzieści, z których wiele stworzył wraz z Andym Griffithsem.
Andy Griffiths też pochodzi z Melbourne. Jego ulubione kolory to niebieski, fioletowy, żółty, zielony, pomarańczowy, czerwony oraz czarny. Uwielbia zwierzęta, toteż jego kot został sportretowany w serii „Domek na drzewie”. Pracował przez jakiś czas jako taksówkarz i nauczyciel angielskiego, ale zawsze chciał zostać gwiazdą rocka (nawet mu się nie śniło, że będzie znanym pisarzem). Zaczął pisać na poważnie, kiedy jego uczniowie powiedzieli mu, że książki są okropnie nudne.
Sprawdź, gdzie kupić:
Charles M. Schultz – Fistaszki zebrane 1950 – 2000. Tłumaczenie: Michał Rusinek. Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Data wydania: 01.06.2022
Żadna prawdziwa kolekcja „Fistaszków” nie byłaby kompletna bez niniejszego tomu. Książka ta gromadzi rzadkie fistaszkowe rysunki, które w większości nie były publikowane od dziesięcioleci. Znajdziecie tutaj opowiadania, historyjki komiksowe, pojedyncze dowcipy rysunkowe, reklamy, a nawet jeden przepis – wszystko to zaś stworzone ręką Charlesa M. Schulza. Na zakończenie całej serii Jean Schulz w posłowiu wzruszająco wspomina swojego męża.
Charles M. Schulz – amerykański grafik, znany na całym świecie dzięki komiksowi „Fistaszki”. Urodził się w Minneapolis w Minnesocie. Walczył w Europie podczas drugiej wojny światowej. Po powrocie do USA został nauczycielem sztuki. Jego rysunki były publikowane w prasie od 1947 roku; spośród nich największą sławę zdobyły „Fistaszki”. Popularność Schulza jest ogromna – wyróżniono go licznymi nagrodami, gwiazda z jego nazwiskiem znajduje się w hollywoodzkiej Alei Gwiazd, zorganizowano poświęcone mu muzeum, nazwano jego imieniem lotnisko. W 2001 roku otrzymał pośmiertnie Złoty Medal Kongresu, najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać cywilny obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki.