Czerwiec to czas, kiedy można już powoli kompletować zestaw lektur na wakacyjne wyjazdy. Nasza radekcja proponuje Wam dwadzieścia cztery warte uwagi tytuły, z pokaźnej czerwcowej oferty wydawniczej, która może zapewnić Wam rozrywkę w czasie urlopowych wojaży.
PATRONATY
Laura Morelli – Nocny portret. Tłumaczenie: Anna Cichowicz. Wydawnictwo LeTra. Data wydania: 31.05.2023
W trakcie II wojny światowej na terenach polskich masowo rabowane były cenne dzieła sztuki i zabytki. Wśród nich znalazła się także Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. Książka Laury Morelli, włoskiej badaczki sztuki, przedstawia niezwykłe losy tego słynnego obrazu w dwóch kluczowych dla niego momentach.
Autorka przenosi nas do XV-wiecznego Mediolanu, gdzie poznajemy historię powstania arcydzieła, jego genialnego autora i pięknej modelki, oraz do Monachium czasów wojny, gdzie pewna konserwatorka sztuki niechcący sprawia, że renesansowy portret dostaje się w ręce nazistowskiego funkcjonariusza. Prowadzone równolegle opowieści, które dzieli kilka stuleci, składają się na fascynującą lekturę o sztuce, namiętności i okrutnych mechanizmach władzy.
Sprawdź, gdzie kupić:
Różni autorzy – Wenus. Antologia Sekcji Literackiej Krakowskiej Sieci Fantastyki. Pod red. Pawła Majki. Wydawnictwo Stalker Books. Data premiery: 16.06.2023
Sekcja Literacka Krakowskiej Sieci Fantastyki zapowiada kolejną, po Neolegendach krakowskich, antologię polskiej fantastyki. Pod redakcją niezmordowanego Pawła Majki. Wśród autorów członkowie Sekcji oraz zaproszeni goście, wśród których znalazł się tez nasz redakcyjny kolega, Mariusz Wojteczek.
Sprawdź, gdzie kupić:
SCIENCE FICTION
Marcin Przybyłek – Gamedec. Love & Hate. Dom Wydawniczy Rebis. Data wydania: 06.06.2023
Niniejsza książka zawiera opowiadanie Licencja…
Koniec XXII wieku, Warsaw City. Torkil Aymore, absolwent Uniwersytetu Medycznego Warsaw City, sprzedawca zabawek, człowiek skłócony z ojcem oskarżający go o śmierć matki, chce wyrwać się ze szponów reistycznej rzeczywistości. Jak wygląda zdobywanie licencji gamedeca? Kim jest Max Bełchatow, pierwszy mentor Torkila? Po co podążać granicą rzeczywistości? I czy ten zawód ma w ogóle sens?
…oraz powieść Love & Hate.
Sztuczne inteligencje nie rozumieją, co widzą, nie nadają znaczeń wypowiadanym przez siebie słowom, nie pojmują, co do nich mówimy… nie wiedzą nawet, że istnieją. Mimo to stanowią zagrożenie nie tylko dla malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy.
Młoda aktorka Marla Stone szantażuje Torkila, by wziął z nią udział w grze Love & Hate, virtuality show, w którym ludzie konkurują z programami. W ten sposób chce powrócić w światła sceny i udowodnić, że SI nie mają szans z człowiekiem. Czy gamedecowi uda się odróżnić ludzi od botów? Jaki jest ukryty plan Marli? I jaki jest ukryty plan Torkila?
Sprawdź, gdzie kupić:
Paul Anderson – Olśnienie. Tłumaczenie: Martyna Plisenko. Dom Wydawniczy Rebis. Data wydania: 13.06.2023
Pewnego dnia zatrzaśnięty w pułapce królik nagle pojął, jak się z niej wydostać. Znudzony tabliczką mnożenia chłopiec, bazgrząc na kartce esy-floresy, „odkrył” rachunek różniczkowy. Gospodyni domowa uświadomiła sobie, że jej życiu brak głębszego sensu, a w ośrodkach naukowych aż się zagotowało od nowych koncepcji i rewolucyjnych wynalazków…
Ziemia po raz pierwszy od kilkudziesięciu milionów lat wyszła z kosmicznego pola spowalniającego aktywność neuronową. Co czeka planetę, na której każda żywa istota doświadcza gwałtownego rozwoju inteligencji?
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA POPULARNONAUKOWA
Will Kinney – Nieskończoność światów. Kosmiczna inflacja i początek wszechświata. Tłumaczenie: Urszula Seweryńska, Mariusz Seweryński. Wydawnictwo Prószyński Media. Data wydania: 15.06.2023
To kosmiczna – w pełnym tego słowa znaczeniu – książka, opowiadająca o Wielkim Wybuchu i kosmicznej inflacji w zupełnie nowy sposób. Autor nie tylko opisuje obecny stan naszej wiedzy, lecz także pokazuje, jak bardzo jest ona niepewna i jak wiele – dzięki rozwojowi teorii i postępom obserwacji astrofizycznych – jeszcze może się w niej zmienić. Podkreśla mocne strony teorii, a także jej słabości, sygnalizuje alternatywne wobec inflacji rozwiązania, dokładając starań, aby tekst był przejrzysty i zrozumiały dla każdego. Uzmysławia czytelnikowi, jak bardzo – mimo wszystkich naszych wysiłków – Wszechświat pozostaje zagadkowy i zaskakujący.
„Nieskończoność światów” to lektura obowiązkowa zarówno dla tych, którzy zastanawiają się nad początkiem Wszechświata, jak i dla wszystkich, którzy chcą w pełni podziwiać jego tajemnicze piękno.
Will Kinney jest profesorem fizyki na Uniwersytecie w Buffalo. Absolwent Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Kolorado. W swoich badaniach skupia się na kosmicznej inflacji, a także ciemnej materii i energii.
Sprawdź, gdzie kupić:
Amit Goswami – Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu. Tłumaczenie: opracowanie zbiorowe. Wydawnictwo Kobiece. Data wydania: 14.06.2023
Czy istnieją naukowe dowody na istnienie boga? Fizyk kwantowy udowadnia, że tak.
Tam, gdzie fizyka spotyka się z filozofią, można odkryć rzeczy, o których nie śniło się ani myślicielom, ani naukowcom. Amit Goswami podchodzi do kwestii istnienia bytu nadprzyrodzonego jak badacz. Wykorzystuje swoją wiedzę, odkrycia i metody naukowe, by udowodnić, że teoria ewolucji nie wyklucza obecności boga w świecie. Hipoteza boga kwantowego potwierdza także tezę Einsteina, że wszystko we wszechświecie dzieje się tak naprawdę w umyśle boga.
Książka Goswamiego to fascynująca wyprawa po tajemnicach fizyki kwantowej, biofizyki, biologii molekularnej, ale także filozofii i etyki. Odkryj naukowe oblicze boga.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA FAKTU
Anna Machowska- Wądołowska – Kraj najszczęśliwszych kobiet. O czym szepczą omańskie ściany. Wydawnictwo Feeria. Data wydania: 02.06.2023
Hasina ma sprecyzowany plan na życie, z kuzynem w roli męża – byle nie jako druga żona! Naiema co prawda nigdy nie poczuła motyli w brzuchu, ale wie, że one czekają w niebie. Lea, do niedawna walcząca feministka, z zapałem neofitki studiuje od kilku miesięcy w szkole koranicznej. Amira jest nowoczesną, wyzwoloną kobietą, nie bagatelizuje jednak nigdy
zagrożeń ze strony złych duchów…
Autorka „Kraju najszczęśliwszych kobiet” spędziła w Omanie dwa lata. W swojej książce bez oceniania obserwuje sytuację mieszkanek tego regionu i z uwagą wsłuchuje się nie tylko w to, o czym się głośno mówi, lecz także w to, co pada między wierszami.
Jej przewodniczkami jest sześć kobiet, ale rozmawia też z wieloma innymi. Jedne urodziły się w Omanie, dla pozostałych stał się on drugim domem. Jest wśród nich córka wodza dużego omańskiego plemienia, jest wnuczka arabskiej niewolnicy, są służące, biznesmenki, wolontariuszki z Wielkiego Meczetu oraz uczennice szkoły szariatu. Ich odmienne doświadczenia
ukazują islamski świat z różnych perspektyw, dając niejednoznaczny obraz kraju uznawanego przez mieszkańców za wyjątkowo szczęśliwy.
Sprawdź, gdzie kupić:
Rob Wilkins – Terry Pratchett: Życie z przypisami. Oficjalna biografia. Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa. Wydawnictwo Insignis Media. Data wydania: 28.06.2023
Sir Terry Pratchett, nagradzany bestsellerowy autor, twórca fenomenalnie popularnego cyklu Świat Dysku. Sławny i podziwiany na całym świecie za swoje znakomite książki, inteligentny ironiczny humor, za działalność humanitarną. Ale to tylko część obrazu.
W chwili śmierci w 2015 roku pracował nad swoją najciekawszą historią – własną. Nad opowieścią o chłopcu, któremu w wieku sześciu lat dyrektor szkoły powiedział, że niczego nie osiągnie, i który przez całe swoje późniejsze życie udowadniał, że tamten nie miał racji. Terry miał bowiem pełno zadziwiających osiągnięć: przerwał naukę by zostać dziennikarzem, co nie zmienia faktu, że otrzymał niezliczona liczbę doktoratów honorowych, nim skończył 20 lat miał pomysł na swoją debiutancką powieść, która ukazała się w 1971 roku pod tytułem „Dywan”, został jednym z najlepiej sprzedających się i lubianych pisarzy w Wielkiej Brytanii, zdobył prestiżowy Medal Carnegie i otrzymał tytuł szlachecki.
Niestety Terry’emu zabrakło czasu by ukończyć wspomnienia, które tak bardzo chciał napisać. Teraz przerwane wątki podjął Rob Wilkins, dawny asystent, przyjaciel, a dziś opiekun literackiego dziedzictwa Pratchetta. Wykorzystując wspomnienia własne, ale też rodziny, przyjaciół i kolegów pisarza, Wilkins kreśli pełną panoramę życia Terry’ego – od dzieciństwa po jego oszałamiającą karierę pisarską, w tym to, jak przyjął i jak sobie radził z „przeszkadzajstwem” choroby Alzheimera.
Głęboko poruszająca i osobista opowieść o nadzwyczajnym życiu sir Terry’ego Pratchetta, spisana z niezrównanym wyczuciem i pełna zabawnych anegdot i zarazem jedyna oficjalna biografia jednego z najznakomitszych autorów.
Sprawdź, gdzie kupić:
Patrick Radden Keefe- Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego. Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski. Wydawnictwo Czarne. Data wydania: 28.06.2023
Bracia Arthur, Raymond i Mortimer Sacklerowie w ciągu kilku dekad zbudowali imperium. Niczym Medyceusze obejmowali mecenatem artystów, a setki milionów dolarów przeznaczali na filantropię. Najstarszy stał za sukcesem Valium i komercjalizacją rynku farmaceutycznego. Braciom podarował firmę Purdue Frederick – zbili na niej fortunę, lecz na zawsze pogrzebali dobre imię Sacklerów.
Majątek rodziny szacowano na miliardy dolarów, ale niepohamowana żądza bogactwa pchnęła ich dalej: do intratnego sektora leków opioidowych. Arthur i Mortimer chcieli, by ich produkt był czymś więcej niż tylko specjalistycznym środkiem stosowanym w opiece paliatywnej. Miał przynieść ulgę rzeszom zwykłych Amerykanów cierpiących na pospolite bóle. Swój lek – OxyContin – reklamowali jako bezpieczną alternatywę dla morfiny. W rzeczywistości jego główny składnik – oksykodon – był od niej dwa razy silniejszy, o czym doskonale wiedzieli. Agresywna strategia marketingowa w ciągu kilkunastu lat doprowadziła do tragedii – setki tysięcy Amerykanów uzależniło się od opioidów, a śmierć z powodu przedawkowania była jedną z głównych przyczyn zgonów w USA. Sacklerowie uparcie powtarzali, że problem nie leży w leku, tylko w jego użytkownikach.
„Odchodząc, należy zostawić świat w lepszym stanie, niż ten, w jakim go zastaliśmy” – zwykł mówić Arthur Sackler. Wybitny reporter Patrick Radden Keefe przedstawia historię rodziny, która z rzekomej troski o pacjentów uczyniła listek figowy dla swojej zachłanności. Imperium bólu to porażająca opowieść o ambicji i filantropii, o zbrodniach i bezkarności. O korumpowaniu publicznych instytucji, o chciwości i władzy. To także historia stulecia amerykańskiego kapitalizmu i świata, w którym pieniądz i sława wygrywają z etyką i człowieczeństwem.
Sprawdź, gdzie kupić:
KRYMINAŁ / THRILLER
Robert Ostaszewski – Śmierć śląskiej matki. Wydawnictwo Harde. Data wydania: 14.06.2023
Trzecia część tzw. śląskiej serii powieści kryminalnych. Wcześniejsze książki to Zabij ich wszystkich i Ukochaj na śmierć. Akcja wszystkich powieści rozgrywa się współcześnie w Katowicach, ale również innych miastach Śląska. W kryminałach rozbudowane są wątki społeczne, ukazujące między innymi śląską obyczajowość czy historię.
Czy najbliżsi sobie ludzie mogą stać się największymi wrogami?
Na przejściu dla pieszych w katowickiej dzielnicy Załęże ginie pod kołami samochodu ponadsześćdziesięcioletnia Zdzisława Krol. Sprawca ucieka. Okoliczności wypadku są na tyle niejasne, że dochodzeniem zajmuje się ekipa nadkomisarza Edmunda Polańskiego, jednego z najlepszych śledczych kryminalnych w kraju. Im bardziej poznają historię rodziny Krol, tym mocniej wchodzą w gmatwaninę traumatycznych, pokomplikowanych relacji, które odciskają piętno także na policjantach. A to jeszcze nie koniec, bo w równie nieoczywistych okolicznościach ginie kolejna osoba z rodziny Krolów.
Pełna emocji i psychologicznej głębi kryminalna opowieść o rodzinnych traumach i ojcach walczących o prawo do opieki nad dziećmi. Z mafią węglową w tle. Z zakończeniem, którego na pewno nie przewidzicie.
Sprawdź, gdzie kupić:
Małgorzata Sobieszczańska- Zloty krąg. Wydawnictwo Agora. Data wydania: 14.06.2023
W małym miasteczku każdy zna twoje grzechy.
Dla jednych Krzysztof Garlicki żył jak kloszard, dla innych – jak mnich. Odkąd w lesie nad Zalewem Zegrzyńskim znaleziono jego zwłoki, wszyscy zadają sobie pytanie: po co zabijać człowieka, który sam wypisał się z życia? I czy ta zbrodnia ma coś wspólnego z jego ucieczką z domu przed prawie trzydziestu laty?
Do rozwiązania sprawy zostaje oddelegowana para policjantów z Komendy Stołecznej: January Kostrzewa i Aneta Dragon. On: ułożony mąż i ojciec, tradycjonalista. Ona: singielka, która trafiła do Stołecznej po tym, jak napisała skargę na poprzedniego szefa. Do pomocy zostaje im przydzielona młoda miejscowa policjantka Magda, która w toku śledztwa sporo się dowie o mieszkańcach rodzinnych stron.
Ale żeby dotrzeć do prawdy o lokalnej społeczności, Kostrzewa i Dragon będą musieli najpierw odsunąć na bok wzajemną niechęć i jaskrawe różnice w widzeniu świata.
Pisarka i scenarzystka Małgorzata Sobieszczańska wraca z kryminałem, którego akcja zabiera czytelników do zagubionych w głębi ponurego lasu wiosek i turystycznych miasteczek wyglądających po sezonie na wymarłe. A co, jeśli ta posezonowa cisza jest bardziej niebezpieczna, niż mogłoby się wydawać?
Sprawdź, gdzie kupić:
Praca zbiorowa – Punisher Epic Collection. Kingpin rządzi. Tłumaczenie: Marek Starosta. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 28.06.2023
Najgroźniejszy mściciel w uniwersum Marvela wydaje wojnę najgroźniejszemu przestępcy – Wilsonowi Fiskowi, znanemu też jako Kingpin! Jaki będzie wynik tego brutalnego starcia? Niedługo potem Frank Castle udaje się do Las Vegas na poszukiwanie pewnego zabójcy, spotyka mistrzów ninja i – jak zawsze – bezwzględnie zwalcza mafię oraz handlarzy narkotyków. A na koniec łączy siły z samym Moon Knightem – obrońcą nocnych podróżnych! Oto dalszy ciąg opowieści, która na długie lata ukształtowała postać Punishera.
Scenariusze do tego tomu napisali Mike Baron i Roger Salick, a rysunki przygotowali między innymi Mark Texeira, Whilce Portacio, Larry Stroman, Shea Anton Pensa, Bill Reinhold i Erik Larsen. Album zbiera zeszyty z lat 1988–1989: „Punisher” (1987) #11–25 i „Annual” #1–2.
Sprawdź, gdzie kupić:
HORROR
Mike Mignola i inni – Baltimore. Tom 1. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 14.06.2023
Nowa seria grozy sławnego amerykańskiego mistrza komiksu Mike’a Mignoli! Fala wampirów rozlała się na Europę w wyniku niszczycielskiej zarazy, która zakończyła I wojnę światową. Krwiopijcy dążą do apokaliptycznego celu, którym jest przywrócenie ich władzy nad ludzkością. Czy ktoś lub coś zdoła powstrzymać bezlitosne pijawki? Kierujący się osobistą zemstą żołnierz, lord Henry Baltimore, chce dotrzeć do Londynu, aby zmierzyć się ze znienawidzonym wrogiem, jednym z najstarszych wampirów naszego globu.
Twórcą pomysłu serii i jej współscenarzystą jest Mike Mignola, autor cyklu „Hellboy”. Rysunki są dziełem Nowozelandczyka Bena Stenbecka, znanego z serii „BBPO” i „Living with the Dead”. Wydanie zawiera tomy zbiorcze 1–4 serii „Baltimore”.
Sprawdź, gdzie kupić:
Algernon Blackwood – Ciemne strony. Tłumaczenie: Beata Długajczyk. Wydawnictwo C&T. Data wydania: 30.06.2023
DWANAŚCIE OPOWIEŚCI GROZY AUTORA „WIERZB” I „WENDIGO” Kolejny już wybór opowiadań Algernona Blackwooda (1869-1951) potwierdza, że jego bogaty dorobek literacki szedł w parze z jakością. I nie bez powodu H.P. Lovecraft nazwał go „absolutnym i niekwestionowanym mistrzem niesamowitej atmosfery”. Wykreowanym przez niego obrazom działań tajemnych, nadprzyrodzonych sił Natury trudno zarzucić naiwność – chociaż powstały przecież w tak dalece innej epoce. Zachwycają wręcz nie tylko swoją staroświeckością, ale i kunsztem w kreowaniu narastającej grozy.
Sprawdź, gdzie kupić:
FANTASY
Justyna Hankus – Dwie i pół duszy. Folk noir. Wydawnictwo Powergraph. Data wydania: 02.06.2023
Dwie dusze – to za dużo na jednego człowieka. Jedna dusza – to za mało na dwoje.
Dwie dusze Mateusza Kusego zakłócają rytm życia mieszkańców Rutek nad jeziorem Ruty, a jedna dusza Wiedźmawy musi wystarczyć na dwoje – na nią i na Upa. To historia tajemniczych losów trojga bohaterów i trzech dusz zagubionych w lasach, wśród jezior, mokradeł i przydomowych sadów.
Justyna Hankus w „Dwie i pół duszy. Folk noir” oswaja metafizykę współczesnego świata, bez nadawania mu statusu magii. Przywołując Wodnika, martwca i topielice, sięga do tradycji i wierzeń ludowych, którymi tka poruszającą opowieść o podwójnym życiu zawieszonym pomiędzy dobrem a złem, o namiętności, trudnej miłości i skomplikowanym macierzyństwie. I o chłopcu, który z powodu swojej inności zostaje napiętnowany przez zamkniętą społeczność małej miejscowości.
Sprawdź, gdzie kupić:
Bill Willingham i inni – Jack z Baśni. Tom 1. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 28.06.2023
Pierwszy z trzech tomów wydania zbiorczego spin-offu bestsellerowej serii Billa Willinghama – „Baśnie”.
Po opuszczeniu bezpiecznych, lecz dusznych granic Baśniogrodu na rzecz okrutnych i dławiących marzenia ulic Hollywood, niezrównany Jack Horner (vel Jack B. Nimble, vel Jack Zabójca Olbrzymów, vel Jack z Opowieści) zyskał niespotykaną sławę i fortunę, sprzedając własną, nadmiernie ubarwioną legendę… tylko po to, by wszystko odebrali mu stróże baśniogrodzkiego prawa. Teraz pozbawiony bogactwa i zmuszony do życia na wygnaniu Jack musi powrócić do korzeni jako wędrowny szelma, goniący za łatwymi pieniędzmi i jeszcze łatwiejszymi kobietami. Gdy jednak wyrusza w podróż, szybko się okazuje, że w doczesnym świecie czyhają niebezpieczeństwa, z jakimi nawet taki nadzwyczaj doświadczony i uroczy hultaj jeszcze nigdy się nie spotkał. Na tym polega problem z wrodzoną wspaniałością – reszta rzeczywistości zawsze przynosi rozczarowanie!
W tomie „Jack z Baśni. Księga Pierwsza” samozwańczy Najwspanialszy Baśniowiec Świata wreszcie doczekał się traktowania, na jakie zasługuje. Autorami scenariusza są twórca „Baśni” Bill Willingham i Lilah Sturges, a rysunków – Tony Akins, Andrew Pepoy, Steve Leialoha, Russ Braun i Andrew Robinson.
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Jack of Fables” #1-16 oraz wybór wstępnych szkiców Akinsa, a także przedmowę autorstwa samego żywiołowego Jacka.
Sprawdź, gdzie kupić:
Switłana Taratorina – Lazarus. Tłumaczenie: Wydawnictwo Stalker Books. Data wydania: 15.06.2023
Urban fantasy, której akcja rozgrywa się w alternatywnym Kijowie przed ponad stu laty. Jedna z najlepszych powieści ukraińskiej fantastyki.
Jest rok 1913. W Kijowie w swoistej koegzystencji żyją ludzie i siły nieczyste – upiory, diabły, przemieńce, lasowiki, polewiki, wodniki i inne gatunki. Przez stulecia utrzymuje się tam względny porządek. Imperium zarządzane jest głównie przez ludzi, a przedstawiciele sił nieczystych, czyli tak zwani infernalni zajmują się swoimi sprawami i czekają na powrót ich legendarnego króla – Żmija.
Ale pewnego dnia wszystko się zmienia.
W trzcinach, w pobliżu Wyspy Truchanowskiej, którą od niepamiętnych czasów zasiedlają infernalni, zostaje znaleziony trup przybranego syna wodników z rozprutym brzuchem. Lekarz, wężogłowiec, stawia jednoznaczną diagnozę – ofiara bez wątpienia jest człowiekiem. Aby odkryć tajemnicę morderstwa i zapobiec nowej wojnie między ludźmi a siłami nieczystymi, w sprawę zostaje zaangażowany doświadczony detektyw Ołeksandr Petrowycz Tiuryn, który akurat bawi przejazdem w Kijowie. Ale czy będzie on w stanie pokonać własne traumy przeszłości i stanąć oko w oko z tym, w co nie chciał uwierzyć przez tyle lat?
Nie podejrzewa nawet, że podejmując taką decyzję zostaje wciągnięty w szereg spraw i tajemnic związanych z odrodzeniem się kultu czcicieli legendarnego Żmija.
Tiuryn, zaopatrzony w księgę tajemniczego Lazarusa rusza w nieznane, rozwiązując kryminalne zagadki Kijowa i równocześnie szukając śladów własnej przeszłości.
Sprawdź, gdzie kupić:
Wołodymyr Arienew – Pan Małodobry. Tłumaczenie: Paweł Laudański. Wydawnictwo Almaz. Data wydania: 22.06.2023
Znakomita powieść historycznego fantasy, którego akcja dzieje się w Tarnowksich Górach. Volodymyr Arenev to ukraiński pisarz, promotor i agent literacki, którego polscy czytelnicy mogą znać choćby z opowiadania „Pas wyobcowania”, zamieszczonego w antologii ukraińskiej fantastyki „Język Babilonu”.
Tomasz Bochiński – Złe ulice. Opowieści praskie. Wydawnictwo Stalker Books. Data wydania: 15.06.2023
Ułożone w chronologiczną całość 13 opowieści o magicznej Pradze. Bardzo udany tom polskiej urban fantasy.
Proza Tomasza Bochińskiego zabiera nas starej Pragi, Pragi z legend, prawobrzeżnej Warszawy z korowodem barwnych postaci: cwaniaków, handlarzy, wiedźm wiedzących, dziwek, meneli, łobuzów i bandytów. Posługujących się slangiem prawie już wymarłym, bo dzisiejsza Praga staje się modna, a nowe wypiera stare.
Nostalgiczne opowiadania Bochińskiego zabierają nas do tego starego świata, a losy mieszkańców Pragi splatają się z fantastycznymi wątkami, tworząc niepowtarzalną praską urban fantasy.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA GŁÓWNONURTOWA
Colson Whitehead – Intuicjonistka. Tłumaczenie: Rafał Lisowski. Wydawnictwo Albatros. Data wydania: 14.06.2023
Metropolitalny Departament Inspektorów do spraw Wind zmaga się właśnie z okresowymi trudnościami, a Lila Mae Watson, pierwsza czarnoskóra inspektorka w historii tego działu, znalazła się w samym centrum panującego zamętu. W departamencie, od niepamiętnych już czasów, konkurują ze sobą dwie zwalczające się frakcje: empiryści, którzy pracują według ścisłych zasad i sumiennie sprawdzają techniczną jakość i działanie poszczególnych elementów urządzenia; i intuicjoniści, którym wystarczy wejść do kabiny dźwigu, by w trakcie medytacji wyczuć wszelkie jego defekty.
Lila Mae jest intuicjonistką o najwyższym wskaźniku dokładności. Ale kiedy pod jej okiem dochodzi do tragicznej awarii windy w zupełnie nowym budynku, zaczyna szerzyć się chaos. W Gildii Inspektorów Wind trwa rok wyborczy i niedopełnienie obowiązków służbowych przez intuicjonistkę jest wyjątkowo na rękę empirystom. Rzecz jednak w tym, że Lila Mae nigdy się nie myli.
Tymczasem niemałe poruszenie wywołuje niespodziewane odnalezienie fragmentów zaginionych zapisków założyciela intuicjonizmu, Jamesa Fultona. Ujawniają one szczegóły prac Fultona nad „czarną skrzynką”, idealną windą, która może na nowo zrewolucjonizować miasto − równie radykalnie, jak zrobiła to pierwsza winda osobowa opatentowana przez Elishę Otisa w XIX wieku. Kiedy Lila Mae schodzi pod ziemię, by zbadać przyczyny katastrofy, angażuje się w poszukiwanie brakujących notatek i odkrywa sekret, który na zawsze zmieni jej życie…
Sprawdź, gdzie kupić:
Tomasz Duszyński – Łapacz snów i inne opowiadania. Wydawnictwo PB. Data wydania: 21.06.2023
Kim jest Bóg mieszkający w kamperze? Gdzie można spotkać gadającego niedźwiedzia i czy Syren z zatoki San Francisco potrafi pływać?
Łapacz snów jest zbiorem opowiadań, który powstał podczas wyprawy autora po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Podróż rozpoczęła się w Los Angeles, prowadziła przez Las Vegas, parki narodowe do San Francisco i z powrotem do LA.
Te niezwykłe opowiadania zainspirowane zostały ludźmi, odwiedzanymi miejscami, a nawet przedmiotami. W opowieściach można znaleźć i absurd, i groteskę, a przewrotne poczucie humoru autora rozbawi was i być może wzruszy.
Sprawdź, gdzie kupić:
DLA DZIECI
Megumi Iwasa – Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu. Ilustracje: Jorg Muhle. Tłumaczenie: Anna Zalewska. Wydawnictwo Dwie Siostry. Data wydania: 06.07.2023
Co się zdarzyło w Gospodzie pod Wodorostem? Trzymająca w napięciu minipowieść o radzeniu sobie z tym, co nieznane, i o figlach, które płata nam wyobraźnia.
Do Wodorostowego Lasu przybywa żółw morski Żółwisław. Jest niezwykle uprzejmy i szybko zjednuje sobie mieszkańców Morza Wielorybiego. No, przynajmniej niektórych… Bo czy to nie podejrzane, że znika na całe dnie, nie rozstaje się z torbą i ciągle coś zapisuje? A podobno w okolicy grasuje nieuchwytny przestępca, dżentelmen włamywacz Zwodzisław… Przypadek? Sprawdźmy!
„Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu” są propozycją w sam raz dla początkujących czytelników. To czwarta część cyklu zapoczątkowanego przez książkę „Z pozdrowieniami, Żyrafa”, która stała się międzynarodowym bestsellerem, w Japonii jest lekturą szkolną, a w Niemczech została nagrodzona prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis.
Polecamy także pozostałe części serii: „Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka” i „Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy”.
Sprawdź, gdzie kupić:
Praca zbiorowa – Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 28.06.2023
Arcydzieło Dona Rosy „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” to najbardziej znany cykl opowieści o słynnym potentacie z Kaczogrodu. Tym niemniej wielu innych scenarzystów i rysowników na swój sposób interpretowało postać najbogatszego kaczora świata, wydarzenia z jego życia, które go ukształtowały, a także drogę, którą musiał przejść, żeby zdobyć swoje trzy akry sześcienne gotówki. W niniejszym tomie znalazł się wybór historii pokazujących, jak niezwykle barwne i ekscytujące były losy Sknerusa McKwacza.
Sprawdź, gdzie kupić:
R. Goscinny i A. Uderzo – Beniamin i Beniamina. Tłumaczenie: Marek Puszczewicz. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 28.06.2023
Z Beniaminem i Beniaminą każdy dzień jest szalony i pełen niesamowitych przygód: latające żelazko, zaciekły konflikt między przerażającym Dzidźją a strasznym Bohbasem, banknoty spadające z nieba… – to tylko część z nich.
Niniejszy album po raz pierwszy zbiera wszystkie komiksowe historie pary młodych bohaterów stworzonych przez mistrzów René Goscinny’ego i Alberta Uderzo: Powietrzni rozbitkowie, Leć, Ptaszynko!, Wielki Dzidźja oraz Beniamin i Beniamina u kowbojów.
Niedługo potem powstały pierwsze przygody Asteriksa i Obeliksa, którzy po Beniaminie odziedziczyli słynne powiedzonko: „Powariowali ci…!”.
Dodatkowo album zawiera trzydziestostronicowy wstęp z niepublikowanymi dotąd materiałami dotyczącymi kluczowych lat, które doprowadziły René Goscinnego i Alberta Uderzo do założenia gazety „Pilote”, a także przygody innych komiksowych bohaterów wymyślonych przez twórców Asteriksa: Niezwyciężony Antoine, Rodzinka Baranków, Smyk i Sapek, Rodzinka Odrzecznych.
Specjalnie na potrzeby tego wydania plansze Beniamina i Beniaminy zostały całkowicie odrestaurowane. Kreska Alberta Uderzo została odtworzona na podstawie skanów oryginalnych gazet z lat 50. i uzupełniona całkiem nową kolorystyką.