Grudzień to okres gorączkowych przedświątecznych przygotowań… i ostatnich tegorocznych premier! Spośród nich wybraliśmy dla Was dziewiętnaście tych, których absolutnie nie powinniście przegapić!
SCIENCE FICTION
Tanya Lapointe – Sztuka i duch Diuny. Tłumaczenie: Andrzej Jankowski. Dom Wydawniczy Rebis. Data wydania: 06.12.2022
Zanurz się w świecie Diuny Denisa Villeneuve’a i wyrusz razem z nim w niesamowitą twórczą podróż, która doprowadziła do przeniesienia na wielki ekran kultowego dzieła Franka Herberta.
„Diuna”, klasyczna powieść fantastyczno-naukowa Franka Herberta, została odtworzona jak nigdy wcześniej w zapierającej dech adaptacji filmowej dokonanej przez reżysera Denisa Villeneuve’a („Blade Runner 2049, Nowy początek”). Teraz dzięki „Sztuce i duchowi Diuny”, oficjalnemu przewodnikowi po historii produkcji tego niecierpliwie wyczekiwanego wydarzenia kinematograficznego, jej miłośnicy mogą stać się uczestnikami tej wyprawy.
Ta wizualnie oszałamiająca, napisana przez producentkę wykonawczą Tanyę Lapointe, eksploracja procesu tworzenia filmu daje niezrównany wgląd w genezę owego przedsięwzięcia – poczynając od imponujących projektów scenograficznych środowisk, w których toczy się akcja, i żyjących tam stworzeń, po wspaniałe pomysły kostiumów i olśniewające specjalne efekty cyfrowe. „Sztuka i duch Diuny” zawiera też udzielone na prawach wyłączności wywiady z głównymi członkami obsady i ekipy filmowej, w tym z Denisem Villeneuve’em, Timothée Chalametem, Rebeką Ferguson, Oscarem Isaacem i wieloma innymi, przedstawiającymi wyjątkowo szczery opis kręcenia tego niezwykle ambitnego dzieła w międzynarodowej obsadzie. Ukazując wizjonerskie podejście do adaptacji klasycznej powieści Franka Herberta, „Sztuka i duch Diuny” jest niezastąpionym wprowadzeniem do filmowego arcydzieła.
Sprawdź, gdzie kupić:
Grant Morrison i inni – Niewidzialni. Tom 2. Tłumaczenie: Paulina Braiter. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 07.12.2022
Przełomowa seria Granta Morrisona, jednego z brytyjskich twórców, którzy pod koniec XX wieku zmienili oblicze komiksu amerykańskiego.
Od tysiącleci siły z innego wymiaru dążą do zapanowania nad naszą rzeczywistością i uczynienia z ludzi niewolników. Na szczęście od równie dawna działają Niewidzialni – grupki świadomych zagrożenia osób o nadnaturalnych zdolnościach. Jednym z tych oddziałów dowodzi King Mob. W tej chwili jego najważniejszym celem jest odnalezienia pewnego nastolatka, od którego zależy przyszłość walki z zakulisową dyktaturą. Misteria szamańskie, magia chaosu, bóstwa rodem z mitologii Lovecrafta – to wszystko jest w opowieści o Niewidzialnych. A do tego szczypta humoru i optymizmu.
Autorem scenariusza jest sławny Szkot Grant Morrison, twórca takich dzieł jak „Doom Patrol” i „Multiwersum” czy opowieści o Batmanie, Supermanie i Animal Manie. Rysunki są dziełem najlepszych artystów z amerykańskiego rynku komiksowego. Album zawiera zeszyty 13-25 serii oryginalnej. Komiks dla dorosłych.
Sprawdź, gdzie kupić:
Jonathan Hickman i inni – Fantastyczna Czwórka. Tom 2. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 07.12.2022
Drugi tom przygód najsławniejszej rodziny Marvela – Fantastycznej Czwórki!
Najsławniejsza rodzina Marvela ma pełne ręce roboty. Niewidzialna Kobieta mediuje między królem Atlantydy a starymi plemionami morza, Mister Fantastic zaś zwołuje grupę młodych geniuszy, którzy mają mu pomóc „rozwiązać wszystko”. Co gorsza, naszej planecie znowu zagrażają Galactus i nowa Fala Anihilacji, a samą Fantastyczną Czwórkę wkrótce spotka wielka tragedia. Z popiołów po katastrofie narodzi się jednak coś nowego… coś, co może na zawsze odmienić przyszłość.
Autorem tej opowieści jest Jonathan Hickman („Nieskończoność”, „Tajne wojny”, „Ród X/Potęgi X”), a rysunki stworzyli Neil Edwards, Steve Epting i Barry Kitson. Album zawiera zeszyty „Fantastic Four” #579–588 oraz „FF” #1–5.
Sprawdź, gdzie kupić:
Praca zbiorowa – Utopay. Przyszłość wystawia rachunek. Wydawnictwo Harde. Data wydania: 07.12.2022
Pieniądz napędza świat. Pieniądz nim rządzi. Pieniądz rządzi nami. Pobudza zmysły. Uzależnia. Ale jest niezbędny do życia. Daje wolność, radość, bezpieczeństwo. Choć sprowadza wojny i prowadzi do zbrodni. Stoi za najwspanialszymi dziełami ludzkości. Jednak zdarza się, że odczłowiecza. Tak było wczoraj. Tak jest dzisiaj. A jak będzie jutro?
Najlepsi polscy pisarze i pisarki w antologii futurystycznych opowiadań o pieniądzach. Materialnych, wirtualnych, na kontach ludzi lub ich awatarów, kontrolowanych przez bankierów albo sztuczną inteligencję, inwestującą w nieistniejącą realnie sztukę, naukę, biznes. Wizja przyszłości i jej walut wykreowana przez mistrzynie i mistrzów słowa: Daniela Odiję, Zygmunta Miłoszewskiego, Jakuba Żulczyka, Jacka Dukaja, Andrzeja Pilipiuka, Łukasza Orbitowskiego, Wojciecha Chmielarza, Wojciecha Miłoszewskiego, Grzegorza Kasdepke, Grażynę Plebanek, Wojciecha Kuczoka, Radka Raka, Annę Rozenberg, Bartosza Szczygielskiego, Annę Cieplak, Barbarę Sadurską, Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego, Miłosza Horodyskiego, Mateusza Pakułę, Wita Szostaka, Dominikę Słowik, Paulinę Hendel, Cezarego Zbierzchowskiego, Michała Protasiuka, Magdalenę Salik. Każdy tekst przedstawia autorską wizję artysty na temat finansowej przyszłości. W podróży towarzyszy czytelnikom Wojciech Stefaniec – grafik i plakacista posiadający władzę absolutną nad pędzlem i ołówkiem.
Sprawdź, gdzie kupić:
Rafał Mikołajczyk na podst. prozy S. Lema – Niezwyciężony. Wydawnictwo Booka. Data wydania: 08.12.2022
Wydanie III – Zmienione. Zmiany dotyczą tylko stron końcowych ze szkicami, które dla urozmaicenia tego wydania zostały podmienione na inne. Zgodnie z procesami nadawania nr ISBN i poprawnego opisywania wydań zmiany te kwalifikują się do dodawania przy wydaniu informacji, że jest ono „zmienione”. Komiks Rafała Mikołajczyka „Niezwyciężony” jest graficzną adaptacją powieści Stanisława Lema, z gatunku hard science fiction, wydanej w 1964 roku.
Tytułowy Niezwyciężony to krążownik międzygalaktyczny wysłany na planetę Regis III z misją odnalezienia Kondora – zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach bliźniaczej jednostki, z którą utracono kontakt wkrótce po jej wylądowaniu na planecie. W miarę odkrywania przez załogę Niezwyciężonego sekretów Regis III, pojawiają się kolejne tajemnice i rodzą się pytania, na które bohaterowie nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć. Pozostaje im tylko snuć domysły i hipotezy dotyczące byłych oraz obecnych zdarzeń. Wraz z upływem czasu oraz rozwijającą się dramatycznie sytuacją, pojawiają się refleksje dotyczące panowania człowieka nad siłami natury, w pojęciu szerszym niż ziemskie, oraz sensowności samego przeciwstawiania się i walki z tym, co człowiek za wszelką cenę, stara się mierzyć ludzką miarą. Czy w jakikolwiek sposób zasadne są próby podporządkowania tego, co istnieje w naturalnej równowadze trwania, płacąc za to wartością, uznawaną w ludzkim świecie za najwyższą? Czy to, co inne i niepoznane musi niezmiennie stanowić impuls do ataku i próby sił? Powieść stawia kilka ważnych, uniwersalnych pytań dotyczących wzajemnych powiązań człowieka i otaczającego go świata, dotyka zagadnień, które nadal są aktualne.
Sprawdź, gdzie kupić:
Brian K. Vaughan, Fiona Staples – Saga. Tom 10. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Wydawnictwo Mucha Comics. Data wydania: 13.12.2022
SAGA autorstwa duetu wielokrotnych zdobywców Nagrody Eisnera, FIONY STAPLES i BRIANA K. VAUGHANA, to pełna rozmachu opowieść o dziewczynce imieniem Hazel i jej wciąż ewoluującej rodzinie. Dziesiąty album obejmuje sześć najnowszych rozdziałów tej najbardziej emocjonującej przygody w świecie komiksu, łącznie z zeszytem o podwójnej objętości, którym seria powróciła po przerwie.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA FAKTU
Justyna Kopińska – Współczesna wojna. Wydawnictwo Świat Książki. Data wydania: 07.12.2022
Książka jednej z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarek
„Współczesną wojnę” rozpoczyna reportaż o najważniejszym konflikcie 2022 roku. To wynik trzech podróży dokumentacyjnych autorki w kluczowych etapach wojny w Ukrainie oraz wszechstronnego doświadczenia dziennikarskiego w tematach kryminalnych i społecznych.
Reportaż przestawia wojnę obrazami. Kopińska rozmawiała z czołowymi ukraińskimi politykami, ludźmi, którzy w wojnie stracili bliskich, dowódcami oraz żołnierzami. Autorka dotarła do stolicy Ukrainy, gdy wojska rosyjskie znajdowały się w obwodzie kijowskim. Rozmawiała z mieszkańcami obwodu w pierwszym dniu wolności po okupacji. We Lwowie w dniu ataku rakietowego na miasto. A także w Donbasie, Charkowie, Buczy, Borodziance… Kolejne teksty i felietony to historie najważniejszych konfliktów i niepokojów ostatnich lat – COVID-19, decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zmianie prawa aborcyjnego, przestępstwa Kościoła, upadek autorytetów, manipulowanie opinią publiczną.
Po publikacji reportaży Justyny Kopińskiej przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzono zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych. Z dużą wiedzą o traumie i procesach społecznych autorka przybliża nam współczesny świat. Każdy rozdział to rada, pokazująca w jak wielkim stopniu Twój głos ma znaczenie.
Sprawdź, gdzie kupić:
Jon Krakauer – Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija. Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski. Wydawnictwo Czarne. Data wydania: 07.12.2022
Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział mu o świętym tekście, wyrytym na złotych płytach, który od wieków spoczywa ukryty pod kamieniem na pobliskim wzgórzu. Od tego zaczęła się historia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
24 lipca 1984 roku zamordowane zostały kobieta i jej piętnastomiesięczna córeczka. Według policji zabójstwo mogło być następstwem „objawienia” religijnego. Ogłaszając wyrok, sędzia przyznał, że nigdy nie orzekał w sprawie tak okrutnej zbrodni. Zabójca, wyznawca radykalnego odłamu mormonizmu, przyznał, że postępował zgodnie z wolą boską. Krakauer szuka wyjaśnienia tej zbrodni. Podejmuje próbę zrozumienia natury wiary, której podstawą miały być cnotliwość, otwartość i posłuszeństwo. Książka spotkała się ze zdecydowaną reakcją Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich. W rozesłanym do amerykańskich mediów oświadczeniu stwierdzono między innymi, że prezentuje ona „wyjątkowo jednostronny i nieprzychylny obraz mormońskiej historii”. Nie każdy mormon jest bestią. Nie każdy jest poligamistą. Ale zbrodnia z lipca ’84 jest faktem.
Sprawdź, gdzie kupić:
Patryk Pleskot – Portret mordercy. Artysta, który zabił prezydenta. Wydawnictwo Znak Horyzont. Data wydania: 07.12.2022
„Nie chcemy Narutowicza! Precz z żydami! Niech żyje faszyzm!” Warszawska ulica wrze. Tłumy podburzone przez narodowców protestują przeciwko wyborowi na pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza. Tego kandydata poparli posłowie mniejszości narodowych. Dla nacjonalistów znad Wisły jest zatem „człowiekiem bolszewicko-żydowskich wpływów”.
Niemal tysiącletnia Polska ledwie wczoraj odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. W swojej bogatej historii nie zna królobójstwa. Szczyci się tym. Aż do teraz. Za kilka dni w galerii Zachęta padną strzały. Narutowicza zamorduje malarz – Eligiusz Niewiadomski. Jest 31 stycznia 1923 roku. Eligiusz idzie na śmierć z dumą. Nie wyraża żadnej skruchy. Wierzy, że uratował Polskę przed „żydowskim” prezydentem. Do plutonu egzekucyjnego rzuca krótkie:
– Proszę, aby mierzono mi w głowę, ja stanę wam wygodnie.
O jego malarstwie świat nie pamięta, jego słowa mało kto zna. Tylko nienawiść, która nim kierowała, przetrwa w kolejnych pokoleniach. Kim był morderca pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej?
Sprawdź, gdzie kupić:
KRYMINAŁ / THRILLER
Monica Subietas – Las w ciszy. Tumaczenie: Katarzyna Lebiedzińska. Wydawnictwo LeTra. Data wydania: 07.12.2022
Max Müller, słynny szwajcarski malarz, zostaje znaleziony nieprzytomny na podłodze swojej pracowni w Zurychu. Kilka miesięcy wcześniej Gottfried Messmer, właściciel kawiarni Glück, otrzymuje spadek po swoim ojcu Hermannie – laskę i przechowywany w bankowym sejfie list. Okazuje się, że schował on w lasce zaginiony obraz Las w ciszy Gustava Klimta, a w liście, napisanym w 1960 roku, powierza synowi zadanie odnalezienia jego prawowitego właściciela, Żyda, któremu Hermann pomógł nielegalnie przekroczyć granicę szwajcarską w 1942 roku, kiedy ta odmawiała wstępu uchodźcom z powodu ich etnicznego pochodzenia. Gottfried nie jest jednak chętny wracać do przeszłości, zwłaszcza że nie może wybaczyć ojcu samobójstwa popełnionego po wieloletniej depresji. Tymczasowo wiesza więc obraz w swojej kawiarni, gdzie szybko przyciąga uwagę bywającego tam Maxa Müllera. Wkrótce z Gottfriedem zaczyna kontaktować się jeszcze jeden zainteresowany płótnem mężczyzna, który z czasem w swoich żądaniach staje się coraz bardziej agresywny.
Powieść opisuje złożoność postaw i charakterów postaci, na których piętno odcisnęły zmienne warunki polityczno-społeczne. Łącząc motywy romansu i powieści historycznej, Subietas zarysowuje rolę Szwajcarii w czasie II wojny światowej, a szczególnie los zrabowanej przez nazistów sztuki. Jej powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, przypominając o wartości pamięci historycznej i wadze nieustannego domagania się sprawiedliwości.
Sprawdź, gdzie kupić:
John Wagner. Arthur Ranson – Button Man. Cyngiel. Wydawnictwo Studio Lain. Data wydania: 10.12.2022
Ta licząca ponad 300 stron cegła to najbardziej kultowy i ikoniczny brytyjski komiks. Opus magnum współpracy dwóch niezwykłych twórców. Ten mroczny thriller stworzyli John Wagner i Arthur Ranson. Obydwaj znani są polskiemu czytelnikowi. Pierwszy choćby z przygód Sędziego Dredda, LOBO czy historii z uniwersów Obcego oraz Gwiezdnych Wojen. Drugi natomiast z fantastycznych rysunków do historii z Sędzią Anderson. Jednak to właśnie w tym komiksie ich talent dosłownie eksplodował. Niczym kule w głowach ofiar głównego bohatera.
W tym komiksie nie ma dobrych facetów.
Harry Exton to profesjonalny zabójca. Kiedyś żołnierz, dziś cyngiel do wynajęcia. W poszukiwaniu pracy wraca do rodzimej Anglii. Wiedzie normalne życie dopóki nie dowiaduje się o współczesnych zawodach „gladiatorów”. To okrutna gra w której walczy się z przeciwnikiem na śmierć. Nie ma tu jednak żadnej areny, a polem walki jest cały świat. Wysokie nagrody dla zwycięzców, oferowane przez tajemniczych sponsorów, kuszą najlepszych i najgorszych. Harry też staje do gry. Gry wręcz dla niego stworzonej. Jednak czy stając się pionkiem na morderczej szachownicy można z niej bezkarnie zejść?
Sprawdź, gdzie kupić:
HORROR
Adam Fyda na podst. prozy A. Machena – Wielki Bóg Pan. Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy. Data wydania: 07.12.2022
Sprawdź, gdzie kupić:
FANTASY
Sprawdź, gdzie kupić:
Ten tom zawiera siedem albumów z cyklu Donżon: Monstra, w których występują najzabawniejsze i najbardziej groteskowe postacie drugoplanowe z poprzednich tomów. Sfarowi i Trondheimowi towarzyszą uznani rysownicy, tacy jak Killoffer, Frédéric Bézian czy Jean-Christophe Menu, oferując nam potworny pokaz.
Sprawdź, gdzie kupić:
Bulwarówki nadały jej przydomek Lady Mechanika. Jako jedyna przeżyła straszliwe eksperymenty szalonego naukowca, efektem których są jej mechaniczne kończyny. Nie posiadając żadnych wspomnień związanych z pobytem w niewoli, Lady Mechanika zdecydowała się zostać poszukiwaczką przygód i prywatną detektyw. Wykorzystuje swoje wyjątkowe zdolności do rozwiązywania spraw, których odpowiednie organy się nie podejmują: czy to z braku umiejętności, czy też chęci. Nigdy jednak nie przestała szukać odpowiedzi na temat własnej przeszłości.
Osadzona w fikcyjnej wiktoriańskiej Anglii, gdzie magia i przesądy zderzają się z nowymi odkryciami naukowymi i wynalazkami, Lady Mechanika przedstawia losy młodej kobiety, która kontynuuje obsesyjne poszukiwania własnej tożsamości i prowadzi dochodzenia w sprawie innych tajemnic, zarówno naukowych, jak i nadprzyrodzonych. Tom zawiera drugi cykl zatytułowany Tablica przeznaczenia, a także galerię okładek.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA GŁÓWNONURTOWA
Żona surowa ale oddana, odprowadza męża i czeka cierpliwie na jego powrót. Jednak pewnego popołudnia Monsieur nie wraca do domu. Tak oto Madame z opiekunki domowego ogniska zmienia się w nieustraszoną poszukiwaczkę zaginionego męża!
Jej spokojne, od wielu lat płynące wolnym tempem życie nabierze zawrotnej prędkości…
Uroczy, zabawny, czuły, pełen miłości i ciepła i humoru – „Ocean miłości” jest jednym z najbardziej poruszających komiksów powstałych w Europie w XXI wieku. Wydawnictwo Mandioca ma zaszczyt, przyjemność i nieukrywaną radość wydać jeden z najukochańszych komiksów jaki kiedykolwiek mieliśmy okazję zobaczyć.