Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi książkowe – listopad 2022

Listopad to dla wydawców (i czytelników) chwilowy oddech po krakowskich 25 Targach Książki, które zaowocowały całą masą premier. Ale i spośród nowości z tego miesiąca jest wiele takich, których nie powinniście przegapić. Wybraliśmy dla Was najciekawsze z nich. 

PATRONATY

Szymon Krug – Opowieść północna. Nowa Baśń. Data wydania: 17.11.2022

Tobi przeprowadza się wraz z rodziną do starego domu za wsią na Północy kraju.

Chłopiec nie przepada zarówno za nowym lokum, jak i powodem przeprowadzki – siostrą Sarą. Gdy pewnego wieczoru rodzeństwo zostaje samo w domu, zirytowany nieustannym płaczem Sary Tobi wypowiada słowa: „,Czy ktoś mógłby ją w końcu uciszyć“,, i nagle w całym domu zapada cisza. Nie zastanawiając się ani chwili, pędzi do pokoju siostry i nad łóżeczkiem dostrzega przedziwną postać… Jeszcze nie przypuszcza, że będzie to tylko początek lawiny wydarzeń i pomieszania światów, które wciągną rodzeństwo w niebezpieczną rozgrywkę z magicznymi siłami.

Jaki demoniczny plan rodzi się w czterech ścianach Północnego domostwa? Jakie tajemnice skrywają w sobie mroczni lokatorzy?

Sprawdź, gdzie kupić:

A potem już tylko nic – Krzysztof Koziołek. Manufaktura Tekstów. Data wydania: 25.11.2022

Rok 2031. Polska jest jednym z największych przegranych światowej wojny o wodę wywołanej przez gwałtowne zmiany klimatyczne będące efektem problemów gospodarczych, jakie wstrząsnęły planetą za sprawą pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie. Od zakończenia konfliktu większością ziemskich zasobów zarządza kilka międzynarodowych korporacji.

Cały kraj podzielony jest na zamknięte strefy, jedną z nich jest Enklawa Zielona Góra. Lokalne samorządy to fikcja, regionami rządzą przedstawiciele koncernów dystrybuujących wodę i ustalający jej cenę.
W Polsce trwa permanentny stan wyjątkowy, działanie konstytucji i praw obywatelskich jest zawieszone. Kradzież wody jest surowo karana, włącznie z karą śmierci. Internet jest cenzurowany, a rozmowy telefoniczne podsłuchiwane. Działa tylko jedna – rządowa – stacja telewizyjna. Obowiązuje godzina policyjna, a przemieszczanie się ludzi jest ściśle kontrolowane. Obywatelom trzeciej i czwartej kategorii wypłacane pensje z trudem wystarczają na pokrycie kosztów jedzenia i wody.

Niespodziewanie dzienne limity wody dla najuboższych grup społecznych zostają jeszcze bardziej obniżone, a jej cena wywindowana do niebotycznego poziomu. W odpowiedzi na te wydarzenia kilku mieszkańców Enklawy Zielona Góra pod wodzą Jana Krzyka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. W tajemnicy rozpoczynają drążenie tunelu do nieczynnej kopalni węgla brunatnego od wielu lat zalanej wodą.

Powieść z okazji piętnastolecia działalności pisarskiej Krzysztofa Koziołka.

Sprawdź, gdzie kupić:

SCIENCE FICTION

Paolo Bagigalupi – Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć. Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz. Wydawnictwo MAG. Data wydania: 18.11.2022

„Nakręcana dziewczyna”
Zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS 2010.
Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Udając dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu dawno uznanych za wymarłe gatunków owoców i warzyw. Poznaje tam nakręcaną dziewczynę – prześliczną i tajemniczą Emiko – pozostawioną na pastwę losu i slumsów. Emiko zalicza się do Nowych Ludzi, wyhodowanych dla zaspokajania kaprysów bogaczy. Produkuje się ich jako żołnierzy, niewolników i maskotki do towarzystwa; powstała w ten sposób cała nowa klasa ludzi, zepchnięta na margines tej złowrogiej przyszłości, w której ropa się skończyła, nad państwami dominują firmy kaloryczne, a po świecie szaleją wyprodukowane w laboratoriach choroby i szkodniki. W miarę nasilania się obsesji Andersona na punkcie Emiko, pośród upału zawiązują się intrygi, a polityczne napięcia grożą niekontrolowanym chaosem. Biznesmeni, urzędnicy ministerialni, bogaci cudzoziemcy i uchodźcy bez grosza – każdy z nich ma własny plan. Lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć niszczycielskiego wpływu Nakręcanej Dziewczyny.

„Pompa numer sześć”
Debiut Paolo Bacigalupiego – ten zbiór opowiadań pokazuje siłę i zasięg opowiadania fantastycznego. Sednem twórczości Paolo jest krytyka społeczna, polityczna przypowieść i dyskurs ekologiczny. Każde z zawartych tu opowiadań ostrzega i jednocześnie zachwyca się tragikomedią ludzkich przeżyć. Utwory Paolo ukazywały się już w różnych dorocznych antologiach, były nominowane do Nebuli i Hugo oraz zdobywały nagrodę Theodore Sturgeona za najlepsze opowiadanie fantastyczne.

Sprawdź, gdzie kupić:

Praca zbiorowa – Blade Runner 2029. Tom 2. Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 23.11.2022

Łowczyni androidów, detektyw Aahna „Ash” Ashina, powraca na Ziemię do mrocznego Los Angeles. To, co tam zastaje, dalekie jest od sielanki. Kasta wybrańców wciąż wykorzystuje replikantów, aby żyć w odrealnionym świecie niesłychanego bogactwa i luksusu, w przeciwieństwie do zwykłych ludzi. Niedobitki replikantów schodzą do podziemia. A detektyw Ash staje pomiędzy poczuciem obowiązku związanego z pracą, jaką wykonuje, a zakazanym uczuciem, które czyni ją outsiderką wśród swoich. Szybko przekonuje się, że w cieniu jej własnych problemów, rośnie wróg siejący wokół siebie zniszczenie i śmierć. Jest taki sam jak ona: silny bezwzględny i nad wyraz inteligentny. Obydwoje, podobnie ideowi i nieprzejednani, wierzą w swoją misję. Z tą różnicą, że mutant Yotun realizuje ją za wszelką cenę, dążąc po trupach do absolutnej władzy, która dałaby mu panowanie nad światem i nieśmiertelność. Detektyw Ash ma skrupuły i ludzkie emocje, co szybko dostrzega i wykorzystuje jej antagonista. Czasu zostało bardzo mało, a stawka jest bardzo wysoka: życie tej dwójki oraz pewnej androidki, która mimo sztucznej inteligencji, nauczyła się kochać.
Autorami scenariusza są Michael Green (współtwórca filmu „Blade Runner 2049”) i Mike Johnson („Star Trek”, „Transformers”), a rysunki stworzył Andres Guinaldo („Kapitan Ameryka: Steve Rogers”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w tomach: „Blade Runner 2029: Spotkanie”, „Blade Runner 2029: Echa”, „Blade Runner 2029: Zbawienie”.

Sprawdź, gdzie kupić:

LITERATURA FAKTU

 

Mark Seal – Zostaw broń, weź cannoli. Kulisy powstania filmu „Ojciec Chrzestny”. Tłumaczenie: Robert Waliś. Wydawnictwo Albatros. Data wydania 09.11.2022

Książka wydana w 50. rocznicę nakręcenia kultowego filmu Ojciec Chrzestny. Kulisy powstania dzieła, które zachwyciło widzów i otworzyło zupełnie nowy rozdział w historii amerykańskiej kinematografii. A po drodze wkurzyło wpływowych polityków, biznesmenów i najgroźniejszych kryminalistów Ameryki. Równie dramatyczna i przykuwająca do fotela jak sam obraz Francisa Forda Coppoli! Zawiera zdjęcia z planu filmowego, premiery filmu i jego promocji. Historia powstania Ojca Chrzestnego to opowieść o walkach. Choć bezkrwawych, to równie bezwzględnych i emocjonujących jak brutalne wojny między mafijnymi rodzinami.
To walka o sukces Maria Puzo, który po latach nieudanych prób wydania osobistej, artystycznej prozy spróbował wykorzystać swoje doświadczenie w branży literatury pulpowej i napisał wypakowaną akcją i seksem powieść o gangsterach. A potem został rozchwytywanym przez Hollywood scenarzystą. To walka o przetrwanie Paramount Pictures, które po przejęciu przez prężnego biznesmena Charlesa Bluhdorna, zwanego Szalonym Austriakiem z Wall Street, rozpoczęło desperackie poszukiwania materiału na hit. Hit, który uratuje bankrutującego molocha i wydobędzie z kryzysu całą amerykańską kinematografię. To walka o role w filmie, rozgrywająca się podczas intensywnych i pełnych tarć castingów, przez które przewinęły się rzesze hollywoodzkich gwiazd i odsuniętych na boczny tor dawnych sław. A także młodych aktorów marzących o przełomowej roli i wziętych niemal z ulicy naturszczyków…
Wreszcie – to zakulisowa walka o wpływ na ostateczny wydźwięk filmu, którą wkrótce po rozpoczęciu zdjęć podjęli niebezpieczni mafiosi oraz uzależnieni od nich działacze organizacji dbających o interesy Amerykanów włoskiego pochodzenia. Rezultat tych walk zna każdy miłośnik kina – uwielbiane przez kinomanów arcydzieło. Ale jaki był ich przebieg? Ile wymagały poświęceń i ryzyka? Tego dowiemy się dopiero teraz… Ta książka pozwoli ci spojrzeć na kultowy film z nowej perspektywy!

Sprawdź, gdzie kupić:

Jens Andersen – Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie. Tłumaczenie: Agata Lubowicka, Justyna Haber-Biały. Wydawnictwo W.A.B. Data wydania: 09.11.2022

LEGO. I chyba nie trzeba mówić już nic więcej. Każdy je zna. Każdy się nim bawił. Każdy kupił kiedyś na prezent. I prawie każdy na swój sposób je kocha. „Historia LEGO” to niezwykła opowieść o trzech pokoleniach, które od dziewięćdziesięciu lat tworzą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Książka Jensa Andersena, wybitnego duńskiego biografa i dziennikarza, to nie tylko inspirująca historia rozwoju globalnej firmy, ale przede wszystkim fascynująca opowieść o wyjątkowej rodzinie, która prawie od stulecia walczy o prawo do nieskrępowanej zabawy. Biografia LEGO, bogato ilustrowana wcześniej niepublikowanymi zdjęciami, jest wspaniałą propozycją zarówno dla fanów LEGO, którzy chcieliby poznać kulisy powstania swoich ulubionych klocków, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić i zrozumieć ten światowy fenomen.

Sprawdź, gdzie kupić:

KRYMINAŁ / THRILLER

Remigiusz Mróz – z pierwszej piłki. Wydawnictwo FILIA. Data wydania: 09.11.2022

Nim doszło do tragedii, Rewera Opole została okrzyknięta największym fenomenem polskiego futbolu. W efektowny sposób awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej, a potem rozbijała rywali jednego po drugim. Wszystko skończyło się, gdy trener i piętnastu piłkarzy zginęło w tragicznym wypadku. Teraz klub, pozbawiony większości kadry, znalazł się na skraju przepaści. Nowy szkoleniowiec jest zwalnianym z kolejnych drużyn wyrzutkiem, a jego zespół składa się z niedoświadczonych, młodych chłopaków z podwórka. Czy uda im się stawić czoła najlepszym ligowym zespołom? I obronić to, co wywalczyli ich poprzednicy? Kibice pokładają największe nadzieje w nastolatku grającym z numerem 15, którego marzeniem jest podbicie piłkarskiego świata. Popełnia on jednak tragiczny błąd, który kosztować może go nie tylko karierę, ale także życie.

Sprawdź, gdzie kupić:

Katarzyna Bonda – Kobieta w walizce. Wydawnictwo MUZA. Data wydania: 09.11.2022

Prowokacja? Bezmyślność? Czy chora zabawa psychopaty? Spokojna okolica bywa zdradliwa.
Kiedy wiszące na słupach ogłoszenia o zaginięciu Klaudii Janus dawno już wyblakły, a miejscowa policja straciła wiarę w rozwiązanie sprawy, dochodzi do makabrycznego odkrycia. Przy drodze wyjazdowej z Ełku przypadkowy kierowca znajduje błękitną walizkę, a w niej szczątki młodej kobiety i złoty naszyjnik z listkiem. Taki sam nosiła Klaudia. Według ustaleń śledczych ciało długo było w wodzie, zakopywano je i częściowo spalono. A to skutecznie utrudnia identyfikację ofiary. Dlaczego więc morderca zdecydował w końcu, że kobieta w walizce ma zostać odnaleziona? Do pomocy w śledztwie wezwano by Huberta Meyera, ale ten czeka w areszcie na własną rozprawę. Z warszawskiego Wydziału Wsparcia Dochodzeń oddelegowano aspiranta Grzegorza Kaczmarka. On nie ma wątpliwości, że za zaginięciem młodej kobiety stoi ktoś z miejscowych. Podejrzanych jest wielu. Każdy z nich ma motyw. Wszyscy zatajają najistotniejsze fakty. I wciąż nie wiadomo, kto ma ręce splamione krwią. Klaustrofobiczna atmosfera zagęszcza się, gdy na jaw wychodzi, że Klaudia nie była jedyną dziewczyną, która przepadła bez śladu w tej na pozór spokojnej okolicy. Siedem lat wcześniej z plaży uprowadzono młodą turystkę. Jej personaliów nigdy nie ustalono. Wiadomo tylko, że w dniu zaginięcia na szyi miała złoty łańcuszek z listkiem…
Najnowszy kryminał Katarzyny Bondy pochłania bez reszty! Do samego końca nie wiadomo, komu zależy na odkryciu prawdy, a kto łże na potęgę. Po lekturze „Kobiety w walizce” sięgnięcie po kolejne części serii z psychologiem śledczym Hubertem Meyerem będzie wyłącznie formalnością!

Sprawdź, gdzie kupić:

Michel Bussi – Reinkarnacja. Tłumaczenie: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak. Wydawnictwo Świat Książki. Data wydania: 09.11.2022

Nowy thriller mistrza europejskiego kryminału.
Czerwiec 2010 roku: dziesięcioletni Esteban znika z plaży w Saint -Jean-de-Luz. Nikt niczego nie zauważył. Czerwiec 2020 roku: jego matka, Maddi, ułożyła sobie życie, ale ból po utracie dziecka, w którego śmierć nie chce uwierzyć, wciąż jest żywy. Powraca do Kraju Basków i na tej samej plaży spotyka Estebana. Albo raczej jego sobowtóra, Toma, dziesięcioletniego chłopca. Maddi rzuca wszystko, by ustalić, kim jest to dziecko i zamieszkać blisko niego, w Murol w Owernii. Czy kobieta tak racjonalna jak ona naprawdę może wierzyć w coś, co jest niemożliwe? Czy Esteban mógł stać się Tomem? Czy historia się powtórzy, a nad Tomem zawiśnie niebezpieczeństwo? Czy tylko Maddi jest w stanie go uchronić?
Pełna napięcia opowieść osnuta wokół głębokich wierzeń ludzkości, a jednak jakże realna. Michel Bussi od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się pisarzy francuskich dziennika „Le Figaro”. Jego powieści przetłumaczono na 35 języków.

Sprawdź, gdzie kupić:

Mario Puzo – Trylogia. Ojciec chrzestny. Sycylijczyk. Omerta. Tłumaczenie: Marek Fedyszak, Jan Jackowski, Bronisław Zieliński. Wydawnictwo Albatros. Data wydania: 09.11.2022

Wyjątkowe wydanie ze wstępem Francisa Forda Coppoli przygotowanym z okazji pięćdziesięciolecia wydania „Ojca Chrzestnego”. W skład trylogii wchodzą powieści Mario Puzo: „Ojciec Chrzestny”, „Sycylijczyk” oraz „Omerta”. Trzy porywające opowieści o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci… Puzo wciąga czytelnika w mroczny świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią.
„Ojciec Chrzestny”
Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, zekranizowana przez Francisa Forda Coppolę z genialnymi rolami Marlona Brando i Ala Pacino. Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Sprawuje rządy żelazną ręką, a ci, którzy nie podporządkowują się jego decyzjom, nie mogą liczyć na łaskę. To człowiek honoru, ale zarazem tyran i szantażysta, który wśród wrogów wzbudza strach, a wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny, szacunek. Kiedy wchodzi w ostry konflikt z cosa nostrą, przyszłość rodziny może uratować tylko najmłodszy syn Vita, Michael, bohater wojenny, który z brudnymi interesami nie chciał mieć nic wspólnego. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?
„Sycylijczyk”
Puzo przenosi czytelnika do mrocznego świata sycylijskiej prowincji, pełnego przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią. Po dwuletnim pobycie na Sycylii syn Vita Corleone, Michael, ma wrócić do domu. Ojciec Chrzestny zleca mu ważną misję: ma zabrać do Ameryki Salvatore Giuliana, uwielbianego przez wszystkich legendarnego sycylijskiego banitę, który od kilku lat na czele swojej bandy broni uciskanych mieszkańców przed wszechwładzą bogaczy i przywódców mafijnych.
„Omerta”
Zmierzch mafii czy tylko zmiana metod? Omertà – zmowa milczenia – pozwoliła włoskiej mafii przetrwać przez lata. Jej złamanie oznacza śmierć i utratę honoru. U schyłku XX wieku honor ma jednak poważnego konkurenta – pieniądze. Czy to właśnie one są motywem zabójstwa popełnionego w biały dzień w samym środku Manhattanu na Raymonde Aprilem, czołowym amerykańskim mafiosie, który przed trzema laty zerwał z działalnością przestępczą? Czy może chodziło o złamanie mowy milczenia?

Sprawdź, gdzie kupić:

Maciej Siembieda – Kołysanka. Wydawnictwo Agora. Data wydania: 09.11.2022

Nowe śledztwo Jakuba Kani! Czy będzie jego ostatnim? Tam, gdzie sąsiedzi mogą się dzielić opłatkiem, ale nie sprawami z przeszłości… Czego szukał po wojnie na Śląsku Opolskim światowej sławy kompozytor Aram Chaczaturian, przysłany przez NKWD? Czy on także był oprawcą?
Wyjątkowo trudna i ściśle poufna sprawa wagi państwowej wiedzie Jakuba Kanię – specjalistę od śledztw historycznych – do Grodkowa, którego szarą eminencją jest radna sejmiku wojewódzkiego, Iwona Kern. Dlaczego wyszła za mąż za Tomasza, człowieka, którego powinna nienawidzić? O co tragicznie poróżniły się ich rodziny? Jakie tajemnice kryją ruiny jednej z najwspanialszych niegdyś rezydencji magnackich w Europie, w której dwieście lat temu sprowadzono całą orkiestrę na intrygujący koncert dla… dwóch osób? Jak połączą się losy porzuconej przez matkę czteroletniej Joanny Gryzik i „diabła z Rudy”, potwornie okaleczonego w młodości i oszpeconego odludka Karola Goduli? I wreszcie czym była „tajemnicza melodia”, którą nie tylko prokurator Kania próbuje odszukać…
Maciej Siembieda z mistrzowską zręcznością splata sensacyjną fikcję z Wielką Historią i małą polityką oraz fascynującymi śląskimi ciekawostkami. Trzymające w napięciu wydarzenia wokół sprawy Chaczaturiana, prawdziwej bajki o Kopciuszku, przeklętych nut oraz rodzinnych sekretów i tajemnic pałacu w Kopicach stawiają pod znakiem zapytania nie tylko dalszą karierę prokuratora Jakuba Kani, ale przede wszystkim naszą przespaną noc…

Sprawdź, gdzie kupić:

Monika Subietas – Las w ciszy. Wydawnictwo Letra. Tłumaczenie: Katarzyna Lebiedzińska

Data wydania: 30.11.2022

Max Müller, znany szwajcarski malarz, zostaje znaleziony nieprzytomny na podłodze swojej pracowni w Zurychu.

Kilka miesięcy wcześniej właściciel kawiarni Glück (Szczęście) Gottfried Messmer otrzymuje spadek po swoim ojcu Hermannie – laskę i przechowywany w bankowym sejfie list. W  lasce schowany jest maleńki (formatu pocztówki) obraz W głębi lasu Gustava Klimta. W liście Hermann powierza synowi zadanie odnalezienia jego prawowitego właściciela, Żyda, któremu pomógł nielegalnie przekroczyć granicę w 1942 roku. Jednak Gottfried nie ma chęci wracać do przeszłości. Nie może wybaczyć ojcu wieloletniej depresji i samobójstwa. Wiesza obraz w swojej kawiarni, gdzie szybko przyciąga uwagę bywającego tam  Müllera. Wkrótce z Gottfriedem kontaktuje się jeszcze jeden zainteresowany płótnem mężczyzna, który z czasem w swoich żądaniach staje się coraz bardziej agresywny.

Fabuła zgrabnie balansuje pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Pomiędzy życiem modnych sfer artystycznych Zurychu a ponurymi czasami III Rzeszy i  prześladowaniami Żydów,  którym także Szwajcaria odmawiała schronienia.

Debiutancka powieść Móniki Subietas została bardzo ciepło przyjęta. Zajmująco opowiada o losach rabowanych przez nazistów dzieł sztuki i dwuznacznej postawie Szwajcarii, a jednocześnie trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony łącząc rzetelną warstwę historyczną z konwencją romansu i kryminału.

Sprawdź, gdzie kupić:

 

Praca zbiorowa – Mike Carey. Hellblazer. Tom 1. Tłumaczenie: Jacek Żuławnik. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 09.11.2022

Kolejny tom opowiadający o Johnie Constantine – Hellblazerze, pierwszy z trzech autorstwa Mike`a Careya.
Dla opinii publicznej John zginął w czasie zamieszek w więzieniu niemal dwa lata temu. Nie można powiedzieć, że znające go osoby są tym faktem zmartwione. Jego życie nie było usłane różami i można by sądzić, że tam, gdzie jest teraz, jest mu lepiej niż w doczesnym życiu. Ale czy jego rodzina myśli tak samo? John postanawia pojechać do Liverpoolu, aby odwiedzić swoją siostrę Cheryl i jej rodzinę. Odkrywa, że dom, w którym mieszkają jest nawiedzony i dowiaduje się o zniknięciu swojej siostrzenicy Gemmy. To wystarcza, by przywrócić Johna do życia ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Mike Carey kontynuuje ukazywanie Hellblazera jako maga o wielu twarzach. Podobnie jak Brian Azzarello, jego poprzednik w pisaniu scenariuszy tej serii, Mike Carey nie zapomina o brytyjskich korzeniach postaci i otwiera czytelnikom drzwi do tej sfery życia Johna Constantine`a, która wciąż nie jest im znana: jego rodziny.

Sprawdź, gdzie kupić:

Praca zbiorowa – Abe Sapien. W odmętach i inne opowieści. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 09.11.2022

Kolejne opowieści o Abie Sapienie, jednym z najważniejszych agentów Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Album składa się z opowieści zarówno o przygodach Abe’a jako funkcjonariusza Biura, jak i o jego korzeniach, które przez wiele lat pozostawały nieznane. W pierwszej historii świeżo upieczony agent zostaje wysłany na francuskie wybrzeże, aby wydobyć spod wody szczątki potężnego czarownika. Wkrótce musi stanąć do walki z wiekowym złem w postaci demonicznych mnichów. W kolejnych opowieściach Sapien znajdzie się nad nawiedzonym jeziorem, spotka wampiry z Ameryki Środkowej, pozna dzieje szalonego naukowca poszukującego przodków człowieka i przeżyje jeszcze mnóstwo innych przygód.

Sprawdź, gdzie kupić:

FANTASY

Keith Roberts – Pawana. Tłumaczenie: Anna Reszka. Wydawnictwo MAG. Data wydania: 25.11.2022

W roku 1588 została zamordowana królowa Elżbieta.  Ta tragedia zapoczątkowała cały ciąg wydarzeń, którego wynikiem było pokonanie Anglii przez Hiszpańską Armadę i późniejszy upadek protestantyzmu. Teraz jest wiek dwudziesty, najwyższą władzę sprawuje Kościół rzymski. Ludzie prowadzą sielskie życie, zajmują się rzemiosłem i rolnictwem, technika zatrzymała się na etapie lokomotyw parowych i prymitywnego radia. Jednak rozwoju nauki nie da się hamować w nieskończoność… zaczyna się rewolucja.

Sprawdź, gdzie kupić:

Katarzyna Puzyńska – Sąpierz. Cykl Grodzisko tom 2. Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Data wydania: 08.11.2022

„Sąpierz” do druga część serii „Grodzisko”. Postapokaliptyczny Nowy Świat spotyka się z magią słowiańskiego fantasty Starego Świata w jedynej w swoim rodzaju opowieści. Pozornie niepasujące do siebie elementy mieszają się w wybuchową całość, niczym w miksturze wołchwa. Czy kiedy wypełni się przepowiednia, znajdziesz się po odpowiedniej stronie? Tak czy inaczej, topór zakończy wszystko.
Kiedy jeden z bogów niefrasobliwie zapomni wspomnieć o najważniejszym sekrecie, można się spodziewać kłopotów. Nie inaczej dzieje się w dwóch bliźniaczych światach zawieszonych w nicości Rozstaju. Jeden z nich jest pełen magii, w drugim nigdy w nią nie wierzono. Jeśli jednak czegoś nie widać, nie znaczy, że tego nie ma. Kiedy obu światom grozi unicestwienie, uwierzyć w magię muszą nawet najwięksi sceptycy. Gorzej, gdy ratunek znajduje się w rękach pewnego zrzędliwego starca z drewnianą nogą (który jest tylko zwykłym katem), pyskatej Marzanny (która chętnie oddałaby swoją boską nieśmiertelność za kilka łyków dobrej ludzkiej niepewności istnienia) oraz pewnej kobiety (która, tak się złożyło, utknęła w zaświatach z dość gadatliwym rumakiem).
W Nowym Świecie większość ludzi wkłada magię między bajki. Są jednak wyjątki – kobiety, które z pokolenia na pokolenie strzegą ziemi przed potworami i demonami przybywającymi ze Starego Świata. Zwano je Obrończyniami. Wykonywały swą misję długo i wytrwale, przekazując wiedzę kolejnym adeptkom i kryjąc ją przed oczami niepowołanych. W końcu została już tylko jedna, samotna wobec przepowiedni, że wkrótce nadejdzie wróg. I właśnie na to czeka Sąpierz. Wie on, że wkrótce wypełni się stara przepowiednia. Potrafi być cierpliwy. Niedługo losy bliźniaczych światów się splotą. Potrzebne są tylko odpowiednie imiona. Wszyscy bowiem wiedzą, że imię ma nieskończenie silną moc, kiedy nada je właściwa osoba.

Sprawdź, gdzie kupić:

P. Djeli Clark – Martwy dżinn w Kairze i inne opowiadania. Tłumaczenie: Małgorzata Szypuła. Wydawnictwo MAG. Data wydania: 09.11.2022

Egipt, rok 1912. W alternatywnej wersji Kairu Ministerstwo Alchemii, Uroków i Istot Nadprzyrodzonych stoi na straży delikatnej równowagi pomiędzy światem zwykłych śmiertelników a potężnych bóstw. Gdy agentka specjalna Fatma el-Szarawi zostaje przydzielona do nietypowej sprawy samobójstwa, nie ma pojęcia, gdzie ją to zaprowadzi. Będzie się musiała zmierzyć się z krwiożerczymi ghulami, szelmowskimi mordercami, mechanicznymi aniołami i ujawnić spisek, który może zagrozić wszelkiemu istnieniu.

Sprawdź, gdzie kupić:

Sergio Toppi – Toppi. Kolekcja. Tom 3 Ameryka Południowa. Tłumaczenie: Marta Duda – Gryc. Wydawnictwo Lost in Time. Data wydania: 18.11.2022

Powszechnie uważany za geniusza komiksu włoski grafik i autor SERGIO TOPPI nasycił opowieści sekwencyjne niewyobrażalnym wcześniej artyzmem. Wywarł wielki wpływ na wielu słynnych twórców w tej branży, inspirując zachwycającym, wyjątkowym stylem. Twórczość Toppiego obejmuje wiele okresów historycznych oraz kultur i zawiera nawiązania do baśni ludowych z całego świata. Tworzył je, opierając się na gruntownych badaniach źródłowych, i ożywiał iście filmowym rozmachem ilustracji.
Trzeci tom zawiera opowieści osadzone w Ameryce Południowej dawnych wieków, wydanych wcześniej w tomach Chapungo, La Legende de Potosi, Le Trésor de Cibola.

Sprawdź, gdzie kupić:

Benoît Sokal, François Schuiten – Aquarica. Tłumaczenie: Jakub Syty. Wydawnictwo Lost in Time. Data wydania: 18.11.2022

Roodhaven, rok 1930. Ten spokojny port od pokoleń żyje z wielorybnictwa, kultywując pamięć mieszkańców, którzy stracili życie na morzu. Pewnego dnia fale wyrzucają na plażę fantastyczne stworzenie – gigantycznych rozmiarów kraba, niczym istotę zrodzoną z wyobraźni pijaka. Mieszkańcy miasteczka niepokoją się i podnoszą wrzawę, tym bardziej że w ciele skorupiaka znajdują się szczątki statku wielorybniczego, który zatonął przed laty. Niezwykłe odkrycie odbija się echem w świecie nauki, a na miejsce przyjeżdża młody badacz John Greyford. Zafascynowany napotkanym zjawiskiem, staje w obronie stworzenia. Nie podejrzewając nawet, dokąd zaprowadzi go ta przygoda, odkrywa, że wewnątrz zwierzęcia podróżuje młoda dziewczyna, która również wygląda jak istota z innego świata. Nazywa się Aquarica i wybiera Johna Greyforda, aby pomógł ocalić jej lud.
Komiks stworzony przez Benoîta Sokala (kultowa seria gier “Syberia”) i François Schuitena (“Mroczne miasta”).

Sprawdź, gdzie kupić:

Scenariusz: Kazuo Koike. Rysunki: Goseki Kojima – Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Tłumaczenie:  Wydawnictwo Hanami. Data wydania 08.11.2022

Kultowa manga powraca w nowym wydaniu i większym formacie.

Sprawdź, gdzie kupić:

LITERATURA GŁÓWNONURTOWA

Woody Allen – Zero grawitacji. Tłumaczenie: Mirosław Piotr Jabłoński. Dom Wydawniczy Rebis. Data wydania: 08.11.2022

Po piętnastu latach Woody Allen powraca kolejnym zbiorem humoresek w swoim najlepszym stylu! „Zero grawitacji” to piąty zbiór opowiadań Woody’ego Allena, niezrównanego humorysty, którego nieprzemijającym urokiem czytelnicy rozkoszują się od czasu ukazania się tomów Wyrównać rachunki, Bez piór, Skutki uboczne i Czysta anarchia. Nowa pozycja zawiera teksty publikowane w „New Yorkerze”, jak również zupełnie nowe, a każdy skrzy się dowcipem.
Czy pisze o myślących samochodach, życiu seksualnym celebrytów czy też o tym, w jaki sposób danie kurczak generała Tso zyskało swoją nazwę, Allen jest zawsze oryginalny, rubaszny, ale i wyrafinowany, wyjątkowo przenikliwy i, co najważniejsze, nieodmiennie zabawny. Tytuł „Zero grawitacji „sugeruje, że zamieszczonych tu opowiadań nie należy traktować poważnie, ale, jak to w życiu bywa, śmiech nie zawsze jest beztroski.

Sprawdź, gdzie kupić:

William S. Borrougs, Jack Kerouac – A hipopotamy się żywcem ugotowały. Tłumaczenie: Ewa Górczyńska. Wydawnictwo Czarne. Data wydania: 09.11.2022

Latem 1944 roku Nowym Jorkiem wstrząsa informacja o morderstwie – młody Lucien Carr śmiertelnie rani o dziesięć lat starszego Davida Kammerera. Pierwszymi, którzy dowiadują się o zbrodni, są: William Burroughs i Jack Kerouac.
„Hipopotamy żywcem ugotowane” to opowieść o wydarzeniach poprzedzających fatalne zdarzenie, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako czołowi przedstawiciele Beat Generation. Burroughs i Kerouac bez pruderii portretują siebie i innych bohaterów amerykańskiej bohemy końca lat czterdziestych, wypełniając scenę nowojorskich barów miłością, alkoholem, narkotykami, brutalnością, a także intelektualnymi dyskusjami. „Hipopotamy…” to jedyna książka napisana wspólnie przez obu pisarzy. Czekała ponad sześćdziesiąt lat na pojawienie się drukiem.

Sprawdź, gdzie kupić:

VARIA

Paweł Kwiatkowski – Street Art Polska. Wydawnictwo Arkady. Data wydania: 28.11.2022

Takiej książki jak „Street Art. Polska” Pawła Kwiatkowskiego jeszcze nie było. Długo na nią czekaliśmy. Teraz wiemy, że było warto, bo jest ona zapisem podróży do źródeł street artu, inspiracji, które napędzają wybitnych artystów należących do ścisłej czołówki swojej dziedziny – nie tylko polskiej, ale światowej.

Street art to fenomen mający już w Polsce przebogatą, kilkudziesięcioletnią historię. Zrodzony z doświadczeń graffiti, początkowo towarzyszący kulturze skate’owej, a później związany z hip-hopem, po latach wreszcie całkowicie oderwał się od subkultur czy trendów i obecnie stanowi wyłącznie ekspresję niespokojnego ducha indywidualnych twórców i twórczyń streetartowych.

Od kilku lat wokół tej dyscypliny artystycznej panuje w Polsce spore zamieszanie, a to głównie za sprawą tzw. muralozy. W każdym większym mieście organizowane są festiwale muralowe, w czasie których powstają dziesiątki nowych prac, w tym także na zamówienie instytucji samorządowych i prywatnych firm. Niektóre z nich ze street artem mają tyle wspólnego, co koń z koniakiem.

„Street Art. Polska” to nie jest opracowanie teoretyczne ani nie rości sobie pretensji do stawiania diagnoz. To raczej niepowtarzalne spotkanie z artystami i artystkami, którzy zgodzili się podzielić z autorem swoimi osobistymi przemyśleniami, odczuciami i marzeniami. Powstała z kilkudziesięciu rozmów z polskimi twórcami książka prezentuje ich sylwetki, a także ich najsłynniejsze i ulubione dzieła. To zatem zaproszenie na jedyne w swoim rodzaju osobiste spotkanie z Cekasem, Chazmem 718, Czarnobylem, Egonem Fietke, Etnograffem, Graffunkiem, Jay Popem, Krik Kongiem, Lumpem, M-city, NeSpoon, Oteckim, Natalią Rak, Sainerem, SC Szymanem, Seikonem, Sepem, Someartem, Moną Tusz, Zbiokiem, a także nieodżałowanym, zmarłym w 2019 roku, Tonem.

Sprawdź, gdzie kupić:

 

DLA DZIECI

Scenariusz: Greg Pak. Rysunki: Diego Galinda. Stranger Thinga. Grobowiec Ybwena. Tłumaczenie: Donata Olejnik. Wydawnictwo Dolnośląskie. Data wydania: 09.11.2022

Jest styczeń 1985 roku. Nasi znajomi z Hawkins mają za sobą bitwę stoczoną z Łupieżcą Umysłów. Will Byers i jego mama Joyce wciąż przeżywają żałobę po tragicznie zmarłym Bobie Newbym. Pewnego dnia Will i jego nauczyciel pan Clarke znajdują tajemniczą mapę, którą Bob zostawił w pudełku z pamiątkami. Chłopak postanawia sprawdzić, dokąd ona prowadzi.
Gdy Mike, Dustin i Lucas orientują się, że Will wyruszył samotnie nocą mimo śnieżycy, podążają jego śladem. W końcu doganiają kolegę i czwórka przyjaciół, postępując według wskazówek Boba, wchodzi coraz głębiej do lochów pełnych tajemnic i pułapek.
Dołączcie do bohaterów legendarnego serialu Netflixa, by wziąć udział w nowej przygodzie i dowiedzieć się, co kryje grobowiec Ybwena.
Autorem komiksu jest Greg Pak (m.in. „Stranger Things: Zombie Boys”, „Planeta Hulk”), a realistyczne ilustracje wyszły spod ołówka Diego Galindy („Stranger Things and Dungeons & Dragons”).

Sprawdź, gdzie kupić:

Zygmunt Miłoszewski – Uciekaj. Hydropolis tom 1. Wydawnictwo W.A.B. Data wydania: 23.11.2022

Zygmunt Miłoszewski, literacki mistrz sensacji, powraca z książką dla dzieci! Zanurz się w podwodnej zagadce Hydropolis i przeżyj przygodę, której nigdy nie zapomnisz. Pierwszy tom trylogii Hydropolis – „Uciekaj” to nie tylko pełna zwrotów akcji historia, która wciągnie młodych czytelników już od pierwszej strony. To opowieść o drodze do wolność i walce o prawo do buntu.
Poznajcie Leonarda, zwanego przez wszystkich Elkiem, jedenastoletniego mieszkańca Drugiej Kolonii Podwodnej. Świat Elka jest miejscem pełnym nakazów i zakazów, które ograniczają mieszkańców, ale jednocześnie zapewniają im potrzebne, a wręcz konieczne, poczucie bezpieczeństwa. Codzienne życie bohatera, z pozoru nie tak różne od tego naszego – na powierzchni, toczy się jednak pod dyktando Uniwersalnych Zasad Bezpieczeństwa i wszechmocnych Inżynierów. Wszyscy muszą przestrzegać określonych reguł – w przeciwnym razie zginą. Dlaczego więc pewnego dnia Elek otrzymuje wiadomość o tym, że musi uciekać? Czy kolonii – lub jemu samemu – grozi niebezpieczeństwo? Czyje zapewnienia okażą się prawdziwe? Czy chłopiec podejmie ryzyko, by dowiedzieć się, czy istnieje alternatywna, być może lepsza, rzeczywistość?
Pełna humoru, fantastycznych światów i nieprzewidzianych wydarzeń historia nie pozwoli ci się oderwać już od pierwszej strony! Książka została napisana z myślą o dzieciach w wieku 9-12, ale sprawdzi się zarówno dla trochę starszych jak i młodszych czytelniczek i czytelników. Zadziorna, wizjonerska, futurystyczna, choć ze szczyptą retro – taka jest nowa opowieść Zygmunta Miłoszewskiego. Tej jesieni zabierz swoją rodzinę do niezwykłego świata Hydropolis!

Sprawdź, gdzie kupić:

Rafał Kosik – Feliks, Net i Nika oraz Zero szans. Wydawnictwo Powergraph. Data wydania: 23.11.2022

Bohaterowie wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu zaginionej Laury oraz… całego samolotu! Na trasie podróży Tajlandia, Wietnam, Kambodża, czyli wielka dawka egzotyki, tajemnic, przygód, kłopotów, sercowych komplikacji i oczywiście humoru.

Sprawdź, gdzie kupić:

Rene Gościnny, Albert Uderzo – Luc Junior. Tłumaczenie: Marek Puszczewicz. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 09.11.2022

Przygody młodego reportera Luca Juniora. Bohater wraz ze swoim przyjacielem fotografem Ciaptakiem oraz wiernym psim towarzyszem Alfonsem przeżywają liczne przygody, prowadząc zawiłe śledztwa. Komiks łączący napięcie i humor w najczystszym stylu genialnego tandemu Goscinny / Uderzo! To pierwsze kompletne wydanie łączące siedem przygód stworzonych przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo w latach 1954 –1957. Na potrzeby tej edycji plansze komiksowe zostały odrestaurowane i pokolorowane: „Luc Junior i skradzione klejnoty”, „Luc Junior w Ameryce”, „Luc Junior i syn maharadży”, „Potajemny reportaż”, „Luc Junior i Paspartosi”, „Luc Junior wśród Marsjan”, „Luc Junior – dobrowolny rozbitek”.
Album zawiera dodatkowo ponad trzydzieści stron z rysunkami oraz oryginalnymi dokumentami autorów, a także perełkę – jedyny realistyczny komiks ich autorstwa, „Bill Blanchart”, pierwszy raz w postaci albumu. I oczywiście wszystkie składniki asteriksowego humoru zastosowane w szalonych przygodach Luca Juniora!

Sprawdź, gdzie kupić:

Janusz Christa – Kajko i Kokosz. Złota kolekcja. Tom 5. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 23.11.2022

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934–2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód.
Złota Kolekcja to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. Tom piąty kolekcji zawiera trzy długie komiksy: Skarby Mirmiła, Cudowny Lek, Festiwal Czarownic oraz cztery krótkie: Wynalazek Profesora 100-krotka, Urodziny Milusia, Łaźnia, Koncert Kaprala, w których przywrócono oryginalny tekst i liternictwo Christy.
Autorem wstępu jest Radosław Gieremek („Łamignat”), wytrawny kolekcjoner i członek zarządu Fundacji „Kreska”. W posłowiu Krzysztof Janicz mierzy się z tematem Asteriksa, omawia genezę Gucka i Rocha, a na koniec przedstawia niespodziankę – niepublikowaną przygodę Kajka i Kokosza autorstwa Janusza Christy.

Sprawdź, gdzie kupić:

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

„Siła pięciu zmysłów” – nowa książka Gretchen Rubin już w sprzedaży!

Jak w pełni wykorzystać potencjał naszych zmysłów? W jaki sposób słuchać, żeby usłyszeć? Jak patrzeć, …

Leave a Reply