Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi tygodnia 17-23 marca 2021

Środy to dzień, w którym “odpoczywają” biblioteki, ale wydawcy i dystrybutorzy działają pełna parą rozpoczynając cotygodniowy festiwal premier. Trzeci tydzień marca to kolejne książkowe nowości, a spośród premier na najbliższy tydzień my wybraliśmy dla Was piętnaście, naszym zdaniem, najciekawszych.

SCIENCE FICTION

LastMan Tom 5

Autor: Bastien Vives, Balak

Tłumacz: Jakub Syty

Wydawca: Non Stop Comics

ISBN: 9788382300253

Liczba stron: 204

Cena: 41,00 PLN

Premiera: 19.03.2021

Paxtown, Dolina Królów, pojedynki, sekrety i bohaterowie, których nie da się nie uwielbiać.

Sprawdź, gdzie kupić:

Gniazdo Światów. Antologia

Autor: Bartek Biedrzycki i inni

Tłumacz: brak

Wydawca: Gniazdo Światów

ISBN: BD

Liczba stron: 68

Cena: 25,00 PLN

Premiera: 18.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Gniazdo Światów – antologia komiksów do scenariuszy Bartka Biedrzyckiego i z rysunkami różnych autorów, w dużej mierze związanych ze środowiskiem grupy twórców netKolektwy i magazynu komiksowego Kolektyw.
Dochód z wydania papierowego został przeznaczony na cele charytatywne – na rehabilitację Amelii Włudeckiej.
Większość komiksów premierowo ukazała się drukiem w magazynie Kolektyw w latach 2007-2012.

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

Bunt mas

Autor: Jose Ortega y Gasset

Tłumacz: Piotr Niklewicz

Wydawca: Replika

ISBN: 9788366790247

Liczba stron: 288

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 23.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Jedno z najważniejszych dzieł myśli społecznej XX wieku. „Bunt mas” to książka ceniona przez psychologów i socjologów na całym świecie. Stanowi swoistą biblię na temat zachowań różnych ludzkich zbiorowości, a w szczególności ukazuje wizję autora na temat buntu, który ma oddzielić naszą epokę od całej wcześniejszej historii. Pozycja ta, której twórcą jest wybitny hiszpański filozof i pisarz, José Ortega y Gasset, nieustannie pozostaje jednym z najbardziej wpływowych dzieł XX wieku.

LITERATURA FAKTU

Blaski i cienie II Rzeczypospolitej

Autor: Sławomir Koper

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo Harde

ISBN: 9788366630161

Liczba stron: 500

Cena: 42,99 PLN

Premiera: 17.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Szalone życie celebrytów II RP. Ówczesne smaki i obyczaje kulinarne. Kolonialne ambicje Polski. Romanse w Zakopanem. Czy Dymsza był zdrajcą? Morskie opowieści spod biało-czerwonej bandery. Na czym polega fenomen Mieczysława Fogga? Tajemniczy kasiarz Szpicbródka. Prawda i legenda o Gdyni oraz Wolnym Mieście Gdańsku. Michał Waszyński – światowej sławy polski reżyser. Konszachty polityków z gangsterami. Niepowtarzalny klimat i czar II Rzeczypospolitej w pełnej anegdot oraz ciekawostek opowieści Sławomira Kopra.

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Autor: Marek Rybarczyk

Tłumacz: brak

Wydawca: MUZA S.A.

ISBN: 9788328715844

Liczba stron: 336

Cena: 49,90 PLN

Premiera: 17.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Od lat śledzimy dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską monarchię zna niemal każdy, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dramatów, jakie przez lata rozgrywały się za bramami Pałacu Buckingham. Życie królewskiej pary, Elżbiety i Filipa, było źródłem wielu, jeśli nie większości, problemów Windsorów. Skandal gonił skandal. Małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się. Inwazja dziennikarzy, aparatów i kamer na królewską rodzinę sprawiła, że skrzętnie skrywane tajemnice znalazły się na pierwszych stronach tabloidów. Skostniała monarchia nie nadążała za nowoczesnością. Ostatnią próbą luzowania dworskiego gorsetu było wpuszczenie za mury pałaców Windsorów amerykańskiej rozwódki Meghan Markle. Miała zostać nową gwiazdą, „Kate na dopalaczach”, jak pisały gazety. Okazała się – przynajmniej dla Windsorów – „Dianą plus”

Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru

Autor: Thomas Orchowski

Tłumacz: brak

Wydawca: Czarne

ISBN: 9788381911719

Liczba stron: 312

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 17.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Kawa na Cyprze ma fundamentalne znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak się ją określa. „Cypryjską” pije zwolennik jedności Cypru, „grecką” zwolennik enosis, „turecką” zaś zamówi rzecznik zbliżenia z Ankarą. I tak jak rodzaje kawy, tak ojczyzny na Cyprze są trzy.
Thomas Orchowski opowiada o tej małej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego z perspektywy, o której turyści zachwycający się lazurem wody nie mają zwykle pojęcia. To Cypr od wieków walczący z kolejnymi okupantami, naznaczony traumą konfliktów wewnętrznych i ścierających się nacjonalizmów. Cypr, z którego nie wyjeżdża się z urzekającymi fotografiami wybrzeża, ale z pamięcią o zbrodniach z Asii, Tochni, Alody, Maraty i Sandalaris, za które nikogo nie ukarano.
Wyspa trzech ojczyzn to reporterska relacja z podzielonego Cypru. Thomas Orchowski wyjaśnia nam jego skomplikowaną historię, podążając śladem osobistych historii mieszkańców – od roku 1955 aż po czasy współczesne, które wciąż nie przynoszą rozwiązania i szans na zakończenie konfliktu.

Ciąża dla facetów. Całe dziewięć miesięcy

Autor: Mark Woods

Tłumacz: Maciej Potulny

Wydawca: Marginesy

ISBN: 9788366671232

Liczba stron: 336

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 17.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Podręcznik ciążowego survivalu dla przyszłych ojców.
Gratulacje, będziesz miał dziecko! To znaczy – ona jest w ciąży, ale w zasadzie ty też. Przez kolejnych kilka miesięcy czeka cię huśtawka hormonów, masaże pleców i bardzo dużo rozmów o porodzie. Będziesz tatą. Ojcostwo jest tuż za rogiem. Jesteś gotowy?
Większość książek o ciąży jest dla mam, ale ta jest specjalnie dla ciebie, przyszłego ojca. Z humorem (to najlepszy oręż) przeprowadzimy cię przez dziewięć miesięcy radości, podniecenia, strachu, mnóstwa wielkich słów i powiększającego się brzucha, żebyś wyszedł z tej emocjonalnej jazdy gotowy na wszystko, czym rzuci w ciebie noworodek. Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest laktator, po co komuś dziesięć tysięcy pieluch tetrowych rozłożonych w strategicznych punktach domu, dlaczego warto zrobić plan porodu, mimo że trafi on do kosza zaraz po pierwszych skurczach, a do tego zastanawiasz się, czy TENS to nazwa nowej grupy rockowej – teraz masz czas, żeby nadrobić zaległości. Przez tobą międzynarodowy bestseller i podręcznik ciążowego survivalu. W skrócie: wszystko, co przyszły ojciec musi wiedzieć, a nawet nie miał pojęcia, że powinien zapytać.

Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy

Autor: Leonard J. Pełka

Tłumacz: brak

Wydawca: Replika

ISBN: 9788366790124

Liczba stron: 272

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 23.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Skąd się wziął kult religijny? W jaki sposób ukształtowała się wiara w istnienie nieśmiertelnej duszy? Jak rozwijała się magia i jaką rolę odgrywa w życiu współczesnego człowieka? Jak wyglądały obrzędy i praktyki totemiczne oraz inne pierwotne formy wierzeń religijnych? Czym był demonizm? Jaki wpływ na ludzi miały demony opiekuńcze, a jak radzono sobie z demonami chorób i śmierci? Wyczerpujące odpowiedzi na te oraz wiele podobnych pytań można znaleźć w książce Śladami pierwotnych wierzeń Leonarda Pełki.
Pisarz, znawca religioznawstwa i autor wyśmienitych książek z zakresu demonologii i podań ludowych, pokazuje, jak na przestrzeni dziejów zmieniały i rozwijały się wierzenia ludzi – od świata duchów, poprzez totemy i fetysze, do religii poli- i monoteistycznych. Posługując się przykładami udowadnia, że wiele systemów religijnych zawiera wspólne elementy i wywodzi się z podobnych źródeł. Książka zawiera również liczne przykłady życia egzotycznych ludów i plemion, a także ilustracje bóstw, fetyszy czy przedmiotów kultu.

KRYMINAŁ / THRILLER

Znachor

Autor: Michał Śmielak

Tłumacz: brak

Wydawca: Intium

ISBN: 9788366328501

Liczba stron: 512

Cena: 42,90 PLN

Premiera: 18.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Łowca. Sędzia. Kat. Czy można oddać sprawiedliwość w ręce jednej osoby? Czy krzywdę można naprawić zbrodnią?
Na terenie całego kraju w tajemniczych okolicznościach umierają uzdrowiciele, znachorzy i cudotwórcy. Czy to okrutny morderca obrał ich sobie za cel, czy – jak twierdzi policja – to seria niefortunnych zbiegów okoliczności? Zabójca podobno wyszukuje ofiary tylko spośród znanych uzdrowicieli i rozprawia się z nimi za pomocą metod z czasów polowań na czarownice. Jeśli nikt mu nie przeszkodzi, w Polsce zapłoną stosy. Krzysiek ma dwadzieścia lat i diagnozę dającą mu sześć miesięcy życia. Chwytając się ostatniej deski ratunku, trafia na terapię do Jakuba, tajemniczego uzdrowiciela. Wspólnie z prowincjonalnym policjantem będą musieli stawić czoło mordercy. Rozpoczyna się wyścig z czasem i śmiercią. Wyścig, w którym każdy oszukuje.

Afekt. Seria z Joanną Chyłką. Tom 13

Autor: Remigiusz Mróz

Tłumacz: brak

Wydawca: Czwarta Strona

ISBN: 9788366736238

Liczba stron: 544

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 23.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów. Życie zawodowe Chyłki komplikuje się coraz bardziej, ale to nie koniec problemów. Prawdziwe zaczną się, kiedy w życiu Kordiana pojawi się pewna dziewczyna z jego przeszłości.

FANTASY

Północna granica. Księga całości. Tom 1

Autor: Feliks W. Kres

Tłumacz: brak

Wydawca: Fabryka Słów

ISBN: 9788379646197

Liczba stron: BD

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 19.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Wydanie nowe uzupełnione, z ilustracjami Przemysława Truścińskiego.
Na początku była Szerń. Objęła we władanie świat i tchnęła inteligencję w trzy gatunki: ludzi, koty i sępy. A potem znad Bezmiarów nadciągnął Aler i stworzył własne rozumne istoty. Rozpoczęła się wojna potęg, która trwa do dziś. Armektańscy legioniści od setek lat stoją na straży i przelewają krew, by zagrodzić alerskim bestiom drogę w głąb kontynentu. Nieustępliwie trwają w zasypywanych śniegiem stanicach, wyjeżdżają na patrole, z których część z nich nigdy nie wróci. Nadchodzi jednak czas zmian. Czas, gdy poświęcenie, determinacja i śmierć setek już nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo setkom tysięcy. Nadchodzi Czas Przesunięcia i bitwa, o której nie usłyszą na dworach Szereru. Bo nie będzie nikogo, kto mógłby o niej opowiedzieć.

Ropuszki

Autor: Aneta Jadowska

Tłumacz: brak

Wydawca: SQN

ISBN: 9788382102000

Liczba stron: 768

Cena: 54,99 PLN

Premiera: 23.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Nie wszystko, co dobre musi się kończyć! Idealna pozycja dla tych, którzy tęsknią za Thornem, Dorą Wilk i całą jej wesołą kompanią!
Humor, przygoda i Wasi ulubieńcy w nowej porcji opowieści. Jak nastoletnia Dora poznała Leona? Jak wygląda muzyczny pojedynek nekromantów? Co się dzieje, gdy anioł zagłady wpada do miasta w ramach urlopu? Od wizyty w egipskich zaświatach po huczne wilcze wesele. Tego po prostu nie możecie przegapić – każdy dzień w Thornie to nowa przygoda! Twarda oprawa, zachwycające ilustracje Magdaleny Babińskiej i prawie 800 stron niesamowitych opowiadań!

Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

Autor: Gregory Maguire

Tłumacz: Monika Wiśniewska – Wyrwas

Wydawca: Zysk i S-ka

ISBN: 9788382021783

Liczba stron: 572

Cena: 45,00 PLN

Premiera: 23.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Niezwykła historia, która wciąga i zmusza do myślenia. Już nigdy więcej nie będziecie patrzeć na krainę Oz tymi samymi oczami.
Kiedy w klasycznej opowieści L. Franka Bauma Dorotka triumfuje nad Złą Czarownicą z Zachodu, poznajemy tylko jej część historii. A gdyby tak spojrzeć na te wydarzenia z perspektywy tajemniczej Czarownicy? Skąd się wzięła? Jaką drogę wybrała? Dlaczego stała się taka zła? W świecie stworzonym przez Gregory’ego Maguire’a zwierzęta mówią i walczą o swoje prawa obywatelskie, Manczkinowie starają się wejść do klasy średniej, a Blaszany Drwal pada ofiarą przemocy w rodzinie. W tym świecie mała zielonoskóra dziewczynka o imieniu Elfaba wyrośnie na osławioną Złą Czarownicę z Zachodu. Bystra, zjadliwa i nierozumiana zmusi was do ponownego przemyślenia swoich przekonań na temat natury dobra i zła. Na podstawie powieści Gregory’ego Maguire’a powstał musical Wicked, który odniósł niebywały sukces.

Szósty rewolwer. Czas Umarłych

Autor: Cullen Bunn, Brian Hurtt, Mike Norton, Bill Crabtree

Tłumacz: BD

Wydawca: Timof Comics

ISBN: 9788366347236

Liczba stron: 136

Cena: 69,00 PLN

Premiera: 23.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Roberto Vargas i Jesup Sutter odegrają kiedyś istotne role w zaciętej walce o kontrolę nad Szóstym rewolwerem. Jeden z nich to agent Rycerzy Salomona, drugi to mnich w służbie Miecza Abrahama. Oto historia, która zmieni ich obu w ludzi, jakimi ich poznaliście. Odradza się starożytny bóg śmierci, a różnorodne frakcje gotują się do skorzystania na jego przebudzeniu.  Sekrety tego potężnego stworzenia wpadają w ręce Abigail Redmayne, a mrowie tajnych agentów, nekromantów i nieumarłych grozi przejęciem jej ciała i duszy.

DLA DZIECI

Wielka księga superskarbów

Autor: Susanna Isern, Rocio Bonilla

Tłumacz: Jowita Maksymowicz – Hamann

Wydawca: Mamania

ISBN: 9788366750357

Liczba stron: 40

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 17.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Nowa książka autorek bestsellerowej „Wielkiej księgi supermocy”! Rodzina, wspomnienia, nauczyciele, przyroda, zwierzęta, przyjaciele, marzenia… Najważniejsze skarby nie są materialne. Chowamy je w sercu i pamięci, aby przynosiły nam otuchę w trudnych chwilach. Nasze superskarby sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Jakie są twoje?

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024 Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości …

Leave a Reply