Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi tygodnia 22-28 września 2021

Środy to dzień, w którym “odpoczywają” biblioteki, ale wydawcy i dystrybutorzy działają pełna parą rozpoczynając cotygodniowy festiwal premier. Spośród zapowiedzi na ostatni tydzień września wybraliśmy dla Was czternaście tytułów. Będzie co czytać w jesienne wieczory.

SCIENCE FICTION

Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021

Autor: Praca zbiorowa

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo IX

ISBN: BD

Liczba stron: 440

Cena: 45,00 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Zbiór „Ku gwiazdom. Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021” to zwieńczenie jednego z najważniejszych projektów Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej: ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie science fiction, zorganizowanego dla autorów przed debiutem książkowym.
Jury złożone z literaturoznawców oraz przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych wyłoniło pięciu laureatów, których teksty znalazły się w publikacji. Jednak, choć to jej szczególny element i powód powstania, antologia nie składa się wyłącznie z opowiadań wybranych z niemal stu siedemdziesięciu nadesłanych na konkurs tekstów. Aby zarówno dbać o popularyzację i istotę gatunku, jak i zapewnić początkującym twórcom należyte wsparcie, w zbiorze znalazły się również wyselekcjonowane opowiadania bardziej znanych twórców science fiction. Dodatkowo, aby antologia w komplementarny sposób, w duchu myśli i twórczości Stanisława Lema, łączyła fantastykę i naukę, w skład tekstów antologii włączone zostały popularnonaukowe felietony oraz przedmowy autorstwa dr Marcina Kowalczyka, literaturoznawcy, oraz dr hab. Grzegorz Brony, byłego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Całość została przygotowana w ścisłej współpracy Fundacji oraz Wydawnictwa IX.

Algorytm życia

Autor: Marta Sobiecka

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo IX

ISBN: BD

Liczba stron: 222

Cena: 36,00 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

“Dość często pisarze SF konfrontowali tradycję z nowoczesnością, nieraz wystawiali wszędobylskiej technologii bezlitosny rachunek i przestrzegali przed uzależnieniem człowieka od wykreowanego przez niego sztucznego świata, bez którego nie może już normalnie funkcjonować. Marta Sobiecka idzie dalej – przedstawia futurystyczny mariaż metafizyki z cyberprzestrzenią, konstruuje holograficzne substytuty zjaw produkowanych dla masowego odbiorcy, dopuszcza się nawet w swoich wizjach iście „heretyckiego” sportretowania duszy, duszy niezależnej od swojego „rubasznego czerepu” (jakby ujął to Ray Bradbury). Często widoczna w prozie autorki fascynacja Japonią znajduje w tym kontekście niezwykle ważkie, merytoryczne uzasadnienie – to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni próbuje od dekad połączyć mistykę, religię i wierzenia przodków z odhumanizowaną przyszłością… Pisarka nie osądza jednak nikogo, nie wystawia schizoidalnie popękanej rzeczywistości żadnych not. Nie otrzymujemy od niej ani moralitetu, ani etycznego wsparcia dla człowieka zagubionego w mentalnych zawirowaniach XXI wieku. Dlaczego? Z prostego powodu – Marta Sobiecka poważnie traktuje swojego czytelnika, pozwala mu na samodzielne wybory, na podążanie własną ścieżką, podobnie jak czynią to bohaterowie jej opowiadań”.
Tadeusz Krajewski
Dyrektor Biblioteki Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego

Pusty ogród

Autor: Romuald Pawlak

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo IX

ISBN: BD

Liczba stron: 350

Cena: 42,00 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Osiem opowiadań, połączonych wspólnymi motywami oraz uniwersum wykreowanym w powieści “Podarować niebo”. Pięć z nich ukazuje wcześniejsze etapy rozwoju ludzkości, a także wciąż powracający problem: możesz uciec z Ziemi, ale Ziemia nigdy cię nie opuści. Czy na Ziemi, czy w kosmosie, wszędzie ludziom towarzyszą strach, gniew, miłość i nienawiść. Dokonują wyborów strasznych albo pięknych. Choć jakoś te niepiękne przychodzą im łatwiej.
Adam próbuje wyprowadzić ludzi spod ognistej apokalipsy na Ziemi. Fomin wyciąga rękę do tajkonauty, z którym wygrał rywalizację o prymat między gwiazdami. Chce ocalić jego honor, bo tylko tyle może zrobić jeden pilot dla drugiego. Rudzik rozpaczliwie namawia Twardzielców do uratowania jego syna. Jos Fullerheim popełnia głupi błąd. A stary gubernator Amir Krast pragnie już tylko godnej śmierci, choć do końca zamierza pozostać samcem alfa. Stare, uniwersalne motywy, w nowych kostiumach. “Pusty ogród” otwiera oficjalnie uniwersum “Dom Krastów”

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

Nieskończenie wiele wszechświatów

Autor: Michał Heller

Tłumacz: brak

Wydawca: Copernicus Center Press

ISBN: 9788378865827

Liczba stron: 304

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 22.09.2021

 

Co kryje się pod pojęciem wieloświata? Czy nasz wszechświat jest tylko jednym z nieskończenie wielu? Gdzie kończy się nauka, a zaczyna twórcza fantazja?
Pytanie o wielość (wszech)światów nie jest nowe, ale we współczesnej fizyce po­wróciło ze zdwojoną siłą. Od kosmologii przez mechanikę kwantową po teorię strun, uczeni coraz śmielej kreślą obraz rzeczywi­stości, w której oprócz naszego uniwersum istnieją także inne, równie realne wszech­światy. Czy jednak hipoteza wieloświata mieści się jeszcze w granicach nauk empi­rycznych? Idąc tropem fizyków i filozofów, a także matematyków i logików, Michał Heller przygląda się „kontrowersyjnemu, ale metafizycznie prowokującemu” poję­ciu, a właściwie różnym odmianom pojęcia wieloświata. Jak zauważa, pytanie o real­ność innych wszechświatów, balansujące na krawędzi metody naukowej, jest jednocześnie pytaniem o tożsamość fizyki.

LITERATURA FAKTU

Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym

Autor: Anna Mieszczanek

Tłumacz: brak

Wydawca: MUZA

ISBN: 9788328717787

Liczba stron: 352

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

13 grudnia 1981 roku zatrzymał na moment rozpędzoną polską rzeczywistość. Przerwał wielkie marzenie ludzi o wolnym kraju. Siłami wojska i służby bezpieczeństwa przywrócił dawny „porządek”. Internował wolność. Chwilowo.
Formalnie stan trwał półtora roku, niewiele dłużej niż solidarnościowy „karnawał”. W lipcu ‘83 został zniesiony. Jednak ostatni więźniowie polityczni siedzieli do połowy 1986 roku. Goniec z wydawnictwa, reżyser zaraz po filmówce, młody pracownik komitetu dzielnicowego, początkująca dziennikarka, motorniczy, ogrodniczka z MSW, kapitan z wydziału zabójstw, sekretarz organizacji partyjnej w dużej firmie, mały chłopiec, któremu zamknęli ojca, i inni to bohaterowie, których historia zwykle nie zauważa. Każdy z nich stał się częścią reporterskiej opowieści o jednym z najboleśniejszych momentów w dziejach powojennej Polski, kiedy wszystko przesiąknięte było polityką. Ludzi tych, niezależnie od tego, po której stronie barykady stali, łączy trudna historia czasów ich młodości. To bohaterowie szarej codzienności, wciągnięci w wojnę z niewidzialną siłą politycznej przemocy.
Jak dostosowywali się do zakazów i nakazów stanu? W jaki sposób zamykały się za nimi ścieżki otwarte przed grudniem ‘81? Co pozwalało im trwać, i tworzyć enklawy wolności? Jakich musieli dokonywać wyborów? Kiedy słabli i gorzknieli? Dzięki czemu znów ogarniała ich nadzieja? Czy ten proces naprawdę się zakończył? Relacje bohaterów, nagrywane na bieżąco, a także w roku 1989 i w latach dwutysięcznych, przeplatają się z dokumentami władz partyjnych czy SB. Pokazują szczegóły tego kolizyjnego kursu, na którym Polacy znaleźli się w latach 80.

KRYMINAŁ / SENSACJA

Toksyczna przyjaźń

Autor: Polly Phillips

Tłumacz: Aldona Możdżyńska

Wydawca: MUZA

ISBN: 9788328715776

Liczba stron: 352

Cena: 42,90 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Od lat były nierozłączne, teraz stały się rywalkami. Kiedy dziewczyny z przyjaciółek zmieniają się w konkurentki – nic dobrego z tego nie może wyniknąć. Tak jest i w tym przypadku. Izzy i Becca ­ od lat nierozłączne, jako dorosłe kobiety zaczynają ze sobą rywalizować. Niby wciąż się przyjaźnią i wiedzą o sobie wszystko, ale w tej relacji coraz częściej dochodzi do spięć. I coraz bardziej widać, jak bardzo się różnią. Isabel ­ piękna, zgrabna, bogata, u boku wymarzonego męża wiedzie bajkowe niemal życie. Wykwintne przyjęcia, towarzyski blichtr, wszystko na wysoki połysk. Becca ­ przeciwnie, u niej nic nie jest doskonałe. Aspirująca dziennikarka ma narzeczonego o wątpliwej reputacji, maleńkie mieszkanko i wciąż walczy z nadwagą.
Na styku tych dwóch światów iskrzy coraz bardziej. Zgrzyty zdarzają się i podczas towarzyskich spotkań i podczas wspólnie spędzanych świąt. Bo choć nadal żyć bez siebie nie mogą, dominują teraz w ich kontaktach złośliwości, zawiść oraz brak lojalności. I ciągłe wzajemne pretensje. Gdy Becca na pierwszej stronie popularnego tabloidu czyta informację, którą dopiero co w „największym sekrecie” wyjawiła Izzy ­ jej wściekłość sięga zenitu… Ma dość tej przyjaźni. Ma dość takiej przyjaciółki…

Arsene Lupin. Wydrążona iglica

Autor: Maurice Leblanc

Tłumacz: BD

Wydawca: Replika

ISBN: 9788366989351

Liczba stron: 288

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 28.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Jedna z najbardziej znanych powieści z Arsenem Lupinem
Gdy w pałacu hrabiego de Gesvres w Ambrumésy pewnego dnia dochodzi do zuchwałej kradzieży obrazów, wszyscy są oburzeni. Śledztwo wszczyna nadinspektor Ganimard. Pomaga mu licealista Izydor Beautrelet, detektyw amator, który mimo młodego wieku sprawia słynnemu złodziejowi niemało problemów. Kiedy po kradzieży Arsene Lupin znika, nikt nie podejrzewa, że tak naprawdę gra toczy się nie o obrazy Rubensa, ale o legendarną Wydrążoną iglicę w Étretat, w której ukryto fortunę królów Francji. Arsene Lupin znów intryguje, bawi i zaskakuje – nie tylko na kartach książki. Na platformie Netflix czeka serial inspirowany przygodami dżentelmena włamywacza.

HORROR

Czerwone drzewo

Autor: Caitlin R. Kiernan

Tłumacz: Anna Studniarek

Wydawca: MAG

ISBN: 9788367023030

Liczba stron: 302

Cena: 39,00 PLN

Premiera: 24.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Sarah Crowe opuściła Atlantę – i zgliszcza burzliwego związku – żeby zamieszkać w starym domu w wiejskich okolicach Rhode Island. W jego murach znajduje niedokończony rękopis dawnego mieszkańca, antropologa z obsesją na punkcie prastarego dębu rosnącego na odizolowanym zakątku posiadłości. Powiązane z miejscowymi legendami o nadnaturalnej magii oraz z udokumentowanymi wypadkami i morderstwami sękate drzewo zakorzenia się w wyobraźni Sary, co skłania ją do napisania własnej wersji jego podejrzanej historii. W miarę jak dąb opanowuje jej sny i prawie wszystkie myśli na jawie, Sarah ryzykuje zdrowie fizyczne i psychiczne, żeby odkryć tajemnice sprzed wieków…

Duch

Autor: Arnold Bennett

Tłumacz: Jerzy Łoziński

Wydawca: Zysk i Ska

ISBN: 9788382023534

Liczba stron: 264

Cena: 45,00 PLN

Premiera: 28.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Wciągająca i pełna niesamowitych zwrotów akcji powieść grozy, która łączy w sobie opowieść o duchach i historię miłosną.
Gdy młody lekarz Carl Foster widzi Rosettę Rosę, piękną i tajemniczą gwiazdę londyńskiej opery, od razu zostaje zauroczony. Nie może przestać o niej myśleć, a wkrótce zaczyna zauważać coraz więcej dziwnych wydarzeń i zbiegów okoliczności, związanych z tą kobietą, a jego samego zaczyna prześladować zagadkowa upiorna postać. Kiedy w tajemniczy sposób umiera inny zakochany w Rosie mężczyzna, Carl zaczyna podejrzewać, że jej urok wiąże się ze śmiertelną klątwą.

FANTASY

Flawaris (tom I): Amortach

Autor: Iza Grabda

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo IX

ISBN: BD

Liczba stron: 338

Cena: 39,00 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Mówi się, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. A co, jeżeli w takiej sytuacji znajdzie się anioł? Chytrze postara się pójść krok dalej: zamiast jednej, pośle trzy baby. Jak na aniołów przystało, dysponują specyficznym gatunkiem bab, które wykorzystują do zadań specjalnych. I takie właśnie zadanie mają do wykonania Lila, Dominika i Tośka. Jest jednak jeden problem: te trzy normalnie żyjące kobiety nie orientują się, że czeka je w życiu trzęsienie ziemi z gradobiciem i piorunami, zafundowanymi przez wojujące od zarania dziejów frakcje. A „frakcje” nie mają pojęcia, że mogą zostać wypłacone podobną monetą.

Opowieści Starych bogów i inne historie

Autor: Magdalena Lewandowska, Małgorzata Lewandowska

Tłumacz: brak

Wydawca: Fabryka komiksów

ISBN: 9788394861186

Liczba stron: BD

Cena: 25,00 PLN

Premiera: 24.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Wszyscy wiedzą, co to jest święto Kupały, kwiat paproci, pisanki, Zaduszki i po co zostawia się jedno puste nakrycie przy wigilijnym stole. Większość z nas przynajmniej raz paliła Marzannę, widziała kolędników albo tradycyjne wzory ludowych haftów. Te słowiańskie tradycje zakorzeniły się w polskiej kulturze na tyle głęboko, że niewielu zastanawia się, skąd to się wszystko wzięło. Kto to wymyślił? Kim byli ludzie, którzy zapoczątkowali tradycje kultywowane przez pokolenia Słowian i Polaków? Co ich motywowało? Co było dla nich ważne? W co wierzyli i za co umierali?W ramach projektu kreatywnego „Witia – śladami starych Bogów” zastanawiamy się nad tym od lat. A dokładnie od 2015 roku. Oczarowane (żeby nie powiedzieć: opętane) kulturą i tradycją Słowian, od lat, staramy się odnaleźć słowiańską duszę zarówno w nas samych, jak i w świecie, który nas otacza. „Opowieści starych Bogów i inne historie” jest owocem czterech lat tych poszukiwań. Zapraszamy w podróż śladami starych Bogów!

LITERATURA GŁÓWNONURTOWA

Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer

Autor: Praca zbiorowa

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

ISBN: 9788366586901

Liczba stron: 912

Cena: 99.90 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

W setce zebranych w niniejszym tomie tekstów polskich autorek i autorów – od Adama Mickiewicza, przez Jarosława Iwaszkiewicza czy Irenę Krzywicką, po Ingę Iwasiów i Jacka Dehnela – wyłania się ważna część polskiej literatury i społeczeństwa od końca XVIII do początku XXI wieku. Fragmenty prozy, szkice eseistyczne czy poezja, nie są tu jedynie świadectwem różnorodnych zjawisk literackich, lecz przede wszystkim znakiem zmieniających się wzorów i norm społeczno-kulturowych. „Dezorientacje…” wpisują się przez to w kontekst globalny – „queer studies”; ale i lokalny nawiązując do legendarnej antologii Marii Janion z lat 80. „Transgresje”.
Ta antologia ukazuje nie tylko reprezentacje nienormatywnych seksualności i płci na tle zmieniających się historycznie norm kulturowych, ale i wskazuje na wątki, historie, i przemilczane elementy życia twórców i twórczyń, o których dotychczas mówiono jedynie w wąskich kręgach literaturoznawców. Książka nie tyle odkrywa nieznane, co przywraca do głównego nurtu polskiej literatury i kultury ważne dla zrozumienia współczesności zjawiska, teksty i autorów.

DLA DZIECI

Preskot

Autor: Katherine Applegate

Tłumacz: Małgorzata Glasenapp

Wydawca: Dwie Siostry

ISBN: 9788381502207

Liczba stron: 194

Cena: 36,90 PLN

Premiera: 22.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Gdy świat się chwieje, dobrze jest mieć przy sobie przyjaciela. Nawet jeśli jest nim wielki gadający kot. Magiczna i pełna ciepła powieść autorki bestsellerowego Drzewa życzeń. Preskot jest ogromny jak tygrys, gadatliwy, a na dodatek… niewidzialny. Lubi żelki, kąpiele w pianie i jazdę na deskorolce. Pojawił się w życiu dziesięcioletniego Jacksona, żeby mu pomóc. Rodzice kłócący się szeptem, stosy rachunków i pustki w lodówce nie wróżą niczego dobrego. Jackson obawia się, że tak jak kilka lat wcześniej razem z mamą, tatą, młodszą siostrą Robin i labradorką Arethą będzie musiał wyprowadzić się z domu i zamieszkać w furgonetce. Czy jego świat znów rozsypie się na kawałki? I czy wymyślony przyjaciel może coś poradzić na prawdziwe problemy?
Znana na całym świecie autorka bestsellerowych książek dla dzieci podejmuje w tej powieści niełatwe tematy, takie jak utrata domu i poczucia bezpieczeństwa, zachwiane zaufanie do najbliższych i lęk przed przyszłością, podchodząc do nich z ogromną wrażliwością, czułością i humorem.

Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu

Autor: Łukasz Wojtasik

Tłumacz: brak

Wydawca: Muchomor

ISBN: 9788365650542

Liczba stron: 60

Cena: 25,00 PLN

Premiera: 27.09.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Sieciuchy powracają! Po niespodziewanej ucieczce z więzienia Sieciuchy pod wodzą Czystego Zła chcą porywać dzieci do sieci i tworzyć z nich sieciuchowe trolle. Liczą na ich ślepą pogoń za lajkami i fascynację Youtubem. Czy Sieciakom uda się ich powstrzymać? Drugi tom przygód Sieciaków.

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024 Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości …

Leave a Reply