Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi tygodnia 24-30 listopada 2021

Środy to dzień, w którym “odpoczywają” biblioteki, ale wydawcy i dystrybutorzy działają pełna parą rozpoczynając cotygodniowy festiwal premier. W najbliższym, ostatnim tygodniu listopada ukaże się wiele nowości. My wybraliśmy dla Was dwadzieścia osiem, naszym zdaniem, najciekawszych.

SCIENCE FICTION

Most we mgle

Autor: Marcin Ciszewski

Tłumacz: brak

Wydawca: WarBook

ISBN: 9788366955097

Liczba stron: 400

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Marcin Ciszewski znów majstruje przy dziejowym zegarze i zadaje pytanie, jaka byłaby Polska, gdyby nie straciła XIX wieku i razem z całą Europą weszła w erę przemysłową. Szalona misja? Przecież to polska specjalność.
Czy dysponując karabinami maszynowymi Browninga wzór 30 i armatami 75 mm, można pokonać stukrotnie liczniejszego przeciwnika? Most we mgle. Świetni bohaterowie i rozpalająca wyobraźnię batalistyka.

Cyberpunk 2077. Twój głos. Tom 2

Autor: Aleksandra Motyka, Marcin Blacha, Danijel Žeželj

Tłumacz: BD

Wydawca: Egmont

ISBN: 9788328152755

Liczba stron: 88

Cena: 34,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Podczas rutynowej kontroli torów szeregowy pracownik techniczny metra staje się świadkiem starcia gangsterów z pewną tajemniczą kobietą, która w desperacji prosi go o przechowanie czipa. Mężczyzna chce poznać prawdę o przedziwnym wydarzeniu i tożsamość intrygującej dziewczyny. Wyrusza w podróż przez najmroczniejsze zaułki Night City. W trakcie poszukiwań spotka szalonych cyberpunków, pracowników bezwzględnych korporacji i słynnego Johnny’ego Silverhanda. Scenariusz napisali Aleksandra Motyka („Wiedźmin: Córka płomienia”) i Marcin Blacha, a rysunki stworzył Danijel Žeželj. Album zawiera materiały zebrane w amerykańskim wydaniu „Cyberpunk 2077: Your Voice”.

Pułkownik Weird. Zagubiony w kosmosie

Autor: Jeff Lemire, Tyler Crook

Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz

Wydawca: Egmont

ISBN: 9788328152762

Liczba stron: 112

Cena: 39,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Kolejna opowieść rozgrywająca się w świecie wyróżnionej Nagrodą Eisnera serii o Czarnym Młocie. Tym razem głównym bohaterem jest niezwykły pułkownik Weird. Kosmiczny poszukiwacz przygód Randall Weird przez dziesięciolecia mierzył się równocześnie ze swoją przeszłością i przyszłością, starał się przy tym pozostać przy zdrowych zmysłach oraz chronić przyjaciół przed wszechświatem, w którym roi się od niebezpieczeństw. Pułkownik wyrusza w dziwną podróż w czasie i przestrzeni, w poszukiwaniu czegoś, o czym dawno zapomniał. W tej rozgrywce stawką jest nie tylko jego zdrowie psychiczne, lecz także los wszystkich jego bliskich. Czy Weird zdoła wydostać się z pętli czasowej, w którą wpadł wiele lat temu? Jego jedyną szansą jest odnalezienie kluczowego elementu zagubionych wspomnień…
Autorem scenariusza jest kanadyjski twórca Jeff Lemire („Łasuch”, „Opowieści z hrabstwa Essex”), a rysunki są dziełem amerykańskiego grafika Tylera Crooka („Hrabstwo Harrow”, „BBPO: Piekło na Ziemi”). Album zawiera zeszyty miniserii „Colonel Weird: Cosmagog” #1–4.

Flex Mentallo. Człowiek Mięśniowej Tajemnicy

Autor: Grant Morrison, Frank Quitely

Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz

Wydawca: Egmont

ISBN: 9788328152533

Liczba stron: 128

Cena: 59,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Kolejne dzieło słynnego scenarzysty Granta Morrisona! „Flex Mentallo” to szalona i zakręcona, a jednocześnie logiczna i konsekwentnie poprowadzona opowieść o apokalipsie wszechświatów. Jedyną nadzieją – nie tylko naszej rzeczywistości – jest Flex Mentallo, kulturysta dysponujący mocą… mięśniowej tajemnicy. Musi odszukać zaginionych superbohaterów dawnych czasów, aby nakłonić ich do ocalenia Poliwersum. Jednak prawda o zagrożeniu i o samych legendarnych herosach okaże się zupełnie inna, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć. Przy okazji poznamy wreszcie odpowiedź na odwieczne pytanie czytelników: skąd autorzy komiksów biorą pomysły na swoje dzieła!
Twórcami tego niezwykłego albumu są pochodzący ze Szkocji dwaj giganci komiksu: scenarzysta Grant Morrison („Animal Man”, „Doom Patrol”, „Multiwersum”) i rysownik Frank Quitely („Authority”, „New X-Men”, „Batman i Robin”).

Fantastyczna Czwórka. Tom 1

Autor: Jonathan Hickman

Tłumacz: Jacek Drewnowski

Wydawca: Egmont

ISBN: 9788328152243

Liczba stron: 384

Cena: 109,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Pierwszy tom przygód najsławniejszej rodziny Marvela – Fantastycznej Czwórki! Genialny naukowiec Reed Richards. Sue Storm, Niewidzialna Kobieta. Jej brat Johnny, Ludzka Pochodnia. Stwór. I fantastyczne dzieci – Franklin oraz Valeria Richards – ukrywające przed rodzicami więcej, niż mogłoby się wydawać. Oto pierwsza rodzina Marvela, która powraca właśnie do swojej sławnej siedziby – Budynku Baxtera. Tam Reed buduje most do innych światów, podczas gdy fundacja Sue odkrywa zaginione podwodne cywilizacje… Tylko czy w tym świecie szalonych wynalazków i toczących się w obłędnym tempie przygód Fantastyczna Czwórka zdoła przetrwać jako rodzina? I ile jest gotów poświęcić Reed, by osiągnąć pełnię swojego potencjału?
Autorem tej opowieści jest Jonathan Hickman („Nieskończoność”, „Tajne wojny”), a rysunki stworzyli Sean Chen, Dale Eaglesham, Neil Edwards i Adi Granov. Album zawiera zeszyty „Dark Reign: Fantastic Four” #1–5, „Fantastic Four” #570–578 oraz „Dark Reign: The Cabal” #1.

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

Kosmos Einsteina. Jak wizja wielkiego fizyka zmieniła nasze rozumienie czasu i przestrzeni

Autor: Michio Kaku

Tłumacz: Janusz Popowski

Wydawca: Prószyński Media

ISBN: 9788382343465

Liczba stron: 208

Cena: 40,00 PLN

Premiera: 25.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Michio Kaku, odkrywca i fizyk, autor bestsellerów, w „Kosmosie Einsteina” snuje opowieść, w której splata biografię uczonego z jego dziełem, ukazując Wszechświat takim, jakim widział go Einstein, i pozwalając nam na jedyne w swoim rodzaju wniknięcie w sposób myślenia Einsteina. Chociaż teorie Einsteina miały niezwykle rozległe implikacje, on sam myślał właściwie w kategoriach prostych fizycznych obrazów – pędzących pociągów, spadających wind, rakiet, zegarów w ruchu. I rzeczywiście, z dwóch takich obrazów wyłoniła się teoria względności, która wstrząsnęła posadami świata. Einstein pozostaje największym i najbardziej uwielbianym uczonym wszech czasów, ale jego praca i jego dziedzictwo nie zawsze są rozumiane. „Kosmos Einsteina” jest wspaniałą nowatorską drogą do poznania idei i życia Einsteina.

LITERATURA FAKTU

Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie

Autor: Piotr Jagielski

Tłumacz: brak

Wydawca: Czarne

ISBN: 9788381913553

Liczba stron: 304

Cena: 46,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić;

Dziennikarz Piotr Jagielski prowadzi nas przez niezwykłą historię amerykańskiej muzyki jazzowej. Od roztańczonego Nowego Orleanu przez loftowy Nowy Jork po bezpretensjonalne Chicago – opisuje losy i dokonania najważniejszych reprezentantów muzycznego panteonu. Niczym pełen entuzjazmu kustosz oprowadza nas po muzeum jazzu, nie kryjąc przy tym własnych fascynacji i zaangażowania. Rozmawia z muzykami, słucha płyt i wędruje tropem najważniejszych reprezentantów gatunku. Nie zapomina również o historii rasizmu w Ameryce, bo dzieje amerykańskiego jazzu to nie tylko losy muzycznych pionierów, ale przede wszystkim historia czarnych mieszkańców Ameryki XX wieku.
Święta tradycja, własny głos to wciągająca opowieść o narodzinach i rozwoju jazzu, jednego z najważniejszych gatunków muzycznych na świecie. To on, w nieustannym napięciu między tradycją a nowoczesnością, regułą a improwizacją, dawał i daje niedosiężną wolność.

K2. Historia najtrudniejszej góry świata

Autor: Alessandro Boscarino

Tłumacz: Barbara Bardadyn

Wydawca: SQN

ISBN: 9788381298155

Liczba stron: 80

Cena: 79,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Według Reinholda Messnera jest najbardziej nieprzystępną spośród ośmiotysięczników, o wiele bardziej wymagająca niż Everest. Właśnie dlatego, chcąc oddać hołd mitycznej K2, nie wystarczy tradycyjna książka.
Alessandro Boscarino przygotował dzieło jedyne w swoim rodzaju. Za sprawą map, wspaniałych archiwalnych zdjęć i szczegółowo opisanych tras przedstawia sto lat wyzwań podejmowanych pośród lodu: od XIX-wiecznych ekspedycji naukowców i kartografów do wyczynu Waltera Bonattiego i tragarza z ludu Hunza, Mehdiego, którzy w 1954 roku pozwolili Lacedellemu i Compagnoniemu zdobyć szczyt po raz pierwszy w historii. Wciągająca i pasjonująca pozycja łącząca grafikę, fotografię, ilustracje i opowieści. Papierowy pomnik w hołdzie K2 – skalnemu gigantowi, niebezpiecznemu i zachwycającemu.

Atlas tamtych światów

Autor: Edward Brooke-Hitching

Tłumacz: Janusz Szczepański

Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis

ISBN: 9788381883634

Liczba stron: 256

Cena: 79,00 PLN

Premiera: 30.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Nieba, piekła i zaświaty – przewodnik odkrywcy. Trzynaście rajów z mitologii azteckiej, Piekło Ognistego Kura japońskich buddystów, taoistyczny podziemny świat „głodnych duchów” – to tylko parę przystanków w podróży po bajecznie rozmaitych mitach, wierzeniach i fantazjach związanych z życiem pozagrobowym, w jaką zabiera czytelnika niezawodny cicerone Edward Brooke-Hitching.
Atlas tamtych światów, bedeker po zaświatach, to skarbnica zaskakujących faktów i legend na temat rajskich rozkoszy i piekielnych mąk, wzbogacona o wspaniały zbiór ilustracji – od przykładów renesansowej „piekielnej kartografii” i niezwykle ozdobnych islamskich wyobrażeń raju po spirytystyczne wizje XIX-wiecznych mediów. Wszystko to układa się w fascynujące studium nieznającej granic ludzkiej wyobraźni, graficzną kronikę naszych nadziei i obaw związanych z tym, co po tamtej stronie życia.

KRYMINAŁ / THRILLER

Mursz

Autor: Ewa Przydryga

Tłumacz: brak

Wydawca: Muza

ISBN: 9788328716735

Liczba stron: 352

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Las, który odcisnął krwawe piętno na życiu okolicznych mieszkańców, przypieczętuje także jej los…
Pola z trudem usiłuje wrócić do nowego życia bez męża i syna. Po zakończeniu terapii regularnie koresponduje z Kasandrą, z którą zaprzyjaźniła się podczas pobytu w szpitalu. Wkrótce w ręce Poli trafia list, zupełnie inny niż poprzednie, będący zapowiedzią samobójstwa przyjaciółki. Ujawniony w liście sekret prowadzi Polę do owianego złą sławą Murszu, wymarłej części kaszubskiego lasu. To tam rok wcześniej została zamordowana Lara, koleżanka Kasandry. Wyznania Kas rzucają jednak zupełnie nowe światło na makabryczne zdarzenia tamtej nocy. Każda z leśnych dróg prowadzi Polę pod drzwi tajemniczej spalonej leśniczówki. Strawiona ogniem chata skrywa mroczne sekrety lasu i mieszkających w nim ludzi. Tych żyjących i tych, którzy na przestrzeni lat w tragicznych okolicznościach stracili tu życie.

Człowiek w lustrze

Autor: Lars Kepler

Tłumacz: Marta Rey-Radlińska

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

ISBN: 9788327161055

Liczba stron: BD

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Tajemniczy kierowca ciężarówki porywa wracającą ze szkoły nastoletnią Jenny. Jak się okazuje, uprowadzonych dziewczyn jest więcej, są więzione i nieludzko traktowane. Pięć lat później martwa Jenny zostaje znaleziona na placu zabaw w centrum Sztokholmu. Dzięki nagraniom z monitoringu Joona Linna odszukuje naocznego świadka morderstwa. Ponieważ dotknięty amnezją mężczyzna nie jest w stanie powiedzieć, co wówczas zobaczył, Linna postanawia skontaktować się z hipnotyzerem.

In(Sekt)a

Autor: Maxime Chattam

Tłumacz: Joanna Kluza

Wydawca: Sonia Draga

ISBN: 9788366661004

Liczba stron: 488

Cena: 42,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

A gdyby wszystkie owady świata nagle zaczęły się porozumiewać między sobą? Organizować się? Nie przetrwalibyśmy więcej niż kilka dni. Drogi policyjnego detektywa Atticusa Gore’a i prywatnej detektyw Kat Kordell skrzyżują się między spektakularną zbrodnią a niewyjaśnionym zniknięciem młodej kobiety. Oboje staną oko w oko z przerażającą prawdą. Od gór Los Angeles po slumsy Nowego Jorku, ostry i rzetelnie udokumentowany thriller, który pochłonie cię bez reszty.

Arena szczurów

Autor: Arena Szczurów

Tłumacz: brak

Wydawca: Znak

ISBN: 9788324063796

Liczba stron: 300

Cena: 42,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Powojenna rzeczywistość pełna zdrajców. Czy Popielski okaże się zbrodniarzem?
W roku 1948 Popielski, były lwowski komisarz, po ucieczce z Wrocławia ukrywa się w nadmorskim Darłowie. Miastem rządzą Armia Czerwona i Urząd Bezpieczeństwa. Nikt tu nie zna jego przeszłości. Nikt nie podejrzewa, co tak naprawdę ma na sumieniu. Kiedy nad morzem zaczynają ginąć kobiety, ktoś musi znaleźć gwałciciela i mordercę. Popielski, który prowadzi tajne śledztwo, wie, czym jest piekło – to otchłań zła, labirynt bez wyjścia i bezmiar cierpienia. Nie wie jednak, że będzie ono jego domem. Arena szczurów to najbardziej mroczny z kryminałów Marka Krajewskiego.

Okrutna siostra

Autor: Karen Dionne

Tłumacz: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz

Wydawca: Media Rodzina

ISBN: 9788380089303

Liczba stron: 344

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Spektakularny powrót autorki bestselleru Córka Króla Moczarów. Dwa pokolenia sióstr. Niewybaczalna zbrodnia. Sekret, który może zniszczyć rodzinę. Rachel Cunningham od piętnastu lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Ma luki w pamięci. Cierpi z powodu winy za śmierć rodziców. Gdy na światło dzienne wychodzą nowe szczegóły dotyczące zbrodni sprzed lat, Rachel decyduje się wrócić do miejsca, gdzie zawsze czuła się najbezpieczniej, i tam poszukać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. A tym miejscem jest dom w całkowitym odosobnieniu na Górnym Półwyspie w amerykańskim stanie Michigan.

HORROR

Przeklęty rejs

Autor: Krzysztof Kowalski

Tłumacz: brak

Wydawca: Phantom Books

ISBN: BD

Liczba stron: 368

Cena: 28,00 PLN

Premiera: 24.11.2021

 

Lato 1928 roku. Podróże transatlantyckie przeżywają swój ponowny rozkwit po Wielkiej Wojnie – Atlantyk przemierzają potężne jednostki, których kolosalne rozmiary przyćmiewają nieszczęsnego Titanica. Stany Zjednoczone Ameryki są popularnym celem podróży, panująca w nich prohibicja od lat nie powstrzymuje napływu osób pragnących odmienić swoje życie. Wręcz przeciwnie – od ostatniego roku emigracja przybrała na sile – niczym fale tsunami wywołane wybuchem wulkanu, pełne pasażerów statki parowe przemierzają bezkres oceanu. Niektórzy twierdzą, że jest to spowodowane kryzysem w Niemczech – wielkim przegranym ostatniej wojny. Nie wszystkich uspokajają przygotowania do podpisania Traktatu Paryskiego, ludzie pamiętają próbę zamachu stanu w 1923 roku. Pomimo aresztu prowodyra jest on już na wolności, a członkowie jego partii wchodzą do parlamentu. Inni powiedzą, że to wina katastrofy, która zmieniła stolicę Wielkopolski w kupę gruzów i osłabiła nowo powstałą Rzeczpospolitą. Oficjalnie odpowiedzialni za nią byli komunistyczni aktywiści, lecz wśród Polaków krążą bardziej niepokojące pogłoski na temat prawdy stojącej za tą tragedią. Część osób niepokoi umocnienie władzy Kościoła w Hiszpanii, Włoszech i Rumunii. Skrzydła krążących pogłosek, wedle których papież chce przywrócić Święte Oficjum, przynajmniej w tych krajach, gdzie ma poparcie, rzucają cienie obaw na mniejszości religijne, stowarzyszenia ezoteryczne oraz część hobbystów i samodzielnych badaczy tego co ukryte. Czyżby miało to związek z zaginięciami kapłanów katolickich i profesorów teologii? Pytania te jednak mało obchodziły Marka Merilla.
Powieść grozy czerpiąca z mitów oraz stylu Howarda Philipsa Lovecraft’a, dziejąca się w latach 20tych ubiegłego wieku na deskach pokładu drobnicowca wypływającego z Gdyni.

Na krawędzi mroku

Autor: Tomasz Jacek Graczykowski

Tłumacz: brak

Wydawca: Phantom Books

ISBN: BD

Liczba stron: 368

Cena: 28,00 PLN

Premiera: 24.11.2021

 

„Na krawędzi mroku” Tomasza Jacka Graczykowskiego zawiera łącznie piętnaście opowiadań z gatunku horroru. Autor nie ukrywa, że inspiracją dla jego tekstów jest twórczość Samotnika z Providence – Howarda Philipsa Lovecrafta.
To nie są zwykłe historie, po przeczytaniu których, odłożycie książkę na półkę i złapiecie za kolejną. Opowiadania pochłaniają czytelnika w stronice zbioru, zmuszają do refleksji i pozostawiają wewnętrzny niepokój. To weird fiction w najlepszej formie! Niektóre z tekstów zamieszczone w zbiorze były publikowane w czasopismach poświęconych grozie: „Bramie”, „Histerii” i „Okolicy strachu”, a także w antologii „Sny umarłych 2018” oraz „Sny umarłych 2020” – tom 1.

Fantazje o dziwotworach

Autor: Jakub Tyszkowski

Tłumacz: brak

Wydawca: Phantom Books

ISBN: BD

Liczba stron: 196

Cena: 24,00 PLN

Premiera: .11.2021

 

POLSKIE WEIRD FICTION. Opowiadania zawarte w zbiorze „Fantazje o dziwotworach” to swoisty miszmasz koszmaru, są niczym senny narkotyk, rozmarzone opium. Surrealistyczne wizje zmieszane z grozą codzienności przenikają niemal każde opowiadanie. Motywem dominującym w opowiadaniach jest zagubienie jednostki człowieka/robaka w świecie, którego zasady działania są niezrozumiałe lub który współzamieszkują istoty o obcej naturze. Jakub Tyszkowski, to niezwykle utalentowany autor młodego, polskiego pokolenia weird fiction, gatunku, który coraz bardziej dynamicznie rozwija się w kraju nad Wisłą i stanowi ważną część literackiej grozy.

Złe wszechświaty

Autor: Wojciech Gunia

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo IX

ISBN: BD

Liczba stron: 164

Cena: 75,00 PLN

Premiera: 24.11.2021

„Złe wszechświaty” to zarówno sztuka wizualna i sztuka słowa – połączenie albumu fotograficznego i zbioru prozy poetyckiej Wojciecha Guni, czołowego polskiego pisarza weird fiction. To inne oblicze autora – jeszcze bardziej metaforyczne, bardziej syntetyczne, nastawione na medytację i refleksję, ale z pewnością nie mniej gorzkie i pesymistyczne.

Ten, który stoi za plecami

Autor: Eduard Wierkin

Tłumacz: Paweł Laudański

Wydawca: Wydawnictwo IX

ISBN: BD

Liczba stron: 208

Cena: 38,00 PLN

Premiera: 24.11.2021

 

Zdawałoby się, że niewinny młodzieńczy wybryk nie poniesie za sobą większych konsekwencji. Ania Somionkowa chciała po prostu utrzeć nosa koleżance za rozpowiadane przez nią plotki i zwróciła się z prośbą o pomoc do Witka Kruglowa, znanego wszystkim fana horroru i lokalnego dziwaka. Mówiono, iż to właśnie on wystraszył dziewczynę ze swojej szkoły tak bardzo, że trafiła do psychiatryka. Czy i tym razem wszystko potoczy się zgodnie z planem i oczekiwaniami realizujących go bohaterów? Ten, który stoi za plecami to prawdziwy horror niedomówień, w którym każde kolejne wydarzenie wywraca nasz wcześniejszy tok myślenia, skrywając za mgłą tajemnicy niekoniecznie ostateczne rozwiązanie.

Po sezonie

Autor: Bartek Biedrzycki

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo IX

ISBN: BD

Liczba stron: 228

Cena: 37,00 PLN

Premiera: 24.11.2021

 

W małych letniskowych miasteczkach żyje się spokojnie, kiedy skończy się już sezon turystyczny. Czasem jedynie ktoś podpali śmietnik albo potłucze szyby na przystanku jednoszynówki. Szeryf Duncton nie daje się ponieść nerwom, kiedy w górach odnaleziony zostaje trup stołecznego geodety. Jednak gdy do miasteczka przybywa konstabl, by zbadać śmierć państwowego urzędnika, w sercu zastępcy szeryfa – Kirowa – odżywają stare demony. Drugi zastępca Deng ma tymczasem własne problemy, bo nad pobliskim jeziorem zebrała się grupa wyzwolonych studentów. Ospałe miasteczko raptownie przestaje być spokojne, gdy w góry nad równiną wyrusza ekspedycja łowiecka, mająca zapolować na największego niedźwiedzia, jakiego kiedykolwiek widziano w tych stronach. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie kryjące się pośród mrocznych lasów, o czym świetnie wie stary zapijaczony szaleniec Voorheis, mieszkający samotnie w drewnianej chacie na grani. Wkrótce rozgorzeją płomienie namiętności, skały spłyną szkarłatem a kobiety i mężczyźni – tak samo miejscowi jak przyjezdni – będą musieli spojrzeć w swoje wnętrza. Ohyda, która czai się w ludzkiej duszy, nie okaże się lepsza od potworności zamieszkujących górskie jaskinie. I tylko strach i groza panować będą na nocnym niebie nad czerwoną równiną, jak miało to miejsce od zarania czasu. A wszystko to za sprawą ludzkiej chciwości i pogoni za zyskiem, w imię którego wielkie korporacje dopuszczą się najgorszej możliwej podłości…

FANTASY

Pani dobrego znaku. Wieczny pokój. Księga Całości. Tom 5

Autor: Feliks W. Kres

Tłumacz: brak

Wydawca: Fabryka Słów

ISBN: 9788379646685

Liczba stron: BD

Cena: 49,90 PLN

Premiera: 26.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Szerń – wisząca nad światem Potęga zdolna obdarzyć inteligencją dowolny gatunek i zamienić w strzaskany grobowiec największe góry. Albo ożywić marzenie. Każdy kraj ma swoje legendy. Serce Dartanu bije dla tych o rycerskiej chwale. Ile w tej chwale pozostało honoru, przekona się Ezena – wyzwolona niewolnica postawiona przez umierającego księcia na czele największego majątku Cesarstwa. W krainie rządzonej przez mężczyzn, kobieta sięgnie po władzę. Bez sprzymierzeńców, bez przyjaciół, mając po swojej stronie tylko najdroższą niewolnicę królestwa i bezgraniczną wiarę zmarłego. W walce o Sey Aye nie będzie litości, miłosierdzia ani godności. Ale będą o niej śpiewać pieśni.

Księgi Magii. Drugie quarto. Tom 2

Autor: Kat Howard, Tom Fowler, Brian Churilla

Tłumacz: Paulina Braiter

Wydawca: Egmont

ISBN: 9788328152809

Liczba stron: 176

Cena: 69,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Drugi tom opowieści o młodym magu Timie Hunterze, która rozgrywa się w stworzonym przez Neila Gaimana uniwersum Sandmana. Nastoletni Tim ma sporo kłopotów – nie tylko tych związanych z poznawaniem i oswajaniem swojej potężnej mocy, ale także rodzinnych. Próbuje sobie z nimi poradzić, lecz za cokolwiek się zabiera, wszystko robi źle: jego tata wciąż jest pod wpływem otępiającego zaklęcia, a on sam, zamiast odnaleźć zaginioną przyjaciółkę, trafia do magicznego królestwa, gdzie zapomina o prawdziwym świecie… Tim nie wie, że jedna z jego możliwych ścieżek przeznaczenia wiedzie do krwawej tyranii, dlatego dyskretnie obserwują go różne potężne siły. Jaką drogę wybierze chłopak – ku dobru czy też może skusi go moc zła?
Autorką scenariusza jest młoda, lecz już kilkakrotnie nagradzana amerykańska scenarzystka Kat Howard („Roses and Rot”, „An Unkindness of Magicians”), a twórcą rysunków – kanadyjski grafik Tom Fowler („Doom Patrol”, „Green Arrow”, „Hulk”). Album zawiera zeszyty 7–13 serii oryginalnej.

LITERATURA GŁÓWNONURTOWA

Ruchome cele

Autor: Margaret Atwood

Tłumacz: Agnieszka Pokojska

Wydawca: Wielka Litera

ISBN: 9788380326835

Liczba stron: 486

Cena: 44,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić;

Atwood jest mistrzynią formy i wielowymiarowości. Dała się poznać jako autorka poezji, polemik politycznych, scenariuszy filmowych, a nade wszystko zróżnicowanej i wyrafinowanej prozy: od powieści, przez teksty science fiction, sagi historyczne po powieści graficzne, teksty krytycznoliterackie i filmowe. Jedno, czego nie napisała, to autobiografia. I to właśnie zbiór esejów Ruchome cele możemy nazwać przewrotną i symboliczną autobiografią. Dla wytrawnych czytelników Atwood ta książka będzie wspaniałą zagadką intelektualną.
Autorka daje tu niebywały popis erudycji, wszechstronności i jednocześnie skłonności do literackich gier, dystansu i ironii. A wszystko jest inkrustowane historiami z jej pisarskiej drogi. „Nie jestem naukowczynią ani historyczką, lecz pisarką i poetką, a tacy ludzie jak ja słyną z tego, że do lektury podchodzą subiektywnie” – pisze Margaret Atwood i tym samym przekazuje czytelnikom klucz do swojej twórczej wyobraźni. Trudno lepiej poznać autora niż przez pryzmat lektur – sama bowiem zaznacza, że pisanie bierze się z czytania.

Korzenie rodzinne

Autor: Jeff Lemire, Phil Hester

Tłumacz: BD

Wydawca: Mucha Comics

ISBN: 9788366589575

Liczba stron: BD

Cena: 129,00 PLN

Premiera: 30.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić;

Nowy komiks do scenariusza bestsellerowego autora Jeffa Lemire’a („Opowieści z Hrabstwa Essex”, „Twardziel”), rysowana przez cenionego twórcę Phila Hestera („Potwór z bagien”, „Green Hornet”)

DLA DZIECI

Kapitan Kiwi. Pogromca Straszków!

Autor: Barbara Supeł, Agata Dobkowska

Tłumacz: brak

Wydawca: Zielona Sowa

ISBN: 9788382401929

Liczba stron: 32

Cena: 34,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Kapitan Kiwi zna doskonale wszystkie rodzaje lęku – i to z własnego doświadczenia! Dlatego pewnego dnia postanawia zostać nieustraszonym pogromcą strachów. Tylko on potrafi poskromić przerażający odpływ wanny, obłaskawić ruchome schody i przeprowadzić małe kaczuszki przez ruchliwą ulicę. Gdy lęki nie pozwalają ci spokojnie zasnąć – wezwij Kapitana Kiwi, a on z pewnością potrzyma cię za rękę!
O serii: Poznaj superbohatera Kiwiego! Ten mały ptaszek o wielkim sercu pomoże wszystkim dzieciom uporać się z przeróżnymi lękami. Kiwi znajdzie sposób na strach przed ciemnością, burzą, myciem głowy czy wymyślonymi stworkami. Zabawny rymowany tekst autorstwa Barbary Supeł (seria Jadzia Pętelka) oraz piękne ilustracje Agaty Dobkowskiej (seria Dobre Miastko) sprawią, że dziecięce lęki odejdą w niepamięć. Książka jest idealnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o strachu. Kiwi zaprasza również wszystkie dzieci na przyjęcie u Flaminga! W części Inspektor Kiwi na tropie dobrych manier, dzieci dowiedzą się, jak zachowywać się przy stole, jak być punktualnym i dlaczego warto mówić „dziękuję”.

Minecraft. Góra

Autor: Max Brooks

Tłumacz: Ewa Ziembińska

Wydawca: Muza

ISBN: 9788328719262

Liczba stron: 350

Cena: 42,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

„Minecraft. Góra” to kontynuacja pierwszej powieści Maxa Brooksa, osadzonej w świecie gry („Minecraft. Wyspa”). Bezimienny bohater opuścił już swoją bezpieczną wyspę i płynie teraz w nieznane. Trafia do zasypanej śniegiem tundry. Nieprzygotowany na nowe wyzwania o mało co nie zamarza, potem z trudem wymyka się tłumowi zombie, szkieletów, pająków, creeperów, a światło, które bierze za blask pochodni, okazuje się potokiem wulkanicznej lawy. Uciekając przed mobami, znajduje myśliwską chatę i spotyka jej właścicielkę – pierwszą ludzką istotę, odkąd pojawił się w świecie gry. Żadne z nich nie wie, jak się nazywa, nadają więc sobie nawzajem imiona. Dziewczyna zostaje Summer, a chłopak będzie odtąd Guyem. Summer zaprasza przybysza do swojej rezydencji we wnętrzu wulkanu… Tam znajduje się wejście do podziemnego wymiaru Netheru. Guy podejmuje liczne wyprawy, m.in. po jasnogłaz, spotykają go różne perypetie. By przetrwać w niebywale trudnych warunkach, musi sprostać wielu wyzwaniom. Zaprzyjaźnia się z Summer, ale i ta przyjaźń także zostaje wystawiona na trudną próbę. Gdy bohaterowie schodzą do Netheru, tempo akcji wyraźnie się zwiększa. Karkołomne ucieczki, walki i pościgi nadają książce wyjątkowej dynamiki.

Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski

Tłumacz: brak

Wydawca: Publicat

ISBN: 9788327126160

Liczba stron: BD

Cena: 49,90 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Kolejny tytuł bestsellerowej serii To, o czym dorośli Ci nie mówią.
Tym razem autorzy pochylają się nad ważnym tematem degradacji natury. Zastanawiają się, dlaczego człowiek tak strasznie śmieci, produkuje tyle plastiku (zwłaszcza jednorazowego) i tak słabo radzi sobie z recyklingiem odpadów. Szukają odpowiedzi na pytania, co zrobić z zanieczyszczeniem wody, powietrza i gleby oraz jak powstrzymać eksploatację i niszczenie ekosystemów, by nasza Ziemia przetrwała.

Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Powrót trzech caballeros. Tom 9

Autor: Don Rosa

Tłumacz: Jacek Drewnowski

Wydawca: Egmont

ISBN: 9788328198593

Liczba stron: 224

Cena: 69,99 PLN

Premiera: 24.11.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Kaczor Donald wcale nie chciał znaleźć się w rozpędzonym meksykańskim pociągu bez maszynisty ani toczyć nierównej walki z bandziorem zwanym Złotym Kapeluszem. Ale kiedy w grę wchodzi fortuna w srebrze, a u boku Donalda stoją nieustraszeni amigos José Carioca i Panchito, nierówna walka staje się równiejsza! Między innymi o tej walce opowiada tytułowy komiks o trzech caballeros, ale to dopiero początek! W „Meandrach architektury” Dziadek Be znajduje oryginalne plany skarbca Sknerusa, a w historii „Każda różdżka ma dwa końce” Magika de Czar rzuca bardzo groźne zaklęcie na umysły Sknerusa i Donalda. Te historietas excelentes („doskonałe komiksy” – tłumaczymy na wypadek, gdyś nie był caballero) wreszcie doczekały się wznowień w oszałamiających kolorach oraz z prawdziwym skarbcem komentarzy i zakulisowych ciekawostek opisanych przez samego Dona Rosę.
Kolekcja, składająca się z dziesięciu tomów, to pierwsze kompletne, chronologiczne wydanie kaczych przygód autorstwa ulubieńca czytelników Dona Rosy, podążającego śladem legendarnego disnejowskiego autora Carla Barksa, lecz posiadającego własny, niepowtarzalny styl. Rosa, który zasłynął cyklem „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, przez dwie dekady snuł opowieści o Sknerusie i Donaldzie!

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024 Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości …

Leave a Reply