Gorący temat

W cieniu drzew / Pan Borsuk i pani Lisica – leśne komiksy dla młodych czytelników [recenzja]

Egmont wkracza na rynek z nową serią „Mój pierwszy komiks” zaczynając od czterech tytułów przeznaczonych dla dzieci od piątego roku życia. Dziś na tapecie dwie leśne opowieści, czyli „W cieniu drzew. Jesień Pana Zrzędka” oraz „Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie”.

Znacie to? Chcecie tylko robić swoje, ale się nie da, bo wiecznie ktoś coś. Dokładnie to spotyka Pana Zrzędka – mrukliwego borsuka, bohatera komiksu „W cieniu drzew. Jesień Pana Zrzędka”, którego autorem jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Dav. Tytułowego bohatera poznajemy podczas typowych prac w ogrodzie. Nasz bohater grabi jesienne liście, a od pracy cały czas odrywają go leśni sąsiedzi, którzy wpadają ze swoimi problemami. Borsuk wyraźnie nie jest zadowolony, jednak pomimo marsowej miny i głośnych westchnień, rusza na pomoc wiewiórkom, jeżowi i myszce. Sąsiedzi nie ogarniają rzeczywistości, a Pan Zrzędek jest coraz bardziej poirytowany. Do czasu, bo po powrocie do domu czeka na niego niespodzianka.

„Jesień Pana Zrzędka” to jeden z najbardziej czarujących komiksów jakie czytałam. A wszystko za sprawą nabzdyczonego Borsuka, który może i ma ostrą powierzchowność, ale tak naprawdę nosi serce na dłoni i czuje się współodpowiedzialny za swoich sąsiadów. Pewnie sam przed sobą nie nazwałby ich przyjaciółmi, taki charakter, ale o wzajemnej sympatii świadczą tu gesty, a nie słowa. Bo kiedy sytuacja tego wymaga zwierzaki stają na wysokości zadania i odwdzięczają się Panu Zrzędkowi. Przekaz płynący z opowiastki jest bardzo prosty i czytelny – dobro zawsze wraca.

Sprawdź, gdzie kupić:

Podobne ciepło płynie z drugiego komiksu z serii, czyli tomiku „Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie”. Tata Borsuk i dwójka jego dzieci muszą zmierzyć się z zupełnie nową sytuacją, ponieważ na progu ich norki staje Pani lisica z małą córeczką. Rude bohaterki musiały uciekać, bo ich nora została odkryta przez myśliwych. Serdeczny pan Borsuk oferuje nowym znajomym tymczasowe schronienie. Wspólne mieszkanie zbliża do siebie dorosłych, za to dzieci zupełnie nie mogą się dogadać, dlatego postanawiają przeszkodzić rodzicom i zerwać łącząca ich więź.

Historia pokazana w komiksie to po prostu samo życie. Kłócące się dzieciaki, wygadujące sobie wszystkie dzielące ich różnice, próby dotarcia się i znalezienia kompromisu, a w końcu sztama, która ma pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. Dzieciaki bez problemu odnajdą się wśród lisiczki i borsuczków, bo maluchy mają typowo dziecięce problemy. Nawiązywanie nowych znajomości i budowanie przyjaźni może być bardzo trudne, co na swoim przykładzie pokazują leśni bohaterowie. Pod pretekstem opowiastki o uroczych zwierzątkach dostajemy też piękną lekcję tolerancji i uważności na drugiego człowieka. Do tego komiks będzie szczególnie cenny dla tych rodziców, którzy wchodzą w nowy związek, a ich dzieciom trudno to zaakceptować i odnaleźć swoje miejsce w nowej rodzinie. Ta historia to optymistyczna opowieść o tym, że nie zawsze jest łatwo, ale zawsze warto dać szansę ludziom, którzy są obok.

Sprawdź, gdzie kupić:

W obu tytułach znajdziemy niewielką ilość tekstu, piękne, malownicze ilustracje, sporo humoru oraz prostą fabułę z mądrym przesłaniem, które przyjmuje się intuicyjnie. To ten rodzaj książek, które aż chce się podsunąć dziecku do wspólnego czytania. Grupie docelowej, czyli przedszkolakom trzeba będzie przeczytać treść, jednak szkolne dzieciaki mogą ćwiczyć czytelnicze umiejętności na tych tomikach i jestem pewna, ze będzie to dla nich przyjemne zajęcie. Z resztą oba tytuły pomogą rozbudzić w młodych czytelnikach miłość do komiksów.

W cieniu drzew, tom 1: Jesień pana Zrzędka / Pan Borsuk i Pani Lisica, tom 1: Spotkanie

Nasza ocena: - 80%

80%

W cieniu drzew. Scenariusz i rysunki: Dav. Przekład: Ernest Kacperski, Egmont 2021.
Pan Borsuk i Pani Lisica. Scenariusz: Luciani Brigitte, rysunki: Eve Tharlet. Przekład: Ernest Kacperski, Egmont 2021

User Rating: Be the first one !

Marta Kowal

Rocznik 87. Mama Ignacego, czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, hobbicka dusza, zakochana w poezji, muzyce, psach i ptakach. Nie znosi gadać o sobie, dlatego pisze o książkach na dwóch blogach: Zaczytana mama i Exlibris Marty.

Zobacz także

Excalibur. Kroniki – historia legendarnego miecza opowiedziana na nowo [recenzja]

Już sam tytuł albumu – „Excalibur. Kroniki” – wskazuje całkowicie czytelny trop dla odbiorcy, w …

Leave a Reply