Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi tygodnia: 31 marca – 06 kwietnia 2021

Środy to dzień, w którym “odpoczywają” biblioteki, ale wydawcy i dystrybutorzy działają pełna parą rozpoczynając cotygodniowy festiwal premier. Przełom marca i kwietnia nie obfituje w zbyt wiele premier, ale wybraliśmy dla Was siedem, tych najbardziej smakowitych.

LITERATURA FAKTU

Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów

Autor: Philip Parker

Tłumacz: BD

Wydawca: REBIS

ISBN: 9788381882538

Liczba stron: 488

Cena: 59,90 PLN

Premiera: 06.04.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Krew wikingów płynie w żyłach milionów mieszkańców Europy i Ameryki, a opowieść o ich podbojach, wyprawach odkrywczych i dokonaniach nie przestaje inspirować ludzi na całym świecie.
Pewnego letniego dnia 793 roku z morza na wyspę Lindisfarne wyszła śmierć. Ci, którzy napadli i złupili położony na niej klasztor benedyktynów, byli pierwszymi wikingami. Przez następne dwieście lat siali oni grozę w całej Europie. Ich długie łodzie, a nawet sama nazwa budziły paniczny lęk przed „furią ludzi Północy”. Jednak mimo reputacji krwiożerczych wojowników mieli wyrafinowaną kulturę – tworzyli urokliwe dzieła sztuki, literaturę o nieprzemijającej sile oddziaływania oraz zaskakująco trwałe państwa.
Philip Parker opowiada ich historię od pierwszych, drobnych wypraw łupieskich po inwazje wielkich armii, które wyruszały ze Skandynawii, by podbić całe połacie Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Relacjonuje ich homeryckie podróże przez Atlantyk do skutych lodem fiordów Grenlandii i Ameryki Północnej, gdzie dotarli cztery stulecia przed Kolumbem, oraz na wschód, wielkimi rzekami Rusi, po bogactwa Bizancjum. Furia ludzi Północy mówi o tym, jak położona na skraju Europy Skandynawia zdołała niemal na trzy wieki zdominować i sterroryzować znaczną część kontynentu oraz jak koniec końców chrześcijaństwo oraz rosnąca potęga królów złagodziły brutalność wikingów i położyły kres ich najazdom.

HORROR

Dwór na Martwym Polu

Autor: Joanna Pypłacz

Tłumacz: brak

Wydawca: Replika

ISBN: 9788366790230

Liczba stron: 336

Cena: 36,90 PLN

Premiera: 06.04.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Strzeż się tego dworu. Nie wiadomo, jakie skrywa tajemnice…
Kraków, rok 1941. Irena Kornacka, artystka i właścicielka kliniki lalek od dłuższego czasu oczekuje na wieści o losach swego męża, który jakiś czas temu został schwytany w ulicznej łapance. Niespodziewanie otrzymuje zaproszenie od swej dawno niewidzianej krewnej sprawującej pieczę nad rodzinnym majątkiem w Uroczyskach. Gdy za radą bliskich postanawia przyjąć propozycję i opuszcza swe mieszkanie na Dębnikach, by zamieszkać w oddalonym o setki kilometrów od miasta, powoli niszczejącym dworze, szybko uświadamia sobie, że w miejscu tym panuje przedziwna atmosfera, a niektóre obszary jego historii objęte są ścisłą zmową milczenia. W pewnej chwili podjęte na własną rękę dochodzenie zaczyna wymykać jej się spod kontroli.
Dwór na Martwym Polu to subtelna, błyskotliwie poprowadzona opowieść grozy z tajemnicą w tle. Fascynujące miejsce akcji, świetnie nakreśleni bohaterowie i zaskakująca fabuła porwą najbardziej wymagającego czytelnika!

Fastnachtspiel (wydanie zbiorcze)

Autor: Marek Turek

Tłumacz: brak

Wydawca: Wydawnictwo 23

ISBN: 9788395376788

Liczba stron: 340

Cena:  99,99 PLN

Premiera: 05.04.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Gdzieś na krańcu czasu znajduje się miasto. Miasto, w którym metafizyka przeplata się z groteską. Miasto, w którym prawa fizyki oraz biologii zdają się być zupełnie inne. Miasto, z którego nie ma ucieczki. Miasto, w którym żyją Człowiek o Dziwnym Spojrzeniu, archanioł Rivanol, Śpiewacze, golem Zygmunt i wiele innych, równie dziwacznych istot. Miasto, w którym rządzi Zadziwiający Pan Burmistrz. Miasto, w którym działa Stowarzyszenie Anonimowych Męczenników. Miasto, nad którym świeci mechaniczny księżyc. Miasto, w którym grasuje Tobiasz Przeklęty. Miasto, w którym…
Miasto, w którym rozgrywa się akcja Fastnachtspiela.

FANTASY

Gdy wali się świat. Nomen Omen. Tom 3

Autor: Jacopo Camagini, Marco B. Bucci

Tłumacz: Jacek Drewnowski

Wydawca: Non Stop Comics

ISBN: 9788382300277

Liczba stron: 112

Cena: 45,00 PLN

Premiera: 31.01.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Zakończenie przygód Becky Kumar, która pewnego dnia odkrywa, że jest czarownicą. Widowiskowe urban fantasy o przenikaniu się świata realnego z magicznym i o odkrywaniu swojego prawdziwego „ja”.

LITERATURA GŁÓWNONURTOWA

Pewna historia

Autor: Gipi

Tłumacz: BD

Wydawca: Timof Comics

ISBN: 9788366347250

Liczba stron: 128

Cena: 69,00 PLN

Premiera: 31.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

PEWNA HISTORIA to dwie historie. Jedna Silvana Landiego, pisarza, który tuż przed pięćdziesiątką widzi, jak jego życie się rozpada, a druga jego przodka Maura, żołnierza podczas rzezi zwanej pierwszą wojną światową. Pod niebem wspaniałej i okrutnej przyrody, zarówno wczoraj, jak i dziś, Gipi opowiada o kruchości i pięknie, o ludzkich łzach i nadziejach. Historia o wiecznym spadaniu w otchłań i o tym, że mimo wszystko za każdym razem można się podnieść.
GIPI (Gian-Alfonso Pacinotti) urodził się w Pizie w 1963 roku. W Polsce ukazały się jego następujace komiksy: Sala prób (2008, kultura gniewu), Ziemia swoich synów (2017, timof comics), S. (2018, timof comics).

DLA DZIECI

Prawo drapieżcy

Autor: Anna Starobiniec, Marie Muravski

Tłumacz: Agnieszka Sowińska

Wydawca: Dwie Siostry

ISBN: 9788381501002

Liczba stron: 112

Cena: 34,90 PLN

Premiera: 31.03.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Druga część pięciotomowego zwierzęcego cyklu kryminalnego.
Detektyw Borsuk Starszy najchętniej zapadłby w sen zimowy. Ma już swoje lata, a zaokrąglony brzuszek nie dodaje mu zwinności. Zresztą w Dalekim Lesie do niedawana niewiele się działo. Jakieś skradzione szyszki, jakieś pióra wyrwane z ogona… Aż do sprawy zabójstwa Zająca, którą Borsukowi udało się spektakularnie rozwiązać z pomocą Myszy Psychologa, przybranego syna Borsukota i pewnej ekipy remontowej. Teraz staje przed kolejnym wyzwaniem. Psy z pobliskiej wsi twierdzą, że któryś z mieszkańców Dalekiego Lasu zabił ich kurę. Czy Borsuk i Boruskot zdołają odkryć sprawcę, zanim psy same wymierzą sprawiedliwość?

Skunks i Borsuk

Autor: Amy Timberlake, Jon Klassen

Tłumacz: Barbara Łukomska

Wydawca: Mamania

ISBN: 9788366750456

Liczba stron: 144

Cena: 39,90 PLN

Premiera: 05.04.2021

Sprawdź, gdzie kupić:

Nikt nie chce mieszkać ze skunksami. Wiadomo dlaczego… Do tego ten akurat Skunks jest najgorszym możliwym towarzyszem dla Borsuka, cichego mineraloga i samotnika. Kiedy ekstrawertyczny i towarzyski Skunks zostaje jego współlokatorem, wszystko wywraca się do góry nogami. Czy ta dziwaczna i niedopasowana para ma szansę na spokojne życie i może nawet na… przyjaźń? I co z tym będzie miało wspólnego stado kur i gronostaj?
„Skunks i Borsuk” autorstwa laureatki Newbery Honor Amy Timberlake, zilustrowany przez genialnego ilustratora nagrodzonego Caldecott Medal to przepełniona humorem klasyczna historia pary przyjaciół, która nie mogłaby się bardziej różnić, którą chce się czytać i czytać na nowo – na głos i po cichu (za to głośno się śmiejąc).

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024 Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości …

One comment

  1. Tylko…kiedy czytać to wszystko? 😀

Leave a Reply