Gorący temat

Najlepsze filmy na Blue Monday czyli najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś wypada tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Twórcą terminu jest Cliff Arnall, psycholog i wykładowca w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Uniwersytecie w Cardiff, który obmyślił matematyczny wzór, za pomocą którego można wyznaczyć taką datę.

Oczywiście wzór ten z matematyką i nauką nie ma nic wspólnego (wystarczy spojrzeć na jego składowe jak np. pogoda, dług, miesięczne zarobki, niski poziom motywacji itp.), niemniej to co ostatecznie wyznacza, czyli dany dzień w roku, nieźle sprawdza się jako kolejne święto na popkulturowej mapie. Tym, którzy dadzą się ponieść fali depresji polecamy dziesięć filmów, na chwilową poprawę humoru.

Nietykalni 

Przesympatyczny komediodramat o tym jak można stracić wszystko, a zyskać jeszcze więcej, o tym jak rodzi się przyjaźń, o determinacji i ostatecznej próbie, z której można i trzeba wyjść obronną ręką.

W głowie się nie mieści

Kolejny mądry film z filmoteki Pixara, pozwalający w pełni wybrzmieć emocjom, zaakceptować je i przestać zmuszać się do tego aby być szczęśliwym non stop.

Truman Show

Przekaz tego filmu jest prosty. Nie poddawaj się, choćby nie wiem co. Wierz w to co robisz i czujesz, mimo wszystko.

Dzień świstaka

Filmowe arcydzieło rozkładające depresję na czynniki pierwsze i ukazujące sposoby na jej zwalczenie. Trzeba tylko spojrzeć poza własne ja.

500 dni miłości

Ten film uświadamia jak bardzo życie może dać w kość, a gdy jest źle, może być jeszcze gorzej. Pokazuje też, że mimo to, istnieje szansa na szczęście, które może czaić się tuż za rogiem – wystarczy tylko sięgnąć.

Poradnik pozytywnego myślenia

Ten film sprawi, że znów będziecie chcieli wyjść z łóżka i być aktywnym. Bohaterowie znają swoje wady i problemy, wiedzą jakie popełniają błędy i robią wszystko aby z nimi walczyć, bo jak wiadomo, najcięższa walka, to walka z samym sobą.

Legalna Blondynka

Elle, bohaterka filmu, zdaje się być totalnie oderwana od rzeczywistości. Mimo to udowadnia, że warto być sobą na przekór wszystkim i wszystkiemu, i wcale nie trzeba dopasowywać się do ogółu.

Lego Przygoda

Doskonały film dla tych, którzy czują się nikim, kolejnym małym, nic nieznaczącym ziarnkiem piasku w przepastnej piaskownicy. Emmet i spółka pokażą Wam, że wcale tak nie jest, że wyjątkowy jest każdy, i każdy może osiągnąć wspaniałe rzeczy.

Stań przy mnie

Film, który uwiedzie swoją magią nawet najbardziej nieczułego widza. Konfrontuje świat wyidealizowany z rzeczywistością, pokazuje jak znowu być dzieckiem, jak cieszyć się drobiazgami i jak radzić sobie z najtrudniejszymi problemami.

Forrest Gump

Gdy wydaje ci się, że jesteś nikim, nic nie potrafisz i nikt cię nie kocha, bądź jak Forest Gump. Po prostu podbij świat.

© 2015 Pixar / Disney

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku. Tata dwóch przepełnionych energią chłopaków.

Zobacz także

Na majówkę! 10 filmów o wypadzie za miasto [ranking]

Długi weekend, czyli kilka dni wolnego, które najlepiej poświęcić na wyprawę za miasto. Wreszcie na dłuższą chwilę można oderwać się od rutyny dnia powszedniego, uciec od pracy, od obowiązków, od nudy. Choć większość z poniższych przykładów pokazuje, że może lepiej było zostać w domu.

Leave a Reply