Gorący temat

Przygnębiające filmy na Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś wypada tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Twórcą terminu jest Cliff Arnall, psycholog i wykładowca w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Uniwersytecie w Cardiff, który obmyślił matematyczny wzór, za pomocą którego można wyznaczyć taką datę.

Oczywiście wzór ten z matematyką i nauką nie ma nic wspólnego (wystarczy spojrzeć na jego składowe jak np. pogoda, dług, miesięczne zarobki, niski poziom motywacji itp.), niemniej to co ostatecznie wyznacza, czyli dany dzień w roku, sprawdza się nieźle jako kolejne święto na popkulturowej mapie. Oto lista dziesięciu najbardziej przygnębiających filmów jakie znamy. A w kontrze polecamy filmy z przeciwnego bieguna.

Droga

Adaptacja prozy Cormacka McCarthy’ego nie oszczędza nikogo i niczego – ani widza, ani bohaterów przemierzających to, co zostało ze Stanów Zjednoczonych.

Zostawić Las Vegas

Smutna, brutalna opowieść z najlepszych czasów Nicolasa Cage’a. Historia traktuje o człowieku, który postanawia się zniszczyć poprzez nałóg i wyrusza do Las Vegas…

Człowiek słoń

Tragiczna historia nieludzko traktowanego, zdeformowanego Johna Merrika. Cierpienie nieszczęśliwego człowieka i zbudowana wokół tego narracja wycisną z nas resztki dobrego samopoczucia.

Requiem dla snu

Momentami zabawna, ale przede wszystkim gorzka historia zmagań z uzależnieniem od narkotyków, jedno z najgłośniejszych dzieł Darrena Aronofsky’ego.

Oldboy

Brutalne, okrutne i gorzkie kino zemsty zostawia widza z kilkoma pytaniami, które raczej nie wprawiają w dobry nastrój.

Siedem

Znakomity thriller Davida Finchera o słabości ludzkiej natury. Reżyser stawia człowiekowi bardzo nieprzyjemną diagnozę – i robi to w naprawdę sugestywny sposób. To nie jest jeden z tych seansów, które zalicza się dla przyjemności.

Grobowiec świetlików

Sentymentalna animacja opowiadająca o powrocie do dzieciństwa, rozgrywająca się podczas najczarniejszej godziny ludzkości – II Wojny Światowej.

Control

Najsmutniejsze scenariusze potrafi napisać samo życie. Tak jak w “Control” – filmie poświęconym Ianowi Curtisowi, wokaliście Joy Division. Dzięki temu, że wiele wydarzeń obserwujemy z perspektywy żony muzyka, Samanthy Morton, obraz zyskuje wyjątkowo smutny i tragiczny posmak.

Kruk

Gotycka opowieść o śmierci i zemście, w której cierpią wszyscy. Nieszczęście zdarzyło się także na planie – mówimy oczywiście o śmierci Brandona Lee, syna słynnego Bruce’a Lee.

Za wszelką cenę

Jeden z bardziej gorzkich i zaskakujących filmów Clinta Eastwooda. To, co zaczyna się jako sportowy dramat o podejmowaniu owocnego wysiłku ponad możliwości, znajduje zakończenie w postaci wyjątkowo podłego i okrutnego dylematu.

© 2000 Artisan Entertainment

Paweł Deptuch

Avatar
Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku. Tata dwóch przepełnionych energią chłopaków.

Zobacz także

14 koszmarnych randek, których sami nie chcielibyście przeżyć

Jutro czternasty luty, Walentynki, czyli trzeba będzie się odstawić, wykazać inwencją, zabrać swoją drugą połowkę na wyjątkową randkę i jakoś to przeżyć. Oby tylko randka nie skończyła się tak, jak te na poniższych filmikach.

Leave a Reply