Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym wraz z wydawnictwem Czarnym. Do wygrania są trzy egzemplarze książki “Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości” Łukasza Kamieńskiego.
Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na dwa proste pytania. Zwycięzców wyłoni zespół redakcyjny spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.
1: Czym różni się cyborg od androida?
- ODP: Cyborg to hybryda człowieka i maszyny, a android robot przypominający człowieka
2: Podaj przynajmniej dwa przykłady cyborgów z dzieł popkultury.
- ODP: np. Darth Vader, RoboCop, Inspektor Gadżet, członkowie kolektywu Borg, Dr Octopus, Motoko Kusanagi, Cyloni, Johnny Mnemonic, itd.
ZWYCIĘZCY
Damian Politański, Rafał Sowiński, Agnieszka Gałda
Odpowiedzi z tematem „Cyborgi” należało nadsyłać na adres: konkurs[at]badloopus.pl do 10 lipca 2022 r., do godziny 23:59.
Udział w konkursie i przesłanie swoich danych oznacza akceptację regulaminu. W treści zgłoszenia prosimy umieścić poniższą formułę:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.
Opis książki: Technonauka świetnie wykorzystuje nasze pragnienie ciągłego udoskonalania się i pracuje nad coraz większym usprawnieniem człowieka. Literatura science fiction od lat pełna była bohaterów cyborgów, lecz naukowcy nie mogli za nią nadążyć. Dziś jednak fantastyka coraz dynamicznej przeistacza się w rzeczywistość, a nowoczesne technologie wkraczają nie tylko w życie wojska, ale również w naszą codzienność.
Mimowolne cyborgi Łukasza Kamieńskiego to fascynująca wyprawa do świata ludzi-maszyn i najnowszych osiągnięć nauki. Sięgając po twarde dane z zakresu technologii i bioinżynierii oraz odwołując się do popkultury, Kamieński opisuje długą drogę od superwojownika Achillesa do dystopijnych wizji niedalekiej przyszłości. Próbuje też odpowiedzieć na najbardziej palące pytania – jak wiele ulepszeń przyjmą ciało i umysł? Czy natura sama określi granicę, po której przekroczeniu pojawią się niemożliwe do przewidzenia skutki uboczne? A może przeciwnie – ciało zacznie się dostosowywać do ingerencji, aż do momentu pełnej technoewolucji?
Człowiek od wieków próbował poprawiać swoje zdolności i wykorzystywał najnowsze osiągnięcia techniki. Od teleskopu po mikroskop, od okularów po noktowizor, od kompasu po GPS. Czas na kolejną ewolucję. Od człowieka do cyborga.