Gorący temat

Wygraj książkę „Mimowolne cyborgi” Łukasza Kamieńskiego [konkurs zakończony]

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym wraz z wydawnictwem Czarnym. Do wygrania są trzy egzemplarze książki “Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości” Łukasza Kamieńskiego.

Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na dwa proste pytania. Zwycięzców wyłoni zespół redakcyjny spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

1: Czym różni się cyborg od androida?

  • ODP: Cyborg to hybryda człowieka i maszyny, a android robot przypominający człowieka

2: Podaj przynajmniej dwa przykłady cyborgów z dzieł popkultury.

  • ODP: np. Darth Vader, RoboCop, Inspektor Gadżet, członkowie kolektywu Borg, Dr Octopus, Motoko Kusanagi, Cyloni, Johnny Mnemonic, itd.

ZWYCIĘZCY

Damian Politański, Rafał Sowiński, Agnieszka Gałda

Odpowiedzi z tematem „Cyborgi” należało nadsyłać na adres: konkurs[at]badloopus.pl do 10 lipca 2022 r., do godziny 23:59.

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych oznacza akceptację regulaminu. W treści zgłoszenia prosimy umieścić poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis książki: Technonauka świetnie wykorzystuje nasze pragnienie ciągłego udoskonalania się i pracuje nad coraz większym usprawnieniem człowieka. Literatura science fiction od lat pełna była bohaterów cyborgów, lecz naukowcy nie mogli za nią nadążyć. Dziś jednak fantastyka coraz dynamicznej przeistacza się w rzeczywistość, a nowoczesne technologie wkraczają nie tylko w życie wojska, ale również w naszą codzienność.

Mimowolne cyborgi Łukasza Kamieńskiego to fascynująca wyprawa do świata ludzi-maszyn i najnowszych osiągnięć nauki. Sięgając po twarde dane z zakresu technologii i bioinżynierii oraz odwołując się do popkultury, Kamieński opisuje długą drogę od superwojownika Achillesa do dystopijnych wizji niedalekiej przyszłości. Próbuje też odpowiedzieć na najbardziej palące pytania – jak wiele ulepszeń przyjmą ciało i umysł? Czy natura sama określi granicę, po której przekroczeniu pojawią się niemożliwe do przewidzenia skutki uboczne? A może przeciwnie – ciało zacznie się dostosowywać do ingerencji, aż do momentu pełnej technoewolucji?

Człowiek od wieków próbował poprawiać swoje zdolności i wykorzystywał najnowsze osiągnięcia techniki. Od teleskopu po mikroskop, od okularów po noktowizor, od kompasu po GPS. Czas na kolejną ewolucję. Od człowieka do cyborga.

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Wygraj książkę „Nocny portret” Laury Morelli [konkurs zakończony]

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym wspólnie z wydawnictwem Letra. Do wygrania są trzy egzemplarze …

Leave a Reply