Gorący temat

Armstrong: Niezwykła mysia wyprawa na Księżyc – dla fanów gryzoni i kosmosu [recenzja]

“Armstrong: Niezwykła mysia wyprawa na księżyc” to prześlicznie namalowana książeczka oferująca ciepłą i sympatyczną opowieść o myszce, chcącej spełnić marzenie o locie na Księżyc.

Niemiecki artysta, Torben Kuhlmann, serwuje nieskomplikowaną historyjkę, ale za to bardzo mocno oddziałującą na wyobraźnię. Fabuła jest prosta, treści niewiele, ale tym, co najbardziej urzeka są przepiękne ilustracje – sugestywne, dopieszczone detalami, czarujące ciepłą paletą barw i przesympatycznym mysim bohaterem. Mały gryzoń pragnie zwiedzić Księżyc, robi zatem wszystko, aby do tego doprowadzić. Metodami prób i błędów, kryjąc się przed ludzkimi agentami i walcząc z ignorancją pobratymców, krok po kroku zmierza do upragnionego celu. Jednocześnie staje się pionierem kosmicznych podróży, inspirującym ludzkość do działania.

Autor w interesujący sposób wplata autentyczne wydarzenia z historii eksploracji kosmosu, dodając im niejako smaczku i nutki tajemnicy. Ale to tylko w finale całej opowieści, reszta jest skrupulatnym zapisem działań dzielnej myszy, która mimo wielu przeciwności, nie daje za wygraną i nie porzuca marzeń.

“Armstrong…” jest lekturą idealną dla dzieci w każdym wieku. Jednych zachwyci wspaniałą oprawą graficzną, innych zainspiruje i być może nakłoni do poszerzenia wiedzy w kierunku lotów kosmicznych, jeszcze innym uzmysłowi, że nie zawsze warto poddawać się presji tłumu, a trzeba myśleć i działać samodzielnie. Dorośli też będą mieli nie lada przyjemność z lektury, bo ilustracje trafią do każdego, a i znane do tej pory teorie spiskowe dotyczące sfingowania lądowania na Księżycu, całkowicie bledną wobec tego, co ujawnia w książce Kuhlmann.

Armstrong: Niezwykła mysia wyprawa na księżyc

Nasza ocena: - 90%

90%

Torben Kuhlmann. Wilga 2017

User Rating: 4 ( 1 votes)

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Najstarszy magazyn dla dzieci w Europie świętuje swoje urodziny – Świerszczyk ma już 78 lat!

„Świerszczyk” to najdłużej ukazujące się pismo dla dzieci w Europie. Od 78 lat zachęca polskie …

Leave a Reply