Gorący temat

Ascender, tom 2: Martwe morze – kapitalny spektakl [recenzja]

Technologiczny świat “Descendera” przestał istnieć, a jego miejsce zajęła brutalna i bezwzględna tyrania magii. Bohaterowie szukają od niej ucieczki, ale raczej pisana im jest zupełnie inna rola w tym kapitalnym spektaklu.

Scenarzysta Jeff Lemire używając sprawdzonych w poprzedniej serii patentów ponownie konstruuje niezwykle wciągającą i emocjonalną opowieść. Rozdzieleni w poprzednim tomie Andy i jego córka Mila wyruszają własnymi drogami w kierunku wolności. Oboje spotykają na nich dawnych towarzyszy, którzy ponownie solidnie namieszają w ich życiu. Oprócz wartkiej bieżącej akcji skoncentrowanej na próbach wydostania się z nieprzyjaznej planety, autor serwuje retrospekcje przybliżające losy Telsy tuż po drugim ataku Zstępujących oraz, co ważniejsze, ujawnia wydarzenia stojące za przebudzeniem się magii w galaktyce. Te istotne informacje podane są w ramach rodowej walki o władzę i są częścią zaskakującego zwrotu akcji, wróżącego przetasowanie sił we wszechświecie.

Lemire tym razem mocno zagęszcza akcję i nie pozwala sobie na większą ilość dygresji czy fabularnych skoków w bok. Opowieść jest bardzo zwarta i podejmuje tylko najważniejsze wątki całej intrygi, tym razem zaplanowanej tylko na cztery albumy. A więc “Martwe morze” to już półmetek serii i w pewnych momentach da się zauważyć, że autor nieubłaganie zmierza do konkluzji. I pod tym względem “Ascender” góruje nad “Descenderem”, który był w kilku miejscach zbyt rozwleczony i aż prosił się o szybsze zakończenie. Tutaj, póki co, mamy samo mięso, bez waty cukrowej, dzięki czemu głód kolejnych tomów jest znacznie większy.

Nowa seria Lemire’a i Ngyuena to orzeźwiający powiew świeżości w tematyce kosmicznych epopei, angażujący czytelnika, wzbudzający emocje, trzymający w niepewności i prezentujący niezmierzone bogactwo wymyślonego wszechświata.

Ascender, tom 2: Martwe morze

Nasza ocena: - 80%

80%

Scenariusz: Jeff Lemire. Rysunki: Dustin Nguyen. Przekład: Jacek Drewnowski. Mucha Comics 2022

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Mroczny Kryzys na Nieskończonych Ziemiach, tom 2 – punkt krytyczny [recenzja]

Czytelnik komiksów superbohaterskich dociera co jakiś czas do punktu krytycznego i zadaje sobie wtedy pytanie …

Leave a Reply