Gorący temat

Betty Brosmer – pierwsza prawdziwa supermodelka

Betty Brosmer (ur. 2 sierpnia 1935 r.) jako modelka rozpoczęła karierę w wieku 13 lat, a już dwa lata później, w 1950 r. została wybrana Miss Telewizji. Łącznie zdobyła ponad pięćdziesiąt złotych koron w przeróżnych konkursach piękności (i to jeszcze przed dwudziestką), a jej wizerunek ozdobił prawie trzysta okładek przeróżnych czasopism (m.in. Esquire, Fortune, Time, Life, The Saturday Evening Post; nigdy jednak nie zgodziła się na sesję do Playboya) i książkowych romansów, setki kalendarzy, okładek płyt winylowych, reklam prasowych i billboardów. W latach 50. była najlepiej opłacaną modelką w USA, a dziś uważa się ją za pierwszą prawdziwą supermodelkę. W szczególności znana była ze swych mało spotykanych wówczas rozmiarów: 94-46-91 cm.

W 1961 r. wyszła za Joe Weidera – kulturystę, współzałożyciela Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitnessu (IFBB), twórcę zawodów kulturystycznych Mr. Olympia i Ms. Olympia oraz człowieka, który ostatecznie ukształtował Arnolda Schwarzeneggera i zatrzymał go na amerykańskiej ziemi. Wówczas Betty stała się pionierką na polu kobiecego zdrowia i fitness, promując zdrowe odżywianie i aktywny styl życia. W 1981 r. wraz z mężem i Christine McIntyre założyła pierwszy magazyn dla kobiet o tej tematyce, „Shape”, na łamach którego aktywna jest po dziś dzień, prowadząc dwie kolumny: „Body by Betty” oraz „Health by Betty”. Wydała również kilka książek, z których najbardziej popularna to „Weider Book of Bodybuilding for Women”.

STRONA OFICJALNA | STRONA FANOWSKA

© Bettmann / Corbis

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply