Gorący temat

Bezonomika – Amazon kołem zamachowym postępu [recenzja]

Dynamiczny wzrost jaki notuje w ostatnich latach znienawidzona przez związki zawodowe korporacja Jeffa Bezosa jest godna podziwu. Tym bardziej, jeśli ktoś taki jak Brian Dumaine uświadomi nam w jak wielu dziedzinach życia obcujemy z nią, nawet o tym nie wiedząc.

Jest więc „Bezonomika” opowieścią o mocarstwie jakie w ciągu zaledwie dwóch dekad stworzył Bezos – jeśli jednak w tym miejscu oczekiwalibyśmy standardowej historii o wzlotach i upadkach kształtującej się firmy, nieco się zaskoczymy. Dumaine rozgrywa bowiem kolejne rozdziały w nieco inny sposób, skupiając się zarówno na czynnikach warunkujących sukces Amazona, jak i dalszych ich implikacjach dla naszego życia. Nie zabraknie więc w „Bezonomice” mowy o słynnej koncepcji „koła zamachowego”, jaka stała się integralną częścią biznesu Bezosa, a która mówi o nieustannym pędzie korporacji do poprawy swych usług dla klientów i tym samym przyciąganiu nowych. Równie szczegółowo omówiona i wielokrotnie przywoływana w książce jest idea „dnia pierwszego”, w myśl którego Amazon działa zawsze tak, jakby był ledwo co rozpoczynającym życie startupem: będąc w nieustannej gotowości do wprowadzania konkurencyjnych rynkowo rozwiązań i bezlitosnym wobec branżowych rywali. A to tylko początek przygody.

Mimo całego tego urodzaju, przyznam się bez bicia, że pierwsze rozdziały napawały mnie sporym pesymizmem co do bezstronności autora – o ile w końcu wszyscy możemy się zgodzić, że gigant branży wysyłkowej niepodzielnie rządzi na rynku, niekoniecznie chcemy się zapoznawać z jego historią jedynie w tonie huraoptymizmu. A początkowo tak to właśnie w „Bezonomice” wygląda – bezkrytyczny zachwyt nad innowacjami i modelem działania, ledwie mimochodem wspomniane potencjalne konsekwencje takiego a nie innego stanu rzeczy. Na szczęście jednak, im dalej w lekturę, tym bardziej owo wrażenie się ulatnia, a Dumaine coraz częściej sięga po bardzo obrazowe przykłady tego jak może wyglądać świat za kilka, kilkanaście lat ciągłego panowania Amazona. Obraz to dość ponury, bo i związany z masową utratą miejsc pracy, choć wielkim plusem dla autora jest przedstawienie go w formie nie tyle bicia na alarm i złowieszczego tonu, a raczej bolesnej, nieuchronnej zmiany.

Taką też właśnie zmianą zdaje się być Amazon sam w sobie – czy raczej siłą nieustannie do zmian dążącą. W trakcie kolejnych rozdziałów mamy więc okazję zapoznać się z przełomowymi technologiami wpływającymi na jego sukces: komunikator głosowy Alexę, usługę Amazon Prime, czy wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do podejmowania kluczowych, a jednocześnie podlegających możliwym do skalkulowania okolicznościom decyzje. Wszystkie te nowinki uzupełnione są sporą liczbą wywiadów z obecnymi i byłymi pracownikami korporacji – a tu z kolei warto docenić nie tylko solidny research Dumaine’a, ale i szczerość wypowiedzi dyskutantów. Amazon może być świetnym miejscem na rozwój dla dynamicznych jednostek, ale nie pozostawia ani chwili na drugi oddech.

Ciekawie prezentują się też nienachalne fragmenty dotyczące samego Bezosa – wplecione w całą opowieść o tyle pomysłowo, że miast jednego, dedykowanego rozdziału, rozsiane w zasadzie przestrzeni wszystkich niemal trzystu stron tekstu. Zamiast przeczytać, przyswoić i zapomnieć, pełny obraz najbogatszego człowieka świata budujemy sobie zatem nieustannie w trakcie lektury. Dumaine potrafi przedstawiać takie informacje z pasją, nigdy nie popadając w przesadny sentymentalizm i zachowując zdrową równowagę między garścią faktów a własnymi opiniami. Innymi słowy, styl „Bezonomiki” najlepiej charakteryzuje określenie „gawęda” – i trzeba przyznać, że takim historiom można przysłuchiwać się (czy też zaczytywać się w nich) godzinami.

Ostatecznie więc „Bezonomika” to kawał świetnie napisanej lektury, potrafiący nie tylko uzupełnić nam pewne fakty na temat fascynującego zjawiska, ale poniekąd też przygotować nas na to, co jak się wydaje jest już nieuniknione. Nasze życia czeka transformacja – i to dzięki takim lekturom, będziemy w stanie zareagować na jej pierwsze symptomy w odpowiedni sposób.

Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie.

Nasza ocena: - 90%

90%

Autor: Brian Dumaine. Wydawnictwo Studio EMKA, 2021.

User Rating: Be the first one !

Maciej Bachorski

Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i przyzwoitej (znaczy, nie tylko single malt) whisky. Pisywał dla "Playboya", "PIXELA", czy "Wiedzy i Życia", a obecnie współpracuje z "Nową Fantastyką", "CD-Action" i "Netfilmem".

Zobacz także

Po zbutwiałych schodach – realizm magiczny w najlepszym wydaniu [recenzja]

„Po zbutwiałych schodach” to najnowsza powieść wywodzącej się z estetyki grozy, utalentowanej autorki Anny Musiałowicz, …

Leave a Reply