Gorący temat

Era Kwantowa – nie-spin-off Czarnego Młota [recenzja]

“Era Kwantowa” to kolejny spin-off do “Czarnego Młota”. Ale tylko w teorii, bowiem, co prawda, opowiada historię oddaloną w czasie o sto lat od głównego cyklu, z zupełnie nowymi bohaterami wiodącymi, jednak tak naprawdę jest jego bardzo ważnym rozdziałem.

Można się śmiać z Jeffa Lemire’a, że zamiast opowiadać główną historię o bohaterach Spiral City, wciąż tworzy kolejne opowieści poboczne. Jednak czytelnicy będący na bieżąco z całym cyklem wiedzą, że to nie do końca prawda. Jedynym właściwym spin-offem jest “Doktor Star”, który funkcjonuje na bocznym torze uniwersum i ma niewielki wpływ na właściwe wydarzenia. Natomiast “Sherlock Frankenstein” pełni rolę ważnego prequela wprowadzającego na arenę postać córki Czarnego Młota, której rola, jak wiemy, okazała się bardzo istotna. Podobnie jest z “Erą Kwantową”.

Ta rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w której funkcjonują nowi bohaterowie zrodzeni z inspiracji pierwszymi herosami Spiral City. W pewnym momencie muszą dokonać trudnego wyboru, który całkowicie zmieni ich świat. Po tym przełomowym wydarzeniu przenosimy się w przyszłość jeszcze bardziej, gdzie rządzi totalitarny reżim a superbohaterowie są wyjęci spod prawa. Pozbawieni nadziei dostają kolejny bodziec do działania dzięki młodemu idealiście. W całe zamieszanie zostają wciągnięci dobrze znani nam bohaterowie złotej ery.

W mojej opinii Lemire na łamach “Czarnego młota” pisze rzeczy wybitne. Jeśli zna się kontekst w postaci historii przemysłu komiksowego i gatunku superbohaterskiego szybko można dostrzec geniusza. Scenarzysta kapitalnie ogrywa tenże kontekst, pięknie rozrzuca wątki, a w przypadku “Ery Kwantowej” je domyka, pisze zajmujące postacie, które mając nawet krótkie epizody, potrafią zapisać się w pamięci. Każda część tej wielkiej układanki ma znaczenie i odsłania kolejny fragment obrazu. 

Lemire ma też szczęście do rysowników. Wilfredo Torres, którego styl nawiązuje trochę do twórczości Stuarta Immonena, ma lekką kreskę i przyjazną dla oka, czystą technikę rysowania. Jego fajny ilustracjom wyrazistości dodają kolory w wykonaniu niezawodnego Dave’a Stewarta.

Era Kwantowa. Scenariusz: Jeff Lemire. Rysunki: Wilfredo Torres. Egmont 2020

Ocena: 8/10

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

8 miliardów dżinów – z wielką mocą równa się (zbyt) wielka odpowiedzialność [recenzja przedpremierowa]

Każdy miłośnik komiksowego medium wie, że z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Ale co …

Leave a Reply