Gorący temat

H.R. Giger – twórca horroru biomechanicznego

H.R. Giger (05.02.1940 – 12.05.2014) był malarzem, architektem, twórcą instalacji, mebli i tatuaży. Ukończył szkołę Sztuki Użytkowej na wydziale architektury, projektowania wnętrz oraz projektowania przemysłowego w Zurychu. Jeszcze w trakcie studiów wystawiał swoje prace i otrzymywał pojedyncze  zamówienia na obrazy. Pierwszy sukces przyszedł w 1969 r., kiedy to szwajcarska firma wydająca plakaty opublikowała jego prace. Dwa lata później wydał pierwsze portfolio, które przyniosło mu już międzynarodowy rozgłos.

W 1976 r. wraz z Moebiusem i Chrissem Fossem, na zlecenie Alejandro Jodorowsky’ego, stworzył koncepty do filmu „Diuna”, który ostatecznie nie powstał. Jednak z tego projektu wynikł inny, bo dzięki poznaniu Dana O’Bannona, Giger został zatrudniony jako designer przy „Obcym” Ridleya Scotta, do którego zaprojektował wszystkie stadia potwora, wnętrza i statki. Brał udział również przy kolejny filmach z serii, ale już w mniejszym stopniu. Pracował również przy takich filmach jak: „Poltergeist II”, „Killer Condom”, „Gatunek”, „Tokyo: The Last Megalopolis”. Oprócz tego stworzył wiele okładek do płyt różnych zespołów, m.in. Danzig, Atrocity, Celtic Frost.

W 1992 r., w Chur, otworzył pierwszy Giger Bar (potem w Nowym Jorku i Tokio, które jednak nie przetrwały), a w 1997 r., w Gruyères, otworzył Muzeum z własną twórczością (oprócz obrazów, są tu też filmowe projekty, meble i rzeźby). W 1992 r. i w 1995 r. ukazały się gry Dark Seed i Dark Seed II bazujące na twórczości Gigera. Artysta zmarł w 12 maja 2014 r. po komplikacjach spowodowanych upadkiem.

STRONA OFICJALNA | STRONA MUZEUM

© H.R. Giger Museum

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply