Po raz pierwszy czytałem „XIII” jakieś dwadzieścia lat temu, z drugiego polskiego wydania od wydawnictwa Siedmiogród. Odświeżona dziś – seria ta niczego nie straciła ze swojej dynamiki, swojej świeżości. To nadal znakomity akcyjniak rodem z lat 80., który dzisiaj może jeszcze dorzucić do pokaźnej kolekcji wzbudzanych wrażeń także granie na sentymencie do dawnych czasów. Trzynastka pisana była w silnej inspiracji …
Czytaj dalejClassic Layout
Gotham. Rok pierwszy [recenzja]
Tom King to już stały element na firmamencie twórców Uniwersum DC. Scenopisarska gwiazda, która jednak przygasała, ilekroć miała do czynienia z Batmanem. Tym razem Batman jest tylko w tle, choć musimy pamiętać, że Mrocznego Rycerza w zasadzie utożsamiamy z tytułowym Gotham. Rok pierwszy w tytułach superbohaterskich komiksów dotąd dotyczy zazwyczaj originu danego herosa. Jednak tym razem na tapetę zostaje wzięte …
Czytaj dalejSir Edward Grey. Łowca Czarownic, tom 1 – w służbie Jej Królewskiej Mości[recenzja]
Tempo, w którym Egmont wydaje kolejne komiksy Mike Mignoli jest naprawdę imponujące. Tym razem przyszedł czas na “Łowcę czarownic”, czyli po krótkiej przerwie opowieść, która ponownie rozgrywa się w uniwersum Hellboya. Ostatnie albumy z nazwiskiem Mignoli na okładce wydane przez Egmont, czyli “Jenny Finn”, “Baltimore”, czy “Joe Golem” dały nam możliwość poznania innych tworów wyobraźni amerykańskiego twórcy, która nie ogranicza …
Czytaj dalejOdrodzenie, tom 2 – samotność kosmity [recenzja]
Drugi tom “Odrodzenia” raczej nie jest tytułem, na który czytelnicy czekali z utęsknieniem. A jednak jakościowo stanowi sporą niespodziankę i zarazem angażuje emocjonalnie znacznie mocniej, niż poprzednia odsłona. Ponad dwa lata musieliśmy czekać na kontynuację serii i gdy ta w końcu się ukazała, wziąłem ją do recenzji raczej z redaktorskiego obowiązku. Wcześniej przypomniałem sobie jedynkę, która przy drugim czytaniu zrobiła …
Czytaj dalejPotwór z bagien. Zielone piekło [recenzja]
Nie mamy u nas zbyt wielu okazji, by cieszy się solowymi przygodami Potwora z Bagien, dlatego na każdą z nich ostrzymy sobie zęby. Choć trzeba przyznać, że w przypadku “Zielonego piekła” trudno oprzeć się wrażeniu, że mogło być lepiej. Egmont we wrześniu uraczył czytelników imponującym wydaniem w ramach DC Limited pierwszych przygód Potwora z Bagien, za którymi stali legendarny rysownik …
Czytaj dalejWszystkie drogi prowadzą – umarł król, niech żyje król? [recenzja patronacka]
Umarł król, niech żyje król! Chciałoby się powiedzieć po lekturze drugiej książki Łukasza Kucharczyka. Bo chociaż świat humorystycznej fantasy bezpowrotnie stracił swojego mistrza, jakim niewątpliwie był sir Terry Pratchett, tak zapełnia nieco tę bolesną lukę właśnie proza naszego rodaka. Bardzo pratchettowska w tonacji, nie tyle kalkująca styl wielkiego Brytyjczyka, ile bardziej podążająca podobnymi, jak on ścieżkami. Humor staje się tu …
Czytaj dalejNeptun – kosmiczne tajemnice [recenzja]
“Neptun” to najkrótsza jak dotąd historia w wykreowanym przez Leo uniwersum Aldebarana. I jak podpowiada tytuł, rozgrywająca się głównie w starym, dobrym Układzie Słonecznym. Czytelnicy, którzy przyzwyczaili się do podziwiania dziwacznej flory i fauny na Aldebaranie i innych odległych planetach mogą zatem czuć się zawiedzeni. Co prawda zaliczamy krótką wizytę na Betelgezie z udziałem Kim i jej przyjaciół, ale trzon …
Czytaj dalejKobane calling – głos oddany tym, którzy choć krzyczą, wciąż nie są słyszani [recenzja]
Po lekturze pierwszego komiksu od Zerocalcare – „Przepowiednia pancernika” – byłem urzeczony, nie powiem. Ale dopiero po drugim – „Kobane calling” – zaczynam bardziej rozumieć status kultowości, jaki komiksiarz zyskał (i z powodzeniem utrzymuje) we Włoszech. Sekretem Zerocalcare jest jego… naturalność. Brzmi trywialnie, ale nie da się inaczej ująć tej specyficznej otwartości, tego luzu, czy wręcz czasami sardoniczności, którymi autor …
Czytaj dalejMarvel Knights, Spider-Man, tom 1 [recenzja]
Spider-Man, to prawdopodobnie zaraz po Batmanie najpopularniejszy i najczęściej wydawany na polskim rynku superbohater. Czy kolejna seria z jego udziałem warta jest uwagi fanów? Slogan Marvel Knights na okładce umieszczony przed superbohaterską ksywką Petera Parkera niewątpliwie z czymś nam się kojarzy. I rzeczywiście, przecież Egmont wydał już “Punishera” pod tym szyldem, a jeszcze wcześniej mieliśmy fragmenty niniejszego wydania zbiorczego w …
Czytaj dalejŚnienie. Na jawie [recenzja]
Wygląda na to, że uniwersum Sandmana przekształciło się kolejną, niekończącą się komiksową historię. Na szczęście, nowa opowieść w świecie wykreowanym przez Neila Gaimana to naprawdę wciągająca lektura. Kiedy w 2019 roku Egmont zaczął wydawanie kilku serii w ramach Sandman Uniwersum słychać było sporo sceptycznych głosów. Dla wielu było to odcinaniem kuponów od oryginalnej serii i nie zmieniał tego fakt, że …
Czytaj dalej