Gorący temat

Classic Layout

Twisted Metal, sezon 1 – jazda po apokalipsie [recenzja]

W zalewie dziesiątków seriali, postapokaliptyczny “Twisted Metal” może nam zwyczajnie uciec, zwłaszcza że nie był jakoś specjalnie promowany. A wypada o wiele lepiej, niż wiele aktualnych produkcji, które za wszelką cenę starają przypodobać się marudzącym na jakość i fabułę widzom.  “Twisted metal” to serial oparty na samochodowej grze komputerowej – nie brzmi to specjalnie zachęcająco, ale spokojnie, z gry oprócz …

Czytaj dalej

Remake. Apokalipsa popkultury – wprowadzenie do kultury popularnej [recenzja]

Blog Mistycyzm popkulturowy śledzę nie od wczoraj i uważam go za medium o tyleż ciekawe, że będące kopalnią okołopopkulturowych ciekawostek. Oczywiście nie w rodzaju portalu Plotek (czyli kto? z kim? gdzie? kiedy? w świecie popkultury), ale bardziej w zakresie merytorycznej analizy zjawisk w zakresie szeroko rozumianej kultury popularnej oraz mechanizmów, jakie owymi zjawiskami rządzą. Nie powinno więc dziwić, że z …

Czytaj dalej

Spaghetti Bros. Tom 1-3 – włoski temperament w oparach absurdu [recenzja]

Trzytomowa seria „Spaghetti Bros” wydana u nas przez Wydawnictwo Elemental sugeruje okładkową grafiką komiks mocno ironiczny i prześmiewczy. I w pewnym stopniu taki jest. Ale to czarny humor i ponura groteska, bo żaden z bohaterów bynajmniej nie jest bez skazy. A pełny ich obraz jest portretem – przy całej powierzchownej ironii – bardzo gorzkim. Za cykl odpowiada w scenariuszu nikt …

Czytaj dalej

Contrition – zgniłe jabłka [recenzja]

Kolejny pakiet komiksów od Nagle Comics pokazuje, że nowy wydawca stawia na różnorodność tematyczną i gatunkową. W przypadku “Contrition” powiedzieć, że to kryminał, to jednak za mało. Także ze względu na jego kontrowersyjną tematykę. Tytułowe Contrition (po polsku –  skrucha) to miasto/osiedle w USA zamieszkane przez przestępców seksualnych. O tym fakcie dowiadujemy się już na początku komiksu, kiedy jeden z …

Czytaj dalej

Kapucyn – wszystko marność [recenzja]

“Kapucyn” to wyglądająca na bardzo śmieszną bardzo smutna i zarazem mocno szalona opowieść. Jej źródła tkwią w legendach arturiańskich, jednak traktuje je w bardzo wybiórczy i dowolny sposób. Głównie po to, by za sprawą wyobraźni autorki komiksu, podążyć w zupełnie nieprzewidywalnym kierunku.  W reklamowych zajawkach, wydawnictwo Nagle Comics porównuje “Kapucyna” do “Donżona”, “Adventure Time” i monty pythonowskiego “Jabberwocky’ego”. Podczas lektury …

Czytaj dalej

Brnąc przez kosodrzewinę – kolejny debiut w polskiej grozie literackiej [recenzja]

Do lektury „Brnąc przez kosodrzewinę” przymierzałem się długo, a ta początkowa niechęć wynikała z obaw o literacką jakość, jaka pojawia się zazwyczaj przy zetknięciu z literackim debiutem. Na szczęście twórczości autora miałem okazję posmakować już choćby w antologiach „Słowiański horror”, „Żertwa” czy „Sny Umarłych 2019”, więc z grubsza wiedziałem, czego się spodziewać.. Grzelak publikował również w licznych magazynach internetowych, jak …

Czytaj dalej

Conan, tom 8. Szlak krwi – kozackie przygody Cymeryjczyka [recenzja]

Wygląda na to, że ósmy integral “Conana” to zarazem ostatni tom opowieści powstałych niegdyś pod szyldem Dark Horse Comics, zanim prawa do bohatera powróciły do Marvela. Dlatego nie liczmy na jakieś fabularne podsumowanie – zostawiamy bohatera na tytułowym szlaku krwi, tuż po kolejnej przygodzie i zapewne tuż przed następną.  Jak ten czas leci! W 2004 roku, czyli tuż po premierze …

Czytaj dalej

Hellblazer. Mike Carey. Tom 3 – piekielna rozgrywka [recenzja]

I stało się. Kolejny run “Hellblazera”, tym razem w wykonaniu Mike’a Careya mamy w komplecie. I choć początki nie były tak ekscytujące jak w wykonaniu innych autorów, w końcówce Carey dowozi, a jego John Constantine ponownie bierze na barki ciężar, który przygniótłby zwykłego śmiertelnika.  Tworzenie serii o proletariackim magu z Anglii to rodzaj nobilitacji i zapewne marzenie wielu komiksowych scenarzystów. …

Czytaj dalej

Hombre. Księga I – surowe postapo pełną gębą [recenzja]

Ile trzeba, by człowiek zdegenerował się, cofnął w rozwoju i stał bezmyślną, reagującą na podbudowie pierwotnych instynktów bestią? Jak pokazują liczne konflikty w historii, czasu na to potrzeba boleśnie niewiele. Zaskakująco gwałtownie jesteśmy zdolni odrzucić człowieczeństwo i posuwać się do niewyobrażalnego okrucieństwa. A w tym ujęciu sceneria komiksu „Hombre” nabiera zaskakująco naturalistycznej wymowy. „Hombre” nie tyle szokuje brutalnością – bo …

Czytaj dalej

MŻKN. Moje życie kiepsko narysowane [recenzja]

“MŻKN” to intrygujący  formalnie i konstrukcyjnie  zapis doznań mężczyzny pogrążonego w smudze cienia. Rozrachunek z przeszłością, czyli młodością, z którego wynika… No właśnie, cóż takiego? Dla nas, Polaków, Gipi jest jednym z wielu zagranicznych twórców , który za pośrednictwem Timof Comics ( i po części Kultury Gniewu)  dostarcza ciekawych, różnorodnych tematycznie tytułów. To autor skłaniający do myślenia, zadziwiający umiejętnościami plastycznymi, …

Czytaj dalej