Dziś mija kolejna rocznica urodzin Juliusza Verne’a (8.02.1828), prekursora współczesnej fantastyki naukowej, który z nadzieją spoglądał w przyszłość ludzkości i jej technologiczne osiągnięcia. Z tej okazji przyglądamy się ilustracjom do jego powieści, „20 000 mil podmorskiej żeglugi”.
Wydawana w odcinkach w latach 1869-1870 powieść „20 000 mil podmorskiej żeglugi” to klasyka światowej literatury przygodowej. To jednocześnie piąta najczęściej tłumaczona książka na świecie (do tej pory przełożono ją na 174 języki), która doczekała się licznych adaptacji m.in. w kinie, telewizji, komiksach, grach i na deskach teatrów. Powieść opowiada o podróży trzech rozbitków schwytanych przez kapitana Nemo, tajemniczego wynalazcę, który podróżuje przez morskie głębiny na pokładzie Nautilusa, łodzi podwodnej znacznie wyprzedzającej technologie tamtych czasów.
Drugie książkowe wydanie ukazało się w 1871 r. nakładem wydawnictwa Pierre-Julesa Hetzela i ozdabiały je dziesiątki ilustracji Alphonse de Neuville’a, malarza, który na co dzień specjalizował się w tematyce batalistycznej. Zeskanowane w całości pierwsze wydanie zawierające wszystkie ilustracje można przejrzeć w tym miejscu, a poniżej drobny ich wyimek.