Gorący temat

Ilustracje Alphonse de Neuville’a do „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a

Dziś mija kolejna rocznica urodzin Juliusza Verne’a (8.02.1828), prekursora współczesnej fantastyki naukowej, który z nadzieją spoglądał w przyszłość ludzkości i jej technologiczne osiągnięcia. Z tej okazji przyglądamy się ilustracjom do jego powieści, „20 000 mil podmorskiej żeglugi”.

Wydawana w odcinkach w latach 1869-1870 powieść „20 000 mil podmorskiej żeglugi” to klasyka światowej literatury przygodowej. To jednocześnie piąta najczęściej tłumaczona książka na świecie (do tej pory przełożono ją na 174 języki), która doczekała się licznych adaptacji m.in. w kinie, telewizji, komiksach, grach i na deskach teatrów. Powieść opowiada o podróży trzech rozbitków schwytanych przez kapitana Nemo, tajemniczego wynalazcę, który podróżuje przez morskie głębiny na pokładzie Nautilusa, łodzi podwodnej znacznie wyprzedzającej technologie tamtych czasów.

Drugie książkowe wydanie ukazało się w 1871 r. nakładem wydawnictwa Pierre-Julesa Hetzela i ozdabiały je dziesiątki ilustracji Alphonse de Neuville’a, malarza, który na co dzień specjalizował się w tematyce batalistycznej. Zeskanowane w całości pierwsze wydanie zawierające wszystkie ilustracje można przejrzeć w tym miejscu, a poniżej drobny ich wyimek.

© Wikimedia Commons

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply