Gorący temat

Ilustracje Émile-Antoine Bayarda do „Wokół Księżyca” Juliusza Verne’a

Napisana przez Juliusza Verne’a w 1869 r., i wydana w odcinkach na łamach Journal des débats, powieść „Wokół Księżyca” jest kontynuacją wydanej cztery lata wcześniej „Z Ziemi na Księżyc”. Obie są ważnym fundamentem pod gatunek science fiction i były inspiracją dla pierwszego filmu w tym gatunku, „Podróży na Księżyc” Georges’a Mélièsa.

W formie książkowej powieść ukazała się w 1870 r. i została opatrzona ślicznymi ilustracjami Émile-Antoine Bayarda i Alphonse de Neuville’a. Dziś prezentujemy tego pierwszego artystę, który swego czasu zilustrował min. „Nędzników” Wiktora Hugo czy „Chatę wuja Toma” Harriet Beecher Stowe.

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply