Japonia jest krajem pełnym kontrastów i przeciwności, przebogatej tradycji i dziedzictwa, a jednocześnie jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie regionów na świecie. W “Przewodniku osobistym” Alan Kępski i Patrycja Yamaguchi doskonale uchwycili większość odcieni tego unikatowego miejsca.
Autorzy znaleźli świetny przepis aby oprowadzić czytelników po Kraju Kwitnącej Wiśni. Podróż rozpoczynają od północnej części archipelagu, wyspy Hokkaido, która z jednej strony jest siedliskiem rdzennych mieszkańców, Ajnów, a z drugiej jej historia posiada bardzo istotny wątek polski. To bardzo interesujący, choć słodko gorzki w swej wymowie fragment, po którym na dłuższy moment przeniesiemy się do Tokio. Po kolejnym krótkim rysie historycznym i zapoznaniu się z najważniejszymi dzielnicami miasta, przeniesiemy się do knajp i restauracji serwujących różnorodne i bez wyjątku smakowite posiłki. Obrazowe opisy i ogrom ślicznych zdjęć z wielką siłą oddziałują na kubki smakowe i receptory zapachowe. Te są pobudzone aż do końca lektury, dzięki czemu w wycieczkach do kolejnych regionów towarzyszą nam liczne wyimaginowane aromaty, znacznie podbijając przyjemność czerpaną z lektury.
Oprócz historycznych wprowadzeń do każdego rozdziału, które nadają kontekst dalszym opowieściom, w książce znajduje się kilka intrygujących wywiadów z przedstawicielami różnych fachów: od sake sommeliera, przez polską diwę teatru Takarazuka, pasjonata herbaty i przedstawicielkę organizacji zajmującej się renowacją starych domów, po rzemieślników wykonujących różnorodne tradycyjne dzieła sztuki. Autorzy zadali sobie dużo trudu aby dotrzeć do ludzi z pasjami, którzy na dodatek zajmująco opowiadają o swoich niecodziennych zajęciach.
Podstawowym celem twórców książki było pokazanie Japonii od nieco mniej znanej strony, dotarcie do miejsc i ludzi na uboczu szlaków turystycznych oraz codziennego dynamicznego życia. Takie podejście uświadamia, że ten kraj jest fascynujący zarówno w skali makro jak i mikro, a skryte na drugim planie miejsca i miejscowości to kopalnie fantastycznych opowieści. Chłonięcie tych wszystkich ciekawostek ułatwiają barwny język autorów oraz sprawnie poprowadzona narracja, która nie ulega zbytnim dygresjom, a także ogromna ilość pięknych, kolorowych zdjęć, zamkniętych w stylowym wydaniu. “Japonia. Przewodnik osobisty” jest zatem jak dobra sycąca potrawa, po której zjedzeniu oblizujemy się ze smakiem i mamy uczucie satysfakcji.
Japonia. Przewodnik osobisty
Nasza ocena: - 80%
80%
Alan Kępski, Patrycja Yamaguchi. Waneko 2020