Gorący temat

Japońskie plakaty do Diuny

Diuna” w reżyserii Denisa Villeneuve’a podbija kina i serca widzów. W każdym kraju dystrybutorzy różnie podchodzą do promocji, ale z nich wszystkich najbardziej zawsze wyróżnia się Japonia. Tamtejsi PR-owcy zachęcają swoich widzów do seansu zatrudniając gwiazdy przemysłu komiksowego, które wykonują fantastyczne plakaty.

Do najnowszej adaptacji powieści Franka Herberta plakat wykonała Demizu Posuka, współautorka znanej również w Polsce mangi „The Promised Neverland„. Pracą zachwycił się sam Villeneuve, który tak ją skomentował: Obraz Demizu Posuki jest głęboko poruszający, ponieważ oddaje wygląd bohaterów i ducha filmu. Jest coś wyjątkowego w sposobie, w jaki bawi się grawitacją i dynamiką rysunku; myślę, że to bardzo piękne i poetyckie.

Teraz przejdźmy do filmowej archeologii. Gdy w 1985 r. na ekrany kin Kraju Kwitnącej Wiśni wchodziła „Diuna” Davida Lyncha, Japończycy wykorzystali niezwykły talent mangaki Ryoichi Ikegamiego, znanego również w Polsce z serii „Heat” i „Crying Freeman”. Autor wykonał trzy ilustracje, które trafiły na tzw. Chirashi, czyli ulotki dostępne wyłącznie w kinach w trakcie obecności filmu na wielkich ekranach.

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply