Gorący temat

Kosmos. Możliwe światy – pasjonująca podróż przez wszechświaty [recenzja]

W latach 80. popularnonaukowy program Carla Sagana i Ann Druyan, “Kosmos”, kształcił, zaciekawiał, otwierał oczy i zachęcał do samodzielnego myślenia miliony telewidzów na całym świecie. W wielu przypadkach zadecydował też o naukowej karierze wielu dzisiejszych autorytetów. Po latach Ann Druyan, już samodzielnie, powraca do tej sprawdzonej formuły w książkowej kontynuacji kultowego tytułu.

“Kosmos. Możliwe światy” jest kapitalną książką popularyzującą naukę, napisaną nie przez naukowczynię, a prawdziwą fascynatkę. Jej pasja do poznawania wszechświata wylewa się z książki i zaraża niczym wirus. Autorka używa bardzo poetyckiego, obrazowego języka, z wielką łatwością lawiruje między tematami z pozoru do siebie nie przystającymi i znajduje między nimi zaskakujące połączenia. A to dlatego gdyż jej opowieść nie traktuje tylko o odległych gwiazdach czy planetach, ale też o tym co mamy pod nosem. Według jej definicji kosmosem możemy nazwać cały odległy wszechświat, kosmosem może być też nasze najbliższe otoczenie: region, kraj, kontynent, cała Ziemia. To jest punkt wyjściowy dla jej opowieści, która rozpoczyna się w naszej odległej przeszłości, a kończy w niedalekiej przyszłości.

Druyan ma ogromną wiedzę, umiejętność łączenia faktów i przeskakiwania z jednej dziedziny nauki do drugiej. Jej szeroka perspektywa jest imponująca i dorównuje talentowi do opowiadania pasjonujących historii. Zabiera czytelnika w podróż po światach odkrytych przez naukę, zagląda do osad pierwszych ludzi, bada starożytne cywilizacje czy ewolucję mikroorganizmów, którą przymierza do kontekstu ludzkości i jej rozwoju. Wspomina wielu naukowców, bez których dzisiejszy świat wyglądałby zupełnie inaczej, przywołuje okoliczności powstania niektórych wynalazków i odkryć. Sporo miejsca poświęca też zmarłemu mężowi, Carlowi Saganowi, co zrozumiałe, bowiem był i jest on częścią całego projektu o nazwie “Kosmos”. Te osobiste fragmenty świetnie komponują się z ogromem przedstawionych światów, uzmysławiają, że wszechświat może być bardziej przyjazny i ludzki.

Oprócz oczywistych walorów edukacyjnych i poznawczych książka zawiera przeogromną ilość wspaniałych fotografii wykonanych przez teleskopy, mikroskopy i utalentowanych fotografów National Geographic. Dzięki nim bezpretensjonalne i skłaniające do refleksji opowieści Druyan zyskują dodatkowego wymiaru. “Kosmos. Możliwe światy” to bezsprzecznie lektura obowiązkowa.

Kosmos. Możliwe światy

Nasza ocena: - 85%

85%

Ann Druyan. Burda Media 2020

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Po zbutwiałych schodach – realizm magiczny w najlepszym wydaniu [recenzja]

„Po zbutwiałych schodach” to najnowsza powieść wywodzącej się z estetyki grozy, utalentowanej autorki Anny Musiałowicz, …

Leave a Reply