Gorący temat

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców – poradnik z humorem i bez nadęcia [recenzja]

Maria Montessori twierdziła, że najważniejszym okresem w życiu człowieka jest pierwsze sześć lat jego życia. Tym samym tropem podąża Álvaro Bilbao, który w swoim poradniku „Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców” opowiada o budowaniu głębokich relacji między rodzicami i dziećmi w oparciu o wiedzę z zakresu neuropsychologii.

Autor publikacji w lekki i przystępny sposób dzieli się z czytelnikami swoim wieloletnim doświadczeniem psychologa, neuropsychologa i ojca trójki dzieci. Bilbao opowiada o fundamentalnych zasadach działania mózgu, które każdy rodzic znać powinien. Prezentuje i szczegółowo omawia pięć narzędzi wspomagających rozwój mózgu, a także podpowiada jak skutecznie z nich korzystać. Brzmi skomplikowanie, ale to tylko pozory, bo mowa tutaj o motywowaniu, czyli wzmacnianiu i nagradzaniu właściwych zachowań dzieci, o nakładaniu kar, wytyczaniu granic, empatii i komunikacji. Ponadto autor sporo miejsca poświęca kształtowaniu inteligencji emocjonalnej najmłodszych oraz podpowiada w jaki sposób wzmacniać rozwój intelektualnych u swoich pociech. Każdą większą część tekstu podsumowuje kilkoma krótkimi zdaniami, w których powtarza najważniejsze założenia danego rozdziału.

Álvaro Bilbao sprawia wrażenie bardzo sympatycznego człowieka, z którym czytelnik chętnie wypiłby kawę i pogadał o swoich przemyśleniach na temat życia i wychowywania dzieci. Autor tryska humorem i zaraża optymizmem, często podaje przykłady z własnego życia, zderza ze sobą różne scenariusze i podpowiada jak wybrnąć z kryzysowych sytuacji. A co najważniejsze do wszystkiego podchodzi ze zdrowym rozsądkiem i wie, że życie niewiele ma wspólnego z idealną, książkową rzeczywistością. Rodzicielstwo w jego wydaniu wydaje się być całkiem fajną zabawą. Szczególnie kiedy Bilbao namawia do wspólnego realizowania dziecięcych uciech. Bo choć neuropsycholog dzieli się swoją wiedzą i podrzuca odbiorcy mnóstwo cennych wskazówek, to przekaz płynący z jego książki jest niezwykle prosty. Pamiętaj o szacunku, o zrozumieniu dla siebie i pozostałych domowników, żyj chwilą, odkryj w sobie dziecko, baw się ze swoim maluchem. Czytajcie razem książki, budujcie z klocków, układajcie puzzle, dużo rozmawiajcie. Spędzajcie razem czas, bo tak naprawdę najważniejsza dla dziecka i jego prawidłowego rozwoju jest obecność ludzi, których kocha.

Wiedza płynąca z książki „Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców” nie jest ani nowa, ani rewolucyjna, ale zawsze warta przypomnienia. Tym bardziej, że Bilbao w profesjonalny, ciepły i pozbawiony nadęcia sposób opowiada o tym, co w wychowaniu dzieci jest najważniejsze oraz zmusza czytelnika do autorefleksji. Dobre poradniki są w cenie, a ten z pewnością do nich należy.

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców

Nasza ocena:

Alvaro Bilbao. Bukowy Las 2018

User Rating: Be the first one !

Marta Kowal

Rocznik 87. Mama Ignacego, czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, hobbicka dusza, zakochana w poezji, muzyce, psach i ptakach. Nie znosi gadać o sobie, dlatego pisze o książkach na dwóch blogach: Zaczytana mama i Exlibris Marty.

Zobacz także

Wściek – manifest na miarę naszych czasów? [recenzja]

Firma badawcza Colossal Biosciences zapowiada nie tylko możliwość wskrzeszenia mamutów i innych wymarłych gatunków, ale …

Leave a Reply