W marcu – wiadomo – wszyscy już czekamy na wiosnę. A czekanie najlepiej umilić sobie czytaniem. Wydawcy w marcu nie próżnują a spośród bogatej oferty wybraliśmy dla Was aż trzydzieści dwie pozycje, naszym zdaniem najciekawsze.
PATRONATY
Adrian Bednarek – Rywal Diabła. Wydawnictwo Zaczytani. Data wydania: 8.03.2023
Od kiedy Sonia Wodzińska dostaje listy, w których nadawca chwali się odkryciem jej tajemnic, jest cieniem samej siebie. Nie ma pojęcia, jak groźny to przeciwnik i czego od niej chce. Najgorsze, że musi stawić mu czoła całkiem sama…
Tymczasem świat Sobańskiego wydaje się wracać do normy. Jego związek z Doną rozkwita, a firma przynosi zyski. Kuba czuje się na tyle pewnie, że postanawia odpuścić zemstę na dawnej uczennicy. Nie jest jednak świadomy, że w mroku czai się rywal, który o Soni wie o wiele za dużo. A jej problemy to jego problemy…
Sprawdź, gdzie kupić:
Greg Krupa – Przeklęta rzeźba z Bolonii. Wydawnictwo LeTra. Data wydania: 22.03.2023
Co łączy odnalezioną przypadkiem rzeźbę z Modiglianim, Bolonią i kabałą? Dlaczego osoby, które miały z nią styczność, umierają albo znikają w tajemniczych okolicznościach? Davide Dobravski, znany Czytelnikom z „Zaginionego klejnotu Ferrary” dziennikarz o polskich korzeniach, po raz kolejny angażuje się w śledztwo prowadzone przez jego przyjaciół karabinierów. Osobiście zamieszany w sprawę, zmuszony jest sięgnąć po niekonwencjonalne środki, które pozwolą mu odkryć zaskakującą prawdę…
Mglista i deszczowa Bolonia w niczym nie przypomina popularnego wyobrażenia o słonecznej Italii. Najstarsze uniwersyteckie miasto stopniowo ujawnia swoje mroczne sekrety i ukryte symbole, stając się tłem akcji thrillera, w którym członkowie tajnych bractw i znawcy okultyzmu biorą udział w odwiecznej walce Dobra ze Złem.
Sprawdź, gdzie kupić:
SCIENCE FICTION
Isaac Asimov – Równi bogom. Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek. Dom Wydawniczy Rebis. Data wydania: 07.03.2023
W XXII wieku Ziemia korzysta z niewyczerpanego, darmowego źródła energii, które pozostaje tajemnicą dla naukowców – wymiany materii z wszechświatem równoległym, zainicjowanej przez istoty pozaziemskie. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest bezpieczne. Słońce może się zmienić w supernową, co oczywiście zniszczy Ziemię.
Prawdę znają tylko nieliczni – naukowiec potępiany przez społeczność, zbuntowany obcy z umierającej planety, urodzony na Księżycu człowiek, który wyczuwa zbliżającą się zagładę Słońca. Czy ktoś potraktuje poważnie ostrzeżenia takich outsiderów? Czy uda się zapobiec katastrofie?
Sprawdź, gdzie kupić:
Marcin Ciszewski – Fantom. Wydawnictwo Skarpa Warszawska. Data wydania: 08.03.2023
Przyszłość jest o wiele mroczniejsza niż nam się wydaje…
Rok 2032. Z Ziemi wyrusza wyprawa kosmiczna, której zadaniem jest dotrzeć do Alfy – planety w Galaktyce Andromedy. Wyprawa zorganizowana jest przez agencję Aero Space; wspólne przedsięwzięcie rządów Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej a także… Janet Lee, właścicielki serwisu streamingowego Real Life, mającego dziesiątki milionów subskrybentów na całym świecie. Lot i pobyt na Alfie ma być transmitowany na żywo. Mimo, iż Alfa oddalona jest od Ziemi o niewyobrażalną odległość siedmiu i pół miliona lata świetlnych, podróż ma potrwać tylko dwa i pół roku dzięki odkryciu przez astronomów na orbicie Jowisza tunelu czasoprzestrzennego, pozwalającego dotrzeć – niejako na skróty – do celu wyprawy. Załogę statku kosmicznego Polaris tworzy sześcioro astronautów – trzy zgrane małżeństwa.
Susan Montero, doświadczona dziennikarka śledcza, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kto wydał zgodę, by udziałowcem w Aero Space był serwis Real Life. W tej kwestii panuje jednak zmowa milczenia…
Załoga statku po dotarciu na miejsce szybko przekonuje się, że planeta skrywa mroczną tajemnicę. Podczas jednej z wypraw zwiadowczych astronauci doświadczają obecności nieznanej, niewidocznej siły, którą szybko zaczynają nazywać Fantomem…
Marcin Ciszewski kreśli przerażającą wizję kosmosu i nowego, nieodkrytego świata. Duszna atmosfera i brak możliwości ucieczki przed nieznanym, sprawią że w tej powieści zakochają się fani takich hitów jak „Obcy” czy „Coś”.
Sprawdź, gdzie kupić:
Tim Lebannon – Obcy. Wyjście z cienia. Tłumaczenie: Maciej Wacław. Wydawnictwo Vesper. Data wydania: 08.03.2023
Chris Hooper jest głównym inżynierem na Górniczej Orbitalnej Stacji Kosmicznej „Marion”, która eksploruje złoża trymonitu na piaszczystej LV-178. Pracujący na planecie górnicy odkrywają jednak w czeluściach kopalni coś więcej niż najtwardszy znany ludzkości minerał. Gdy budzi się głęboko uśpione, pradawne zło, uciekają z powierzchni, lecz jeden z promów uderza w krążącą na orbicie „Marion”, powodując poważne uszkodzenia, a drugi opanowany zostaje przez obcych.
Nadany przez Hoopa i garstkę jego towarzyszy sygnał SOS dociera do przelatującego w pobliżu promu „Narcissus”. Na jego pokładzie podróżuje w kapsule hibernacyjnej Ellen Ripley, ostatnia ocalała z katastrofy „Nostromo”. A przynajmniej tak się wszystkim wydaje…
„Obcy. Wyjście z cienia” to pierwszy z trzech tomów oryginalnej – nieopartej na scenariuszu – trylogii osadzonej w uniwersum Obcego.
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz i rysunki: Jock – Batman. Wyjątkowo mroczna noc. Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 08.03.2023
Album ukazujący się w ramach linii wydawniczej DC Black Label. To w pełni autorska opowieść o wyjątkowo mrocznej nocy w Gotham jednego z najbardziej kultowych współczesnych artystów tworzących historie o Batmanie – Jocka („Batman, Który Się Śmieje”, „Batman: Mroczne Zwierciadło”), który jest odpowiedzialny zarówno za scenariusz, jaki i rysunki w albumie.
To była misja, w jakich Batman brał udział już tysiące razy. Tego dnia z góry czuwał nad rozgrzanymi letnim żarem ulicami Gotham, podczas gdy policja eskortowała transport niebezpiecznego superłotra znanego jako EMP z tymczasowej celi do przygotowanej specjalnie dla niego komory w więzieniu Blackgate. Elektryczne moce EMP-a mogły doprowadzić do niebezpiecznego incydentu, ale służby twierdziły, że panują nad sytuacją. Jednak później wszystko wymknęło się spod kontroli.
Tej nocy w Gotham zgasną wszystkie światła. Policyjne siły zostaną rozbite, a ranny Batman będzie musiał wywalczyć drogę do Blackgate i przenieść EMP-a przez kolejne dzielnice. Życie uprzykrzą mu grasujące gangi i kilka innych niespodzianek kryjących się w mrocznych zakamarkach Gotham…
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Batman: One Dark Knight” #1–3.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA POPULARNONAUKOWA
Stephen Hawking – Czarne dziury. Tłumaczenie: Jacek Bieroń. Wydawnictwo Zysk i S-ka. Data wydania: 13.03.2023
Legendarny fizyk bada jedną z największych tajemnic naukowych wszechczasów w dwóch niezwykle pouczających, przystępnie napisanych ilustrowanych esejach, pierwotnie przygotowanych dla cyklu wykładów radiowych BBC.
„Mówi się, że fakty bywają dziwniejsze od fikcji, a w żadnej dziedzinie nie jest to bardziej trafne niż w odniesieniu do czarnych dziur. Czarne dziury są dziwniejsze niż cokolwiek wymyślonego przez pisarzy science fiction…”
Stephen Hawking
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA FAKTU
Martin Caparros – Nameryka. Tłumaczenie: Wojciech Charchalis. Wydawnictwo Literackie. Data wydania: 08.03.2023
Nowa ważna książka autora „Głodu”
Po znakomitym i wielokrotnie nagradzanym Głodzie Martín Caparrós zmienia taktykę: już nie zajmuje się globalnym zjawiskiem, wybiera region, który doskonale zna – część świata, w której czterysta milionów ludzi w dwudziestu różnych krajach mówi jednym językiem, dzieli wspólną historię i kulturę, miewa podobne nadzieje i troski.
Argentyński dziennikarz i podróżnik postanowił przedstawić ogólny obraz społeczeństw Ameryki Łacińskiej – od wielkich metropolii po wioski, od reggaetonu i piłki nożnej po nierówności społeczne i emigrację. Na kartach Ñameryki zabiera nas w podróż do Meksyku, Caracas, Bogoty, Hawany, Buenos Aires, La Paz czy El Alto. Odwiedzimy kopalnie, wysypiska śmieci, plantacje bananów, skupiska slumsów i targowiska, miejsca, gdzie działały narkotykowe kartele, a także te, w których notorycznie brakowało wody. Nauczymy się wrażliwości i uodpornimy na konsumpcyjne pozory. A przede wszystkim wyjdziemy poza powierzchowne stereotypy, kulturowe kalki i folklor. Poznamy Amerykę Łacińską w XXI wieku – taką, jaka jest naprawdę.
Sprawdź, gdzie kupić:
Praca zbiorowa pod red. Krzysztofa Grudnika – Stefan Grabiński. Wokół twórczości. Wydawnictwo IX. Data wydania: 20.03.2023
„Wokół twórczości” to niezwykła książka, prawdziwa gratka dla fanów i badaczy twórczości Stefana Grabińskiego.
Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej znalazły się teksty teoretycznoliterackie i krytycznoliterackie napisane przez Stefana Grabińskiego, a także jego miniatury poetyckie. W drugiej przedrukowujemy wywiady z Grabińskim. Część trzecia natomiast zawiera omówienia twórczości Grabińskiego, recenzje jego utworów oraz wspomnienia o autorze „Demona ruchu”. Wśród twórców trzeciej części znaleźli się między innymi Karol Irzykowski, Jan Lechoń, Jan Parandowski i Tadeusz Boy-Żeleński.
„Wokół twórczości” Grabińskiego to efekt wieloletniej pracy redaktorskiej i edytorskiej Krzysztofa Grudnika, który zebrał i opracował teksty w większości niedostępne do tej pory w wydaniach książkowych. Tym samym jest to uzupełnienie jedynej luki w twórczości Stefana Grabińskiego, jaka pozostała jeszcze na współczesnym rynku wydawniczym.
Pod red. Krzysztofa Grudnika – Stefan Grabiński. Czytanie Grabińskiego. Wydawnictwo IX. Data wydania: 20.03.2023
Grabiński nigdy nie miał się lepiej. Jego utwory są wciąż wznawiane, a ponieważ znajdują się już w domenie publicznej, dużą część z nich można legalnie i za darmo znaleźć w internecie. W efekcie pośmiertny zasięg Grabińskiego jest dużo większy niż za jego życia. Przysłużyły się temu również przekłady i wydania zagraniczne oraz adaptacje filmowe. Grabiński coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w kulturze popularnej. I choć nie jest jeszcze jej ikoną, jak Poe czy Lovecraft, to już dzisiaj znaleźć możemy koszulki z wizerunkiem autora „Demona ruchu”.
Podobnie – choć chyba niezależnie – rośnie popularność Grabińskiego w kręgach akademickich. Dotyczy to zarówno utytułowanych pracowników naukowych, jak i studentów wszystkich stopni, którzy chętnie sięgają po lwowskiego fantastę w swych referatach i pracach dyplomowych.
W pracy nad „Czytaniem Grabińskiego” przyświecało mi kilka celów. Po pierwsze, chciałem zainteresować amatorów literatury grozy akademicką refleksją literaturoznawczą. Błędem współczesnej nauki jest hermetyczny obieg informacji, który odmawia dostępu ludziom spoza naukowego środowiska. Zależało mi na wyrwie w tym murze. Po drugie, chciałem stworzyć przestrzeń dla wypowiedzi różnego rodzaju – profesorskich i studenckich, doktoranckich i absolwenckich, profesjonalnych i amatorskich. Stąd otwarty nabór artykułów, który towarzyszył temu przedsięwzięciu. Po trzecie, chciałem pogłębić lekturę i refleksję nad lekturą twórczości Grabińskiego. Mam nadzieję, że zamieszczone w tym tomie artykuły staną się nie tyle instrukcją, ile inspiracją do nowych samodzielnych odczytań prozy „magika niesamowitości”. Po czwarte, chciałem ułatwić pracę badaczom, zbierając w jednym miejscu najważniejsze teksty poświęcone Grabińskiemu. Nie zawsze było to możliwe – choćby ze względu na prawa majątkowe oraz ograniczenia objętości zbioru. Niemniej udało się pomieścić tu teksty ważne i wpływowe, do których czasem trudno dziś dotrzeć.
Ze wstępu Krzysztofa Grudnika
SENSACJA / KRYMINAŁ
Joanna Jodełka – Żony Gniewu. Dom Wydawniczy Rebis. Data wydania: 07.03.2023
Siostry Raj na tropie mordercy z krzyżackiego zamku. Zapraszamy do Gniewu!
Siostry Raj, Tycjana – konserwatorka zabytków, i Angelina – charakteryzatorka, znowu wplątują się w kryminalną intrygę. Tym razem pojawiają się w Gniewie i trafiają w sam środek planu zdjęciowego. Historyczna sceneria krzyżackiego zamku i niezwykła opowieść o wielkiej miłości Sobieskiego do Marysieńki stają się tłem wyrafinowanej zbrodni.
Film miał opowiadać o miłości jak z bajki – choć ta wydarzyła się naprawdę, jednak trup w sali tortur gniewskiego zamku, choć wygląda jak część scenografii, jest prawdziwy. Podejrzani są wszyscy: wojujące z sobą aktorki, ambitny reżyser, wszechmocny producent, a nawet garderobiana i konsultant historyczny. Siostry Raj muszą działać, bo kręci się tam zupełnie inny, morderczy scenariusz.
Sprawdź, gdzie kupić:
Izabela Janiszewska – Ludzie z mgły. Wydawnictwo Czwarta Strona. Data wydania: 08.03.2023
Nie każdy, kto zbłądził we mgle, odnajdzie drogę do domu.
Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach. Potęguje go świadomość, że nie jest pierwszą nastolatką, która weszła w unoszącą się nad łąkami biel i przepadła bez śladu. Co stało się z dziewczyną? I czy wróci, skoro inni przed nią zaginęli bez wieści?
Niepokój narasta, gdy dwa miesiące później z mlecznych oparów wyłania się mężczyzna. Nie wie, kim jest, skąd się tam wziął ani dlaczego ma przy sobie naszyjnik Alicji. Śledczy muszą przedrzeć się przez gąszcz kłamstw, lokalnych legend oraz mrok własnych grzechów. Czy odważą się wkroczyć we mgłę, gdzie zaczyna się tajemnica dusząca mieszkańców podlaskich Sinic? I czy prawda, której szukają, nie okaże się zbyt wstrząsająca? Izabela Janiszewska wciąga czytelnika w głąb przyprawiającej o dreszcze intrygi.
Sprawdź, gdzie kupić:
Donato Carrisi – Zaklinacz. Tłumaczenie: Jan Jackowicz. Wydawnictwo Albatros. Data wydania: 08.03.2023
Fenomenalny debiut Donato Carrisiego – obecnie najsłynniejszego włoskiego autora thrillerów – który przyniósł mu międzynarodową sławę. Książka, która odniosła ogromny sukces komercyjny – ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy sprzedanych w samych Włoszech, przekłady na dwadzieścia języków, publikacje w dwudziestu trzech krajach. We Francji, dzięki „Zaklinaczowi”, Carrisi znalazł się w gronie trzech finalistów prestiżowej nagrody literackiej Prix des lecteurs. Powieść doczekała się także kontynuacji, w postaci wydanej w 2013 roku Hipotezy zła. Bestsellerowe powieści Donato Carrisiego sprzedały się przeszło 3 milionach egzemplarzy w ponad dwudziestu krajach świata. Trzy z nich zostały z sukcesem zekranizowane przez samego autora – filmowa wersja „Jestem otchłanią” trafi do polskich kin wiosną 2023 roku.
Sześć odciętych rąk zakopanych w ziemi. Pięć zaginionych dziewczynek. Kim jest ta szósta? Czy istnieje choć cień szansy, że jeszcze żyje?
Na czele zespołu dochodzeniowego, do którego należy młoda policjantka Mila Vasquez, stoi profiler, doktor Goran Gavila, ekspert w odnajdywaniu zaginionych dzieci. Oboje zdają sobie sprawę, że przyjdzie im się zmierzyć z sadystycznym mordercą, który podsuwa tropy prowadzące do sprawców kolejnych zbrodni – tak zwanych porządnych obywateli.
Mila i Goran nie mają jednak pojęcia, jak perfidna jest gra, którą prowadzi tajemniczy przeciwnik. I nie wiedzą, że w tej grze również im została przypisana określona rola.
Sprawdź, gdzie kupić:
Max Czornyj – Inkantator. Wydawnictwo Filia. Data wydania: 08.03.2023
Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.
W Krakowie dochodzi do serii wyjątkowo brutalnych zbrodni. Ktoś naśladuje jednego z najokrutniejszych morderców wszechczasów.
Zabójstwa przypominają wynaturzone dzieła sztuki. Morderca nigdy nie pozwala, by śmierć jego ofiar była zbyt szybka i mało spektakularna. Słynny Mortalista, Honoriusz Mond, wierzy w fizykę oraz w biologię. Odrzuca siły nadprzyrodzone oraz wiarę w reinkarnację. Jednak czy to możliwe, by zbrodniarz z przeszłości powrócił w nowym wcieleniu? Mortalista musi zmierzyć się z tą tajemnicą, nim oprawca dopadnie kolejną ofiarę. Prawa do ekranizacji „Mortalisty ” zostały sprzedane!
Sprawdź, gdzie kupić:
Grzegorz Kalinowski – Śmierć frajerom. Na beczce prochu. Wydawnictwo Skarpa Warszawska. Data wydania: 22.03.2023
Bestsellerowy cykl „Śmierć frajerom” w kolejnej odsłonie.
Heniek rusza w przymusową, pełną przygód i romansów podróż po Europie. Zaczyna od zaokrętowania na transatlantyk Batory i wyruszenia w dziewiczy rejs legendarnego statku. Na pokładzie spotyka szkolnego kolegę – Tadeusza Meissnera, oraz literatów: starego wygę Melchiora Wańkowicza i wschodzącą gwiazdę reportażu Akradego Fiedlera.
Po idyllicznym początku podróży następuje spotkanie z Portugalią Salazara, Hiszpanią rozdartą między zwolenników Frontu Ludowego i Nacjonalistów, olimpijskim Berlinem pod rządami Hitlera oraz Moskwą Stalina. Europa jest już beczką prochu, pod którą tli się lont, a Heniek ma do wypełnienia nie tylko wywiadowcze misje, ale przede wszystkim chce odnaleźć mordercę swojej matki…
Sprawdź, gdzie kupić:
Anna Górna – Dolina straconych złudzeń. Wydawnictwo Czwarta Strona. Data wydania: 22.03.2023
W miejscu takim jak to morderca codziennie patrzy wszystkim w oczy.
Górskie miasteczko u podnóża Eigeru, gdzie wszyscy się znają, ale mało kto dobrze sobie życzy, jednoczy nagle jedno – strach przed grasującym w Alpach seryjnym mordercą, który zostawia ciała swoich ofiar w rytualnych inscenizacjach. Szwajcarią wstrząsa informacja o brutalnym zabójstwie nastolatka w Oberlandzie Berneńskim. Zaledwie miesiąc wcześniej w pobliżu odnaleziono ciało mężczyzny, który prawdopodobnie zginął z ręki tego samego człowieka. Sprawca wodzi policję za nos, pozostając poza radarem organów ścigania.
Kierownictwo luksusowego hotelu Sternen spodziewa się najgorszego sezonu od czasów otwarcia. By położyć temu kres, angażują Piotra Sauera, prywatnego detektywa z Zurychu. Już od pierwszych dni w Niederwalden lokalna społeczność daje Sauerowi odczuć, że nie jest mile widzianym przybyszem. Szybko przekonuje się, że każdego można tutaj podejrzewać i nikomu nie można ufać.
Dolina straconych złudzeń to duszna atmosfera małego miasteczka, latami skrywane tajemnice i życiowe wybory, w których każda ścieżka zdaje się prowadzić w przepaść.
Sprawdź, gdzie kupić:
Łukasz Szuster – Upiorni. Wydawnictwo Videograf. Data wydania: 23.03.2023
Po masakrze antyterrorystów pod Krakowem upiorne rodzeństwo Kutzów znika bez śladu. Życie Wilhelma Borsztajna, kiedyś detektywa, obecnie „krawężnika” w katowickiej drogówce, powoli wraca do normalności. Młoda analityczka finansowa o niezwykłej intuicji, Zuzanna Fuchs, wraz z ocalałym z eksperymentów w kopułach Quantum-Fuel Filipem Jankowskim próbują zrozumieć zjawisko splątania pozwalające na manipulowanie rzeczywistością. Fenomen nazywany przez samego Alberta Einsteina „upiornym oddziaływaniem na odległość”. Tymczasem w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku po latach śpiączki budzi się Gustaw Klemer, porywacz, którego los związał już na zawsze z Wilhelmem. Jego pojawienie się na szachownicy zdarzeń burzy dotychczasowy porządek. Na Śląsku rozpoczyna się polowanie, którego finał wstrząśnie życiem bohaterów.
„Upiorni” to kontynuacja, a zarazem zakończenie dylogii rozpoczętej świetnie przyjętym thrillerem kryminalnym „Splątani”.
Sprawdź, gdzie kupić:
Dan Simmons – Piąty kier. Tłumaczenie: Marek Król. Wydawnictwo Vesper. Data wydania: 08.03.2023
Kilka tygodni przed Wystawą Światową w Chicago w 1893 roku spotykają się przeżywający kryzys twórczy Henry James oraz Sherlock Holmes, który sfingował swą śmierć w wodospadzie Reichenbach, gdy doszedł do wniosku, że nie jest rzeczywistą postacią. Ta nietypowa para usiłuje rozwikłać zagadkę śmierci Clover Adams – żony historyka Henry’ego Adamsa, potomka aż dwóch prezydentów USA, a zarazem przyjaciela Jamesa. Fakt, że Holmes jest przekonany o swojej fikcyjności, poważnie komplikuje śledztwo, któremu w dodatku towarzyszy złowrogie nazwisko Moriarty. Banalna z pozoru sprawa samobójstwa prowadzi bohaterów na trop międzynarodowego spisku.
„Piąty Kier” to kolejna po „Droodzie” powieść, którą Dan Simmons („Terror”, „Abominacja”, „Pieśń bogini Kali”, „Dzieci nocy”) składa hołd klasykom literatury wiktoriańskiej. Napisana z dbałością o realia historyczne, pełna zapadających w pamięć postaci drugoplanowych, spisków, intryg i sekretów, zachwyca stylem i niewymuszonym humorem.
Sprawdź, gdzie kupić:
Hugo Pratt – Pustynne skorpiony. Tłumaczenie: Andrzej Szewczyk. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 08.03.2023
1940 rok, Afryka Wschodnia. Druga wojna światowa widziana oczami polskiego żołnierza. Porucznik Koïnsky służy w brytyjskim oddziale Long Range Desert Group, którego znakiem rozpoznawczym jest złoty skorpion. W czasie działań wojennych spotyka wojskowych o różnych charakterach i poglądach, są wśród nich: faszysta i oportunista Stella, bezkompromisowy Cush czy kapitan Palchetti – wielbiciel opery i „dyrygent” położonej na pustkowiu twierdzy.
Koïnskiego czeka pełna przygód wyprawa przez jałowe wydmy afrykańskiej pustyni, gdzie opuszczone forty i porzucone oazy zamieszkują nietypowe osobowości: waleczne wojowniczki, żądni krwi beduini, romantyczni bardowie i zakochani urzędnicy – wszyscy zostali wciągnięci w konflikt, w którym nikt nie wie, po czyjej stronie powinien się opowiedzieć. W lepkim, gęstym i nieprzyjaznym klimacie Sahary bohaterowie pakują się w tarapaty albo… popadają w szaleństwo.
„Pustynne skorpiony” to opowieść z wyraźnym wątkiem autobiograficznym. Pojawiają się w niej także postaci znane już czytelnikom kultowej serii Hugo Pratta – „Corto Maltese”.
Sprawdź, gdzie kupić:
Praca zbiorowa – Far Cry. Łzy Esperanzy. Tłumaczenie: Nika Sztorc. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 22.03.2023
Trzymająca w napięciu opowieść będąca prequelem do gry FAR CRY 6. Juan Cortez jest nałogowym partyzantem. Od lat podróżuje po krajach nękanych wojnami i po strefach konfliktu, żeby służyć doświadczeniem i umiejętnościami temu, kto zaoferuje najwyższą stawkę. Tym razem los rzucił go do Santa Costa w Ameryce Południowej. Tu rywalizują o władzę i wpływy trzy obozy: junta wojskowa, którą niedawno założył Di Stefano, partia burżuazji na czele z córką zamordowanego byłego przywódcy i grupa rewolucjonistów zamierzających bronić praw robotników i rdzennej ludności.
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz: Alexis Nolent (Matz). Rysunki: Philippe Xavier. Tłumaczenie: Jakub Syty. Wydawnictwo Lost In Time. Data wydania: 23.03.2023
Stany Zjednoczone w 1970 roku. Joe jest niegroźnie wyglądającym starszym facetem, który jeździ wozem kempingowym po wielkich pustyniach amerykańskiego Zachodu. Tylko że Joe tak naprawdę nie jest taki niegroźny. To były mafioso, a nie świętoszek, za jakiego moglibyście go wziąć. Joe jest pierwszym świadkiem koronnym w historii, królikiem doświadczalnym biorącym udział w programie ochrony świadków, zwanym WITSEC, który znajduje się w fazie eksperymentalnej. Ma zeznawać przeciwko byłym wspólnikom, którzy próbują go zlikwidować, zanim się stawi na rozprawie sądowej. To sprawia, że jest trochę spięty i podejrzliwy wobec każdej napotkanej osoby.
Carl, szeryf federalny zajmujący się jego ochroną, nie jest zbyt zachwycony, że przydzielono mu to zadanie. Rola niańki byłego gangstera nie jest czymś, o czym myślał, wstępując do policji. Dla niego taki typ jak Joe powinien gnić w więzieniu albo wąchać kwiatki od spodu, a nie cieszyć się wolnością na koszt podatnika. Czy WITSEC, który ma za cel położyć kres zorganizowanej przestępczości, okaże się skuteczny i przetrwa próbę z pierwszym eksperymentalnym „klientem”, który jest, delikatnie mówiąc, nieprzewidywalny? Co jeśli ten „klient” jest gorszy niż gangsterzy, których ma pomóc posłać za kratki?
Sprawdź, gdzie kupić:
Alex W. Inker – Colorado Train. Tłumaczenie: marta Duda – Gryc. Wydawnictwo Lost In Time. Data wydania: 23.03.2023
Witajcie w niezwykłym, diabelskim labiryncie Colorado Train. Połowa lat dziewięćdziesiątych XX wieku w dawnym górniczym miasteczku, na które ze wszystkich stron napierają czerwone stoki Gór Skalistych i Wyżyny Kolorado. To właśnie w tej prowincjonalnej Ameryce, o której w dekadzie dobrobytu gospodarczego wszyscy zapomnieli, dorasta zagubiony nastolatek Michael, skater z przydługimi włosami, chodzący w za dużej bluzie z kapturem i w trampkach. Są tutaj także Durham, bezdomny chłopak uzależniony od cracku, gruby Don, którego prześladują wredne typy z liceum, i oczywiście Suzy, androgyniczna buntowniczka z niemal zawsze podbitym okiem (to sprawka jej ojca policjanta).
Sprawdź, gdzie kupić:
HORROR
Praca zbiorowa – Departament Prawdy. Tom 3. Wolny kraj. Tłumaczenie: Paulina Braiter. Wydawnictwo Non Stop Comics. Data wydania: 22.03.2023
Sześciu uznanych gościnnych artystów dołącza do Jamesa Tyniona IV i Martina Simmondsa, aby odkryć głęboko splątane korzenie Departamentu Prawdy… i drogę Lee Harveya Oswalda na szczyt. Od Facetów w czerni, przez Człowieka Ćmę, po lądowanie na Księżycu — dowiedz się, jakie straszne sekrety czekają w archiwach. Album zawiera zeszyty „The Department of Truth” #6-7, 14-17. Seria nominowana do nagrody Eisnera.
Sprawdź, gdzie kupić:
Praca zbiorowa – Dom Slaughterów. Znamię rzeźnika. Tłumaczenie: Paweł Bulski. Wydawnictwo Non Stop Comics. Data wydania: 08.03.2023
Spin-off serii „Coś zabija dzieciaki”. Poznajcie dzieje i działalność rodu Slaughterów, tajną historię zakonu, który wyszkolił Ericę na zabójczynię potworów oraz tragiczne losy jej mentora i rywala, Aarona Slaughtera. Album zawiera zeszyty House of Slaughter #1-5.
Sprawdź, gdzie kupić:
Magdalena i Michał Hińcza – Hotel na skraju lasu. Wydawnictwo Kultura Gniewu. Data wydania: 08.03.2023
Hipnotyczny i niepokojący debiut polskich autorów!
Daleko od ludzkich osad, między połaciami gęstych lasów znajduje się hotel – ostoja dla wędrowców, zagubionych podróżników i zasiedziałych gości. Jednak nie każdy może liczyć tu na nocleg, zwłaszcza od kiedy niesie się wieść o dziwnych zdarzeniach, a przyroda zdaje się wysyłać niepokojące sygnały – deszcz nie ustaje, roślinność jest jakby bujniejsza niż zwykle, a zwierzęta zaczynają się nietypowo zachowywać.
Magdalena i Michał Hińcza w pierwszej części swojego debiutanckiego komiksu „Hotel na skraju lasu” zapraszają czytelnika do świata zbudowanego chropowatą kreską, wydobywającą z cienia rysy bohaterów i niepokojące ruchy zwierząt. Powietrze jest tu gęste i wilgotne, rozległe krajobrazy kontrastują z dusznością mrocznych pokoi, a mgła i leśne gęstwiny budują niezwykły nastrój grozy. Świat natury, pozornie oswojony, z każdą planszą staje się bardziej niepokojący, a kolejne tajemnicze zwroty akcji nie pozwalają się od tej historii oderwać.
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz na podst. noweli Stefana Grabińskiego” Mateusz Wiśniewski. Rysunki: Michał Araszewicz – Szalona zagroda. Wydawnictwo niezależne. Data wydania: 03.03.2023
„K. utrzymywał, że w pewnych miejscach muszą się odbyć pewne rzeczy; innemi słowy, że są pewne miejsca, których charakter, natura, dusza oczekuje spełnienia się wypadków, zdarzeń z niemi związanych.”
Stefan Grabiński (1887-1936) to prekursor polskiej fantastyki literackiej – jego pierwszą ogłoszoną drukiem nowelą grozy była „Szalona zagroda”. Opowieść o relacji osobnika wrażliwego z dzikim, niesamowitym środowiskiem, w którym żyje, opublikowano w lwowskim tygodniku ilustrowanym „Nasz Kraj” w roku 1908. Teraz to również pierwsza komiksowa adaptacja prozy Samotnika ze Lwowa.
FANTASY
Fonda Lee – Miasto jadeitu. Tłumaczenie: Michał Jakuszewski. Wydawnictwo MAG. Data wydania: 10.03.2023
W Mieście jadeitu – powieści, która zdobyła nagrodę World Fantasy –konkurencyjne klany rywalizują ze sobą o honor i władzę w fantastycznej metropolii zainspirowanej kulturą azjatycką.
Jadeit jest krwią podtrzymującą życie wyspy Kekkon. Wydobywano go, handlowano nim, kradziono go i zabijano dla niego już od stuleci. Od równie dawna honorowi wojownicy zielonej kości, jak rodzina Kaulów, wykorzystują go do zwiększania swych magicznych możliwości i obrony wyspy przed cudzoziemskim najazdem. Teraz jednak wojna się skończyła i nowe pokolenia Kaulów musi walczyć o władzę nad tętniącą życiem stolicą Kekonu. Obchodzą ich jedynie obrona własnej rodziny, kontrola nad rynkiem jadeitu oraz panowanie nad należącymi do nich dzielnicami. Starodawne tradycje nie grają wielkiej roli w tym zmieniającym się szybko kraju. Gdy pojawia się nowy potężny lek pozwalający wszystkim, nawet cudzoziemcom, nosić jadeit, długotrwała rywalizacja między klanami Kaulów i Aytów przeradza się w otwartą wojnę. Jej wynik rozstrzygnie o losie wszystkich zielonych kości oraz całego Kekonu.
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz: B. Dave Walters. Rysunki: Tess Fowler – Dungeones & Dragons. Zaćmione życzenie. Tłumaczenie: Marek Starosta. Wydawnictwo Egmont. Data wydania: 08.03.2023
Powieść graficzna nawiązująca do kultowej gry Dungeons & Dragons! Gdy Wyspom Moonshae zagrozi wojna, legendarni bohaterowie powrócą stawić czoło straszliwemu przeciwnikowi. Na tle zachodzących w Zapomnianych Krainach przemian, młoda Helene i jej przyjaciele wyrastają z nieokrzesanych żółtodziobów na potężnych wojowników. Zupełnie nowa, pełna rozmachu opowieść, którą stworzyli scenarzysta B. Dave Walters i rysowniczka Tess Fowler. Emocjonujące połączenie wielkiej historii, przygody i akcji.
Sprawdź, gdzie kupić:
LITERATURA GŁÓWNONURTOWA
Jurij Andruchowycz – Radio noc. Tłumaczenie: Jerzy Czech. Wydawnictwo Czytelnik. Data wydania: 03.03.2023
W czasie pewnej rewolucji zamaskowany pianista daje koncerty na barykadach. Jest nim Josyp Rotski, klawiszowiec licznych zespołów rockowych i dawny aktor porno. Rewolucja upada, a Rotski ucieka z kraju, tropiony przez reżimowe służby specjalne. Trafia jako muzyk do eleganckiego szwajcarskiego hotelu, a stamtąd wkrótce do więzienia za zamach na dyktatora własnego kraju. Zdobywa zaufanie i przyjaźń współosadzonego miliardera, dzięki któremu odzyskuje wolność, ale nie spokój. Niespodziewanie przytrafia mu się prawdziwa miłość do ekscentrycznej Anime. Razem z nią ucieka przez całą Europę, a towarzyszy im mądry kruk Edgar. Pełne zwrotów losy bohatera powieści Radio Noc są dla autora pretekstem do zaprezentowania aktualnych wydarzeń politycznych i ich konsekwencji – przemian społecznych, mentalnych, gospodarczych. Jurij Andruchowycz parodiuje mass media, ale też z przenikliwością komentuje najważniejsze współczesne problemy. Historia Rotskiego, na wpół fantastyczna, spleciona jest z licznych (pop)kulturowych i literackich odniesień, których tropienie zachwyci czytelniczki i czytelników. A w tle gra jego ulubiona muzyka.
Sprawdź, gdzie kupić:
Scenariusz: Patrick Norbert. Rysunki: Tanino Liberatore – Lucy. Nadzieja. Tłumaczenie: Krzysztof Umiński. Wydawnictwo Kultura Gniewu. Data wydania: 08.03.2023
Niezwykły komiks o historii rodzaju ludzkiego narysowany przez Liberatore, współtwórcę legendarnego „Ranxa”.
Ponad trzy miliony lat temu doszło do wyjątkowego momentu w ewolucji człowieka. Z tej epoki pochodzi też jeden z najstarszych znanych śladów naszych praprzodków: legendarny szkielet człekokształtnej Lucy, która swe imię zawdzięcza… popularnemu przebojowi Beatlesów, a w języku amharskim zwana jest Dinkinesh („Jesteś wspaniała”) oraz Heelomali („Ona jest wyjątkowa”) w języku afar.
Lucy to postać ikoniczna dla współczesnej nauki, a jej kości zamknięte są dziś w specjalnym sejfie w Etiopii. Na kartach tego komiksu Patrick Norbert i Tanino Liberatore za pomocą swej wyobraźni i wrażliwości przywracają jej jednak życie, pozwalając ponownie znaleźć się wśród traw i drzew, czy poczuć krople deszczu. W albumie Lucy śledzimy więc wyobrażone losy tytułowej bohaterki: jej wędrówkę przez dżunglę, macierzyństwo, walkę z niebezpieczeństwem, strach, przywiązanie czy moment, w którym zamyślona spogląda w gwiazdy. I z każdą kolejną stroną uświadamiamy sobie, jak, mimo tych milionów lat, niewiele nas od niej dzieli.
Sprawdź, gdzie kupić:
DLA DZIECI
Akwaeke Emezi – Głask. Tłumaczenie: Kaja Gucio. Wydawnictwo Prószyński Media. Data wydania: 16.03.2023
Aniołem może być każdy. Potworem również.
Na świecie nie ma już potworów – a przynajmniej tak się mówi dzieciom z Lucylii. Dżam i jej najlepszy przyjaciel Odkupiciel dorastali w przeświadczeniu, że ich miasto jest oazą spokoju i bezpieczeństwa. Wszystko się zmienia, gdy Dżam spotyka Głaska, stwora, który narodził się z obrazu jej matki i z kropelki krwi dziewczyny. Głask jest łowcą – przybył do Lucylii, by zapolować na kryjącego się gdzieś w mieście potwora. Co zrobi Dżam, gdy okaże się, że wszystkie tropy prowadzą do domu Odkupiciela? Czy uda jej się odkryć prawdę i jednocześnie ochronić przyjaciela?
„Głask” w 2019 r. otrzymał nominację do National Book Award w kategorii „literatura dla młodych ludzi”, a w 2020 r. do Locusa i Lambda Literary Award za najlepszą książkę YA. Powieściowy debiut Emezi został też nagrodzony jednym z najbardziej znanych queerowych wyróżnień, Stonewall Book Award. „Time” wpisał go na listę 100 najlepszych książek YA w historii, a „New York Times”, „Buzzfeed”, „NPR”, „Publishers Weekly” i „School Library Journal” uznały za książkę roku.
Sprawdź, gdzie kupić:
Xiran Jay Zhao – Żelazna wdowa. Tłumaczenie Paweł Studencki. Wydawnictwo We Need YA. Data wydania: 08.03.2023
Bestseller nr 1 „New York Timesa”!
Inspirowana historią jedynej chińskiej cesarzowej powieść o walce o wolność!
Największym zaszczytem dla dziewczyny z Huaxii jest elekcja na konkubinę-pilotkę, której rolą będzie wspierać pilota Poczwarki — olbrzymiej, zmiennokształtnej machiny wojennej. Za ich pomocą ludzkość walczy z obcymi, którzy grasują za Wielkim Murem. Zaszczyt ten jednak często kończy się śmiercią, toteż kiedy siostra osiemnastoletniej Zetian zostaje zabita przez jednego z najlepszych pilotów, dziewczyna zaciąga się, by ją pomścić. Zetian zyskuje miano Żelaznej Wdowy. Władze, żeby okiełznać jej potęgę, przydzielają ją do Li Shimina, najsilniejszego i najbardziej kontrowersyjnego pilota w Huaxii. Zetian jednak łatwo się nie poddaje. Wykorzystuje moc – zarówno swoją, jak i Shimina – by przeżyć kolejne próby zamachów na swoje życie i w końcu odkryć, dlaczego system pilotowania Poczwarek jest zależny od wysysania energii życiowej dziewcząt. Aż wreszcie spróbuje go zniszczyć… Odkrywa przy tym coś, czego nikt się nie spodziewał.
Sprawdź, gdzie kupić:
Jeff Kinney – Dziennik cwaniaczka. Tom 17. Więcej czadu. Tłumaczenie: Joanna Wajs. Wydawnictwo nasza Księgarnia. Data wydania: 22.03.2023
Greg zostaje pracownikiem technicznym (to znaczy tragarzem) w kapeli Bródna Pieluha. I od razu odkrywa cienie rockandrollowego życia: zarwane nocki, żebranie o lajki, niezdrowe używki (czyli kawę i pączki), notoryczny brak kasy, kłopoty z repertuarem, a przede wszystkim grożące rozłamem kłótnie między muzykami. Gdy nowa dziewczyna wokalisty zaczyna poprawiać teksty napisane przez Rodricka, Greg czuje, że ta pielucha jest pełna… i wkrótce się przeleje!