Gorący temat

Nauka. To lubię – kociołek pełen złota [recenzja]

„Nauka. To lubię” to ten rodzaj książki, z którą wszędzie chodzi się pod ręką, by każdą wolną chwilę spędzić na jej czytanie. Niebywale wciąga, intryguje i zachęca do dłuższych refleksji.

Tomasz Rożek jest niezwykle aktywnym popularyzatorem nauki: prowadzi kanał na youtube pt. “Nauka. To lubię”, stworzył nową formułę kultowego programu TVP, “Sonda 2”, cierpliwie i z humorem odpowiada na najdziwniejsze pytania dzieci oraz dorosłych na antenie radia, a także zajmuje się publicystyką na łamach przeróżnych pism. Niniejsza książka, będąca ślicznym edytorsko wznowieniem, to wypadkowa całej działalności autora.

Dlaczego pomidor jest czerwony a ogórek zielony? Kto żywi się światłem? Dlaczego dźwięk w jednych warunkach rozchodzi się szybciej a w innych wolniej? Czy to prawda, że ryby jednak mają głos? Dlaczego woda czasem nie zamarza poniżej zera? Jak można wykorzystać napięcie powierzchniowe wody? W jaki sposób makaron przyczynił się do rozwoju technologii? To tylko przykłady kilku, wydawałoby się, banalnych pytań, na które dr Rożek odpowiada w niebanalny sposób. Lektura wymaga od czytającego trochę zaangażowania i skupienia, ale w zamian oferuje przepotężną dawkę wiedzy. Każde zagadnienie, a jest ich piętnaście, autor rozkłada na czynniki pierwsze i na prostych ale konkretnych przykładach obrazowo wyjaśnia wszystkie zasady nimi rządzące. Są tu nawiązania do codziennych czynności i popkultury, ale także ogrom ciekawostek i dygresji poszerzających konteksty oraz perspektywę. Są ciekawe rozmowy z dziećmi, które przecież zupełnie inaczej odbierają świat niż dorośli, są też praktyczne i łatwe do wykonania w domowych warunkach eksperymenty. 

Choć rozstrzał tematyczny między rozdziałami jest ogromny, zadziwiające jak mimo to są zręcznie ze sobą powiązane. Niezwykłe jest też, że podaną tutaj wiedzę w takim samym stopniu zaabsorbują zarówno dzieci jak i dorośli. Narracja Rożka i przyjęta formuła jest tak klarowna i konkretna, że działa niczym wprawny hipnotyzer. A tego wspomagają świetne ilustracje Macieja Maćkowiaka oraz ogrom fotografii. “Nauka. To lubię” to kociołek pełen złota, sprawnie uświadamiający, że nauka towarzyszy nam zawsze i wszędzie. Wystarczy ją tylko dostrzec lub zadać odpowiednie pytanie.

Nauka. To lubię

Nasza ocena: - 90%

90%

Autor: Tomasz Rożek. Wilga 2020

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Wściek – manifest na miarę naszych czasów? [recenzja]

Firma badawcza Colossal Biosciences zapowiada nie tylko możliwość wskrzeszenia mamutów i innych wymarłych gatunków, ale …

Leave a Reply