Gorący temat

Niesamowita dokręcana głowa i inne kurioza – żartowniś Mignola [recenzja]

Jeśli kochacie proste, pulpowe opowiastki, w których wyznacznikiem jest absurd, patos i humor, to nowa na naszym rynku publikacja spod pióra Mike’a Mignoli, jest albumem, którego nie można przegapić.

Tym razem twórca Hellboya przenosi nas do XIX w., w czasy rządów Abrahama Lincolna i niesamowitych wydarzeń rozgrywających się na styku nauki i magii. W głównej opowieści bohaterem jest tytułowa Głowa, robot na usługach prezydenta zmieniający ciała w zależności od potrzeb. Jego misją jest powstrzymanie Cesarza Zombie przed przejęciem potężnego hyboryjskiego artefaktu należącego niegdyś do niedoszłego władcy świata, Gunga Wspaniałego. Mignola prezentuje niesamowicie sympatyczną i bezpretensjonalną historyjkę, która urzeka dowcipem i kuriozalnymi rozwiązaniami fabularnymi. Poza tym opowieść zawiera wszystko to z czego ten autor jest znany, czyli mroczne postacie,  prymitywne maszyny, zakurzone posągi, stare legendy i masę wybuchowej akcji.

Kolejne krótsze już opowiastki luźno nawiązują do “Dokręcanej głowy” i w pewnym stopniu poszerzają to mikro uniwersum. “Abu Gung” w uroczy sposób przetwarza baśń o “Jasiu i magicznej fasoli” osadzając ją w mrocznych i zamierzchłych czasach. “Czarodziej i wąż”, według pomysłu córki Mignoli, to kolejny urokliwy kawałek, tym razem o szczerej przyjaźni. Intrygujący jest “Więzień Marsa” oddający hołd H.G. Wellsowi i Edgarowi Burroughsowi, wykorzystujacy jedną z postaci ‘Dokręcanej głowy”. 

Wszystkie zamieszczone w albumie opowiastki łączą się poprzez małe drobiazgi, dzięki czemu mamy wrażenie większej spójności, są kapitalnie zilustrowane przez Mignolę i dostarczają ogromnej radochy. Ten niepozorny tomik, z niby głupiutkimi historyjkami zgarnął aż dwie nagrody Eisnera, więc nie ma żartów. Fani weird fiction, Hellboya oraz ich dzieci powinni bezwzględnie zaopatrzyć się w to prześliczne kuriozum.

Niesamowita dokręcana głowa i inne kurioza. Scenariusz i rysunki: Mike Mignola. KBoom 2020

Ocena: 7/10

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

XIII. Wydanie zbiorcze. Tom 1 i 2 [recenzja]

Po raz pierwszy czytałem „XIII” jakieś dwadzieścia lat temu, z drugiego polskiego wydania od wydawnictwa …

Leave a Reply