Gorący temat

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie! – Wszystko o śmieciach [recenzja]

Tomik „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!” z wydawnictwa Babaryba jest doskonałym uzupełnieniem wydanej nieco wcześniej książeczki „Plastik fantastik?”. Obu tytułów nie może zabraknąć w żadnej domowej biblioteczce, ponieważ tworzą bardzo konkretną i świetnie napisaną podstawę do ekologicznego edukowania dzieci i dorosłych.

Przede wszystkim Gerda Raidt prawi z sensem. W prosty i zwięzły sposób opowiada dlaczego odpadki, które produkujemy są tak kłopotliwe. „Śmieci to przedmioty, których używamy na co dzień, a potem je wyrzucamy.” – przypomina autorka, dlatego to my jesteśmy za nie odpowiedzialni. W swojej publikacji pani Raidt choćby w kilku słowach porusza chyba każdy możliwy temat związany ze śmieciami. Opowiada jak wyglądają współczesne wysypiska, czym są spalarnie śmieci, dlaczego tak ważna jest segregacja i co dzieje się z odpadkami wrzucanymi do odpowiednich pojemników. To straszne, ale obecnie śmieci możemy znaleźć dosłownie wszędzie, nawet w kosmosie. Wiedzieliście, że choć jeszcze nikt nie dotarł na Marsa, to na czerwonej planecie już zalegają śmiecie powstałe z uszkodzonych robotów i sond wysyłanych tam w celach badawczych? Tego typu zaskakujących ciekawostek znajdziemy w książce znacznie więcej.

Autorka odnosi się do przeszłości, pokazuje jak zmieniły się kwestie organizacyjne, jeśli chodzi o składowanie śmieci, ale też podkreśla, że kiedyś ludzie naprawili i dawali przedmiotom drugie życie, a nie wyrzucali wszystkiego na śmietnik. Tym samym mocno uderza w konsumpcjonizm, naszą lekkomyślność, potrzebę gromadzenia, bycia modnym, posiadania coraz większej ilości niekoniecznie potrzebnych rzeczy. Jednak Gerda Raidt zauważa też, że w dzisiejszych czasach większość rzeczy jest kiepskiej jakości. Produkuje się je tak, żeby były tanie i szybko się psuły, a ewentualny koszt naprawy przekraczał wartość przedmiotu. W ten sposów niejako jesteśmy zmuszeni do wyrzucania śmieci.

Cały przekaz płynący z opowieści niemieckiej pisarki i ilustratorki jest mocny, ale na mnie największe wrażenie zrobiły rozkładówki o wykorzystywaniu biednych krajów jako wysypiska śmieci, na których często pracują dzieci. Zresztą efekt wow potęgują świetne ilustracje Gerdy Raidt. Trochę komiksowe, ładne i kolorowe obrazki dobrze współgrają z tekstem i dodają mu lekkości. Taka forma z pewnością dotrze do wyobraźni młodych odbiorców.

Tomik „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” ma przede wszystkim wartość edukacyjną, bo poza wszystkimi śmieciowymi historiami, autorka opowiada również o ruchach zero i less waste, a także podrzuca mnóstwo pomysłów co robić, żeby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów w naszych domach. A jak wiadomo, jeśli chcesz zmienić świat, musisz zacząć od siebie. Jeżeli będziemy dbać o naszą planetę na co dzień, rozsądnie podchodzić do tego co kupujemy i wyrzucamy, to świat już będzie lepszym miejscem. Tego sobie i Wam życzę.

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!

Nasza ocena: - 80%

80%

Autorka: Gerda Raidt. Wydawca: Babaryba, 2019

User Rating: Be the first one !

Marta Kowal

Rocznik 87. Mama Ignacego, czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, hobbicka dusza, zakochana w poezji, muzyce, psach i ptakach. Nie znosi gadać o sobie, dlatego pisze o książkach na dwóch blogach: Zaczytana mama i Exlibris Marty.

Zobacz także

Smocza krew – nazbyt wygórowane oczekiwania? [recenzja]

„Smocza krew” obiecywała wiele. W końcu stoi za nią nikt inny, jak Bernard Dumont – …

Leave a Reply