Gorący temat

Wygraj książkę “Enigma. Liczba wszystkich liczb” z autografem Krzysztofa Koziołka [konkurs zakończony]

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym wraz z wydawnictwem Manufaktura Tekstów. Do wygrania są dwa egzemplarze książki “Enigma. Liczba wszystkich liczb” z autografem Krzysztofa Koziołka.

Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na dwa proste pytania. Zwycięzców wyłoni zespół redakcyjny spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

1: Jak nazywali się trzej matematycy, uczestnicy kursu szyfrów, którym udało się złamać Enigmę?

  • ODP.: Henryk Zygalski, Marian Rejewski, Jerzy Różycki

2: W którym roku i jaką powieścią zadebiutował Krzysztof Koziołek?

  • ODP.: w 2007 r., powieścią Droga bez powrotu

Odpowiedzi z tematem „Enigma” należało nadsyłać na adres: konkurs[at]badloopus.pl do 26 czerwca 2022 r., do godziny 23:59.

ZWYCIĘZCY

Aleksandra Wanat, Ewa Dawszewska, Grzegorz Kowalczyk

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych oznacza akceptację regulaminu. W treści zgłoszenia prosimy umieścić poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis książki: Jest 15 lipca 1928 roku, gdy polskie stacje nasłuchowe odbierają niemiecką depeszę zaszyfrowaną w nowy sposób – za pomocą maszyny nazywanej Enigmą.

Od razu ruszają próby złamania tajemniczego szyfru, ale najlepsi kryptolodzy kruszą na nim zęby. Wkrótce potem wybitni warszawscy profesorowie matematyki uznają go za nierozwiązywalny, a Biuro Szyfrów polskiego wywiadu zwraca się nawet o pomoc do słynnego okultysty.

Kiedy kolejne próby kończą się fiaskiem, kierownictwo Biura Szyfrów postanawia zagrać va banque. Jako pierwsze na świecie do złamania szyfru – którego podobno nie da się złamać – angażuje nie lingwistów, dziennikarzy czy szachistów, jak do tej pory, lecz studentów matematyki.

W tym celu 15 stycznia 1929 roku dwadzieścioro uczestników rozpoczyna kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim. Operacja prowadzona jest w całkowitej konspiracji, a od kursantów odbiera się nawet ślubowanie dochowania tajemnicy – po to, aby o planach polskiego wywiadu nie dowiedziała się niemiecka Abwehra.

Mimo tak daleko posuniętych środków ostrożności nie wszystko idzie zgodnie z planem…

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Wygraj książkę „Nocny portret” Laury Morelli [konkurs zakończony]

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym wspólnie z wydawnictwem Letra. Do wygrania są trzy egzemplarze …

Leave a Reply