Gorący temat

X-O Manowar, tom 4: Wizygot – wytracony impet [recenzja]


Warning: A non-numeric value encountered in /home/platne/serwer269681/public_html/badloopus.pl/wp-content/plugins/taqyeem/taqyeem.php on line 613

Warning: A non-numeric value encountered in /home/platne/serwer269681/public_html/badloopus.pl/wp-content/plugins/taqyeem/taqyeem.php on line 616

W czwartym tomie seria Matta Kindta traci na impecie. To taki typowy album przejściowy gdzie trzeba zakończyć pewne wątki i otworzyć furtki na zupełnie nowe.

W trzecim tomie “X-O Manowar” scenarzysta fachowo rozprawił się z uniwersalnymi kwestiami władzy i polityki. Rewolta to najszybsza droga do wprowadzenia zmian, która jednak niesie ze sobą pewnie koszta. Okazuje się, że charyzmatyczny wojownik, który doskonale czuje pole bitwy i potrzeby ludu w czasie wojny, po zdobyciu władzy i ustanowieniu pokoju, nie potrafi się już odnaleźć w nowych realiach. Tak stało się z Ariciem, który w roli władcy planety nie czuje się najlepiej a podejmowane przez niego działania wywołują kolejne napięcia. Zawiązuje się spisek mający go obalić, a tymi którzy tego dokonają są najemni kosmiczni cyngle. Przez trzy kolejne rozdziały obserwujemy potyczki między Arickiem a ewidentnie słabszymi przeciwnikami, którzy jednak mają dobry patent aby go uziemić. Po licznych podchodach wszystko kończy się jak w telenoweli, gdzie wszyscy dają sobie po pysku by chwilę później znów być najlepszymi przyjaciółmi.

Ostatni rozdział to już otwieranie tych nowych furtek. Aric wyrusza w podróż powrotną na Ziemię, a my w tym czasie mamy okazję przyjrzeć się retrospekcjom z jego poprzedniego życia. Kindt zostawia też bardzo czytelny trop do wielkiego wydarzenia, w którym Manowar z pewnością weźmie udział. To też pewien symboliczny moment, w którym bohater przechodzi wewnętrzną przemianę, oczyszcza się i porzuca egoistyczne pragnienia na rzecz większych i ważniejszych spraw. Czy tak będzie w rzeczywistości, przekonamy się w kolejnych tomach.

“Wizygot” choć nie dostarczył mi tyle rozrywki co poprzednie albumy, to przynajmniej nadal utrzymuje wysoki poziom wizualny. Ryan Bodenheim i Ariel Olivetti zachowali spójność artystyczną i wykonali świetną robotę. Wierzę, że ten album to tylko słabszy moment Matta Kindta, który już kilkakrotnie udowodnił, że potrafi dostarczać mięsiste fabuły. Zapowiedzi piątego tomu pt. “Barbarzyńcy” oraz “II wojen zwiastunów” zdają się to potwierdzać.

X-O Manowar, tom 4: Wizygot

Nasza ocena: - 60%

60%

User Rating: 1 ( 1 votes)

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Przysięga tom 2 – godne zwieńczenie martinowskiej opowieści [recenzja]

Drugi tom zbiorczy „Przysięgi” cechuje większy fabularny mistycyzm, niż miało to miejsce w części pierwszej, …

Leave a Reply